Sapanca soğucak yayla Şenlikleri

Kapanma süreçlerinden iyice bunaldığımız, yazın kendini iyiden iyiye gösterdiği şu günlerde sizler için kendi deneyimlerimizi paylaşacağımız bir kamp serisi yazmaya karar verdik. Bu serimize Sapanca’da bulunan Soğucak Yaylası ile başlıyoruz.

sapanca soğucak yayla Şenlikleri

Kısaca Soğucak Yaylası

 • Bulunduğu İl : Sakarya
 • Büyüklüğü : 900 dönüm
 • En Yoğun Dönemi : Temmuz ayının 2. haftası
 • Rakım : 1100 m
 • İstanbul’a Uzaklık : 155 km
 • Koordinatları : 40.62292586700539, 30.17176126308323

Soğucak Yaylası Nerede?

Sapanca’ya bağlı Soğucak Yaylası Sakarya merkeze 35 km uzaklıktadır.

Soğucak Yaylası’na Nasıl Gidilir?

sapanca soğucak yayla Şenlikleri

Sakarya merkezden 30 kmsi asfalt, 5 kmsi stabilize yol olmak üzere 35 km’lik bir uzaklıkta yer almaktadır. Stabilize yol yaylanın dört bir yanını sarmış olan ormanlık alanın içerisinden geçmektedir. Bahar ve yaz aylarında binek araba ile dikkatli bir şekilde gidilebilecek yoldan kış aylarında ise 4×4 harici araçlarla gitmek zorlayıcı olacaktır. Özellikle 4×4 aracınızla buraya yapacağınız gezinin tadı damağınızda kalabilir.

Rota oluşturmak için hemen tıklayınız!

Soğucak Yaylası’na Ne Zaman Gidilir?

sapanca soğucak yayla Şenlikleri

Yaylaya aracınız elverişli ise 4 mevsim çıkılabilir. Bahar aylarında sakin olan yayla Temmuz ayının ikinci haftası başlayan “Soğucak Yayla Şenlikleri” zamanı yöre halkı ve çevre illerden gelen vatandaşların katılımıyla tam bir panayır alanına dönüşmektedir ve şenlikten bir hafta önce iyice kalabalık hale gelmektedir.

Neden Soğucak Yaylası’na Gitmelisiniz?

sapanca soğucak yayla Şenlikleri

Soğucak Yaylası İstanbul başta olmak üzere pek çok yerden kolayca ulaşılabilecek temiz ve güvenli bir kamp alanıdır. Yayla bölgesinden bir çok düzlük bulunuyor. Buralara çadır kurabilir kamp yapabilirsiniz. Herhangi bir ücret istenmiyor. Yayla içerisinde yürüyüş parkurlarında keyifle gezebilirsiniz. Harika doğası ve temiz havası ile dinlenmenizi ve stresten uzaklaşmanızı sağlayacak bir lokasyondur. Yayla yakın bölgesindeki İnönü ve Ercuva yaylası kadar popüler değil, popüler olmaması aslında bir nebze iyi kamp yapmak isteyen arkadaşlar için çünkü saydığımız o iki yaylada gece silah sesinden ne yazık ki uyunamıyor. Soğucak bu ikisine göre biraz daha sakin bir durumda.

Soğucak Yaylası’nda Ne Yapılır?

Yaylada; doğa yürüyüşü, kamp, atlı gezinti, piknik, atv gezisi etkinlikler yapılabilir. Şenlik döneminde at ve bisiklet yarışı, güreşler, folklor gösterileri organize edilir. Bu dönemde yayla en aktif zamanını yaşar.

Yaylanın tanıtımı amacıyla Türkiye off-road Şampiyonasının bir ayağının burada yapılmasına karar verilmiştir. Oluşturulan keyifli off-road parkurunda kendi aracınızla gezinti yapabilirsiniz.

Biz de parkura girmeden dönmek istemedik :).

Soğucak Yaylası’nda Ne Yenir Ne İçilir Yanınızda Ne Götürmelisiniz?

sapanca soğucak yayla Şenlikleri

 • Yayla içerisinde normal dönemlerde yiyecek ve içecek alabileceğiniz alanlar yok. Kampa gitmeden önce yakın köylerden erzak alışverişinizi yapmanız gereklidir.
 • Yiyecek dışında gün içerisinde yürüyüş yaparken ya da özellikle açık havalarda gece muhteşem bir gökyüzü olduğu için fotoğraf makinenizi götürmenizi tavsiye ederiz.
 • Akşam vakitleri yayla çok soğuk olduğu için sıkı giyinmenizi, yanınızda kalın kıyafetler götürmenizi de hatırlatmakta fayda var.
 • Yayla içerisinde tuvalet alanı mevcut ancak bu alana pek güvenmemenizi tavsiye ederiz.
 • Yayla’da ateş yakmak için odun bulabilirsiniz. Daha önce yapılan kamplardan kalan ateş noktalarını kullanmanız hem yaylanın güzelliğinin, doğanın korunması için hem de işinizin kolay olması için harika bir seçim olacaktır.

Fotoğrafta gördüğünüz ikili ocak ile ilgili detaylı bilgi için Nurgaz‘ın sayfasını inceleyebilirsiniz.

Soğucak Yaylası’nda İnternet Çekiyor mu?

sapanca soğucak yayla Şenlikleri

Yaylanın kısıtlı bölgelerinde 3G internet vardır ancak genel olarak yaylada telefon ve internet erişimi yoktur.

Soğucak Yaylası Doğal Hayat

sapanca soğucak yayla Şenliklerisoğucak yaylası doğal hayat

Yayla çevresi sık ve canlı ormanlarla çevrili olduğu için doğal yaşam bulunmaktadır. Sizi tedirgin edecek bir durum olmasa da özellikle yatarken yiyeceklerinizi dışarıda bırakmamaya hatta aracınızın içinde bırakmaya dikkat etmenizde fayda var.

Soğucak Yaylası’nı Nasıl Bırakmalıyız?

sapanca soğucak yayla Şenlikleri

Yaylanın bir çok yerinde halihazırda yer alan yollar dışında çimenlik alanlardan gitmemeniz için koyulan uyarı levhaları vardır. Bu uyarılar sayesinde yaylanın doğal görüntüsü kendini bugüne kadar çok iyi muhafaza etmiştir. Yaylada ne yazık ki çöplerinizi bırakabileceğiniz bir konum bulunmamaktadır bu yüzden giderken hazırlıklı gitmekte ve dönüş zamanı çöplerinizi arabanıza koyarak merkez köylere kadar indirmeniz gerekmektedir.

Soğucak Yaylası ile ilgili sorularınız varsa ya da merak ettiğiniz başka kamp alanları varsa aşağıdaki yorum bölümüne sorularınızı iletebilirsiniz.

Arabada Kamp ile ilgili yazımız da ilginizi çekebilir. Okumak için hemen tıklayın!

Soğucak Yaylası – Sapanca

Gökhan Konaş 14 Haziran 2017 4

Soğucak Yaylası Sapanca merkezinden 15 km yukarıda nefis bir yayla. 1.100 metre yüksekliğinde ve 900 dönüm arazisi var. Sapanca’nın havası zaten meşhur, bir de yaylayı görün derim.

You might be interested:  Marakeşde görülecek yerler

sapanca soğucak yayla ŞenlikleriSoğucak Yaylası – Sapanca Genel Görünüş

Sapanca’dan yürüyerek de çıkılabilir (meraklısı için çok keyifli bir yürüyüş olacağını garanti ederim), binek araçla yerler çamur olmadığı sürece sorun yaşamazsınız, yine de dikkatli olmak lazım, en nihayetinde orman yolu. 4×4 varsa zaten problem yok, hatta tadı damağınızda kalır. En keyifli zamanları Sonbahar ve İlkbahar ayları. Yazın özellikle haftasonları kalabalık olabiliyor.

Öncelikle her noktadan kolayca ulaşılabilir bir lokasyon. Temiz ve güvenli bir yer. Yazın hafta sonları dışında sakin. Gerek araçla, gerekse yürüyerek son derece keyifli bir parkur. Doğası inanılmaz ve havası çok temiz.

sapanca soğucak yayla Şenlikleri sapanca soğucak yayla Şenlikleri sapanca soğucak yayla Şenlikleri

Gündüz nefis manzarası eşliğinde gününüzü geçirebilir, gece ise ay ile parlayan yaylada, çakal ve tilki ulumalarını (şarkı söyler gibiler) eşliğinde dinlenebilirsiniz. Her daim esen rüzgarın sesi de size terapi gibi gelecek.

ateşini büyük tut birşey olmaz…

Gece kalacaksanız güvenlik konusunda büyük bir sorun yok. Tabii dikkatli olmak önemli. Klasik bilgiler, kampın yakınında yemek, çöp bırakma, araba varsa arabada tut vs.. Ben kaldığımda bir grup avcı yaylanın karşı tarafında kamp kurmuşlardı. Benim ateşi görünce yanıma gelip  “herşey yolunda mı?” diye sordular. Söyle bir diyalog geçti aramızda;

Sakarya Sapanca Soğucak Yaylası – Tatil Ana

İstanbul’a yakın yayla gezilerini takip edenler için Sakarya’nın Sapanca ilçesinde bulunan Soğucak Yaylası, güzel bir alternatiftir. Sapanca’nın yüksek kesimlerinde bulunan ormanların arasında kalmış bir doğa güzelliği olan Soğucak Yaylası, ziyaretçilerine her mevsim ayrı güzellikler sunmaktadır.

Sapanca’nın Soğucak Yaylası, bölgedeki diğer yaylalarda olduğu gibi yaylacık faaliyetlerin az görüldüğü yerlerden. Yöre insanının farklı ekonomik arayışlara yönelmesiyle birlikte yaylacılıktan vazgeçilmiş. Fakat buna rağmen henüz beton evlere yenik düşmeyen bölgede yayla evleri görmek, bol oksijen almak, gökyüzünün ve yemyeşil yeryüzünün keyfini çıkartmak mümkün.

Ayrıca bölgede gürül gürül akan çok sayıda dere ve su kaynağı olması, her yanını keşfetme isteği uyandırıyor ziyaretçilerde. Sapanca merkeze yaklaşık 16 kilometre uzaklıkta olan yaylaya trekking yaparak da ulaşmak mümkün. Fakat ziyaretçiler genellikle yaylaya kadar araç ile gidip, bölgeye kamp kuruyorlar.

Ardından etraftaki bir çok yürüyüş yolundan birine atıyorlar kendilerini.

Soğucak Yaylası’na giderken en dikkat çekici şeylerden biri, yol üzerinde çok sayıda arı kovanı olması. Bölgede yaygın olarak arıcılık yapılıyor. Ayrıca su kaynaklarından ve derelerden akan sular, bazı bölgelerde şelaleler oluşturuyor ve çok güzel manzaralar sunuyor. Özellikle yaz mevsiminde gidiyorsanız, yanınıza şort ve deniz ayakkabı almakta fayda var.

sapanca soğucak yayla Şenlikleri

Soğucak Yaylası’nda Kamp

Soğucak Yaylası, İstanbul’a yakın kamp alanı arayanlar için ideal bir nokta. Henüz çok insan eli değmediği için ihtiyaçlarınızı kendiniz karşılamalısınız. Bölgeye çadırınız ile gelip, buraya yerleşebilirsiniz.

Su kaynakları bol olduğu için bu konuda bir sıkıntınız bulunmuyor. Kamp kurduktan sonra orman içerisinde yer alan onlarca yürüyüş rotasından birini seçip, kendinizi doğaya bırakabilirsiniz.

Fakat yanınızda bölgeyi bilen birisi yoksa, kaybol ihtimaliniz fazla olduğu için GPS bulundurmanızda fayda var.

Kamp yapacaklar için, bölgede bir kamp alanı bulunmuyor. Otel, kafe ve restoran işletmesi bulunmuyor. Tuvalet var ama buna çok güvenmemeniz gerek. Aynı şekilde çeşmeler de bulunuyor fakat her ihtimale karşı suyunuzu yanınıza almalısınız. Bölgede kamp ateşi yakmanız mümkün.

sapanca soğucak yayla Şenlikleri

Soğucak Yayla Şenlikleri

Sakarya’nın Sapanca ilçesinde Soğucak Yaylası, aynı zamanda şenlikleriyle öne çıkan turistik bir bölgedir. Yayla, en yoğun dönemini temmuz ayının ikinci haftasında yaşamaktadır. Her yıl temmuzun ikinci haftasında düzenlenen Soğucak Yayla Şenlikleri’ne yöre halkı ve çevre illerden gelen vatandaşlar katılmaktadır.

Bir panayır havasında geçen şenlikler, bir gün boyunca sürmektedir. Fakat şenliklere bir hafta kalınca, bölgede ziyaretçilerle dolmaya başlamaktadır. Soğucak Yayla Şenlikleri kapsamında bisiklet ve at yarışları, karakuşak güreş müsabakaları, folklor gösterileri ve sanatçıların katılımıyla halk konserleri düzenlenmektedir.

sapanca soğucak yayla Şenlikleri

Sapanca Soğucak Yaylası’na Nasıl Gidilir? Ulaşım

İstanbul’dan Sapanca’ya gitmek için TEM üzerinden yaklaşık 100 kilometre yol yapmanız gerekiyor. Sapanca tabelasını takip edip gişelerden çıktıktan hemen sonra karşınıza gelen göbekten sağ tarafa dönüyorsunuz.

Sapanca emydana geldiğiniz zaman, İstanbuldere tabelasını takip ediyorsunuz.

Bu üzerinde yaklaşık 5 kilometre gittikten sonra yayla tabelası karşınıza çıkıyor ve sağ taraftan tabelayı takip ederek yaylaya ulaşıyorsunuz.

Yayla Şenliklerinin Merkezi: Soğucak Yaylası

900 dönüm kadar bir araziye sahip olan Soğucak Yaylası, 1.100 metre yüksekliğinde ve Sapanca’ya 17 kilometre mesafededir. Sapanca-Muradiye Köyü istikametinden, Erdemli Köyü’ne gelmeden önce sağa ayrılan yolu takip ederek, 35 dakika kadar süren bir yolculukla yaylaya ulaşmak mümkündür.

En yoğun dönemi, Temmuz ayının ikinci haftasına denk gelen yayla şenlikleri zamanıdır. Yöre halkı ve çevre illerden gelen vatandaşların katılımıyla tam bir panayır havasında geçen “Soğucak Yayla Şenlikleri”, bir gün sürmekte ancak yayla daha şenliklere bir hafta kala dolmaya başlamaktadır.

Yayla şenlikleri kapsamında, bisiklet ve at yarışları, kara kuşak güreş müsabakaları, folklor gösterileri ve sanatçıların katılımıyla halk konserleri düzenlenmektedir.

Soğucak Yaylası Sakarya İlinde Nasıl Gidilir?

Soğucak yaylasına kolay bir lokasyon üzerinden ulaşım imkanı bulunuyor. TEM otoyolu üzerinden istanbul-sapanca arası 100 kilometre olmak suretiyle şahsi araçlarla kolayca ulaşım gerçekleştirilebilir.

You might be interested:  Ankara Kent Otel Nerede?

Gişelerden sonra Sapanca tabelasını takip ederek rahatlıkla bölgeye gelmek mümkündür. Daha sonra yaylada belasını görebilir ve bu yöne dönerek Sapanca üzerinden Soğucak Yaylasına ulaşım sağlayabilirsiniz.

Soğucak Yaylası Rakım Bilgileri

Yaklaşık olarak 900 dönümlük bir arazi ile harika bir yürüyüş imkanı sağlayan Soğucak Yaylası, deniz seviyesinden 1100 metre yukarıda bir rakıma sahiptir.

Nefis bir yayla manzarası ile bol oksijenli bir alan sunan Soğucak Yaylası, aynı zamanda kamp kurmak için de elverişli alanlar sunuyor.

Ayrıca rakımı çok yüksek olmadığı için kolayca gidebilecek ve ziyaret edilebilecek en güzel yaylalar içerisinde yer aldığını söylemek mümkün.

Soğucak Yaylası Özellikleri

Temiz ve güvenli bir yer olması ile beraber doğa yürüyüşü yapmak için elverişli alanları bulunan bir yayla olarak öne çıkıyor. Çok temiz ve doğallığıyla inanılmaz güzellikteki Soğucak Yaylası, keyifli bir parkur aktivitesi yapma imkanı sağlamış özel yerlerden biri. Gündüzleri Gür ormanlık alanı ile muhteşem bir manzara sunarken, geceleri ay ile beraber yıldızları izleme imkanı tanıyor.

Yazın belirli zamanlarında ise yaylada farklı şenlikler düzenlenmektedir. O yüzden yaz aylarında gidilerek istenirse bu şenliklere katılmak mümkün.

Geniş düzlük arazinin çevresini sarmalamış olan gür ormanlık alanlarda, yayla yürüyüşü en iyi şekilde yaşama imkanı tanımış durumda.

Eğer bir yayla ziyarete gerçekleştirme düşüncesi içerisinde iseniz, mutlaka Soğucak yaylasını ziyaret etmenizde fayda var.

Yaylalar

Yeşilin ve mavinin her tonunu barındıran Sakarya, özellikle yayla turizmi ile öne çıkan bir şehirdir. Sakarya gezilecek yerler listesinde oldukça fazla sayıda yayla bulunmaktadır.

Özellikle İstanbul'a ve diğer çevre illerine oldukça yakın olması nedeniyle yerli turistler tarafından tercih edilen Sakarya, iyi korunmuş doğası ile yayla turizminin merkezlerinden biri haline gelmiştir. Yürüyüş parkurları, kamp alanları, göl ve ırmaklarla beraber 30'un üzerindeki yayla, doğa severler için Sakarya'da gezilecek yerlerin cazibesini kanıtlıyor.

Dört mevsim ilgi çeken yaylalar, özellikle bahar ve yaz döneminde serin bir doğanın içerisine girmek isteyenlerin akınına uğruyor. Kış döneminde ise karla kaplanan bazı yaylalar, hem fotoğrafçılar hem de kışın doğa yürüyüşü yapmayı sevenler için iyi bir alternatif oluşturuyor.

Soğucak Yaylası

Sakarya'nın Sapanca ilçesinde bulunan Soğucak Yaylası, şehrin en popüler yaylalarından biridir. Sapanca ilçe merkezine 17 kilometre kadar uzakta bulunan Soğucak, dört mevsim turist ağırlayan bir yerdir. Deniz seviyesinden yüksekliği 1.110 metre olan Soğucak Yaylası'nın ulaşımı kolay olması, bölgenin turizm değerini arttıran bir başka özelliktir.

İnönü Yaylası

Sakarya'nın Pamukova ilçesinde bulunan İnönü Yaylası, bölgenin kışın karla kaplanmasından dolayı kış turizminde de ilgi gören yerlerden biridir. Bahar döneminde rengarenk çiçeklerle kaplanan yayla, kamp yapmak isteyenlerin sıkça tercih ettiği bölgelerden biri olma özelliğine sahiptir.

Acelle Yaylası

Acelle Yaylası geniş yapraklı ve iğne yapraklı ağaçlardan oluşan bir bitki örtüsüne sahiptir. Ayrıca orman içlerinde orman gülü ve şimşirden oluşan bodur ağaçlarda mevcuttur. Kanlıca, kuzugöbeği gibi yer mantarları ve ağaç mantarları bulunur. Yaylanın tam ortasından Enişte Deresi geçmektedir.

Bu dere üzerinde halk tabiriyle “Büyük Deniz” denilen 60-70 m uzunluğunda 3-4 m genişliğinde, derinliği tam olarak bilinemeyen doğal yollarla kaya kütleleri arasında oluşmuş bir su birikintisi mevcuttur.

Enişte Deresi’nin yatak genişliği düz alanlarda 8-10 metreyi, kayalık arazilerde ise yer yer 2 metreyi bulur.

Çiğdem Yaylası

Yapısıyla ilgi çeken evlerin bulunduğu Çiğdem Yaylası, turizmci, gezgin ve yazarlardan oluşan büyük bir jüri tarafından Türkiye’nin en güzel on yaylası arasında gösterilmiştir.

Topukotu olarak adlandırılan çimle kaplı geniş alanı, küçük ve hafif eğimli tepeleri ile yaylanın oldukça hoş bir manzarası vardır. Yaylada her yıl temmuz ayının ikinci haftasında yayla şenlikleri düzenlenmektedir.

Şenlikte yayladaki hayvancılık ile yetişen sebze ve meyveler tanıtılmakta, ayrıca çeşitli eğlenceler yer almaktadır.

Karagöl Yaylası

Sakarya Taraklı İlçesinin 21 km kuzeydoğusunda Samanlı Dağları'nın uzantısı olan dağlar üzerinde yer alır. Deniz seviyesinden yüksekliği 1200 metre dir. İlkbaharda karların erimesiyle sularla kaplanan yayla, nisan ayının ikinci yarısında, sular tamamen çekildikten sonra doğa harikası bir görünüme bürünmektedir.

Tamamen ahşaptan yapılmış yayla evlerinde ziyaretçiler konaklayabilmektedirler. Her yıl yurt içinden binlerce insanımız burada kamp kurup konaklamaktadır.

8 km’lik yürüyüş rotasının başlangıç noktası olan Karagöl yaylası çam, kayın, köknar ve meşe ağaçları ile kaplı olan Karagöl Yaylası, 567 hektar genişliğindeki alanıyla, bol oksijenli havası ve soğuk içme sularıyla doğal bir tedavi merkezidir.

Dikmen Yaylası

Hendek İlçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Hendek ve Dikmen Yaylası arası 1,5 saattir. Hendek-Karadere üzerinden Dikmen ve Çiğdem Köylerine, buradan da yaylaya ulaşılabilir. Orman gülleri ile ünlü olan yaylada elektrik mevcuttur. İlimizin 1722 m. yüksekliğindeki en yüksek tepesidir. Burada her yıl yaz sezonu şenlikler yapılmaktadır.

Sultanpınar Yaylası

Sultanpınar Yaylası Adapazarı Akyazı üzerinden ulaşılan bir yayladır. Yayla 1200 metre yüksekliktedir. Çevresinde de bolca bulunan yaylalarla birlikte bir plato görünümündedir. Yaylanın alt sınırlarında karışık orman, üst sınırlarda ise köknar ormanı bulunmaktadır. Sultanpınar Yaylası orman ile çevrili geniş ve düzlük bir alanda olup oldukça yeşil ve huzur verici bir ortam sunmaktadır.

Davlumbaz Yaylası

Davlumbaz Yaylası, Sakarya ili, Akyazı ilçesi sınırlarında bulunan yayladır. Sülüklü Göl'ün batısında yer alır. Dokurcun, Haydarlar Köyü üzerinden 30 dakikada ulaşılır. Sakarya merkezden 70 km'dir. Yöre halkının yayla evleri ve barakaları bulunur. Akyazı, Göynük, Mudurnu ilçe sınırlarının üçgeninde yer alır.

Yayla Şenlikleri Bu Yıl Yapılacak Mı? Vali Kaldırım Cevapladı

Yayla şenlikleri bu yıl yapılacak mı? Vali Kaldırım cevapladı..

You might be interested:  Seydişehir Termal Otel Ne Zaman Açılıyor?

Sakarya'da 30'un üzerinde yayla bulunuyor. Bu yaylaların bazılarında ise geleneksel olarak yayla şenlikleri düzenleniyor.

Her yıl Haziran ayı sonunda başlayıp Temmuz ayı boyunca devam eden yaylalardaki şenlikler geçen yıl pandemi önlemleri çerçevesinde gerçekleştirilememişti.

Bu yıl 1 Temmuzda yasakların büyük ölçüde kalkacak olması “Yayla şenlikleri de yapılabilir mi?” sorularını akıllara getirdi.

Peki yayla şenlikleri bu yıl yapılabilecek mi?

www.medyabar.com editörleri Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım'dan bu konuda kısa bir bilgi aldı. Sakarya Valisi Kaldırım ” Henüz bu konuyla ilgili bir karar yok. Değerlendireceğiz… Vaka sayılarının gidişine göre bir karar alınabilir.” dedi.

Yeşilin ve mavinin her tonunu barındıran Sakarya, özellikle yayla turizmi ile öne çıkan bir şehir. Sakarya gezilecek yerler listesinde oldukça fazla sayıda yayla bulunuyor…

Özellikle İstanbul'a ve diğer çevre illerine oldukça yakın olması nedeniyle yerli turistler tarafından tercih edilen Sakarya, iyi korunmuş doğası ile yayla turizminin merkezlerinden biri haline gelmeye aday…

Yürüyüş parkurları, kamp alanları, göl ve ırmaklarla beraber 30'un üzerindeki yaylası bulunan Sakarya'da öne çıkan bazı yaylalar…

Soğucak Yaylası

Sakarya'nın Sapanca ilçesinde bulunan Soğucak Yaylası, şehrin en popüler yaylalarından biridir. Sapanca ilçe merkezine 17 kilometre kadar uzakta bulunan Soğucak, dört mevsim turist ağırlayan bir yerdir. Deniz seviyesinden yüksekliği 1.110 metre olan Soğucak Yaylası'nın ulaşımı kolay olması, bölgenin turizm değerini arttıran bir başka özelliktir.

İnönü Yaylası

Sakarya'nın Pamukova ilçesinde bulunan İnönü Yaylası, bölgenin kışın karla kaplanmasından dolayı kış turizminde de ilgi gören yerlerden biridir. Bahar döneminde rengarenk çiçeklerle kaplanan yayla, kamp yapmak isteyenlerin sıkça tercih ettiği bölgelerden biri olma özelliğine sahiptir.

Acelle Yaylası

Acelle Yaylası geniş yapraklı ve iğne yapraklı ağaçlardan oluşan bir bitki örtüsüne sahiptir. Ayrıca orman içlerinde orman gülü ve şimşirden oluşan bodur ağaçlarda mevcuttur. Kanlıca, kuzugöbeği gibi yer mantarları ve ağaç mantarları bulunur. Yaylanın tam ortasından Enişte Deresi geçmektedir.

Bu dere üzerinde halk tabiriyle “Büyük Deniz” denilen 60-70 m uzunluğunda 3-4 m genişliğinde, derinliği tam olarak bilinemeyen doğal yollarla kaya kütleleri arasında oluşmuş bir su birikintisi mevcuttur.

Enişte Deresi’nin yatak genişliği düz alanlarda 8-10 metreyi, kayalık arazilerde ise yer yer 2 metreyi bulur.

Çiğdem Yaylası

Yapısıyla ilgi çeken evlerin bulunduğu Çiğdem Yaylası, turizmci, gezgin ve yazarlardan oluşan büyük bir jüri tarafından Türkiye’nin en güzel on yaylası arasında gösterilmiştir.

Topukotu olarak adlandırılan çimle kaplı geniş alanı, küçük ve hafif eğimli tepeleri ile yaylanın oldukça hoş bir manzarası vardır. Yaylada her yıl temmuz ayının ikinci haftasında yayla şenlikleri düzenlenmektedir.

Şenlikte yayladaki hayvancılık ile yetişen sebze ve meyveler tanıtılmakta, ayrıca çeşitli eğlenceler yer almaktadır.

Karagöl Yaylası

Sakarya Taraklı İlçesinin 21 km kuzeydoğusunda Samanlı Dağları'nın uzantısı olan dağlar üzerinde yer alır. Deniz seviyesinden yüksekliği 1200 metredir. İlkbaharda karların erimesiyle sularla kaplanan yayla, nisan ayının ikinci yarısında, sular tamamen çekildikten sonra doğa harikası bir görünüme bürünmektedir.

Tamamen ahşaptan yapılmış yayla evlerinde ziyaretçiler konaklayabilmektedirler. Her yıl yurt içinden binlerce insanımız burada kamp kurup konaklamaktadır.

8 km’lik yürüyüş rotasının başlangıç noktası olan Karagöl yaylası çam, kayın, köknar ve meşe ağaçları ile kaplı olan Karagöl Yaylası, 567 hektar genişliğindeki alanıyla, bol oksijenli havası ve soğuk içme sularıyla doğal bir tedavi merkezidir.

Dikmen Yaylası

Hendek İlçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Hendek ve Dikmen Yaylası arası 1,5 saattir. Hendek-Karadere üzerinden Dikmen ve Çiğdem Köylerine, buradan da yaylaya ulaşılabilir. Orman gülleri ile ünlü olan yaylada elektrik mevcuttur. İlimizin 1722 m. yüksekliğindeki en yüksek tepesidir. Burada her yıl yaz sezonu şenlikler yapılmaktadır.

Sultanpınar Yaylası

Sultanpınar Yaylası Adapazarı Akyazı üzerinden ulaşılan bir yayladır. Yayla 1200 metre yüksekliktedir. Çevresinde de bolca bulunan yaylalarla birlikte bir plato görünümündedir. Yaylanın alt sınırlarında karışık orman, üst sınırlarda ise köknar ormanı bulunmaktadır. Sultanpınar Yaylası orman ile çevrili geniş ve düzlük bir alanda olup oldukça yeşil ve huzur verici bir ortam sunmaktadır.

Davlumbaz Yaylası

Davlumbaz Yaylası, Sakarya ili, Akyazı ilçesi sınırlarında bulunan yayladır. Sülüklü Göl'ün batısında yer alır. Dokurcun, Haydarlar Köyü üzerinden 30 dakikada ulaşılır. Sakarya merkezden 70 km'dir. Yöre halkının yayla evleri ve barakaları bulunur. Akyazı, Göynük, Mudurnu ilçe sınırlarının üçgeninde yer alır.

Yorumunuz Onaylanmak Üzere Gönderildi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *