Faroe Adaları, İngiltere’nin 300 kilometre kuzeyinde, Norveç Denizi ile Kuzey Atlantik okyanusu arasında kalan bölgede yer alan takım adalardır. Burası tıpkı Grönland gibi Danimarka’ya bağlı olan özerk bir cumhuriyettir. Eski yıllarda Norveç’e bağlı olan Faroe Adaları, Kiel Antlaşması sonrasında 1948 yılında Danimarka’ya bırakılmıştır. Burada konuşulan dil Danca ve Faroece’dir.

Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları konum itibariyle oldukça soğuk bir yerdir. Buraya gelmek isteyenler için en uygun tarih aralığı ise Mayıs ve Temmuz arasıdır. Çünkü burada yaz mevsimi Mayıs’ta başlar ve Temmuz ayında sona erer. Faroe Adaları’nın en ilginç taraflarından bir tanesi de burada bahar mevsimlerinin yaşanmamasıdır. Mevsimler direkt olarak yaz ve kış arası ani geçişler şekilde görülür. Yaz aylarında en yüksek sıcaklık 23 derece olurken kış aylarında en yüksek sıcaklık ise 3 derecedir. 1976 yılında buradaki en düşük sıcaklık -19 derece olarak ölçülmüştür.

Faroe Adaları Gezi Rehberi

Nasıl Gidilir?

Ülkemizden Faroe Adaları’na direkt olarak uçuş bulunmamaktadır. Buraya gitmek için Danimarka, İngiltere, İzlanda ve Norveç üzerinden aktarma yapmanız gerekmekte. Bununla birlikte Danimarka’dan buraya feribot seferleri de düzenlenmektedir.

Faroe Adaları Gezi Rehberi

Faroe Adaları’nda temel geçim kaynağı balıkçılıktır. Bu sebepten dolayı buraya geldiğinizde hemen hemen tüm deniz ürünlerini tatmanız mümkündür. Bu ürünler günlük ve taze bir şekilde satılmaktadır. Faroe Adaları irili ufaklı pek çok adadan oluştuğu için tekne kiralayarak bu adalar arasında seyahat yapabilirsiniz. Bununla birlikte balık tutabilirsiniz. Burada pek çok butik otel bulunmakta. Oteller ev şekilde dizayn edilmiş, otel havasından ziyade ev sıcaklığı sunmakta.

Bir önceki yazımız olan Dağıstan Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Dağıstan nerede?, Dağıstan'a nasıl gidilir? ve Dağıstan'da iklim nasıl? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın