Fethiye tarihinin en külüstür yerleşim yerlerinden olan tarihi rum haneleriyle tanınıyor. ’üne ’den her yarım vakitte tek kalkan dolmuşlarla ulaşmak olası.
Fethiye’de gezilecek yerler listesinin en başta bulunması lüzumlenen beldede neler yapabileceğinizi sıraladık.
1- Tarihi rum hanelerinin arasında dolaşıp süreyi durdurmak.

Fethiye’nin Dikkat Çeken Kayaköy’ü Ziyaret Etmeniz İçin 10 Neden
Fethiye

Fethiye’nin en güzel yerleşim yerlerinden olan Kayaköy’ün hikâyesi, 11.
yüzyılda (Bazı kaynaklar 14. yy şeklinde de vurguluyor.) başlıyor.
Burası, Likya Uygarlığı’nın yerleşim yeri üstüne heyetmiş tek Rum köyü.
Bu haneler şimdilerde boş ve hayalet şehit olarak anılıyor.Bu hanelerin çevresinden yürümeye başladığınızda tepede tespit edilen şapel’e kesinlikle çıkın.
Manzaranın büyüsüne kapılmamak olanaksız tek doğrultuda Kayaköy’ü kuş bakışı izleyebilirken başka doğrultuda deniz manzarasının keyfini çıkarın yanınıza su almayı unutmamalısınız. Burayı dolaşmak için bahar ayları mükemmeldir.

2- Keşfedilmemiş Soğuksu koyuna yürümek.

Fethiye’nin Dikkat Çeken Kayaköy’ü Ziyaret Etmeniz İçin 10 Neden
Kayaköy

Kayaköy hanelerinin çevresinden Şapel’e ulaşıp görkemli manzaranın tadını çıkaranlar yürümeye hala devam edebilirim diyorsa işaretlenmiş taşları izleyerek soğuksu koyuna ulaşabilirsiniz. Sessiz sakin tek koyda yüzmek isteyenler için mükemmel tek güzergâh.

3- Sanki cennetten tek parça Dar boğaz koyuna yürümek.Kayaköy’ün Gemiler yolunda cennetten tek köşe Dar boğaz koyuna 20 dakikalık tek patika yürüyüşüyle ulaşılıyor.
Yürüyüş yolunda denizi hem sağınızda hem solunuzda görüldüğü tek alan var ki gün batımı görünümü görkemli gerçekleşir.

Fethiye’nin Dikkat Çeken Kayaköy’ü Ziyaret Etmeniz İçin 10 Neden

Bir doğrultuda denize gün batarken, başka taraftaki dağlar mora boyanır.
Darboğaz koyu denizi ve manzarasıyla kesinlikle ziyaret faktörüz geren yerlerden.

4- Af kule manastırının manzarasında yine doğmak.Hakkında defa çok öykü bahsedilen af kule manastırı gemiler caddesinden sarı tabela ile gösteriliyor bu sarı tabelayı takip edip manastıra ulaştığınızda yürümeye değeceğinin garantisini verebiliriz.
af kule sarı tabela Kayaköy Fethiye Uçsuz bucaksız görkemli görünümü ve dağa oyulmuş olan manastırın balkonunda yine doğmaya hazır olun.af kule manastırı Kayaköy Fethiye

Fethiye’nin Dikkat Çeken Kayaköy’ü Ziyaret Etmeniz İçin 10 Neden
af kule

5- El işi tezgahlarına uğramak ve alış veriş yapmak zuzu art kayaköy tezgah Kayaköy tarihi süresince sanatçılara ev sahipliği yapan. Şimdilerde de sanatçıların yaşadığı tek köy.
zuzu art kayaköy el sanatlari Zuzu Art/ Istek Kaytan – Ağaç oyma
Zuzu Art/ Istek Kaytan – Gümüş tel ve taşlarla yapılmış kolye
Seramik atölyelerinden alış veriş yapılabilir, yanlızca kendisi üretimlerinin sergilendiği tezgâh ve dükkânlardan alış veriş yapabilirsiniz.
killi işler banu etker kayaköy
Killi İşler Banu Etker
qi seramik tabak kayaköy
Qi Seramik- Feride Ceyda Erdemli

6- Tadına doyulmaz gözlemelerden yemek gözlemeci bayan Kayaköy Fethiye O kadar defa yapılacak şeyin sonrasında acıktıysanız gözleme yapmış herhangi bir dükkân da gözleme yiyebilirsiniz. Gözlemenin yanında tahin ve balla uygulanan katmeri denemenizi öneririz.

7- Köy kahvesinde köylülerle Eklendi edip çay içmek Kayaköy köy kahvesi Fethiye Ulu tek çınarın gölgesi altında kahvede oturmuş Eklendi eden fazlası ihtiyar Kayaköylü insanlarla çay içip Eklendi etmek ve soluklanmak için mükemmel tek mekân. Önündeki su kuyusu ve senelerdir var olmasıyla sevgi dolu tek mekan.

8- Kayaköy hanelerinin içinden geride bıraktığımız rotadan Ölüdeniz’e yürüyüş yapmak
kayaköy hiking fethiye Kayaköy çoğu yürüyüş rotasına sahip bunlardan en sevdiğimiz ’e yürüyüş rotası. Yine taşlardaki boyaları (likya yürüyüş yolu güzergâh izi) izlemekte yarar var.Likya yolu işaret Kayaköy Fethiye Kadim keçiboynuzu ağaçlarının çevresinden ormanın dingin serinliğinden yürümeye başladığınızda bir müddet ardından olağanüstü deniz görünümü ile yürümeye devam ediyorsunuz. ’e vardığınızda yürüyüşün bütün yorgunluğunu denize girip atabilirsiniz.

Fethiye’nin Dikkat Çeken Kayaköy’ü Ziyaret Etmeniz İçin 10 Neden
ölüdeniz

9- Kayaköy haneleri manzaralı kafelerden birisinde akşamüstü içkisi içmek ,Hayalet kentin tam önünde tespit edilen meydanda ki alış veriş tezgâhlarını gezdikten ardından dinlenmek için meydanda tespit edilen Roots’a uğrayabilir değişik bira çeşitlerinden tadabilir ve şayet şanslıysanız işlek müzik gecesine de eşit gelebilirsiniz.
Roots Kayaköy Fethiye Burada Babazula, Kuan gibi kümeler yaz aylarında konser sağlıyor.
Ayrıca Kayaköy Sanat Kampındaki konser tarihlerine de bakabilirsiniz.

10- Tandırıyla meşhur ’de akşam yemeği yemektandır Kayaköy Mangal ve tandır sevenler için 1989 dan ardından Kayaköy’de görev veren tek mekan.
Dostlarınızla güzel tek akşam yemeği yemek için uğranabilir. Kayaköy’ü hiçbir zaman tek güne sığmayacak aktiviteleriyle anlattık.

Bir önceki yazımız olan Zemun’da Ne Yapılır? başlıklı makalemizde Ada Ciganlija, Aziz Sava Kilisesi ve Belgrad Cumhuriyet Meydanı hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın