Fildişi Sahilleri ülkemizden gidilebilecek en uzak yerler arasında. Afrika kıtasının batı noktasında bulunan Fildişi Sahilleri’nin tarihte de önemli bir yeri var. Fildişi Sahilleri yılla boyunca konumu itibariyle ticaret gemilerinin uğrak noktalarından bir tanesi haline gelmiş.

Fildişi Sahilleri’nin ekonomisi kahve, kakao çekirdeği ve palmiye yağı üretimi üzerine kurulmuştur. Bu alanlarda dünyanın en önde gelen ülkeleri arasındadır. Nüfusun büyük bir çoğunluğu tarım sektöründe çalışmaktadır. Bu oran yaklaşık %70 dolaylarındadır. En büyük ihracatı ise kakaodur.

Fildişi Sahilleri Gezi Rehberi

Afrika kıtasında olmasına karşın kıtanın en batısında, okyanus kenarında bulunduğu için hem tropikal iklim hem de karasal iklim görülür. Burada sadece üç mevsim yaşanmaktadır. Kış mevsimi yaşanırken hava sıcaklığı 20 derecenin altına inmez. Uzun süre Fransa’nın sömürgesi olduğu için burada resmi dil Fransızcadır. Ancak buna rağmen 60’dan fazla yerel dil konuşulmaktadır.

Ne Zaman Gidilir?

Fildişi Sahilleri yazın son derece nemli bir havaya sahiptir. Bu yüzden ülkeyi ziyaret etmek için en uygun aylar Kasım ve mayıs ayları arasıdır.

Fildişi Sahilleri Gezi Rehberi

Fildişi Sahilleri’nde yemek fiyatları çok yüksek değildir. Sokakta satılan yiyecekler de temizlik anlamında belli bir standardın üzerindedir. Ülkenin en ünlü yemeklerinden bir tanesi de Alloco adını taşıyor. Bu yemek kızarmış muz ile yapılmakta. Fildişi Sahilleri’ne gitmek isteyenler öncesinde Hepatit A aşısı olmak zorundalar. Ülkemizden buraya seyahat uçakla 8 saat sürmektedir.

Bir önceki yazımız olan Gabon Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Gabon gezi rehberi, Gabon'a nasıl gidilir? ve Gabon'da ne yenir? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın