Yamaç paraşütü İçin en İyi yerler

Havacılık sporlarının en özel olanlarından biri de yamaç paraşütü. Türkiye dünyaca ünlü yamaç paraşütü pistlerine ev sahipliği yapıyor. Türkiye’de birçok bölgede ve şehirde yamaç paraşütü yapılabiliyor. En popüler olanları Ölüdeniz, Kaş, Alanya, Kemer, Pamukkale, Trabzon, Sakarya, İstanbul, Uçmakdere, Kocaeli, Ankara, Kayseri, Adana.

İşte Türkiye’nin sürekli olarak yamaç paraşütü yapılan en popüler bölgeleri…

Babadağ, Fethiye / Muğla

Bu listedekilerden en popüler ve dünyaca tanınmış olanı ise Ölüdeniz’de bulunan Babadağ. Ölüdeniz, Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı küçük bir sahil kasabası. Turistik olduğu için altyapı bakımından oldukça gelişmiş. Her yıl onbinlerce uçuş yapılan Babadağ, 1936 metre ve toplamda4 temel kalkış pisti bulunuyor. Hava koşulları ve rüzgâr yönüne göre bu kalkışlar tercih ediliyor.

  • 1700 metre güney pisti
  • 1800 metre batı pisti
  • 1900 metre kuzey pisti
  • 1200 metre güney pisti

Bu pistlerden en çok, kafe ve restaurant da bulunan 1700 metrelik güney kalkış pisti tercih ediliyor. Babadağ, sedir ağaçlarıyla kaplı ormanın içerisinde yer alıyor. Kalkış bölgesine çıkarken yolu düzgün ve minibüsler rahatlıkla çıkabiliyor.

Çıkış yaklaşık 20-25 dakika sürmekte. Arabayla kalkış bölgesine çıkılabilir ama zirveye çıktıkça alanda daralma, park sorunu olduğu için araba yerine Ölüdeniz’de bulunan minibüsler tercih edilmeli.

Ölüdeniz’de yer alan lagün 1700 metre kalkışından rahatlıkla görülebiliyor.

Bölgede nisan ayından başlayarak ekim sonuna kadar yamaç paraşütü uçuşları yoğun bir şekilde devam ediyor. Diğer aylar için ise, zirve kar ile kaplı olmadığı zamanlar uçulabiliyor. Kar yağınca 1200 metre güney pistinden uçuşlar yapılmakta.

yamaç paraşütü İçin en İyi yerlerFethiye Babadağ, Türkiye’nindünyaca ünlü yamaç paraşütü bölgesi. (Fotoğraf: AA)

Uçmakdere / Tekirdağ

Güneyli rüzgârlar hakim olduğu zaman uçuş yapılabilen Uçmakdere’de hava tahminlerine bakılarak gidilmesi gerekiyor. Kalkış alanına çıkış, iniş alanından yaklaşık 15-20 dakika sürmekte. İnişler, sahil kenarında yer alan bölgeye yapılıyor. İniş alanında denize girilebiliyor.

Özellikle yerli turistlerin daha çok tercih ettiği Uçmakdere’de, yeşille denizin buluştuğu alanda yamaç paraşütü ile uçmak ayrı bir deneyim.

Uçmakdere yamaç paraşütü uçuş pisti, Tekirdağ’ın batısında yaklaşık 1,5 saat mesafede yer alıyor. 625 metre ve 260 metre yükseklikte iki adet kalkış pistine sahip bölge Marmara Denizi’nin kıyısında yer alıyor.

Tandem uçuş için rezervasyon yaptığınız zaman, pilotla yakın iletişimde ve uygun hava koşulları için tetikte olmanız gerekiyor.

Uçmakdere, İstanbul’dan arabayla yaklaşık 3 saatlik mesafede.

yamaç paraşütü İçin en İyi yerlerUçmakdere, İstanbul’a yakjınlığı ile popüler. (Fotoğraf: AA)

Kaş / Antalya

Yerli turistlerin özellikle tercih ettiği Kaş’ta tekneli tüplü dalış turları ile beraber yamaç paraşütü de oldukça popüler. 600 metrelik Kaş güney kalkışından sezon boyunca turistik uçuşlar gerçekleştiriliyor.

Kaş’ta inişler, merkezde bulunan küçük limana yapılıyor. Uçuş sırasında Kaş’ın doğa harikası güzellikleri, ufukta Meis adası manzarası eşliğinde görülebiliyor.

Alanya / Antalya

Alanya da yoğun yamaç paraşütü uçuşlarının olduğu ve yerli, yabancı birçok turistin yamaç paraşütü deneyimlemek için tercih ettiği popüler tatil bölgelerinden biri.

Birkaç kalkış pisti mevcut olan Alanya’da en çok 600 metre olan tercih ediliyor. İnişler, Alanya sahili boyunca uzanan Kleopatra plajına yapılıyor.

You might be interested:  Sözleşme Ne Tür Bir Işlemdir?

Alanya Kalesi manzarası uçulan bölge, en keyifli yamaç paraşütü alanlarından birini oluşturuyor.

Olimpos Tahtalı Dağı, Kemer / Antalya

Dünyanın en yüksek kot farkı rekoruna sahip yamaç paraşütü kalkış pisti, 2 bin 365 metre yüksekliği ile Olimpos Tahtalı Dağı’nda yer alıyor. Tahtalı Dağı’na Olympos teleferiği ile çıkılıyor. Yamaç paraşütü ile uçmayacak ziyaretçilerin de zirvede vakit geçirebilmesi için büyük bir tesise sahip. Teleferik ile çıkışlar yaklaşık 15 dakika sürüyor.

Olimpos Tahtalı Dağı kalkış pisti, dünya rekoruna sahip bir yer olması bakımından daha çok yabancı turistler tarafından tercih edilen popüler bir uçuş bölgesi. İnişler, Tekirova plajına yapılıyor.

yamaç paraşütü İçin en İyi yerlerOlimpos Tahtalı Dağı’ndan havalananlara Akdeniz’in üzerinde muhteşem bir manzara eşlik ediyor.

Pamukkale / Denizli

Pamukkale, dünyaca ünlü travertenleri, kaplıcaları ve Hierapolis antik kenti ile Türkiye’nin en tanınmış başlıca turistik merkezlerinden biri. Yamaç paraşütü ve balon uçuşları ise görece yakın tarihlerde başladı.

Yaklaşık 300 metrelik birden fazla kalkış pisti bulunan bölgede bunlardan en çok bilineni eskiden dinamit deposu bulunan Dinamit Tepesi. Kalkış pistine çıkış yaklaşık 15 dakika sürüyor. Burada ayrıca, yamaç paraşütü eğitimi veren uçuş okullarının orta irtifa ve termik eğitimleri de yapılıyor.

Uçuş ortası, tam olarak Hierapolis ve Pamukkale travertenlerinin üzerinden geçiyor ve uçuş boyunca muhteşem fotoğraflar, videolar elde edilebiliyor. İnişler, Pamukkale yakınlarındaki geniş alanlara yapılıyor.

yamaç paraşütü İçin en İyi yerlerPamukkale travertenlerine gökyüzünden bakmak… (Fotoğraf: Aktivido)

Uzungöl / Trabzon

Karadeniz bölgesinde yer alan Uzungöl, Trabzon’un göl, orman ve yaylasıyla doğa harikası bölgesi konumunda. Bölgede yamaç paraşütüyle uçarak bu manzarayı seyretmek ayrı bir keyif. Uçuşların özellikle sabah saatlerinde yapılması tavsiye edilen bölgede, inişler göl kenarındaki alana gerçekleşiyor.

Uzungöl’den 750 mertelik irtifada bulunan kalkış pistine çıkış yaklaşık 20 dakika sürüyor. Yeşilin ve mavinin buluştuğu bölgede uçmak yabancı ve yerli ziyaretçiler için muhteşem bir deneyim.

yamaç paraşütü İçin en İyi yerlerKaradeniz’in muhteşem doğası için Uzungöl tercih ediliyor. (Fotoğraf: Aktivido)

  • Kırantepe, Serdivan / Sakarya
  • Sakarya’nın Serdivan ilçesinde bulunan Kırantepe kalkış pisti, İstanbul’a yakınlığı ve uygun hava koşulları sayesinde çok fazla uçuş imkânı vermesi nedeniyle, İstanbullu pilotların da sık tercih ettiği bir yer.
  • 235 metre gibi alçak bir irtifası olmasına rağmen, dinamik ve termikli kaldırıcılar ile saatlerce uçuş veriyor ve yükseldikten sonra Sapanca gölü manzarası ile ormanlık arazi üzerinde keyifle uçulabiliyor.

Şehir merkezine çok yakın olan bölgeye arabayla 10 dakikada çıkılabiliyor. Geniş bir otopark alanı bulunan Serdivan pistinde kalkış yaptıktan sonra iniş alanı kalkışın hemen altında bulunuyor.

yamaç paraşütü İçin en İyi yerlerSakarya’nın Serdivan ilçesindeki 235 rakımlı Kırantepe’de gün batımında yamaç paraşütü yapmak… (Fotoğraf: AA)

Ormanlı, Çatalca / İstanbul

İstanbul’un içerisindeki Ormanlı Köyü, Terkos (Durugöl) Gölü’nün batısında Karadeniz kıyısında 100 metrelik bir kalkış pistine sahip. 100 metre çok alçak bir irtifa olsa da kuzey yönünde saatte 15-25 km hızla esen rüzgârda oluşan dinamik kaldırıcıyla 25 kilometre sahil boyunca saatlerce stabil hava koşullarında uçulabiliyor.

You might be interested:  Hangi Tur Muzikler Vardir?

Rüzgâr yönü ve şiddeti uygun olması gerektiği için Uçmakdere gibi hava tahminlerine bakılarak gidilmesi önemli. Hava tahminlerinin iyi olduğu günlerde bölgede aynı anda 100’e yakın yamaç paraşütü havada görülebiliyor.

  1. Tandem uçuş için rezervasyon yaptırırken, pilotla yakın iletişimde ve uygun hava koşulları için tetikte olmanız gerekiyor.
  2. Bölgede ayrıca denize de girilebiliyor.
  3. Ormanlı Köyü’ne İstanbul’dan arabayla yaklaşık 1,5 saatte ulaşılabiliyor.

yamaç paraşütü İçin en İyi yerlerOrmanlı Köyü’nde Karadeniz üzerinde çok sayıda yamaç paraşütü uçabiliyor. (Fotoğraf: Aktivido)

Kartepe / Kocaeli

Kartepe, görece yeni ve 1200 metre irtifaya sahip kalkış pisti ile gözde yamaç paraşütü bölgelerinden olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Kalkış alanına çıkış yaklaşık 20-25 dakika sürmekte. Pist, Kartepe kayak merkezine çok yakın konumda bulunuyor.

Yemyeşil ormanı ve dağ havasıyla beraber Sapanca Gölü ve İzmit manzarasının keyfi, uçuş boyunca çıkarılabiliyor. İnişler, Suadiye bölgesindeki iniş alanına yapılıyor.

Kumludoruk, Ayaş / Ankara

Ankara‘da bulunan Ayaş ilçesinin Türkiye yamaç paraşütü sporunda önemli bir yeri var. Birçok mesafe rekoru bu bölgede yapılan uçuşlarda kırılmış. Yamaç paraşütü eğitiminde Ankara uçuş okullarının orta irtifa ve termik eğitimlerinde yoğun olarak kullandığı Kumludoruk tepesinden tandem ile profesyonel pilot eşliğinde yamaç paraşütü uçuşu yapılabiliyor.

Tepeye Ayaş’tan çıkış yaklaşık 10 dakika sürmekte ve kalkış pistinin iniş alanından yüksekliği 300 metre. İrtifa olarak yüksek bir pist değil ancak dinamik ve termik kaldırıcılar sayesinde Ayaş manzarasıyla saatlerce uçabiliyor. İnişler kalkılan yere yapılabiliyor.

Uzman yamaç paraşütçiler mesafe uçuşu ile Konya veya Karaman’a kadar uçabiliyorlar.

Ali Dağı, Talas / Kayseri

Kayseri’nin Talas ilçesinde bulunan Ali Dağı, Kayseri merkezine yakınığı ve uygun hava koşulları sayesinde çok fazla uçuş imkânı vermesi nedeniyle, Türkiye’deki birçok pilotun sık tercih ettiği bir yer. Her sene, ulusal ve uluslarası yamaç paraşütü yarışmaları düzenlenen bölgede, seyir alanı bulunuyor. Ali Dağı’nda Kayseri ve Erciyes manzaralı uçuşlar gerçekleştiriliyor.

650 metrelik irtifaya sahip olan yamaç paraşütü bölgesinde dinamik ve termikli kaldırıcılar ile saatlerce uçuş yapılabiliyor.

Mesafe ve yarışma uçuşlarının da yapıldığı Ali Dağı’na şehir merkezinden arabayla 15-20 dakikada çıkılabiliyor. Ayrıca aracı olmayanlar Talas’taki iniş alanından kalkış pistine yamaç paraşütü ile hizmet veriliyor. Bu hizmetten yararlanmak için uçuş rezervasyonu yaptırmak gerekiyor.

yamaç paraşütü İçin en İyi yerlerAli Dağı’nda her sene, ulusal ve uluslarası yamaç paraşütü yarışmaları düzenleniyor. (Fotoğraf: AA)

Menekşe Tepesi / Adana

Seyhan Baraj Gölü yanında bulunan Menekşe Tepesi, Adana’nın popüler uçuş bölgelerinden biri. Batı ve güneybatı yönlerine bakan Menekşe tepesi yaklaşık 200 metre yüksekliğinde ve inişler genellikle kalkış yapılan bölgeye yapılıyor.

Tepeye çıkış arabayla yaklaşık 15 dakika sürmekte ve zirvede araçların park edebilmesi için yeterli alan bulunuyor. Menekşe Tepesi’nden göl manzarasına karşı dinamik kaldırıcı ile saatlerce uçulabiliyor.

Yamaç paraşütü ile uçmak isteyenlere, uçuş rezervasyon yaptırmaları halinde kalkış pistine kadar servis hizmeti verilmekte.

You might be interested:  Güral Otel Kimin?

(Kaynak: Aktivido)

En İyi 5 Yamaç Paraşütü Pozu – Touryus.Com

Fethiye'de TANDEM yamaç paraşütü uçuşlarımızda havada ortalama 200 adet fotoğraf ve 5 adette video çekimi yapmaktayız. Ayrıca ikinci kamera olarakda 360 derece kamera çekimi yapmaktayız.

Fethiye Ölüdeniz'de yamaç paraşütü uçuşlarımızda fotoğrafların bu kadar önemli ve ekstra ücret olmasının nedeni doğal manzaradır. Ölüdeniz yeşil ile mavinin bir arada olduğu bir yerdir.

Yazımızda Babadağ'da yamaç paraşütü uçuşlarında çekilebileceğiniz en iyi 5 yamaç paraşütü pozlarını hazırladık. Fethiye'de yamaç paraşütü uçuşu yapmadan önce mutlaka okumalısınız.

Ölüdeniz'i fotoğrafta sadece siz olacak şekilde alın

yamaç paraşütü İçin en İyi yerler

Babadağ'dan kalkış yaptıktan sonra deniz üzerine daha gelmeden pilot size geriye dönmenizi söyler ve fotoğrafta sadece siz olacak şekilde geriye çekilerek fotoğrafınızı çeker. Sizin bu sırada sol tarafınıza yaslanıp geriye dönerek rahat ve gülümser bi şekilde poz vermeniz gerekir. Bu esnada ileriye doğru elinizle kalp yapabilirsiniz elleriniz açıp ayaklarınızı kaldırabilirsiniz.

360 derece kamera ile yamaç paraşütü pozu

yamaç paraşütü İçin en İyi yerler

Yamaç Paraşütü uçuşlarımızda 2 tane kameramız vardır. Bu kameranın bir tandeside 360 derece kameradır. Havada yaklaşık bu kamera ile 15 adet fotoğraf çekilmektedir. Bu fotoğrafların kalitesi çok yüksektir. Telefonunuza indirdiğimiz bir program yardımıyla fotoğrafları açabiliyorsunuz. Bir fotoğrafta çok fazla fotoğraf karesi çıkartabilirsiniz. Yamaç Paraşütü kalkışımızı yapıp deniz üzerine geldiğimizde pilot sizden geriye doğru yatmanızı, ellerinizi açmanızı ve ayaklarınızı uzatıp üst üste koymanızı ister ve tepeden fotoğrafınızı çeker. Bu pozda Dünya yuvarlaktır hissi yaratılır.

Bulutlu havalarda yamaç paraşütü fotoğrafları

yamaç paraşütü İçin en İyi yerler

Babadağ yamaç paraşütü uçuşlarında sezon başlarında ve sezon sonunda havalarda yoğun bulutlar oluşur. Bulutlu havalar bazen bizim için kötü olsada bazende çok güzel yamaç paraşütü uçuş fotoğraflarının çıkmasını sağlamaktadır. Eğer uçuş yapacağınız zaman hava bulutlu ise pilotunuzdan bulutlara yakın uçup fotoğraf ve videolar çekmesini isteyin. Bulut üzerinde uçarken fotoğrafta sizin karanlık çıkmamanız için güneşi tam alacacak şekilde pilotunuz paraşütüne yön verir. Güneşi aldığınız takdirde fotoğrafı fazla uzaktan çekmeyecek şekilde ayarlanır. Eller ve ayaklar kaldırılır.

Ölüdeniz Kumburnu (Blue Lagoon) ile fotoğraf

yamaç paraşütü İçin en İyi yerler

Ölüdeniz Yamaç Paraşütü uçuşunuzun yakaşık 20'nci dakikasında Kumburnu (Blue Lagoon) üzerine geldiğinizde, pilotunuz size geriye yaslanıp elleri açarak poz verinizi ister. Bir pozu tepeden en uzaktan çeker, diğer pozu ise sağ çaprazdan fotoğrafta sadece siz olacak şekilde çeker. En iyi yamaç paraşütü pozudur.

Yere yakın yamaç paraşütü pozu

yamaç paraşütü İçin en İyi yerler

Ölüdeniz'de artık yamaç paraşütü uçuşunuzun son dakikalarına geldiğinizde yere yakın yarı sahil yarı deniz görünecek şekilde pilotunuzda bir poz isteyin. Çekildiğiniz bütün fotoğraflarda göneş gözlüğü kullanmaya çalışın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *