Filipinler son derece yoğun ve kalabalık bir ülke. Metropol şehirleri; Quezon City ve Başkent Manila sokaklarında bu durumu rahatlıkla hissedebiliyorsunuz. Bahsi geçen şehirlerde caddeler gürültülü ve kalabalık, sonuna kadar dolu metrolor ve altı üstüne gelmiş bir trafik içerisinde hayat akıp gidiyor.

Araçların egzozlarından oluşan hava kirliliği insanı rahatsız edecek seviyelere ulaşmış. Manilla merkezinden biraz uzaklaşıldığı zaman, gecekondu tarzı teneke evlerde hayatlarını devam ettiren yüzbinlerce insanı görebiliyorsunuz. Bir yaşına girmemiş bebeklerle sokakta yaşayan insanlarla karşılaşabilirsiniz.

105 milyondan fazla nüfusuyla Filipinler, nüfus artış oranı en yüksek ülkeler arasında yer alıyor. Ülkenin okur yazarlık oranı ise şaşırtıcı şekilde yükse; 2003’te elde edilen verilere bakıldığında ülkenin %92’si okur-yazar. İngilizce ve Filipince konuşan halk, bu iki dili aynı zamanda resmi dil olarak da kullanıyor. Ülkenin %86’lık kısmı Hıristiyan, halk Macellan’ın 1521’de ülkeye gelişiyle Hıristiyanlık ile tanışmış. Ülkenin %10’luk bir kısmı Müslüman ve Müslümanlar genelde Mindanao adasında yaşıyorlar.

Şimdi ülkenin gezilecek yerlerini sıralayalım;

Banaue

Filipinler Gezilecek Yerler - 1 Filipinlerin en kalabalık ve büyük adası olan Luzon, arazi konusunda dünya üzerindeki 15. ada olarak nitelendiriliyor. Kuzey Luzon, dağları, çam ormanları ve harika manzaraları ile yolunuzun düşmesi gereken bir yer. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan 2000 senelik Banaue pirinç tarlaları ise mutlaka görülmeli.

Manila’dan 10 saatlik otosbüs yolculuğu ile Banaue kasabasına ulaşabiliyorsunuz. Burada ATM bulunmadığı için yanınızda Peso taşımanız gerekiyor. Tur paketlerine girişmeden burayı dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. Bontoc kasabası tarafına yürüyüp manzaranın keyfine varabilirsiniz.

Sagada

Filipinler Gezilecek Yerler - 1

Binlerce sene önceden oluşmuş özgün kültürü ile dikkatleri üzerine çeken Sagada, dağların arasında konumlanmış ve sıcakkanlı insanları ve doğal nimetleriyle görülmesi gereken bir konum. Luzon adasının kuzey doğu ucundaki Cordillera bölgesinde yer alan Sagada, Manila’nın tam 140 km kuzey doğusunda bulunuyor.

Şelaleler, mistik mağaralar, doğa yürüyüşü ve kültürel bölgeleriyle Filipinler’de görmeniz gereken bir yer. Sagada, şarkıları, dansları ve yerli kültürü ilginizi çekecektir. Şelaleri, trekking güzergahları ve mağaraları burada gezmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Mağara gezilerinizi rehberle birlikte yapmanızı tavsiye ederiz.

Coron

Filipinler Gezilecek Yerler - 1

Coron Kasabası oldukça büyük bir yerleşim alanına sahip. Kasabanın tam karşısında bulunan Coron Adası, üzerindeki mükemmel göller ve plajları ile ünlü. Zümrüt yeşili suyu tam olarak burada deneyimleyebilirsiniz.

İkinci Dünya Savaşı sırasında buradaki koylara giren 12 Japom gemisi Amerikan uçakları tarafından batırıldığı için burada bir dalış noktası oluşmuş. Batık gemi dalışı yapmak isteyen kişiler için vazgeçilmez bir nokta! Kasabanın kendisinde plaj bulunmuyor, adada mükemmel plajlar, ilginç kayalar, ada göller, ve bembeyaz kumlar sizleri bekliyor. Adada düzenlenen tekne turlarına dahil olabilirsiniz. Manila’dan Coron adasına uçak da bulunuyor.

El Nido

Filipinler Gezilecek Yerler - 1

Güneş, kum, deniz ve kaliteli yemek arayışınız bulunuyorsa Filipinlerde El Nido’ya mutlaka uğramalısınız. El Nido’nnun çevresinde 30’u aşkın dalış noktası yer alıyor. Sırtı dağlara dayalı olan kasabanın yalnızca birkaç caddesi var. Hostel, otel, bar ve restoranların dizili olduğu mükemmel bir plajı bulunan kasabanın manzarası da vazgeçilmez. Gerek konaklama, gerek yeme içme gerek aktivitelerin makul fiyatlarda olduğu kasaba, kısa süreli tatil yapabilen kişiler için biçilmiş kaftan diyebiliriz.

Lagünler, koyları, saklanmış plajları, irili ufakları adaları ziyaret edebilmek için tekne turlarına dahil olabilirsiniz. Zümrüttenmiş gibi duran deniz, mükemmel kumsallar, dalış noktaları, deniz kaplumbağaları, çeşit çeşit balıklar ve karpostallara layik adalar, manzara ve daha fazlası! Kesinlikle ziyaret etmeniz gereken bir yer..

Filipinler gezilecek yerleri anlatmaya ikinci yazımızda devam edeceğiz.

Bir önceki yazımız olan Kıbrıs Gezi Rehberi başlıklı makalemizde gezi rehberi, kıbrıs ve Kıbrıs Gezilecek Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın