Rigada görülecek yerler

Riga gezilecek yerler yazımızda sizlere şehirde mutlaka görmeniz gereken gezi rotalarını derledik. Birlikte incelemeye ne dersiniz?

Diğer yandan Baltık Devletleri içindeki en büyük şehir olarak gösterilen Riga, gezilecek yerleriyle de bir hayli dikkat çekiyor. Kentin ilk kurulduğu yer olarak bilinen tarihsel merkezi ‘’Vecriga’’, UNESCO tarafından Kültür Mirasları Listesi’ne alınmış olup turistlerin ilgi odağı bir merkez haline gelmiştir.

#1 Riga Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1- Letonya Demiryolları Tarih Müzesi

rigada görülecek yerler

Ülkenin ilgi çekici müzelerinden biri de Letonya Demiryolu Tarihi Müzesi… Demiryolu istasyonları, mühendislik yapıları, inşaat hatları ve açılış törenleri gibi lokomotifler ve demiryolları hakkında öğrenebileceğiniz her şeye ulaşacağınız müzede, zengin bir fotoğraf arşivi de yer alıyor. En dikkat çeken eserler ise geçmiş dönemlere ait lokomotifler..

2- Güneş Müzesi

rigada görülecek yerler

Şehrin en renkli müzelerinden biri de Güneş Müzesi.. Yazar İveta Grazule’nin güneş şeklindeki nesneleri toplamayı bir hobi haline getirmesiyle atılan müze temelleri, 2009 yılında Güneş Müzesi’nin açılmasını sağladı.

Tek bir küçük kolyeyle başlanan koleksiyonda bugün 400 güneş süslemesi ve fotoğrafı yer alıyor. Birçok dünya ülkesinden toplanan objeler, müzeye gelen turistler tarafından yoğun ilgi görüyor.

3- Özgürlük Anıtı

rigada görülecek yerler

Letonya Bağımsızlık Savaşı’nda ölen askerlerin anısına yaptırılan Özgürlük Anıtı, 1935 yılında kent merkezine dikilmiş şehrin simgelerinden biridir. 42 metre yüksekliğindeki anıt üzerinde Letonya tarihini anlatan on üç heykel figürü ve dikilitaş yer alır. Kentte fotoğraf çektirebileceğiniz noktalardan bir diğeri..

4- Letonya Ulusal Operası

rigada görülecek yerler

Şehrin en ihtişamlı yapılarından biri de Letonya Ulusal Operası… Tarihi ve mitolojik dramaların sergilendiği opera binasında, klasik batı müziğine doyacak keyifli saatler geçireceksiniz. Seyahatiniz ile denk gelen bir etkinliğe katılmanızı tavsiye ederiz. ????

5- Letonya Ulusal Sanat Müzesi

rigada görülecek yerler

Şehrin sanat merkezi olarak gösterilen Letonya Ulusal Sanat Merkezi, 1869 yılından beri faaliyet gösteren oldukça köklü bir müze.

Ülkenin en zengin güzel sanatları koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzede, 18. yüzyılın ortasından itibaren Letonya’da heykel ve resim sanatının gelişimini göreceğiniz pek çok eser sergileniyor.

6- Siyah Kafalıların Evi

rigada görülecek yerler

1344 yılında inşa edilen Kara Kafalılar Evi, 13. yüzyılda zenci işadamlarının kaldığı bir ikametgah olduğu için bu isimle anılmış.. Binanın eşsiz mimarisi ve çatısında yer alan astronomik saat, haftanın günlerini, ayları ve burçları gösteren bir tasarıma sahip.

Yıllar içinde hasara uğramış olsa da, uğradığı bir dizi restore çalışmasından sonra orijinal halini almış ve kentin turistik noktalarından biri haline gelmiştir. Binanın ilgi çeken özelliklerinden biri de üzerinde ‘’bir gün yıkılırsam beni tekrar inşa et ‘’ yazıyor olması.. :

7- Letonya Etnografi Açık Hava Müzesi

rigada görülecek yerler

Avrupa’nın en eski açık hava müzelerinden biri olan Letonya Etnografya Açık Hava Müzesi, 87 hektarlık geniş bir alan üzerine kurulu kentin önemli müzelerinden biri.

Jugla Gölü’nün kıyısında yer alan müzede, 17. yüzyıldan 1930’lu yıllara kadar gelen 118 tarihi eser sergileniyor.

8- İsa Katedrali

rigada görülecek yerler

1876 yılında Rus İmparatorluğu tarafından yaptırılan İsa Katedrali, Baltık bölgesindeki en büyük Ortodoks katedrali olarak gösterilir. Rus Çarı II. Alexander tarafından yaptırılan katedral, İsa’nın doğuşu üzerine yapılan ikonlar ve motifleri ile ünlüdür.

Dış mimarisinin etkileyiciliği kadar iç tasarımıyla da görenleri kendine hayran bırakan katedral, şehrin ana merkez kilisesi olarak sıklıkla ziyaret alan gezi noktalardan biridir.

9- Riga Tarih Müzesi

rigada görülecek yerler

Eski meydan da yer alan Riga Tarih Müzesi, Letonya’nın ve Baltık bölgesinin en eski devlet müzesi olarak bilinir.

Aynı zamanda Avrupa’nın en eskilerinden biri olan Tarih Müzesi, 18. yüzyıldan günümüze şehrin tarihsel ve sanatsal anlamdaki gelişimini gözler önüne seren, zengin koleksiyonuyla da sanatseverlerin ilgi odağı olan köklü bir kuruluş..

Diğer bir özelliği de dönemin önemli sanatçısı Nikolas von Himzel’in bilimsel ve sanatsal sergilere ait kişisel koleksiyonlarına ev sahipliği yapmasıdır.

10- St. Peter’s Kilisesi

rigada görülecek yerler

1523 yılına kadar şehrin Katolik kilisesi olarak işlev gören St. Peter’s Kilisesi, Avrupa’nın en yüksek ahşap kulesi olarak  bilinmekteydi. Pek çok kez hasara uğrayan kilise 1666 yılında yıkıldı.

Bir yıl sonra ise orijinal tasarımı korunmaya çalışılarak yeniden inşa edildi. Bir çok kez ağır darbeler alan kilise, şehrin en göz kamaştırıcı mimariye sahip dini yapısı..

11- Riga Art Nouveau Müzesi

2009 yılında açılan Riga Art Nouveau Müzesi,  20. yüzyılın başlarından kalma bir Riga vatandaşının kullandığı mobilyaların ve kişisel eşyaların sergilendiği ilgi çekici müzelerden biri. Binanın mimarisi ise görenleri kendine hayran bıraka cinsten..

1903 yılında K. Peksens’in özel evi olarak tasarlanan müze binası, günümüzde kente gelen turistlerin mutlaka ziyaret ettiği gezi noktalarından biri.

12- Meslekler Müzesi

1933 yılında kurulmuş Letonya Meslek Müzesi, ülkenin yaşadığı işgaller hakkında detaylı bilgilere erişebileceğiniz İşgal Müzesi’nde 1940-1991 yılları arasında tarihi bir yolculuğa çıkacağınızdan emin olabilirsiniz.

Diğer yandan müze binası, diğer ülkelerin üst düzey temsilcilerinin Letonya ziyaretleri için resepsiyonlara ev sahipliği yapan bir yapı..

13- St. James’s Katedrali

1933 yılında kurulmuş Letonya Meslek Müzesi, ülkenin yaşadığı işgaller hakkında detaylı bilgilere erişebileceğiniz İşgal Müzesi’nde 1940-1991 yılları arasında tarihi bir yolculuğa çıkacağınızdan emin olabilirsiniz. Diğer yandan müze binası, diğer ülkelerin üst düzey temsilcilerinin Letonya ziyaretleri için resepsiyonlara ev sahipliği yapan bir yapı.

You might be interested:  Bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyor

**Yazı ile ilgili fikir ve görüşleriniz için aşağıda yer alan yorumlar butonunu kullanarak, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz.

Riga Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 15 Yer!

24 saat yaşayan şehirlerden biri olan Riga; Baltık ülkelerinin en büyük şehri olmasının yanı sıra Letonya‘nin da başkenti.

Daugava Nehri‘nin Baltık Denizi’ne açıldığı noktada 1200’lü yıllarda kurulan şehir Orta Çağ’dan kalma mistik havası, yemyeşil parkları ve renkli gece hayatı ile günümüz ve tarihin en güzel harmanlandığı şehirlerden biri olarak kabul ediliyor.

Önemli kültür, finans ve ticaret kenti olması Riga gezilecek yerler listesinin oldukça çeşitli ve kalabalık olmasına neden oluyor.

Kuzey’in Paris’i olarak anılan Riga; Orta Çağ mimarisinin korunduğu Eski Kent ile Eski Kent’i çevreleyen 19. ve 20.

yüzyıldan kalma zarif binalar, tarihi doku ile bütünleşen iki katlı evler ve komünizm döneminden kalma çok katlı Sovyet binalarından oluşuyor.

Arnavut kaldırımlı taş sokaklarla bezeli Eski Kent o kadar iyi korunmuş ki sizi adeta tarihin tozlu sayfalarında kaybolmaya davet ediyor.

Riga Gezilecek Yerler Listesi

Yürümeyi seven bir kişiyseniz Riga tam olarak sizlik bir kent. Şehrin merkezinden çok fazla uzaklaşmayacaksanız genel olarak taksi ya da toplu taşımaya pek ihtiyaç duymayacaksınız.

Riga’nin turistik bölgesi genel olarak şehrin en uzun ana caddesi olan Brivibas Bulvarı‘nın etrafında konuşlanmış durumda. Eski Kent‘in tarihi dokusu hiçbir anı kaçırmamanız için sizi adeta yürümeye teşvik ediyor.

Eğer Riga’yı bütünüyle keşfetmek isterseniz gece bire kadar hizmet veren tramvay, troleybüs ve bolca otobüsten oluşan toplu taşımadan yararlanabilir, 5-10 Euro gibi ücretlerle taksilerden faydalanabilirsiniz.

1. Aziz Peter Kilisesi

rigada görülecek yerler

Riga gezilecek yerler listemizin ilk sırasında Aziz Peter Kilisesi (St Peter’s Church) bulunuyor. Gotik mimarinin en güzel örnekleri arasında yer alan yapı 1209 yılında inşa edilmesine karşılık günümüze gelene kadar birçok defa yakılıp yıkılmış, tadile edilmiş ve yapıya pek çok yeni bölme eklenmiştir.

15. yüzyılda eklenen altar, 19. yüzyılda inşa edilen kule ve 1975 yılında kulenin ön cephesine yerleştirilen sadece akrebi bulunan saat yapıdaki değişimlerin örnekleri arasında yer alıyor.

Aziz Peter Kilisesi günümüzde sadece dini amaçların dışında konser ve sergiler için de kullanılıyor. Ziyaretçilerin eski kenti yukarıdan seyredebilmeleri için yapıya sonradan eklenmiş olan kuleye bir asansör de inşa edilmiş.

Belirli bir ücret ödeyerek siz de şehri 72 metre yükseklikten seyredebilirsiniz. Kilisenin sağ tarafında yer alan Bremen Mızıkacıları heykelinin ise çok hoş bir anlamı var. Heykel; 12. yüzyılda ticaret için Bremen’den Riga’ya gelen tüccar ve denizciler tarafından kardeş şehir olarak görüldüğü için hediye edilmiş.

2. Özgürlük Anıtı

rigada görülecek yerler

1918 ile 1920 yılları arasında geçen Letonya Bağımsızlık Savaşı‘nda hayatını kaybedenler ve Letonya’nın özgürlüğü için savaşanlar için yapılan Özgürlük Anıtı (Freedom Monument) ülkenin en önemli anıtı olma özelliği taşıyor.

Anıt asker heykellerinin bulunduğu bölümde oldukça yüksek bir sütun üzerinde Milda isminde bir kadın heykelinin ülkenin üç bölgesini temsilen elinde tuttuğu üç adet yıldızdan oluşan anıt; önemli sosyal olaylara ve törenlere de ev sahipliği yapıyor.

3. Riga Central Market

rigada görülecek yerler

Eski Riga ile birlikte UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Riga Central Market (Centraltirgus); Riga ve Litvanya’nın en önemli 20. yüzyıl yapılarının başında geliyor.

Geçmişte zeplin hangarı olarak kullanılan yapı günümüzde Avrupa’nın en büyük pazarı olma özelliği de taşıyor. Yapı Birinci Dünya Savaşı sonrasında kent yönetimine verildikten sonra kent pazarına dönüştürülmüş.

4. Riga Katedrali

rigada görülecek yerler

Baltık ülkelerinin en büyük Orta Çağ katedrali olan Riga Katedrali (Riga Cathedral); genel olarak Dome Katedrali ismi ile biliniyor. Katedral aynı zamanda Riga başpiskoposunun ikametgahı olarak da kullanılıyor.

1211 yılında yapılmaya başlanan katedral birçok değişiklik geçirerek 13. yüzyılın ikinci yarısında tamamlanabildi. 15. yüzyılda ise yapıya şapel, orta ve yan nef eklenerek yapı bazilikaya dönüştürüldü. 1710 yılındaki Riga Kuşatması başta olmak üzere katedral birçok sefer zarar gördü ve defalarca kere restore edildi.

5. Kara Kafalılar Binası ve Şehir Meydanı

rigada görülecek yerler

Daracık sokaklar arasında aniden önünüze çıkan şehir meydanı, kıpkırmızı kiremitleri ve rengarenk süslemeleri ile göz kırpan Kara Kafalılar Binası şehrin en önemli simgeleri arasında yer alıyor.

Tarihte Kara Kafalılar Esnaf Locası olarak kullanılan bina (House of the Blackheads)günümüzde turizm ofisi olarak hizmet veriyor. Bina adını kara kafalılar olarak adlandırılan yabancı tüccarlardan alıyor.

Onlara neden kara kafalılar demişler diye düşünüyorsanız oldukça basit olan açıklaması sizi de şaşırtabilir. Yabancı tüccarların saçları siyah olduğu için Letonyalılar kara kafalılar olarak adlandırmayı tercih etmişler.

6. Riga Kalesi

rigada görülecek yerler

Riga Kalesi; Riga ve Livonya tarikatı arasında yaşanan çatışma sonrası yapılan anlaşma gereği 1330 yılında inşa edilmeye başlandı.

Temelleri atıldığından 17. yüzyılın sonuna kadar sürekli inşaat aşamasında olan kale teknolojik gelişmeler gibi sebeplerden dolayı sürekli yenilendi, farklı bölmeler eklendi ya da yıkıldı. Kale 1922 yılından bu yana Ulusal Tarih Müzesi ve cumhurbaşkanı ikametgahı olarak kullanılıyor.

7. 3 Biraderler Evleri

rigada görülecek yerler

3 Biraderler Evler (Three Brothers); Orta Çağ’da kullanılan Riga evlerinin orijinal mimarisini gözlemleyebilme şansını tanıyor. Siz de yüzyıllar öncesinin Avrupa’sını merak ediyorsanız, Orta Çağ’da Riga’da yaşayan insanların konakladıkları evlere göz atarak bir fikir sahibi olabilirsiniz.

17, 19 ve 21 numaralı evlerin hangi tarihlerde inşa edildiğini üzerilerinde bulunan bilgilerden öğrenebilir, genel hatları ile Riga evlerini tanıyabilirsiniz.

8. Kedi Evi

rigada görülecek yerler

 • Riga gezilecek yerler listemizdeki en ilginç yerlerden olan ve Riga’nin simgesi haline gelen yapılardan biri olan Kedi Evi (Cat House); Büyük Lonca‘nın tam karşısında yer alıyor.
 • Çatısında iki kule ve bu iki kulenin üzerinden Büyük Lonca’ya sırtını dönmüş birer adet kızgın kedi bulunan sarı bir bina olan Kedi Evi hakkında pek çok şehir efsanesi de bulunuyor.
 • Bu rivayetler arasında hiç kuşkusuz en dikkat çekeni Büyük Lonca’dan atılan kızgın bir tüccarın öç almak için bu binayı inşa ettirmesi ve kızgın kedilerle Büyük Lonca’ya mesaj göndermesi.

9. Art Nouveau Mahallesi

rigada görülecek yerler

19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında Avrupa’ya damgasını vuran Art Nouvea yani “Yeni Sanat” tarzı 800 adet Riga binasında kendine yer buluyor.

You might be interested:  Ayder festivali ne zaman yapılacak?

Gotik mimarinin vazgeçilmez unsurları arasında yer alan korkunç gargoylar ve dua eden tanrıçalarla bezeli binalar; Art Nouvea tarzının en güzel örneklerini gözler önüne seriyor. Yeni Sanat akımından etkilenen binaların çokluğu ve güzelliği Riga’ya Art Nouveau’nun başkenti unvanını da kazandırıyor.

Genel olarak Art Nouveau Mahallesi olarak anılan Alberta, Strelnieku ve Elizabetes caddelerinde yoğunlaşan Art Nouveau örnekleri UNESCO KÜLTÜR MİRASI listesinde de yer alıyor.

10. İsveç Kapısı

rigada görülecek yerler

1698 yılında inşa edilen İsveç Kapısı (Swedish Gate); İsveç’in Riga’daki hakimiyetinin son sembolü olarak görüldüğü için son derece önemli yapılar arasında sayılıyor.

1621 ve 1711 yılları arasında Riga’yı işgal eden İsveç’in bıraktığı eserlerden biri olan kapı, veba salgını sırasında çıkan olaylarla birlikte tanınıyor.

Letonya Etnografya Açık Hava Müzesi (Latvian Ethnographic Open Air Museum); Leton halkının 4500 yıllık tarihine yakından bakmanız için size bir fırsat sunuyor.

Kurzeme, Litzeme, Latgale ve Zemgale olmak üzere 4 farklı bölgeden oluşan Letonya’nın her bir bölgesinin kültürel özellikleri birbirinden oldukça farklıdır.

Müze; dört farklı bölgenin kendine has özelliklerini gözlemlemeniz adına nasıl evlerde konakladıklarından neler giydiklerine kadar oldukça geniş bir yelpazede incelemenize yardımcı oluyor.

Şehrin Orta Çağ dönemine denk gelen kuruluşu ve Eski Şehir olarak adlandırılan bölgede ağırlıklı olarak Orta Çağ dokusunun görülmesi sebebiyle müzede Orta Çağ dönemine de büyük yer ayrılmış.

Siz de müzeyi ziyaret ederek Orta Çağ’da kullanılan alet ve araçlardan kıyafetlere kadar bütünüyle bu dönemi deneyimleyebilirsiniz.

12. Riga Rus Ortodoks Kilisesi

Letonya’da devam eden Rus etkisinin en önemli örneklerinden biri olan Riga Rus Ortodoks Kilisesi (Riga Nativity of Christ Orthodox Cathedral); 1800‘lü yıllarda inşa edilmiş.

Ruslar kültürleriyle olduğu kadar dinleriyle de Leton halkını büyük ölçüde etkilemişler. Büyük çoğunluğu Ortodoks olan Leton halkı Eski Şehir diye adlandırılan bölgenin dışında yer alan bu kiliseyi oldukça seviyor ve hafta sonları hiç yalnız bırakmıyor.

13. Letonya’nın İşgali Müzesi

Nazi ve Rus işgalleri altında oldukça zarar gören şehrin; aslına uygun olarak yeniden restore edilmesinin hikayesini bize anlatan Letonya’nın İşgali Müzesi (Museum of the Occupation of Latvia) 1941- 1991 yılları arasında süren işgalleri belge ve delilleri ile birlikte anlatıyor.

Rusların bu topraklardan çekilmesinden hemen sonra sadece 13 yıl içerisinde eski Avrupa kültürüne geri dönen başkentin restore edilmiş eski yapısına uymayan tek bina işgal müzesi olma özelliği gösteriyor.

14. Ulusal Opera ve Bale Binası

Tarihi 14 yüzyıla kadar dayanan Ulusal Opera ve Bale Binası (National Latvian Opera); Eski Riga ve Riga Şehir Kanalı arasında yer alıyor.

İlk yapıldığında ahşap olan bina halkın talebine cevap vermediği için yıkılıp tekrardan inşa edilmiş.

Her zaman birbirinden güzel oyunların sergilendiği bina en coşkulu zamanını her yıl düzenlenen Opera Festivali zamanında yaşıyor.

15. Riga Motor Museum

Çoğu Letonyalı koleksiyoncuların bağışları ile oluşturulan Riga Motor Museum; 20 yüzyılın farklı dönemlerine ait pek çok motorlu aracı yakından görmenize olanak tanıyor.

Klasik ve spor araçların tarihsel bilgileri ile birlikte yakından görebileceğiniz gibi makam aracı olarak kullanılan özel araçları da gözlemleyebilirsiniz.

Riga’da Gezilecek Diğer Yerler

Riga gezilecek yerler listenize ilk etapta eklemeniz gereken en önemli 15 yer kısaca bu şekilde. Bunlar dışında Riga’da yeterli vakti olan gezginler Riga gezilecek yerler listelerine şu noktaları da ekleyebilirler:

 • Alberta Jela Caddesi
 • Riga Zoo
 • St. James’s Cathedral
 • Vermanes Parkı
 • Bastelkanj
 • Berga Bazars
 • Esplanade Parkı
 • Jurmala Bölgesi
 • KGB Müzesi
 • Parlamento
 • Riga Bourse Sanat Müzesi
 • Art Nouveau Müzesi

Riga’da Nerede Kalınır? Otel Tavsiyeleri

3 yıldızlı Ibis Riga Centre, şehirde konaklama yapabileceğiniz hem kaliteli hem de ekonomik tesislerden.

Eğer Riga seyahatinizde konaklama yapacağınız otelinizi kendiniz ayarlayacaksanız 3 yıldızlı Ibis Riga Centre ve Konventa Seta ile 4 yıldızlı Rixwell Old Riga Palace HotelAvalon Hotel & Conferences ve Wellton Riga Hotel & SPA adlı tesislere göz atabilirsiniz. Bu otellerin hepsi Riga’nın en yüksek ziyaretçi değerlendirme puanlarına sahip, popüler tesisler.

Riga Gezilecek Yerler konusu bu şekilde. Riga’da yer alan tüm otelleri şu linkten inceleyebilirsiniz. Umarım Riga seyahat planınızı yaparken Riga Gezilecek Yerler yazımız sizin için faydalı bir kaynak olur. Şimdiden iyi tatiller!

Letonya Riga gezilecek yerler listesi

500 kilometre uzunluğundaki kum plajı, masalsı kaleleri, muhteşem katedralleri, taze gıda pazarları, operaları ve müzelerine kadar Riga unutulmaz bir gezi için her şeye sahiptir. Bu ilham verici şehirden gezilecek bazı yerleri sizler için derledik… İşte Riga seyahatinde işinizi kolaylaştıracak Riga gezi rehberi…

RİGA GEZİLECEK YERLER

ÖZGÜRLÜK ANITI

Letonya'nın bağımsızlık savaşında ölen askerleri onurlandırmak için, heykeltraş Karlis Zale’nin “Yıldız gibi parla” projesinin bir parçası olarak 1935 yılında açıldı. Özgürlük Anıtı bağımsızlık fikrini sembolize ediyor. 42.

7 metre yüksekliğindeki anıt, Letonya tarihini ve kültürünü betimleyen dört farklı seviyedeki 13 heykel grubuna ayrılmış 56 heykelden oluşuyor. Anıtın dibinde “Anavatan için Özgürlük” sloganı yazılıdır.

Anıtın en üstünde yer alan dokuz metrelik özgürlük sembolü, Letonya'nın üç tarihi şehrini ve ulusal birliği simgeleyen, başının üstünde üç yıldız tutan genç bir kadındır. Bugün, iki kişilik onur bekçileri, Letonya'nın egemenliğini simgeleyen anıtın dibinde duruyor.

İŞGAL MÜZESİ

Letonya'nın Nazi ve Sovyet işgaline adanan bu müze, şimdi, Raina Bulvarı üzerindeki eski ABD büyükelçiliğinde bulunuyor. Müzede, Letonya halkına karşı işlenen zulümleri ve uluslarının egemenliklerini sistematik olarak yok eden savaşı anlatan çeşitli sergiler yer alıyor.

Sibirya'daki çalışma kamplarının dayanılmaz yaşam koşullarını ve Letonyalıların bu donmuş topraklarda sağ kalmak için ruhlarını nasıl sıcak tuttuklarına tanıklık edebilirsiniz.

Müzede, müzenin temasını destekleyen ve tasvir eden kitap, film, kartpostal ve hediyelik eşya satın alınabileceği bir mağaza var.

DOME KATEDRALİ

Hemen hemen Riga kadar eski olan Dome Katedrali, şehrin manevi kalbidir. Riga’nın 1211’deki ilk Piskopos Albert’i tarafından başlatılan inşaat, o günden beri Gotik, Romanesk, Barok ve hatta Art Nouveau unsurlarıyla uyumlu bir bütün halinde devam eden bir çalışma olmuştur.

Letonya ve Baltık ülkelerinin en büyük Ortaçağ kilisesi olarak kabul ediliyor.İç mekanlar birçok sanat eserine sahiptir ve bitişikteki Cloister Garden'da, Riga'nın tarihine ait ilgi çekici eserler sergilenmektedir. Günümüzde Dome Katedrali, Riga'nın zengin kültür hayatına hizmet etmektedir.

You might be interested:  Eylülde keyifli bir ege rotası: Şirince

Burada popüler sanatçılar çeşitli konserler vermektedir.

RİGA MOTOR MÜZESİ

Baltık ülkelerinin en büyük en çeşitli antika motorlu araç koleksiyonunun bulunduğu müzedir. Riga Motor Müzesi 1989 yılında kuruldu. Müzede 100'den fazla eşsiz antika araç sergilenmekte.

Müze sergisi, benzersiz otomobiller, ünlü kişiler ve dünyanın otomotiv tarihini şekillendirmeye yardımcı olan önemli dönüm noktaları hakkında büyüleyici hikayeler anlatıyor. Gorky, Stalin, Kruşçev ve Brezhnev gibi ünlü Rus şahsiyetlere ait araçlar görülmeye değer.

Riga Motor Müzesi, Letonya'da görülmesi gereken en önemli yerlerden biridir.

RİGA MERKEZ PAZARI

Eski Riga ile birlikte 1998 yılından itibaren UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Riga Merkez Pazarı (Riga Central Market) 1930'da açıldı. Riga Merkez Pazarı, sadece Avrupa'nın en büyük, en iyi ve en gelişmiş pazarı olarak kabul edilmiştir.

Pazar, Riga'nın kalbinde, Riga Uluslararası Otobüs Terminali ve Merkez Tren İstasyonu'nun yanında Daugava Nehri'nin kıyısında Eski Kent'e birkaç yüz metre mesafede yer almaktadır. Günde 80.000-100.000 kişi buradan alışveriş yapıyor.

Geçmişte askeri zeplin hangarları olarak kullanılmış, daha sonra pazar yerlerine dönüştürülmüştür.

RİGA KALESİ

Riga Eski Şehri'nde Daugava Nehri'nin kıyısında bulunan üçüncü Riga Emir Kalesi veya Riga Kalesi, Letonya'nın en büyük ortaçağ kalelerinden biridir ve uzun ve heyecan verici bir tarihe sahiptir.

Zamanın yeni sanatsal ve mimari özellikleri de eklenerek defalarca yeniden inşa edilen kalede, Erken Barok tarzında inşa edilmiş körfez kulesi ve birkaç oda Art Deco tarzı iç mekanlara sahiptir.

Yüzyıllar boyunca, daha büyük veya daha küçük bir bölgenin güç merkezi olarak hizmet etmiş Riga Kalesi bugün Letonya Cumhurbaşkanı'nın resmi konutudur.

rigada görülecek yerler

LAIMA SAATİ

1924'te Riga'da insanların işe geç kalmamalarını teşvik etmenin nazik bir yolu olarak inşa edilen bu saat, popüler bir çikolata üreticisi Laima'nın markasını taşıyan popüler bir buluşma yeridir. Ünlü saat 2017'nin sonunda yenilendi.

İSVEÇ KAPISI

Ortaçağda Riga çevresii dolanan, hem sur duvarı hem de ticaret amaçlı önemli bir sınır olarak hizmet veren Eski Kent surlarının bir parçasıdır.

İsveç Kapısı aynı zamanda şehir duvarının dışındaki kışlalara ulaşım sağlayan ve Polonya-İsveç Savaşı sona erdikten sonra 1698'de inşa edilmiş.

İsveç’in Riga’daki hakimiyetinin son sembolü olarak görüldüğü için son derece önemli yapılar arasında sayılıyor.

rigada görülecek yerler

Letonya’nın Başkenti Riga’da Gezilecek 8 Yer | Gezbeğen

Schengen vizesi alarak kolaylıkla ziyaret edebileceğiniz Letonya’da sayısız keşfedilecek yer var. Ülkenin en güzel şehri ve aynı zamanda başkenti Riga’da harika bir tatil geçirebilirsiniz.

Bütçe dostu ve kolay ulaşılabilir olması nedeniyle popüler bir tatil yeri olan Riga’da birbirinden güzel oteller, şık restoranlar, kaplıcalar ve alışveriş merkezleri bulunuyor. Capcanlı ve enerji dolu bir şehir olan Riga’da gece hayatını deneyimlemeli ve şehrin tarihi mekânlarını keşfetmelisiniz.

Riga’da gezilecek yerler” yazımızın devamında çok daha fazlasını listenize ekleyebilirsiniz.

1- Doğuş İsa Katedrali
Orijinal adıyla Nativity Cathedral,876 ve 1883 yılları arasında inşa edilmiş. Bu muhteşem Neo-Bizans kilisesi, Riga turunuzun unutulmazlarından olacak. Baltık’taki en büyük Ortodoks katedral olma özelliğini taşıyan Doğuş İsa Katedrali, Riga’nın merkezinde, Daugava Nehri’nin sağ tarafında yer alıyor.

2- Özgürlük Anıtı
Bastion Tepesi Parkı’nın tam ortasında Letonya Kurtuluş Savaşı sırasında mücadele eden askerlere ithafen inşa edilmiş bu anıt duruyor.

Özgürlük Anıtı, Letonya’nın özgürlüğünün, bağımsızlığının ve egemenliğinin en önemli sembolü. Anıt, granit, traverten ve bakırdan yapılmış. Pek çok resmi tören ve halk toplantısı genellikle burada gerçekleşiyor.

Saat 9:00 ile 18:00 arasında her saat başı kesinlikle görülmeye değer bir nöbet değişimi oluyor.

3- Letonya Savaşı Müzesi
Başlangıçta 1916 yılında kurulan Letonya Savaşı Müzesi, şu anda ülkedeki en eski ve en büyük müzelerinden biri olma unvanına sahip. 1919’dan bu yana müze Riga’nın 14.

yüzyılda inşa edilmiş olan Powder Kulesi’nde bulunuyor.

Müzedeki sergilerde Letonya’nın karmaşık askeri ve siyasi tarihi, Letonya’nın özgürlükleri için iki kez savaşmak zorunda kaldıkları zor zamanları hakkında bilgi edinebilirsiniz.

rigada görülecek yerler

4- Letonya Ulusal Sanat Müzesi
18. yüzyılın ortasından günümüze kadar Baltık bölgesinde sanatın gelişimini en iyi şekilde yansıtan Letonya Ulusal Sanat Müzesi, toplamda 52.000 esere ev sahipliği yapıyor.

Şüphesiz bu da Letonya’daki en zengin ulusal sanat koleksiyonu. Letonya Ulusal Sanat Müzesi, kalıcı ve geçici sergilerin yanı sıra eğitim projeleriyle de çok sayıda ziyaretçiyi cezbediyor.

Uzmanrehberli turlar eşliğinde eğitim programlarına katılabilirsiniz.

5- St. Peter Kilisesi
St. Peter Kilisesi, Riga’nın tarihi merkezinde bulunuyor ve Baltık ülkelerindeki ortaçağ mimarilerinin en eski ve en değerli eserlerinden biri.

Riga’daki önemli bir dini kurum olmanın yanı sıra aynı zamanda Riga’nın en yüksek noktası olarak da biliniyor. Kilisenin kulesine çıkarak, ortaçağ mimarisinden modern Riga’ya kuşbakışı bakabilir ve 360 derecelik nefes kesen manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

Bu önemli kilisede, yıl boyunca önemli mekânlar ve konserler de düzenleniyor.

6- İşgal Müzesi
İşgal Müzesi esasında Letonya halkının maruz kaldığı üç işgal döneminde yaşadıklarını sembolize ediyor.Müzede dolaşırken savaş dönemindeki baskıyı ilikleriniz kadar hissedeceksiniz.

Buradaki eserler, güç siyaseti, Sovyet ve Nazi terörü, Letonya ekonomisinin tahrip edilmesi, Sovyet ve Nazi totaliter ideolojileri, rejimlerin muhalefeti ve son olarak Letonların özgürlüklerini nasıl geri kazandığı hakkında birçok gerçekçi bilgi veriyor.

rigada görülecek yerler

7- Letonya Etnografya Açık Hava Müzesi
Baltık ve İskandinav ülkelerindeki benzer müzelerden esinlenerek inşa edilen Letonya Etnografya Açık Hava Müzesi’ni gezmeden Riga turunuzu sonlandırmayın.

Riga’nın hemen dışındaki güzel bir gölün yanında, bir ormanlık alanda, değişik tarzlarda evler ve ülkenin dört bir yanından getirilen tam 118 bina bulunuyor.

Ayrıca, Letonya’daki etnik grupların çoğunu temsil eden yaklaşık 3000 öğe de burada sergiliyor.

8- Blackheads Evi
Blackheads Evi, Riga’da evli olmayan Alman tüccarlarının loncası Blackheads Kardeşliği için 1334 yılında inşa edilmiş. 1522 yılından itibaren, girişin tam üstündeki aslan figürleri ile dekore edilmiş olan ev, 19. yüzyılın sonlarına doğru kapı tokmaklarıyla desteklenmiş ve yenilenmiş. 1522 yılına kadar pek çok kez yeniden inşa edildi.

baltık ülkeleri, Letonya başkenti, Letonya gezi, Letonya tur, Letonya turları, Letonya turu, letonyada gezilecek yerler, riga gezi, riga turları, riga turu, rigada gezilecek yerler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *