Sofyada görülecek yerler

sofyada görülecek yerler

Aleksandr Nevski Katedrali’ni gezilecek yerler listesinde en başa almamızın sebebi mimarisi. Bu Katedral, Bulgaristan’ın bağımsızlığını kazandığı Rus-Osmanlı Savaşı’nda ölen 200.000’e yakın Slav kökenli asker anısına inşa edilmiş. Tamamlanması 1912’yi bulan katedral, Neo-Bizans mimarisi ve altın kaplama kubbesi ile göz kamaştırıyor.

2. Banyabaşı Camii

sofyada görülecek yerler

Sofya kent merkezindeki popüler Osmanlı yapılarından biri olan Banyabaşı Camii 1576 yılında Mimar Sinan tarafından inşa edilmiş. Günümüzde Sofya’da ibadete açık tutulan tek Müslüman ibadethanesi.

3. Aziz George Rotunda Kilisesi

sofyada görülecek yerler

Sofya’da inşa edilmiş en eski yapı unvanını taşıyan Aziz George Rotunda Kilisesi erken Hıristiyanlık dönemine aitOsmanlı döneminde cami olarak kullanılmış yapının arka tarafında, Roma döneminden kalma bir yolun bozulmamış kısmı bulunmaktadır.

4. Vitoşa Bulvarı

sofyada görülecek yerler

Pek çok ünlü Batılı markanın mağazaları ile zengin menülü kafe ve restoranlarla dolu olan Vitoşa Bulvarı Sofya’nın ana alışveriş bölgesi konumunda. Patrik Eftemii Bulvarı’ndan, Hilton Oteli’ne kadar uzanan bulvarda ayrıca mimari açıdan oldukça güzel olan ve ziyaret edebileceğiniz Sofya Adalet Sarayı, Sveta Nedelya Ortodoks Kilisesi, Ulusal Kültür Sarayı gibi binalar bulunuyor.

5. Borisova Gradina

sofyada görülecek yerler

Boris’in Bahçesi olarak da anabileceğimiz Borisova Gradina yemyeşil parklardan hoşlanan gezginler için güzel bir atmosfer sunuyor.

6. Boyana Kilisesi

sofyada görülecek yerler

Farklı dönemlerde inşa edilmiş 3 yapıdan oluşan Boyana Kilisesi, kent merkezinin 8 kilometre güneyindeki Vitoşa Dağı’nın eteklerinde yer alıyor.Yapının önceki dönemlerinde çizilmiş duvar resimlerinin üzerine işlenmiş 89 sahnede 240 insan figürünü barındıran bu freskler, Doğu Avrupa Orta Çağ sanatının günümüze ulaşmış en başarılı örnekleri arasında sayılıyor.

7. Ulusal Doğa Tarih Müzesi

sofyada görülecek yerler

Prens Ferdinand’ın emriyle 1889 yılında kurulan Ulusal Doğal Tarih Müzesi Balkanlar’ın hem en eski hem de en zengin içerikli yapısı. İçinde Bulgaristan’ın ve dünyanın çeşitli yerlerinden getirilen canlı örnekleri ölü veya diri olarak sergileniyor.

8. Ulusal Kültür Sarayı

sofyada görülecek yerler

Genelde konser için kullanılan kültürel merkez, 13 hol ve 15 bin metrekarelik sergi alanı barındırıyor. Büyüklüğü dolayısıyla bazen fuarlara da ev sahipliği yapıyor. Kentin simgelerinden biri olan sarayın en alt katlarında ise kafeler ve alışveriş yapabileceğiniz alanlar bulunuyor.

9. Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu

sofyada görülecek yerler

Bir grup tiyatrocu tarafından 1904 yılında kurulan Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu çok fazla hasara maruz kaldığı için defalarca yenilenmiş. Ancak yine de Neo-Klasik mimarisi ile görülmeye değer.

10. Ayasofya

sofyada görülecek yerler

Aziz Sofya’nın ruhunun koruduğuna inanılan Ayasofya Kilisesi, tarihsel yapıları görmeyi sevenler için güzel bir adres. Haç şeklinde tasarlanmış dini yapı aynı zamanda şehire de ismini vermiş.

Sofya’da Gezilecek Yerler – Interbus Tur

Sofya’ya geldiğinizde aşağıda sıralamış olduğumuz şehrin en önemli turistik mekanlarını rahatlıkla görebilirsiniz.

Listede adı geçen yerleri inceleyerek kendinize güzel bir gezi planı hazırlayabilir ve serbest zamanda ayrıca görmek istediğiniz yerleri ziyaret edebilirsiniz.

Sizin için derlediğimiz Sofya’da Gezilecek Yerler listesindeki şehrin en popüler yerlerini Interbus seyahatiniz esnasında ziyaret edebilirsiniz.

Sofya Gezilecek Yerler / Tarihi ve Turistik Mekanlar / Müzeler

 • Listedeki turistik yerler hakkında detaylı bilgi için merak ettiğiniz yerin üzerine tıklayabilirsiniz.
 • Aleksander Nevski Katedrali
 • Bulgaristan Ulusal Meclis Binası
 • Bulgaristan Başkanlık Sarayı
 • Bulgaristan Komünist Parti Binası
 • Sofya Gezi Rehberi linkine tıklayarak bu şehir hakkındaki tüm genel bilgilere ulaşabilirsiniz.

sofyada görülecek yerler

Sofya’da Gezilecek Yerler

Sofya Gezilecek Yerler bakımından Türklerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olarak bilinse de Avrupa’nın diğer ülkelerinden de oldukça turist çeken bir şehirdir.

Bir balkan ülkesi olan Bulgaristan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Sofya günümüzde tam bir Avrupa kenti olsa da tarihi milattan önceye kadar dayanır.

Osmanlı İmparatorluğu ve Roma İmparatorluğu hakimiyetinde olduğu yılların izleri bugün bile görülür. Vitosha Dağı yakınında kurulmuştur. Ancak adını içinde bulunduğu Sofya Vadisi’nden alır.

Tabi geçmişte pek çok farklı isimle anıldığı olmuştur, özellikle başka ülkelerin hakimiyetinde olduğu zamanlarda…

Tarih ve kültür ortaklığımız açısından Bulgaristan’da beklediğimiz bizden bir yer hissi Sofya’da ne yazık ki yok. Kent daha ziyade Avrupa’ya yakın. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra esas gelişimini yaşadığı biliniyor. Günümüzde aktif sosyal hayatı ve özellikle 19. Yüzyıldan kalma yapılarıyla dikkat çekiyor.

Yani, gezginlerin sık sık görmek istediği tarihi kiliseler ve evler burada da mevcut. Çevre düzenlemesi ve parklara önem verdikleri belli oluyor. Bu da kentte gezerken size keyifli anlar yaşatıyor. Komünist rejimin sürdürüldüğü yıllara ait anılar yer yer görülse de görmeyi istediğiniz büyük anıtlar ve tarih atıl durumda.

Bu yüzden komünizm yıllarına tanıklık etmek isterseniz, bulundukları yerler ulaşım sağlamanız ve biraz araştırma yapmanız gerekecektir. Ancak klasik tarihi yapıları şehir içinde gezerken rahatlıkla ziyaret edebilirsiniz. Tarihinden dolayı pek çok kültürün birbirine karıştığını fark edebilirsiniz.

Kaldı ki hemen her sokak ve caddede freskler ve sanat eserleriyle süslü tarihi kiliseler ve katedraller bulmak oldukça kolay. Sofya bunların çoğunu kendi simgeleri haline getirmiş bir şehir. Elbette Osmanlı dönemi hamamları turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden. Günümüzde Ankara ile kardeş şehir olduğundan ülkemizle bağlantısı halen devam etmekte.

Kent içinde yabancı dil olarak İngilizce konuşan çoğunluğun yanında tıpkı Yunanistan’daki gibi Türkçe konuşanlara da rastlamak mümkün.

Sofya’ya gelmek için en güzel zamanlar ilk bahar ve yazdır. Çünkü kış aylarındaki az turist sayısı ve başkent olması onu hafif metropol yaşamına kaydırabiliyor. Çevre düzenlemesi, park ve yeşil alanlara olan ilgileri yazın burayı gezmekten keyif alabileceğiniz bir yer haline getiriyor.

Sofya içindeki tarihi yapıları, doğayı ve sosyal hayatı görmek için tek gün yeterli ama detaylı bir gezi için iki gün size fazlasıyla yetecektir. Türkiye ile saat farkı olmadığından kolay gezi rotalarından biridir. Ek olarak ulusal tarih müzesi ile yer yüzü ve insan müzesi görülebilecek ilginç yerlerdir.

You might be interested:  Ahmet Kaya Ne Tür Müzik Yapar?

Sakin ama farklı bir gezi için tercih edilebilecek kentlerden biridir. Umarız sizde keyifle gezersiniz.

Sofya Gezilecek Yerler | Sofya Gezisi | Çok Okuyan Çok Gezen

Hafta sonu Sofya gezisi yapılır mı? Biz yaptık, yapılıyor, çok da güzel oluyor. Bulgaristan’ın başkenti olan bu küçük şehir, bize beklediğimizden çok daha güzel bir hafta sonu yaşattı.

Bulgaristan’ın bizdeki imajı yüzünden muhtemelen Sofya’ya giderken beklentim oldukça düşüktü. Yola çıkarken düşük maliyetli, hafta sonu keyifli zaman geçireceğimiz yeni bir ülkeden fazlası yoktu aklımda.

Sofya’da gezilecek yerleri gördükten sonra ise Bulgaristan’da başka nereleri görebiliriz diye plan yapmaya başlamıştık bile.

sofyada görülecek yerlerSofya Gezilecek Yerler

Sofya Hakkında Bilgiler

Bulgaristan’ın başkenti ve en büyük şehri olan Sofya, Avrupa’nın en eski başkentleri arasına girmesini sağlayan 7000 yıllık tarihi ve popüler bir kayak merkezi olan Vitoşha dağının eteklerindeki stratejik konumuyla gezilip görülmeye değer bir şehir. Bulgaristan’ın Avrupa Birliği’ne giriş süreciyle birlikte çehresi daha da güzelleşen Sofya, şehir merkezini çevreleyen büyük parklarıyla da dikkat çekiyor.

Sofya gezilecek yerler konusunda çok seçenek sunmazken hafta sonu yapılacak bir geziyle kolayca gezip tadını çıkarabileceğiniz bir şehir. Bize yakın olması ve bize göre oldukça ucuz olması da diğer olumlu yanları. Benim hiç ilgimi çekmese de kumar oynayanlara da fazlaca seçenek sunuyor.

Sofya’ya Nasıl Gidilir?

İstanbul-Sofya arası ulaşım için otobüs, tren ve uçak şeçenekleri mevcut.

 • Biz tren yolculuklarını çok sevdiğimiz için hafta sonu Sofya seyahatimizi tren ile yapmayı tercih ettik. İstanbul-Sofya treni ile Cumartesi sabahı 08:45 gibi şehre ulaştık. Yataklı kompartmanda Sofya Ekpresi ile gidiş-dönüş 67 euro ödedik.
 • Otobüs hem daha ucuz hem de trenden daha erken Sofya’da oluyor, yanlış hatırlamıyorsam sabah 06:00 gibi. Alpar Tur gibi Balkanlar’a giden otobüs firmaları Sofya’ya da hizmet veriyor.
 • İstanbul-Sofya uçuşu 01:15 dakika sürüyormuş. THY’nin uçuşları var.

Sofya’ya gitmek için Bulgaristan vizesi veya Schengen vizesi gerekiyor. Detaylar için Bulgaristan vizesi konusunda yazıma göz atabilirsiniz.

Bulgaristan Para Birimi ve Para Bozdurma

Bulgaristan’ın Avrupa Birliği süreci devam ediyor ancak henüz para birimi olarak Euro’ya geçmemişler. Bulgaristan para birimi Leva. Biz yanımızda euro götürüp döviz bürolarında çevirdik.

Vitoşha Caddesi üzerinde çok sayıda döviz bürosu var, onlardan faydalanabilirsiniz. Döviz büroları çok sık ve akşam geç saatlere kadar da açık. Bizim Sofya gezimizi yaptığımız 2017 yılının Aralık ayında 1 Leva yaklaşık 0,51 Euro idi.

Gitmeden önce kuru tekrar kontrol etmeniz iyi olur.

Sofya Gezilecek Yerler

Biz iki günlük Sofya gezimizde; ilk gün şehrin genelini gezip ikinci günü ise müzelere ayırdık. Sofya gezilecek yerler listemize bizim gezdiğimiz sırayla göz atalım mı? Öncelikle belirtmek isterim ki Sofya’da gezilecek yerlerin tamamına yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Vitoşha Caddesi: Bizim Sofya seyahatimiz sabah şehre geldiğimiz ve kahvaltı etmediğimiz için Vitoşha caddesinde başladı.

Bu caddeyi Sofya’nın İstiklal Caddesi diye düşünebilirsiniz, cafeler, barlar, hediyelik eşyacılar, mağazalar ve daha pek çok seçenek hem cadde üstünde hem de sağlı sollu ara sokaklarda sizi bekliyor.

Caddenin Vitoşha dağına bakan bitiminde büyük bir bahçe sizi bekliyor, bahçenin sonunda ise Ulusal Kültür Sarayı (National Palace of Culture) bulunuyor. Biz hafif kahvaltı yapıp caddeyi baştan aşağı turladıktan Sofya gezimize devam ettik.

Adalet Sarayı: Vitoşha caddesinin bitimindeki önünde aslan heykellerinin olduğu bina adalet sarayı, içeriye giriliyor mu bilmiyorum, biz girmedik.

Hagia Nedelja Kilisesi: Vitoşha Caddesinden şehir merkezine doğru devam ettiğinizde bana göre şehrin en güzel kilisesine ulaşıyorsunuz. 14.

yüzyılda yapılmış olan kilise şehrin en büyük kilisesi olan Aleksandr Nevski yapılana kadar katedral olarak kullanılmış. Şu an giriş ücretli.

İbadet yerlerine giriş ücretli olunca bu duruma kızdığım için girmiyorum, buranın da içine girmedim.

Aziz Sofya Anıtı: Aşağıya doğru devam ettiğinizde Sofya’nın sembölü olan Aziz Sofya anıtının solda yükseldiğini göreceksiniz.

Serdika Antik Kenti: Aziz Sofya’nın baktığı yöne baktığınızda yol seviyesini altında antik kalıntılar ve bir de kilise göreceksiniz. Burası Serdika şehrinin kalıntıları. Kilisenin adı da Aziz Petka Kilisesi, minicik bir kilise.

Metro kazıları sırasında şehrin altında başka bir şehir daha olduğu ortaya çıkmış ve şehrin merkezindeki meydanı kazılarla bir açık hava müzesine dönüştürmüşler. Ayrıca metro duraklarına doğru açılan tüneller de bu müzenin parçası olmuş.

Ben bu sisteme bayıldım, keşke Beşiktaş metro kazılarından çıkan kalıntıları da benzer şekilde bir açıkhava müzesine dönüştürseler.

Banyabaşı Camii: Serdika Antik Kentine baktığınızda karşıda Banyabaşı Camiini göreceksiniz. Camii şehrin tam merkezinde yer alıyor. Mimar Sinan’ın eserlerinden biri olma özelliği taşıyan camiş oldukça mütevazi görüntürüne rağmen merkezi konumu ile dikkat çekiyor.

Hal Binası / Kapalı Pazar Yeri: Banyabaşı Camii’nin tam karşısındaki güzel bina kapalı bir pazar yeri. İçinde peynir, süt, yoğurt satan tezgahlar, nefis Balkan börekleri alabileceğiniz fırınlar, kasap, hediyelik eşyacı gibi ne arasanız var. Biz öğle yemeğimizi buradaki böreklerle yaptık.

Sinagog: Pazar yerini geçip sola döndüğünüz sokakta ilerleyince bir Sinagog göreceksiniz. Balkanların en büyük Sinagog’u Sofya’daki Sinagog imiş. Bu kadar büyük bir Sinagog bir de Budapeşte’de karşıma çıkmıştı.

Genellikle Sinagoglar ihtişam ve gösterişten uzak olur. Normalde içerisi gezilebiliyormuş ama bizim gittiğimiz dönem Kudüs’te karışıklıkların olduğu bir dönemdi ve Sinagog çevresinde yüksek güvenlik vardı, ziyarete de kapalıydı.

Kadınlar Pazarı: Sinagogun olduğu sokakta devam ettiğinizde bu kez sağda dükkanların olduğu bir yer göreceksiniz burası da Ladies Market, Kadınlar Pazarı olarak geçiyor. Kasap, restoran, hediyelik, çerezci gibi bir sürü dükkan ve el işi ürünler satılan dükkanlar var. Biz gittiğimizd saat geç olduğu için çoğu kapalıydı, erken gitmekte fayda var.

Lions Gate: Serdika Şehrinin giriş kapılarından biri aslanlı kapı. Slivnitsa nehrinin üstündeki köprü üzerinde sizi aslan heykelleri karşıladığında doğru yere geldiğinizi anlarsınız.

Tarih Müzesi: Aslanlı Kapı’dan Banyabaşı Camii’ne geri döndüğünüzde Camii’nin arkasında çok güzel mimarisi olan bir bina göreceksiniz. Bu bina şu an Tarih Müzesi olarak kullanılıyor. Eskiden burası şehir banyosu imiş. Binanın dışında sıcak su akan bir çeşme var, çeşmeden akan suyun şifa dağıttığına inanılıyor.

Largo: Aziz Sofya Anıtını arkanıza alarak önünüzdeki geniş meydanın tam karşısında üçgen şeklinde ihtişamlı bir bina göreceksiniz. Bu binanın adı Largo. Kominizm döneminde yapılmış binalar 1950’da ağır bombardıman altında kalmasına rağmen, bütün ihtişamı ile hala ayakta.

You might be interested:  Banka Kredileri Işletmenin Hangi Tür Kaynakları Arasında Yer Alır?

Arkeoloji Müzesi: Largo’nun sağından ilerlediğinizde sağda Arkeoloji Müzesini göreceksiniz. Giriş katında çok ilginç eserler olmasa da üst kattaki küçük salonlara mutlaka girin.

Başkanlık Sarayı: Arkeoloji Müzesinin kapısının karşısında yüksek kapıları olan bir bina göreceksiniz, burası başkanlık sarayı. Bu binanın önünde her gün sabah 08:00 akşam 08:00 arasında her saat başında askerlerin nöbet değiştişim töreni oluyor. Benim hiç ilgimi çekmiyor ama bu törenlerin meraklısı oluyor, biz tesadüfen denk geldik.

Aziz George Rotunda: Bu binanın yüksek demir kapıları var ama içeri giriş serbest. Büyük bir avlunun ortasında bir kilise var burada. Bu kilise Sofya’nın en eski kilisesi olma özelliği taşıyor. 4. Yüzyılda yapılmış olan kilise Roma İmparatorluğundaki önemli Hristiyan merkezlerinden biri imiş.

Ivan Vazov Ulusal Tiyatrosu: Dış görünüşü oldukça güzel olan tiyatro binası 1907’de yapılmış. Tiyatro binasının önünde de büyük bir park var. Biz gittiğimiz dönemde Noel Pazarı bu parka kurulmuştu.

Ulusal Sanat Galerisi: Tiyatronun önündeki bahçenin tam karşısında ise sanat galerisi yer alıyor, biz buraya girmedik.

Doğa Tarihi Müzesi: Sanat galerisinin hemen yanındaki binada yer alan bu müzede doğal taşlardan doldurulmuş hayvanlara, endemik bitkilerden böceklere kadar pek çok doğal varlık örneği yer alıyor. Dört katlı binayı uzun uzun gezdik.

Rus Kilisesi: Doğa Tarihi Müzesinden devam ettiğinizde yine bir bahçe içinde soğan kubbeli bir kilise ile karşılacaksınız. Rus mimarisindeki bu kilisenin adı Rus Kilisesi imiş, küçük şirin bir kilise.

Aziz Sofya Bazalikası: Aleksander Nevski Kilisesine doğru ilerlerken solda kırmızı tuğladan gördünüz bina Aziz Sofya Bazalikası. Sofya’ya adını da burası vermiş.

Aleksander Nevski Kilisesi: Sofya’nın en büyük kilisesi ve şehrin simgesi haline gelmiş bu kilise 1912 yılında tamamlanmış, oldukça yeni bir kilise. Kiliseye doğru gelen yolun sağında bir antika pazarı da kuruluyor, tezgahlara bir göz atmadan geçmeyin.

Parlemento Binası: Aleksander Nevski Kilisesinin hemen arkasındaki büyük bina da halen kullanılmakta olan parlemento binası.

Liste halinde yazınca epey çok yer olduğunu fark ettim ????

Sofya Noel Pazarı | Christmas Market

Bizim Sofya’ya gittiğimiz dönem tam Noel zamanıydı ve özellikle o zamanda gitmek istemiştik Noel Pazarı’na denk gelelim diye. Ulusal Tiyatro’nun önündeki parka kurulmuş olan pazar günün farklı saatlerinde geçtiğimizde sürekli kalabalıktı.

Noel Pazarlarında görmeye alışık olduğumuz sıcak şarap, türlü Noel kurabiyeleri, sosisçiler ve çeşit çeşit tatlı ve hediyelik eşya satan küçük dükkanlarla küçük ama renkli bir Noel Pazarı var Sofya’nın.

Sofya’da Şehir İçi Ulaşım

Sofya’da gezilecek yerler genel olarak yürüme mesafesinde. Ama bizim gibi kış ortasında giderseniz karda ve soğukta yürümemek veya süreleri kısaltmak için Sofya ulaşım seçeneklerini aşağıda yazıyorum:

 • Otobüs, Tramvay, Metro: Sofya’da toplu taşıma kullanacaksanız, tek bilet fiyatı 1,60 Leva. Eğer günlük bilet alırsanız 4 Leva ve tüm toplu taşıma araçlarına sınırsız binebiliyorsunuz. Şehrin ara sokaklarında gezen eski tramvaylara binip istediğiniz bir sokakta inip gezmek oldukça güzel.
 • Taksi: Ne de olsa Balkan ülkesi, dolandırılmamak için taksiye binmeden önce fiyat sormak iyi olur. TaxiMe uygulamasını kullanabilirsiniz.
 • Bisiklet: Sofya dolaşması kolay bir şehir, bisiklet kiralayarak şehri gezmek de bir seçenek ama sanırım yaz ayları daha keyifli olur, sofiabike.com adresinden detaylara ulaşabilirsiniz.

Sofya Dışında Bulgaristan’da Görülecek Yerler

Sofya’ya gittikten sonra Bulgaristan’da başka nerelere gidebiliriz diye araştırmaya başladık.

Kendimize bir liste yaptık, eklemeleriniz ve önerileriniz olursa yazıya yorum olarak ekleyebilirsiniz: Sofya yakınındaki Rila manastırı, Prohodna’daki Tanrının Gözü Mağarası (Eyes of God Cave), bizim bildiğimiz adıyla Filibe, şimdiki adı Plovdiv, kayak merkezi Bansko, Burgaz Varna Bulgaristan’a tekrar gelip görmek istediğim yerler.

 • Biz Plovdiv planımızı yaptık bile.
 • Plovdiv gezilecek yerler  yazıma da bir göz atın!
 • Yolda kalın…

Sofya Gezi Rehberi

Balkanların merkezinde yer alan Bulgaristan, oldukça köklü ve zengin bir tarihe sahiptir. Rumlar, Romalılar, Bizanslılar, Slavlar ve Bulgarlara ev sahipliği yapan Bulgaristan toprakları birçok kültürü içinde barındırmaktadır. Bulgaristan, Asya ve Avrupa arasında bir geçiş yeri olup Bulgar kültürünü, mimarisini, mutfağını ve geleneklerini halen yaşamaktadır.

1300 yıllık tarihi boyunca yaklaşık 500 yıl Osmanlı İmparatorluğu’nun egemenliğinde kalan Bulgaristan, 300 yıl kadar da Bizans İmparatorluğu’nun egemenliği altında kalmıştır. 1875 yılında başlayan isyanlar ve 2. Balkan savaşından sonra Bulgarlar bağımsızlığını ilan etmişlerdir.

Bulgaristan, 3 Ekim 1908’de bağımsızlığını ilan etmiştir. 1944’deki siyasi olaydan sonra Bulgaristan komünist rejimi kabul etmiştir. 1989’da ülkede bulunan Türklere kendi isimlerini kullanma ve serbestçe ibadet etme özgürlüğü getirilmiştir.

 Şehrin mimari yapısı, komünist rejimin etkisinde iken değişmiştir.

Sofya’nın tarihi de tıpkı Bulgaristan’ınki gibi köklü ve eskidir. Bugün Sofya’nın nüfusu yaklaşık 1.3 milyondur. 7 milyonluk Bulgaristan’ın en büyük şehridir. Sofya son on yılda hem ekonomik hem de turistik açıdan çok fazla gelişmiştir.

Son yıllarda balkan ülkelerinden göç almakta olan Sofya’nın binlerce yıl öncesine dayanan bir geçmişi bulunmaktadır. Uzun yıllar boyunca birçok millete ev sahipliği yapan Sofya, bu sayede çok zengin ve harmanlanmış bir kültüre sahip olmuştur. Sofya’da MÖ 7.

yüzyılda yerleşmiş bir kabilenin tarihi kalıntıları bulunmuş bu da şehrin yaklaşık 7 bin yıl önce yaşadığını kanıtlanmıştır.

Devamını Oku

Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya Güneydoğu Avrupa’da yer almaktadır. Bulgaristan’ın en büyük şehri olan Sofya, Bulgaristan’ın batısındaki Sofya Havzası’nda yer almaktadır.

Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya’nın havalimanı, Sofya Havalimanı’dır. Havalimanı şehre yaklaşık 5 kilometre uzaklıktadır.

Havalimanından kalkan 84 numaralı otobüslerle şehir merkezine rahatça ulaşılabilmektedir. Otobüs biletleri, otobüs terminalinde bulunan gişelerden alınabilmektedir.

Bununla birlikte havalimanından şehre ulaşmak için taksi de kullanılabilmektedir. Taksiye binmeden önce ise fiyat sormak daha iyi olacaktır.

Uçakla Gidiş: İstanbul-Sofya arası uçuşların tamamı aktarmasız uçuşlardır. İstanbul’dan Sofya’ya günde birkaç uçuş bulunmaktadır.

Ülkede şehirlerarası otobüs ağı da modern ve geniştir. Bununla birlikte birçok özel otobüs şirketi olmasından dolayı da fiyatlar oldukça uygundur.

Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya’da ılıman karasal iklim hakimdir. Yeşil alanlar açısından oldukça zengin olan Sofya, ormanları sayesinde yazları daha serin bir havaya sahiptir.

Mayıs ayında yükselmeye başlayan sıcaklıklar temmuz ayında en yüksek halini almaktadır. Temmuz ayındaki sıcaklıklar yaklaşık 25 dereceyi bulmaktadır.

Yaz aylarında sıcaklıkların yükselmesine rağmen her zaman aynı seviyede değildir. Nisan ayıyla birlikte artan yağışlar yaz boyunca devam etmektedir. Çok fazla olmayan yağışlar turizmi etkilememektedir.

You might be interested:  Seyahat Izin Belgesi Hangi Kurumdan Alınır?

Sofya’da kışlar güneşli olmasına rağmen kar yağışı oldukça fazladır. Kar kalınlığı 20 santimetreyi bulan Sofya’da sis de çok fazla görülmektedir.

Sofya ziyareti için en iyi sezon yaz dönemidir. Bahar aylarında ise Sofya en yoğun dönemini yaşamaktadır. Bahar aylarındaki hava durumu da şehri gezmek için oldukça uygundur.

Köklü bir tarihe sahip olan Bulgaristan’ın başkenti Sofya tarihî güzellikleri, farklı kültürü ve hareketli sosyal yaşamı ile özellikle kültür turizmini sevenlerin tercihi olmaktadır.

Avrupa’nın en eski şehirlerinden biri olan Sofya’da gezerken tarihî camileri, manastırları ya da kiliseleri inceleyebilir; Sofya Tarih Müzesi, Muzeiko ya da Ulusal Askeri Tarih Müzesi gibi önemli müzelerine uğrayabilirsiniz.

Bu özellikleri sayesinde her yıl binlerce turisti ağırlayan Sofya şehri, konaklama açısından ziyaretçilerine pek çok seçenek sunmaktadır. 5 yıldızlı otellerden motellere kadar farklı bölgelerdeki pek çok konaklama tesisi arasından seçim yapabilirsiniz.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Sofya otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Bulgaristan’ın başkenti Sofya, hem tarihi hem de turistik özellikleri ile Avrupa’nın en göz alıcı şehirlerinden birisidir. Her yıl çok sayıda turistin uğradığı bölgelerden birisi olan Sofya, özellikle gece hayatı ve kayak turizmi anlamında ön plana çıkmaktadır.

Özelde Sofya şehri, genelde tümüyle Bulgaristan fiyatların uygun olduğu bir bölgedir. Nitekim ülkemiz ile karşılaştırıldığında Bulgaristan daha ucuz bir ülke olup başkenti Sofya da maddi açıdan çok zorlanılmayacak bir şehirdir. Bu durum Sofya kentinde bulunan otellere de yansımıştır.

Sofya'ya gidecekseniz ve bölgedeki tesisleri merak ediyorsanız Sofya otelleri yazımızı keyifle okuyabilirsiniz. 

Devamını Oku

Sofya hem küçük bir şehir olduğundan hem de ulaşım ağı çok kaliteli olduğu için şehir içinde ulaşım oldukça kolaydır. Otobüs, tramvay ve metro şehrin her tarafına ulaşım sağlamaktadır. Şehre gidildiğinde telefondan kullanılabilecek bir uygulama ile otobüs saatleri öğrenilebilmektedir.

Otobüs biletleri oldukça uygun olup duraklardan alınabilmektedir. Birçok Doğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi alınan biletler otobüste delinmelidir. Bir gün, bir hafta gibi süreler için de bilet alınabilmektedir.

Bulgaristan, Antik Çağ’dan beri Roma, Osmanlı, Hunlar gibi birçok devlet ve kültüre ev sahipliği yapmış ve tarihi boyunca oldukça önemli bir şehir olarak kabul edilmiştir. Birçok kültürü içinde barındıran ve harmanlayan Sofya, bunu yemeklerinde de net bir şekilde gözler önüne sermektedir.

Oldukça ünlü olan Sofya mutfağı leziz yemeklerle doludur. Bunlardan ilki Meshana Skara’dır. Bulgar yemeklerinde et olmazsa olmazdır ve çok fazla sevilmektedir. Meshana Skara farklı türdeki ızgara et yemeğidir.

Genellikle köfte, kıyılmış uzun et (kepapche), domuz eti biftek, şiş ve İtalyan sosisi bulunmaktadır. Yanında da Shopska Salata ile servis edilmektedir. Shopska salata ise Bulgaristan’da en çok sevilen salata çeşididir.

Yaz için oldukça kolay ve lezzetli olan salata basit gibi görünmektedir. Ancak salatanın içindeki Bulgar Beyaz peyniri (sirene), bu salatayı eşsiz kılan tadın sahibidir. Sirene Bulgar peynirlerinin en iyisidir.

Sofya’ya gidildiğinde shopska salatası kesinlikle denenmesi gereken lezzetler arasındadır.

Devamını Oku

Sofya, modern bir şehrin alışverişte sunabileceği her şeyi sunmaktadır. Sayısız alışveriş merkezi, alışveriş caddeleri ve çok sayıda süpermarket bulundurmaktadır.

Şehirdeki hediyelik eşyalar, gül yağı, elle boyanmış ikonlar ve yöresel çanak çömlekler gibi birçok çeşit bulunmaktadır. Bütün bunlar ve çok daha fazlası şehrin etrafındaki dükkanlarda bulunabilmektedir.

Alışveriş için en iyi yerler Alexander Nevsky Katedrali ve Bakanlar Kurulu Binası’nın bulunduğu alt geçittir.

Daha farklı ve bireysel bir hediye isterseniz yerel sanatçılar tarafından yapılan oyuncakları ve eşsiz eserlere sahip olan birçok zanaat dükkanı bulunmaktadır.

Yerel alkollü içkiler, Bulgar şarapları, meyveli içkiler, peynir, süt ürünleri veya kahvaltılıklar almak istiyorsanız uğranması gereken adreslerden ilki Tsentralni Hali olmalıdır. Genelde doğuya ait bir obje, hediyelik eşya, Osmanlı zamanlarından kalma kilim dokumaları ise Chiprovski’de bulunabilmektedir.

Sofya’nın gece hayatı oldukça hareketli, canlı ve kesintisizdir. Hiçbir yasak olmayan Sofya gece hayatı sabahın ilk ışıklarına kadar devam etmektedir. Alkolün oldukça ucuz olduğu şehirde her kulüpte büyük ve eğlenceli partiler yapılmaktadır.

Kafeler akşam saat altı gibi kapanmakta olup yerini partiler almaktadır. Sabah altı gibi biten partilerden sonra kahvaltı için açık olan birçok restoran bulunmaktadır.Canlı müzikle eğlenmek için şehirde çok fazla seçenek bulunmaktadır.

Kulüpler geleneksel Bulgar müziklerinden, rock, punk, reggae, elektronik ve pop olmak üzere birçok farklı müzik türünü çalmaktadır. Sofya’daki en büyük kulüpler, öğrenci kasabasında yoğunlaşmıştır. 16 üniversite bulunan Sofya’da, üniversiteler bölgesindeki eğlence çok daha iyidir.

Sofya’da otobüsler gece çalışmadıkları için eğlence sonrası taksi tutmak gerekmektedir.

Devamını Oku

Watertower Sanat Festivali

Gelenekselleşmiş Watertower Festivali Sofya’da gerçekleşmektedir. Bulgar sanat festivali, küçük çapta başlamış yıllar geçtikçe gelişmiş ve birçok Bulgar sanatçının katılımıyla yapılmaya başlanmıştır.

Etkinlik, çağdaş görsel sanatlarla ilgilenen ve uluslararası sanatçıların sunumu için oldukça önem taşımaktadır. Çağdaş sanatın Bulgar kültürü ve Doğu Avrupa’daki etkilerinin eserlerde gözler önüne serildiği Watertower Sanat Festivali, oldukça tarihi bir binada sergi yapmaktadır.

Sofya’nın merkezindeki bir binada yapılan festivalin katılımcı sayısı her yıl artmaktadır.

Sofya Uluslararası Film Festivali

Uluslarası filmlerin gösterildiği Bulgaristan’ın en büyük sinema etkinliklerinden biridir. Yarışma bölümünün de bulunduğu film festivalinde sinema üzerine farklı etkinlikler de yapılmaktadır.

Sofya Müzik Haftaları

Yaz aylarında gerçekleştirileni farklı tarzlarda sanatçıların katılımıyla gerçekleşmektedir. Şehrin farklı yerlerinde gerçekleşen konserler, birçok müzik zevkine hitap etmektedir.

Sofya Uluslararası Folklor Festivali

“Moonlight in Sofia” ismindeki festivalde, Bulgaristan halk dansları toplulukları gösteriler sunmaktadırlar. Üç gün süren etkinlikte Bulgaristan’ın renkli folklor dansları, yerel müzik eşliğinde izlenebilmektedir.

Ayrıca şehirde, Sofya Jazz Festivali ve Bulgaristan Salsa Festivali de yapılmaktadır.

 • Yılın İlk Günü (Ocak 1) Bulgaristan Milli Günü ( Mart 3)
 • Paskalya (Nisan 14-17)
 • İşçi Bayramı (1 Mayıs)
 • Bulgar Ordusu Günü (Mayıs 8)
 • Slav Alfabesi ve Bulgar Kültür Bayramı (Mayıs 24)
 • Noel (25 Aralık)
 1. Acil yardım: 150
 2. Yangın: 160
 3. Polis: 166

Bulgaristan’nın başkenti olan Sofya’da para birimi olarak Bulgar leva’sı kullanılmaktadır. 1 Bulgar leva’sı yaklaşık 2 Türk lirasıdır.

Bulgaristan’ın başkenti olan Sofya’nın resmi dili Bulgarca’dır. Şehirde İngilizce bilen insan sayısı ortalama seviyededir.

Bulgaristan (GMT+3) ile Türkiye (GMT +3) arasında saat farkı yoktur.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *