Filipinler Gezilecek Yerler rehberimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. Yoğun şehirleri kadar doğa harikası noktaları da olan Filipinler, muhteşem bir destinasyon!

Manila

Filipinler Gezilecek Yerler - 2

Manila şehrine ilk girdiğinizde aklınıza İstanbul kaosu gelecektir. Trafik, çöp dolu sokaklar, korna sesler, sokak satıcıları, sokaklarda yatan yarı çıplak insanlarla dolu olan bu şehirde yoksul yaşamlarından kaçarak şehre sığınan insanlar burada hayata tutunmaya çalışıyor. Tüm bu koşullara rağmen Asya’nın en fazla “ülkeye yerleşmiş yabancı” yaşayan başkentleri arasında listeleniyor.

Arap, Çin, İspanyol, Malay ve Amerikan kültürlerinin etkisi altında kalan Manila, İspanyol zamanından kalan katedral ve kiliseler, alışveriş imkanları ve ilginç gece hayatı ile ön plana çıkıyor. Şehrin Makati bölgesi lüks otelleri, plazaları ve gece kulüpleriyle orta/üst bütçeli insanlara hitap ediyor. Adriatico Caddese ise düşük bütçeli gezginler için uygun olacaktır. Bahsi geçen iki bölgede de otel, hostel, gece kulübü, restoran ve barlar bulunuyor.

Manila’da Asya’nın ilk üniversitesi olan University of Santo Tomas, 1589 yılından kalan San Agustin Church, Greenbelt Park, Ulusal Müze gibi yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Batad

Filipinler Gezilecek Yerler - 2

İlk yazımızda bilgi verdiğimiz Banaue’nin doğusunda konumlanan Batad Köyü, UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan çeltik tarlaları ve etnik yapısı ile öne çıkıyor. Uzaktan bakıldığında amfi tiyatro gibi gözüken ve nesilden nesile geçen tarım yöntemleriyle çeltik tarımı gerçekleştirilen bu konum, mükemmel doğası, serin iklimi, şelaleri ile ziyaretçilerini memnun ediyor. Ifugao kabilesinin yerel giysilerini , evlerini ve temel yaşamlarını incelemek için doğru bir nokta.

Donsol

Filipinler Gezilecek Yerler - 2

Neredeyse bir otobüsten daha büyük ve ortalama 3 fil ağırlığında olan dünyanın en devasa canlılarından olan balina köpekbalıkları, Luzon Adası’ndaki Donsol Koyu derinliklerinde görülebiliyor. Yerlilerin söylemiyle Butandingleri görmek için sabah saatlerinde açılmanız gerekiyor. Yılın belirli dönemlerinde kıyılara yakın bölümlere de geliyorlar.

Palawan Adası

Filipinler Gezilecek Yerler - 2

Palawan Adası, 1700’ü aşkın adacığı görmenizi mümkün kılıyor. Mükemmel ötesi plajlar, lüks resortlar, insan eli değmemiş ormanlar, milli parklar, vahşi yaşam gibi etkenler Palawan Adası’nı ilgi çekici yapıyor.

Puerto Princesa, adanın başkenti. Aynı zamanda ülkenin en temiz ve yeşil şehri olarak kabul görüyor. Şehir merkezi pek çekici olmasa da Palawan Adası, Filiğinler’in en popüler destinasyonlarının başını çekiyor. Şehirden 25 km uzaktaki Kelebek Bahçesi, Honda Bay ve Palawan Müzesi’ni mutlaka görmelisiniz. Timsahları görmek isteyenler Palawan Wildlife Rescue & Conservation Center turlarına dahil olabilirler.

Dünyanın en büyük yer altı nehirlerinden olan Puerto Princesa Underground River, UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunuyor. Dağların altlarından geçen, 8.2 km uzaklığa kadar ulaşım sağlanabilen yer altı mağalarını takip eden mağara oluşumlarını mutlaka görmelisiniz. Dünyanın yedi harikası listesine girmeyi başaran konumda tura katılmak isteyenler turizm ofislerinden rezervasyon yapmak zorundalar.

Puerto Princesa’ya ulaşmak için Manila’dan bir saatlik uçak yolculuğu yapmanız gerekiyor. Air Philippines, Zest Air Manila ve Cebu Pacific Manila ve Puerto Princesa arasında günlük uçuşlar yapıyorlar.

Taal Volcana

Filipinler Gezilecek Yerler - 2

Dünya üzerindeki en ufak aktif volkan olan Taal Volkanı, Manila’dan düzenlenen günlük turlarla ziyaret edilebiliyor. Güzel manzaralara sahip restoranlarıyla ünlü olan Tagaytay kasabasının yakınındaki volkan, büyük bir krater gölünün ortasında bulunuyor. Taal Volkanı’nın içerisinde krater gölü yer alıyor.

Adadan yarım saatlik bir yayan bir tırmanış yaparak veya at üzerinde zirveye rahatça ulaşabilirsiniz. Manila’dan buraya gelmeniz ise otobüsle 2 saat sürecektir. Akşam saatlerinde ise trafik yüzünden bu süre çok daha uzayacaktır.

Filipinler Gezilecek Yerler rehberimize yeni yazımızda devam edeceğiz, son yazımızda Filipinler Gece Hayatı hakkında da bilgiler bulabileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Filipinler Gezilecek Yerler - 1 başlıklı makalemizde Filipinler Adaları, Filipinler Gezi Rehber ve Filipinler Görülmesi Gereken Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

 1. Hello there,

  My name is Aly and I would like to know if you would have any interest to have your website here at neyerdenegokte.com promoted as a resource on our blog alychidesign.com ?

  We are in the midst of updating our broken link resources to include current and up to date resources for our readers. Our resource links are manually approved allowing us to mark a link as a do-follow link as well
  .
  If you may be interested please in being included as a resource on our blog, please let me know.

  Thanks,
  Aly

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın