Kalbinin tek köşesinde hep Ege olanların ve masmavi deniziyle ruhunu dinlendirmek isteyenlerin müdavimi bulunduğu tek yerdir Foça. Burada öyle meşhur tatil beldelerinin kalabalığına rastlanmadığı gibi belde bilhassa ruhunu dinlemek isteyenlerin kesinlikle uğraması lüzumlenen yerlerin de başında gelir.

Foça Gezi Rehberi: Keşfetmek İçin Okumanız Yeter
foça

Üstelik Foça’da gezilecek yerler ve yapılacak aktiviteler dolu dolu tek 2 gün geçirmenize kafi de artar.

Foça’ya  Ulaşım Nasıldır ?
foçaya ulaşım İstanbul’dan yola çıkanlar Bursa Osmangazi Köprüsü’nü kullanarak Foça’ya tahminen 6,5 – 7 vakitte ulaşabiliyor. İzmir doğrulusunda araçlarıyla yola çıkanlar ise tahminen 1 saat civarı beldeye gelmiş oluyorlar.Fakat kalifiye aracı olmayanlar veyahut araçlarıyla yola çıkmayı seçenek etmeyenler için de kuşkusuz toplu taşımayla epey basit ulaşım yolu var. Bunun için nereden yola çıkarsanız çıkın ilk evvel İzmir’e gelmelisiniz.
İzmir’den kentin banliyö treni olan İzban’ı kullanarak Hatundere durağında inerek, buradan kalkan otobüsler ile Eski Foça’ya ulaşabiliyorsunuz.

Foça Gezi Rehberi: Keşfetmek İçin Okumanız Yeter
eski foça

Foça’da Nerede Kalınır?
Taş hanelerle donatılmış birbirinden şirin ara sokakları ve tabi ki eşi benzeri olmayan plajlarıyla İzmir’in huzur dolu duraklarından bir tanesi olan Foça, aslında nerede konaklarsanız konaklayın size her şeklinde büyüleyecek tek güzelliğe sahip.
Foça’da nerede kalınır diye merak edenlerin ise hüküm vermeleri lüzumlenen iki tercih bulunuyor: Eski Foça ve Yeni Foça.

Foça Gezi Rehberi: Keşfetmek İçin Okumanız Yeter
eski foça sokakları

Eski Foça, tarihi sokaklarıyla ön tasarıya çıkan Yeni Foça’ya göre defa henüz nostaljik havası bulunduran bölgedir. Burada konaklama birimleri daha fazla otel ve pansiyondan meydana gelir.  Biz bu nedenden dolayı bilhassa şirin tek tatil beldesinin ruhunu hissetmek isteyenlere Eski Foça’yı öneriyoruz. Yeni Foça ise daha fazla yeni apartmanların ve yazlıkların yer aldığı tek mevki olarak ön tasarıya çıkıyor. Buradaki tesisler genellikle otel kategorisinde yer almakta. Son olarak şunu da belirtmeden geçmeyelim. Her iki bölgeden de en güzel plajlara rahatlıkla ulaşılabiliyor.

Foça’nın En Güze Plaj ve Koyları Nelerdir?
Yaz sezonu olunca ilk aklımıza gelen şey hiç kuşkusuz deniz ve güneş oluyor.
Foça da denizin keyfini doyasıya çıkarabileceğimiz plajlar itibariyle epey varlıklı. Biz en çok tercih edilen koy veyahut plajı saptamak ile ilgili epey zorlanmakla beraber, şu zamana kadar Foça deniziyle alakalı duyduğumuz bütün övgüleri hak ettiğini söyleyebiliriz.
Bu plajlar içinde Hanedan Beach listenin en başta gelen en çok tercih edilen duraklardan biri.

Foça Gezi Rehberi: Keşfetmek İçin Okumanız Yeter
Hanedan Beach

Girişin ücretli bulunduğu Hanedan Beach, şezlong, şemsiye ve yiyecek-içecek hizmeti veren tek tesise ev sahipliği yapıyor. Bunun yanında Foça’da kesinlikle görmeniz lüzumlenen plaj ve koylar listesini şöyle sıralayabiliriz; Çanak Koyu, Sazılıca Koyu’ndaki plajlar, Mambo Beach Club, Voodoo Beach ve Yeni Foça Halk Plajı.

Foça’da Gezilecek Yerler Nelerdir?
Foça deyince her ne kadar aklımıza o masmavi denizi gelse de kaza tekilce bundan ibaret değil. Bünyesinde keşfedilmeyi bekleyen ve ziyaretçilerine eşi benzeri olmayan tek tecrübe yaşatacak birçok durak sahip olunan. İşte onlardan bazıları;

Beş Kapılar Kalesi ve Surları:Antik Çağ’dan kalan ve o dönemde bölgeyi koruyan Beşkapılar Kalesi, adını sizin de ilk fırsatta gözünüze çarpacak olan 5 gelenek kapısından alıyor. Antik Çağ’da Athena Tapınağı’nın yer aldığı kısmı kaplayan kalenin iç bölümünde ise Türk hamamı kalıntılarına rastlanıyor. Kale, Eski Foça sahilinde yer almakta ve kendimize göre bilhassa gün batımında görülmesi lüzumlenen tek güzelliğe sahip.

Foça Gezi Rehberi: Keşfetmek İçin Okumanız Yeter
Beş Kapılar Kalesi ve Surları

Kozbeyli Köyü:Eğer Foça’ya  gitme şansınız olduysa Kozbeyli Köyü’nün adını kesinlikle duymuşsunuzdur. Burası dibek kahvesiyle epey meşhur olan Şakir’in Kahvesi’ne ev sahipliği yapıyor ve yolu buraya düşenler köyden tek kahve içmeden ayrılamıyor.  Köyü Eski Foça’nın tek minyatürü gibi düşünebilirsiniz. Tabi  henüz suskun ve sakin hali…

Foça Gezi Rehberi: Keşfetmek İçin Okumanız Yeter
Kozbeyli Köyü

Foça Sokakları:Foça’ya gelmişken görmeniz lüzumlenen yerlerden bir tanesi de tabi ki Eski Foça sokakları oluyor. Mimarisi itinayla korunmuş, renkli panjurlu taş hanelerin sıra sıra dizildiği sokaklar insanda sanki masal şehrin deymiş hissi uyandırıyor. Hal bu tür olunca burası sosyal medyalık diye deyim ettiğimiz resim karelerinin ehemmiyetli adreslerinden de biri oluyor.

Foça Gezi Rehberi: Keşfetmek İçin Okumanız Yeter
Foça Sokakları

Foça Yeryüzü Pazarı:Bildiğiniz emeliyle Foça, Fast Food karşıtı olan ve yerel ürünlerin tüketimini destekleyen Slow Food akımının temsilcilerinden biri. Bu da ilçeye tek organik pazarın ne kadar yakışacağının delili gerçekte.İşte Foça Yeryüzü Pazarı da organik ürünlerin yer aldığı, uzun zamandır aradığınız o doğallığı bulacağınız pazarlardan biri ve tabi ki vaktiniz olursa mutlaka uğramanız gereken yerlerin başında geliyor.

Nazmi Usta Girit Dondurmalari

Geldik En önemli meseleye. Eski Foçaya giderseniz mutlaka ama mutlaka dondurma yemelisiniz.Küçücük bir dükkanın içinde taptaze hazırlanan çeşitli aromalı dondurmalar harika. Benim Favorim böğürtlen tahin ve limon…..Tabii ki bu dondurmayı almanın bir bedeli var oda dakikalarca beklediğiniz sıra. Hele ki yaz aylarında 30 derecenin altında dondurmaya kavuşmak için büyük çabalar veriyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan Göcek Gezi Rehberi -Gezilecek Yerler -Göcekte Ne Yenir başlıklı makalemizde akyaka, Bedri Rahmi Koyu ve D-Marin Göcek hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın