Fethiye Rehberi
fethiye harita

Muğla ‘nın bir ilçesi olan Fethiye, ülkemiz için ede en güzel ve özel turizm merkezlerinden biridir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turistte ev sahipliği yapan Fethiye gerek doğal güzellikleri gerek tarihi yapı ve değerleri, gerekse de gezilecek yerleri ile dünyanın en popüler tatil merkezlerinden birisi olmuştur. Bozulmamış doğası, bakır koyları, masmavi denizi, altın sarısı kumu ve güneşi, asırlık tarihini mutlaka gezip görmeli ve buraları keşfetmelisiniz. Fethiye rehberi eşliğinde bu eşsiz bölgeye tatil düzenleyip, unutulmaz günler yaşayabilirsiniz.

Fethiye Rehberi
Fethiye

Fethiye’de Neler Yapılır, Nereler Gezilir?

En az Bodrum Çeşme gibi keşfedilmeye bekleyen Muğla Fethiye’de gezip görülecek yerler şunlardır; , Kanyonu, On iki Adalar Turu, Fethiye Kale Park, Çalış Plajı, ….

 Işık ve Güneş Diyarı Ölüdeniz

Fethiye Rehberi

Ölüdeniz ülkemizin ve dünyanın en güzel plajlarından birisidir. Hemen hemen gezi dergileri ve listelerinde karşımıza çıkan Ölüdeniz Antik dönemde bile adından sıkça söz ettirmiş ve masmavi denizi altın sarısı kumsalı güneşi ile Işık ve güneş diyarı “olarak tarihe adını yazdırmıştır. Şehrin kalabalığından ve gürültüsünden kurtulmak isteyenleriçin sessiz huzur dolu doğası bulunan yeşilin her halini barındıran yemyeşil ormanları ve el değmemiş koylarıaksiyon ve adrenalindolu sporları yürüyüşleri ilecennetin yeryüzüne inmiş halidir, Ölüdeniz… Ölüdeniz de gezip görülmesi gerek doğal güzellikler şunlardır;

 • Ölüdeniz Tabiat Parkı
 • Gemile Adası Kabak koyu
 • Patara Antik Kenti
 • Babadağ ve Saklıkent kanyonu
 • Hisarönü
 • Belce kız Plajı
 • Kelebekler vadisi
 • Likyayolu

 Bakırın Doğası Kelebekler Vadisi

Fethiye rehberi listenize ekleyeceğiniz Kelebekler Vadisi bakırın doğası olarak bilinen en güzel gezi yerlerinden biridir. Kelebekler Vadisi altın sarısı rengindeki genişçe kumsalı masmavi denizi ile Fethiye’nin en güzel ve özel yerlerinden biridir. Özellikle Likya yolunu takip ederek bölgeye ulaşmak gezinin en eğlenceli hali olacaktır.

Yukarıdaki gezilecek yerleri gezip gördükten sonra rotanızı Fethiyetarihi bölgelere çevirebilirsiniz. Bölgede gezip görebileceğiniz başlıca tarihi yerler şunlardır;

 Fethiye Tarihi Yerler ve Yapılar

Ülkemizin tatil cenneti ilçesi olarak bilinen Fethiye, Antik dönemde birden çok uygarlıklara ev sahipliği yapmış onlarınyaşantılarına kültürlerine şahitlik etmiş ve o döneme ait birden çok tarihi yapı ve değerlere de sahip olmuştur. Gerek doğal güzellikleri gerek gezilecek yerleri denizi manzarası eşiz doğası huzuru ve sessizliği kadar tarihi açıdan da önemli yerlere ve yapılara sahip olmuştur. Fethiye gezinizde gezip görebileceğiniz tarihi buluntular şunlardır;

Fethiye Rehberi
Likya Lahiti
 • Likya Lahiti
 • Fethiye Antik tiyatro
 • Tlos AntikKenti
 • Fethiye Müzesi
 • Amintos Kaya Mezarları

Ülkemizinen önemliturizm merkezilerinden birisi olan Fethiye’degüneşin kumun ve sahilin yanı sıra kültürel değerlere sahiptir. Fethiye rehberi ile beldenin her bir köşesindeki tarihi yerlerini gezebilirsiniz.

 Bölgenin En Eski Tarihi Yeri: Tlos Antik Kenti

Fethiye Rehberi
Tlos Antik Kenti

Fethiye’ye gelinir de Tlos Antik kenti ziyaret etmeden gidilir mi hiç… Tlos Antik kente vardığınız andan itibaren dikkatinizi çekecek ilk şey  Akropol ’dur. İlk günkü görümünden hiçbir bozuntuya uğramayan Akropol beldenin doğa ilekucak uçağa olduğu tek yerdir. Kentin dik yamaçlarına vararak, Akdeniz’in eşsiz doğa manzarasını doyasıya izleyebilirsiniz. Ayrıca Tlos Antik kenti UNESCO dünya mirasları listesinde ilk sıralardayer alır ve Antik çağda Hititlerin Dlawa  ismi verdikleri bu kent  Likya’nında 1900 yıllarında hayatlarınıdevam ettirdiği en eski yerleşim birimlerinden birisi olmuştur.

 1. Yüzyıldan Günümüze Gelmeyi Başarmış Likya Lahiti

Likya LahitiMilattan Önce 4.Yüzyıldan günümüze kadar geldiği biliniyor. Bölgenin en önemli caddelerinden birisi olan Atatürk caddesinde sergilenmekte olan Likya Lahiti, türünün en büyük örneği olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu Lahit Likya mezarlarının karakteristik özellikleri yansıtan önemli tarihi değerlerinden biridir. Fethiye rehberi listenizde mutlakabu önemli yere de yer vermelisiniz. Burası özellikle tarihi tutkunlarını sevdiği ve akın ettiği tarihi yapılar arasında yer almaktadır.

 Fethiye’nin Büyüleyici Noktalarından Birisi: Amintos Kaya Mezarları

Amintos Kaya mezarlarınınbulunduğu bölge Fethiye’nin en can alıcı noktalarından birisidir. Dönemin özel kişileri için yaptırılanbu mezarlar, Fethiye’ninhem en güzel manzarası hem de kentin sembolü haline gelmiştir. Doğal kayaların oyulması ile yapılan Amintos kaya mezarları onlarca basamaklı merdivenlere sahiptir. Mezarın yukarı bölgelerine doğru gitmek için bu basamak merdivenleri kullanmanız gerekecek. Ayrıca mezarın en muazzam ve gösterili bölgesi olan Amintas’a yukarı taraftadır ve merdivenlerle yukarı doğru çıkarak ulaşabilirsiniz. Amintos mezarının ise tarihte hangi zata ait olduğu hakkında kesin bir bulunmamaktadır. Fakat büyüklüğü, görkemliliği ve büyüleyiciliği nedeni ile mezarın tarihte statüsü yüksek birine ait olduğu ilk bakışta anlaşılmaktadır. Amintos kaya mezarların sabah saat 09: 00 ile akşam en geç 17:000 arası ziyaret edilebilmektedir. Haftanın yedi günü ziyarete açıktır.

Tarih Severleri Akın Ettiği Fethiye Antik Tiyatro

Her tarafı buram buram tarih kokan Fethiye’de yer alan Fethiye Antik Tiyatro Milattan önce 3. Yüzyıllarda Akdeniz’in en önemli merkezinden birisi olarak görülen Telmessos’ ta yer almaktadır. Günümüzde Fethiye sahilinde bulunan Antik Tiyatro birçok tarihi kazı çalışmalarına daş ahit olmuştur.  Tarihi severlerinbüyük bir ilgi gösterdiği ve her yıl büyük bir ilgiyle ziyaret ettiği Fethiye Antik tiyatro 20 basamaklı bir tarihi yapıdır.

 El Sanatları Ve Eserlerin Sergilediği  Fethiye  Müzesi

Müze gezmeyi sevenleri için muhteşem bir tarihi yerdir Fethiye müzesi… Fethiye ve çevresinden çıkartılan bütün tarihi eserlerin sergilendiği Fethiye müzesi iki bölümden oluşmaktadır. Bir bölümünde seramik tarihi eserler sergilenirken, diğer bölümünde isebölgeyeait işlemeli el dokuma modelleri, kaftanlar gibi eserler sergilenmektedir. Fethiye müzesini açık tarafında iseIzraza Anıtı, Lahit mezarları ve taş bloklara sahip eserler sergilenmektedir. Eğer sizde müze gezmeyi sevenlerdenseniz Fethiye rehberi listenize bu müzeyimutlaka eklemelisiniz.

 Fethiye Yapılacak Şeyler

Fethiye de gezip görülecek yerler kadar yapılacak birbirinden güzel ve adrenalin dolu aktiviteler de bulunmaktadır. Yamaç paraşütünden, dalışa, yürüyüşten yüzmeye ve hatta sörfe yapmayakadar binlerce eğlenceli ve adrenalin dolu aktiviteler misafirlerinibeklemektedir. Özellikle yamaç paraşütü ile sadece Ölüdeniz’i değil, aynı zamanda Palara kumsalına kadargiden Eşen Ovası ve Dalaman sahillerini rahatlıkla görme imkânınız olacaktır. Ne kadar toz dumana bürünseniz bile bölgenin doğal güzelliklerini ören yerlerini yapacağınız jeep safari ile Fethiye tatilinize hem eğlenceyi hem kültürü hem de dinlemeyi katabileceksiniz. Fethiye, aklınıza gelebilecek bütün sporları yapabilme imkânı sunmaktadır. Su kayağı, Rüzgâr sörfü, flyboard, banana ve ringa gibi muhteşem spor türleri ilespor heyecanını doyasıya tadabilirsiniz.

Fethiye de yapacağınız eğlenceli aktivitelerden bir tanesi de tekne turlarıdır. Bu turlar ile bölgenin adalarına çıkacak ve oraların doğal güzelliklerini keşfedebileceksiniz. Dilerseniz limandan kalkan tekler ile günübirlik turlara katılabilir ve FethiyeOniki adalarbölgesini ziyaretedebilirsiniz.

Çalış ’ta ve Kayaköy’de yapacağınız at gezisini ise ömrünüz boyu unutamayacaksınız.

Fethiye’de Ne Yenilir Ne İçilir?

Doğal güzellikleri tarihi denizi havası ve eşsiz manzarası ile gezip görülmesi gereken yerler arasında yer alan Fethiye rehberi yeme içme mekanları ve muazzam yöresel yemekleri ile de adından sıkça söz ettirmektedir. Fethiye rehberi yeme içme listenizde ekleyebileceğiniz lezzetlerin başında; otlu gözleme, balık kalamar, Çin mutfağına ait lezzetler Arap aşı, İngiliz kahvaltısı, Mavi yengeç ve bazlama tosttur.

Ege’ye ait daha birçok yöresel tatları Fethiye de yeme fırsatınız olacaktır. Özellikle bölgede hizmet veren gözlemecilerin yapmış oldukları otlu gözlemenin tadına doyamayacaksınız. Dilerseniz bu gözlemcilerden patatesli gözleme, peynirli gözleme, kıymalı gözleme ve benzeri tüm gözleme çeşitlerinin tadınabakabilirsiniz.

 Fethiye’de Nerede Kalınır?

Birkaç günlüğüne Fethiye tatili yapmak istiyorsanız, konaklama yerleri ve oteller en elzem ihtiyaçlarınızdan birisi olmaktadır. Dolayısı ile Fethiye konaklama yerleri bakımından da oldukça lüks seçenekler sunmaktadır. Fethiye bölgesinde beş yıldızlı otelleri her şey dahil oteller, apart oteller, butik oteller ve pansiyonlar gibi her keseye ve bütçeye hitap edenkonaklama seçenekleri mevcuttur.

 Fethiye’ye Nasıl Gidilir?

Yeşilin ve mavini her tonun görebileceğiniz Fethiye Muğla’nın en güzel ilçelerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Aynı zamanda ülkemizin de en önemli turizm noktalarından birisi olan Fethiye ulaşım bakımdan da alternatifli seçeneklere sahiptir. Fethiye ye Muğla şehir merkezinden otobüs ve minibüsler vasıtası ile ulaşabilir. Eğer havayolu ile ulaşmak istiyorsanız o zamanda Dalaman havaalanını tercih etmeniz gerekmektedir. Ayrıca Antalya havalimanı da Fethiye’ye ulaşım olanaklarındandır. Fethiye Dalaman havaalanı arası 44 km mesafedir. Ve 44 dakika sürmektedir.  Antalya Havalanın da Fethiye’ye ulaşımyaklaşık iki buçuk saat sürmektedir. Bunların dışında ülkemizin hemen hemen her şehrinde Fethiye’ye özel araçla ulaşmak mümkün olmaktadır. Bunun için Fethiye otogarına gelen otobüsleri tercih etmelisiniz. Fethiye otogarı ise şehrin ortasında yer almaktadır. Ölüdeniz ve Fethiye arasında sürekli sefer yapan minibüsler de mevcuttur. Bu ulaşımseçeneklerinden kendinize uygun olanını tercih ederek Fethiye’ye ulaşabilirsiniz.

 Fethiye Gece Hayatı

Fethiye’yi ziyaret etmişken gece hayatını da mutlaka görmelisiniz. Özellikle Hisarönü bölgesi gece hayatı açısından oldukça hareketli ve eğlenceli geçmektedir. Bu bölge gece hayatı ile ilgili bütün beklentilerinizde fazlasını karşılayacakgece kulüplerine ve eğlence mekanlarına ev sahipliği yapmaktadır.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Aydın Gezilecek Yerler (Detaylı ve Fotoğraflı Aydın Gezi Listesi) başlıklı makalemizde Aydın gezi, Aydın Gezilecek Yerler ve Aydın’da gezilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

3 YORUM

 1. Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.

  I’ve been looking for a plug-in like this for quite some
  time and was hoping maybe you would have some experience with something
  like this. Please let me know if you run into anything. I truly enjoy
  reading your blog and I look forward to your new updates.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın