İtalya’nın Toskana bölgesinde bulunan kenti Avrupa tarihinin en eski şehirlerinden bir tanesidir. MÖ 59 yılında Jül Sezar’ın ordusundan emekli olan askerler tarafından kurulan şehir ilk kurulduğu yıllarda Florentia adı ile anılmakta idi. Roma İmparatorluğu yıkıldıktan sonra bir dönem Bizans ve Ostrogot’ların istilasına uğramıştır. 19.Yüzyılda İtalya Krallığının kurulmasının ardından şehir İtalya’nın başkenti ilan edilmiş 1865 yılında Roma’nın fethedilmesi ile Roma başkent olarak seçilmiştir. II. Dünya Savaşı yıllarında Nazi Almanya’sı tarafından kent işgal edilmiş, şehri gezen Hitler buraya hayran kalmış ve birçok tarihi yapı korunmuş.

İtalya’nın sanatsal anlamda gelişmesine ön ayak olan Floransa gezilecek yerleri ile oldukça cazip bir kent olarak karşımıza çıkıyor. 20. yüzyılla birlikte 400 bin civarında bir nüfusa ulaşan kentte turizm faaliyetleri bir hayli artmış durumda. Yerli halk ile İngilizce konuşarak anlaşmak mümkün. Doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve mimarisi ile her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen kente ulaşım oldukça kolay. İşte Floransa kentinde gezebileceğiniz noktalar.

1.     Signoria Meydanı

Floransa Gezilecek Yerler

Rönesans hareketlerinin başladığı yıllara dair birçok tarihi yapıya sahip olan şehir adeta bir açık hava müzesi görevi görüyor. Dünyaca ünlü birçok heykeltıraşın eserleri ile dolu şehirde en ünlü heykel kuşkusuz Michelangelo tarafından yapılan Davud heykeli, 400 yıl boyunca meydanda olan heykel bir süre sonra Floransa Güzel Sanatlar Akademisi Galerisine götürülmüş ve günümüzde burada sergilenmektedir. Signoria meydanı ayrıca Palazzo Vecchio ve Uffizi Galerisi gibi birçok yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Floransa gezisinde turistlerin ilk uğrak noktalarından bir tanesi kuşkusuz Signoria Meydanı’dır.

2.     Floransa Katedrali

Floransa Gezilecek Yerler

Kentin en büyük katedrali olan Floransa Katedrali’nin inşasına 1296 yılında başlanmış ve 1436 yılında tamamlanabilmiştir. Oldukça görkemli mimari ve yapıya sahip olan katedralin yapımında birçok yeni mimari alet bile geliştirmek zorunda kalınmış. Arnolfo di Cambio’nun temelini attığı katedral yaklaşık 140 yıllık yapım aşamasının ardından Filippo Brunelleschi tarafından tamamlanmış.

3.     Ponte Vechio

Floransa Gezilecek Yerler

Palazzo Pitti ve Palazzo Vecchio arasında inşa edilen Ponte Vecchio köprüsü 1345 yılında soylu Medici Ailesi’nin halk tarafından görülmemesi amacı ile inşa edilmiştir. Etrafı tamamen kapalı olan bu köprüde günümüzde birçok mağaza bulunmaktadır. Kentin panoramik manzarasına oldukça yakışan köprü Arno Nehri üzerinde bulunmaktadır. Ayrıca köprü II. Dünya Savaşı süresinde Floransa şehrinde yıkılmayan tek köprü olarak biliniyor.

Bir önceki yazımız olan Cenevre Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Cenevre hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın