Çoğumuzun bildiği ve adını eğitim sistemi ile tüm dünyaya duyurmuş olan güzel bir ülkedir . Ünlü Nokia markasının da ülkesidir aynı zamanda . Beyaz Zambaklar Ülkesinde isimli kitapta da bu ülkenin nasıl zor günlerden toparlanarak bu günlere geldiği anlatılır. Gezmek ve fotoğraf çekmek için gayet ideal bir yer olabilir burası. Hadi listemize başlayalım o zaman!

Helsinki

Finlandiya Gezilecek Yerler

Burası Finlandiya’nın başkentidir. Bu ülkeyi gezmek için başlamanız gereken ilk yer kesinlikle bu şehir olmalıdır. Bu şehir biraz St. Petersburg’a benziyor. Bu şehre giderseniz Lutheran Katedrali’ni, Rock Kilisesi2ni ve Uspenski Katedrali’ni ziyaret edebilirsiniz. 1952 yılında olimpiyatların yapılmış olduğu stadyumu da gezilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda art deco mimarisi ile yapılan parlamento binasını da görebilirsiniz.  Bu şehirde çok sayıda müze ve sanat galerisi bulunmakta ve Finlandiya Ulusal Müzesi’ni de kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Savonlinna

Burası Lakelan’da bulunan küçük bir şehirdir. Burası etkileyici tarihi bir yerdir aynı zamanda. Saimma Gölü etrafında gezinti yapabilirsiniz ve burada bulunan Aziz Olaf Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Kale uzun bir süre boyunca sağlamlığını korumuş ve günümüze kadar gelmeyi başarabilmiştir.

Rovaniemi

Burası Laponya’nın başkentidir fakat ikinci dünya savaşından sonra tamamen yok edilen bir yer haline gelmiştir. Yani burada yer alan tüm yapılar yeni inşa edilmiştir ve tarihi eser niteliği taşıyan yapılar burada yer almıyor. Burası Noel Baba için Finlandiya’nın evi olarak ifade edilmektedir. Burada Noel Baba’nın köyünü gezebilir, Noel Baba posta merkezinden pul alabilirsiniz. Ayrıca Santa teması olan yeraltı eğlence parkını da ziyaret edebilirsiniz.

Turku

Finlandiya Gezilecek Yerler

Burası iki yüzyıl evvel Finlandiya’nın başkentiydi ve ülkenin de en eski şehridir. Helsinki ülkenin başkenti konumundadır fakat Turku da ülkede önemli şehirler arasında gelmektedir. Çok sayıda tarihi ve kültürel mekâna da ev sahipliği yapmaktadır bu şehir.

Finnish Lakeland

Burası ülkede çok sayıda göl olan güzel bir bölgedir. Yaklaşık olarak 55 bin tane göl burada yer alıyor. En büyük göl olan Saimaa Gölü’nde yüzebilirsiniz ve hatta tekneyle gezintiye çıkabilirsiniz. Burada üniversite şehri Jyvaskyla’yı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Arjantin Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Arjantin, Arjantin Gezi Rehberi ve Arjantin Gezilecek Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

  1. Merhabalar,

    Finlandiya gezisi ilgili yazınızı okuduktan sonra ben de ilginizi çekebileceğini düşündüğüm için Finliler’e ait bir yaşam felsefesiyle ilgili yorumda bulunmak istedim. İsmi ‘’Sisu’’ 💛

    İnsanız kimi zaman kendimizi bir çıkmazda hissedebiliriz. Hayat önümüze birtakım engeller ve zorluklar çıkarır ancak biz bu engellere ve zorluklara karşı nasıl direneceğimizi, onları nasıl aşacağımızı bilemeyiz. Böyle bir durumda kendimize bir çıkış yolu, tutunacak bir dal ararız. Sisu felsefesi; Finliler’in zorluklara karşı direnme gücünü anlatan bir yaşam felsefesidir. Kelime anlamı olarak Sisu; ‘’Bir şeyin yapılması gerekiyorsa yapılır’’ anlamına gelmektedir. Sisu felsefesi aşırılıktan uzak durulması gerektiğini de belirtir. Finliler’e baktığımızda oldukça sakin bir yapıda olduklarını ve hayatlarının pek çok alanında sadeliği benimsediklerini görebiliriz. 🍃

    Keyifli okumalar dilerim,
    sağlıcakla ve sadelikle kalın.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın