Pragda tadılması gereken lezzetler

Prag’da ne yenir? Prag zengin bir tarihe, büyüleyici bir mimariye ve lezzetli biralara sahip olmasının yanında keşfetmekten pişmanlık duymayacağınız bir mutfağa da sahip.

Elbette Çek Cumhuriyeti’nin başkentinin mutfağı yakınlarda yer alan Almanya, Avusturya, Macaristan gibi ülkelerin damak tatlarından fazlasıyla etkilenmiş ancak çoğunlukla bu etkilenme ülkenin kendi kültürü doğrultusunda yemeklerin farklılaştırılmasına da engel olamamış.

Ülkenin damak tadını, mutfağını deneyimlemeden Prag’ı gördüm demek ne kadar doğru bilemiyorum o yüzden Prag’da Ne Yenir yazısında sizlere bu şehirde tatmanız gereken yemek, atıştırmalık ve tatlı seçeneklerinden bahsedeceğim.

Hatta bazı yemekler için benim bu yemekleri en çok beğendiğim restoranlardan da öneriler vereceğim ancak bence, kendiniz istediğiniz her restoranda bu yemekleri tatmalı, kendi keşfinizi yapmalısınız. Zira bir Prag seyahati tarihi yapılar, köprüler ve birkaç müze ile sınırlı kalmamalı.

Prag’da Ne Yenir sorusuna “Prag’a özgü” bir cevap aradığınızı varsayıyorum. Çünkü kapitalizme geçtiğinden beri ülkede bütün uluslararası markalar, bütün uluslararası ürünler ve lezzetler gitgide yayılan bir popülariteye sahip.

Dolayısıyla tercihleriniz doğrultusunda ister Türk, ister İtalyan, ister Çin veya Japon… Her türlü yemeği bulabilirsiniz. Ancak bu soruya Prag’a özgü yemekler anlamında bir cevap arıyorsanız gitmeden önce biraz bilgi toplamakta fayda var.

Önemli Not: Bu içerik bölgedeki yöresel  yemekler hakkında bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Tavsiye niteliği taşımaz. Altta adı geçen yiyecekler domuz eti, yağı içerebilir. Ya da yiyecekler sığır eti vb bile olsa helal kesim olmayabilir.

Bu konuda bizim gibi hassas davranıyorsanız içeriğinde et vb malzemeler bulunan yiyecekler yerine sebze, tatlı türü yiyecekleri tercih edebilirsiniz.

Prag’da Ne Yenir?

pragda tadılması gereken lezzetler

Orta Avrupa’nın en güzel ve turistik şehirlerinden Çekya’nın başkenti Prag’da bulabileceğiniz en ünlü yöresel lezzetlerden bazıları:

 • Trdelnik
 • Smažený Sýr
 • Grilované Klobásy
 • Chkebíčky
 • Bramboraky
 • Kulajda
 • Gulas
 • Tatarak
 • Svickova Na Smetane
 • Nakladany Hermelin
 • Plačinky
 • Ovocne Knedlinky

Trdelnik

pragda tadılması gereken lezzetler

Aslında Transilvanya kökenli ve tatlı bir atıştırmalık olan Trdelnik Prag’da da hemen her köşe başında karşınıza çıkacağı için Prag’da Ne Yenir yazısının ilk sırasında.

Bir çubuğa sarılmış hamurun kızartılmasıyla elde edilen Trdelnik pudra şekeri, tarçın veya benzeri tatlı ürünlerle süsleniyor. Fındık veya fıstıklı olanları da mevcut.

Trdelnik’in içi sade olabileceği gibi çikolatalı veya dondurmalı da olabilir. Sıcak servis edilenler ise çok daha lezzetli ve taze.

Smažený Sýr

pragda tadılması gereken lezzetler

Smažený Sýr hem sokakta hem de cafelerde bulabileceğiniz bir atıştırmalık. Kızartılmış keçi peyniri olan bu yiyecek tartar sosu, patates gibi diğer kızartmalarla, salata ve ekmekle servis ediliyor ve bira ile birlikte tüketildiğinde çok lezzetli.

Açık halde servis edilenleri restoran ve cafelerde bulabileceğiniz gibi Prag’ın her yerinde atıştırmalık olarak burger formunda da satılıyor. Hatta gece hayatını seven biriyseniz bir eğlence dönüşü bizdeki paça çorbası veya kebap niyetine Smažený Sýr yiyebilirsiniz.

Grilované Klobásy

pragda tadılması gereken lezzetler

Prag’ı gezerken hızlıca birşeyler atıştırıp yola devam etmek istiyorsanız, zamanınız kısıtlıysa seçeneklerinizden biri de Grilované Klobásy.

Izgara sosisin lezzetli soslarla tatlandırıldıktan sonra rulo halinde servis edildiği atıştırmalık Wenceslas Meydanı ve Old Town Meydanı çevresinde hemen her yerde.

Soslar da bu yemeği aldığınız yerler arasında farklılık gösterebilir ancak Çek mutfağı zengin bir sos kültürüne sahip olduğu için mümkün olduğunca yerel sosları denemenizi tavsiye ederim. (Sosis domuz eti içeriyor olabilir!)

Chkebíčky

pragda tadılması gereken lezzetler

 • Kelime anlamı küçük ekmekler olan Chkebíčky yerliler ve turistler tarafından bir çeşit “açık sandviç” olarak nitelendirilse de, bence İtalyanlar’ın bruschetta’sı ile de özdeşleştirilebilir.
 • Daha çok parti ve davetlerde atıştırmalık olarak ikram edilen Chkebíčky, çeşitlerinin çok olması sebebiyle tercih edebileceğiniz, doyurucu, ucuz ve hızlı bir yiyecek. İçeriği ise peynir, patates, yumurta, salam, salatalık, turşu ile başlamak üzere aklınıza ne gelirse…
 • Prag’ın her yerinde Chkebíčky bulmanız mümkün olsa da ben size iki adres önermek istiyorum.

Jan Paukert: Chkebíčky’nin yaratıcı olarak bilinen bir yer. Adres: Rohanské nábř. 671/15, 186 00 Praha 8-Karlín, Prag. Açık: 08:00–18:00

Sisters Bistro ise taze ve lezzetli malzemeler kullanmaya özen gösteren, bu basit atıştırmalığı mümkün olduğunca sağlıklı ve lezzetli sunan bir diğer yer. Adres: Dlouhá 727/39, 110 00 Staré Město. Açık: 08:00–19:00

You might be interested:  Yasaklı Günlerde Seyahat Izni Nasıl Alınır?

Bramboraky

pragda tadılması gereken lezzetler

Yine orijinali Çek olmasa da Prag’da Ne Yenir diye düşünürken karşınıza sıkça çıkacak bir seçenek Bramboraky. Kızarmış patates pancake’i olan yiyeceği sokak satıcılarından alıp yola devam ederken yiyebileceğiniz gibi bir restoranda yan yemek olarak da sipariş edebilirsiniz.

Vejeteryan bir seçenek olmasından dolayı helal gıda arayanların da güvenle yiyebileceği bir atıştırmalık.

Kulajda

pragda tadılması gereken lezzetler

Dereotu, mantar, sirke ve yumurtayla süslenmiş kremalı patates çorbası Kulajda geleneksel Çek yemeklerinden biri. Soğuk havalarda sıcak tüketilen bu çorba hem ısıtıcı, hem doyurucu hem de besin değeri yüksek bir seçenek. Üstelik helal yemek arayanlar için de son derece güvenli.

Kendisini “günün çorbası” olarak Prag’daki her restoranda bulabilirsiniz ancak ben Cafe Imperial’i özellikle öneririm. (Adres: Na Poříčí 15, 110 00 Petrská čtvrť, Prag. Açık: 07:00–23:00)

Gulas

pragda tadılması gereken lezzetler

Orijinali Macar olan ancak Çek Cumhuriyeti’nde de bolca tüketilen bir et yemeği Gulas aslında son derece meşhur. Prag’da bulabileceğiniz Gulas’ın Macar versiyonundan farkı ise daha az sebze, daha çok et içermesi diyebilirim.

Et olarak da genellikle dana eti kullanılıyor ancak bazı restoranlar Gulas’ı tavuk veya domuz etiyle de yaptığı için sipariş etmeden önce sormakta fayda var.

Mlejnice Restaurant lezzeti bir Gulas için önerebileceğim ilk adres. Adres: Kožná 488/14, 110 00 Staré Město, Prag. Açık: 11:00–23:00

Gulas’ın tamamen sebzelerden yapılan versiyonunu ise Lo Veg vejeteryan restoranında tadabilirsiniz. (Adres: Nerudova 221/36, 118 00, Prag. Açık: 11:30-23:00)

Tatarak

pragda tadılması gereken lezzetler

Et yemeklerini sevenler için Prag’da ne yenir sorusunun en lezzetli cevabı Tatarak. Aslında Fransızlar’ın tartare’sine de benziyor. Dana eti kıyması, yumurta, soğan, hardal, salatalık ve Worcestershire sosu ya da ketchup’la tatlandırılan yemek genellikle sarmısaklı ekmekle birlikte tüketiliyor.

Aslında malzemeleri okuyunca ağır bir yemekmiş gibi görünebilir ancak son derece hafif ve lezzetli bir seçenek.

pragda tadılması gereken lezzetler

Krema, kızılcık sosu ve dana etini aynı yemek içinde düşünebiliyor musunuz? Çekler sadece düşünmekle kalmamış, yapmışlar. Bazı Çekler’in söylediğine göre ülkenin mutfağında yer alan yemekler arasında Svickova Na Smetane gerçekten Çek olan ve komşu ülkelerin mutfağından etkilenmeyen tek yemekmiş.

Gerçekten ben de bu karışımın bir benzeri olduğunu sanmıyorum. Nasıl bir yemek olduğuna gelecek olursak; biftek farklı sebzelerle birlikte pişiriliyor ve üzerine kızılcık sosu, krema, bir parça limon eklenerek ekmekle servis ediliyor.

Bu sıra dışı yemeği tadabileceğiniz restoran önerim ise Cafe Louvre. (Adres: Národní 22, 110 00 Nové Město, Prag. Açık: 08:00–23:30)

Nakladany Hermelin

Peynir turşusu diyeceğim ama tam olarak turşu da sayılmaz. İştah açıcı bir yan yemek olan Nakladany Hermelin peynirin yağ, sarmısak ve baharatlardan oluşan bir karışım içinde birkaç gün bekletilmesiyle elde ediliyor ve bu krem kıvamındaki yiyecek ekmek, soğan gibi yan yiyeceklerle birlikte servis yapılıyor.

Daha çok bira ile birlikte tüketilen Nakladany Hermelin’i restoranların yanı sıra herhangi bir bar veya pubda da tadabilirsiniz.

Plačinky

Aslında krepe çok benzeyen Plačinky biraz daha farklı bir metodla yapılıyor. Tuzlu versiyonu olsa da üzerinde reçel, bal, çikolata, fındık, fıstık veya meyve ile süslenenleri aşırı lezzetli bir tatlı.

Atıştırmalık olarak rulo halinde alabileceğiniz gibi restoran ve cafelerde açık olarak da tercih edebilirsiniz.

Başlarda ev tatlıları ketagorisinde olan Ovocne Knedlinky son zamanlarda restoranların menüsünde de yer almaya başlamış. Bir çeşit tatlı börek olan Ovocne Knedlinky genellikle çilek, kayısı, erik gibi taze meyveler veya reçellerle dolduruluyor.

Çoğunlukla üzeri tereyağı ve peynirle süslense de çikolata, tarçın veya pudra şekeri süslemeli olanları da bolca bulabilirsiniz.

Prag gezilecek yerler yazısında şehirde gezip görülmesi gereken en önemli yerler hakkında bilgi ve fotoğrafları, Prag’da nerede kalınır? başlıklı yazıda ise konaklama ve otel tavsiyeleri hakkında bilgileri bulabilirsiniz.

Prag’da Ne Yenir? Çek Mutfağının Temsilcisi 8 Harika Lezzet

İçindekiler

Prag; tarihi köprüsü, astronomik saati ve masal gibi şehir meydanları ile ünlü bir o kadar da lezzetli yiyecekleri ile bilinen Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehridir.

Diğer Avrupa ülkelerinden farklı olarak kendi parasını (Çek korunası) kullanmaya devam etmelerinden ötürü, nispeten ucuz ülkenin pahalı şehridir. Yılda sayısız turisti ağırlayan bu şehirde aktivitelere doyamayıp üzerine tarihi ve kültürel zenginliklerinden de faydalanmanız işten bile değil.

Çünkü bazen sokak bile bir müze gibi gelebilir! Bizim en sevdiğimiz bölüm olan Prag mutfağı ise yazının içeriğinde saklı.

Öyleyse sizleri Prag nerede, Prag vizeli mi, Prag hangi ülke gibi sorularınıza da ayrıca cevap bulacağınız Prag lezzet turuna çıkarıyoruz! Schengen bölgesinde olan ve schengen vizesi ile birlikte rahatlıkla girilebilen bu şehir bütün ahengi ve ihtişamıyla ziyaretçilerini bekliyor.

O halde, haydi Prag gezi rehberi ve lezzet turumuza doğru yola çıkalım!

Prag’da Ne Yenir? İşte, Prag Mutfağının En Meşhur 8 Lezzeti!

Prag yemekleri bölümüne geçmeden önce dikkat: Çek yemekleri ve geleneksel Çek mutfağı lezzetli, doyurucu ve bağımlılık yapar. Bu yüzden alacağınız kalorilerilerden kurtulmak için yeterince yürüyeceğinizden emin olun! Zaten Prag seyahati de tıpkı diğer Avrupa’da birçok savaş görmüş ülke gibi açık hava müzesi niteliğinde olacağı için Prag caddelerinde yürümek size oldukça keyif verecek.

Hem Prag’a salata yemek için gitmeyeceksiniz öyle değil mi? Öyleyse daha fazla vakit kaybetmeden Prag lezzetleri ile tanışmaya!

You might be interested:  Yasak Da Seyahat Izni Nasıl Alınır?

1) Trdelník (Ünlü Prag Tatlısı)

Geleneksel bir Slovak böreği olan Trdelnik, toz şeker, fındık veya tarçın tozu ile kaplanarak genellikle sıcak servis ediliyor.

Bu nefis lezzet, hamurun bir tahta yardımıyla veya metal çubuğun etrafına sarılarak açık ateş üzerinde kavraması ve kaplaması sağlanarak meydana getiriliyor. Trdelník’i yemesi kadar hazırlanırken izlemesi de bir o kadar keyifli.

Şüphesiz Prag’ın en meşhur sokak tatlısı olan bu lezzeti, caddelerde tezgahlarda, restoran ve kafelerde kolayca bulabilirsiniz. Özellikle soğuk kış günlerinde tadını çıkarmak mükemmel bir zevktir!

Trdelnik için bizim önereceğimiz bazı ünlü Prag mekanları:

 • Good Food, Coffee and Bakery (Karlova 186/8)
 • MLS Waffle point U Kajetána (Nerudova 248/17 | Mala Strana)

2) Palačinky (Palaçinka)

Palaçinka, yani bildiğimiz krep; insanların Prag’da ne yiyeceklerini düşündüklerinde her zaman liste başı lezzetlerinden.

Fransız kreplerine benzeyen bu ince Çek krepleri farklı pişirme yöntemleri ile diğerlerinden ayrılır. Genel olarak reçel, meyve, krema veya fındık gibi malzemelerle doldurularak servis edilir.

Tatlıya düşkünlüğü olanlar için de ideal bir tedavi yöntemi diyebiliriz bu lezzete.

Bu lezzeti tadabileceğiniz birkaç mekan önerisi:

 • Créperie Aux Clochettes (Národní 38, 110 00 Nové Město)
 • Kavarna Mirakulum (nám. J. z Poděbrad 873/15, 130 00)

3) Smažený Sýr (Çıtır Peynir Kızartması)

Peynir sevenler doğru adreste! Patates kızartması, salata veya ekmek dilimleri ile servis edilen yağda kızartılmış bir çeşit peynir tabağı: Smažený. Bir mozzarella tabağının aksine meze değil, ana yemek olarak tasarlanmış.

Ülkenin en popüler etsiz yemeklerinden biri olan Smažený’i Prag’ın hemen hemen her yerinde rahatlıkla tadabileceğiniz gibi özellikle sokak tezgahlarında ve restoranlarda bulabilmeniz mümkün.

Turistler tarafından oldukça ilgi gören bu çıtır çıtır peynir ziyafetini siz de mutlaka denemelisiniz!

Çıtır peynir yemeği Smažený için mekan önerilerimiz:

 • U Houmra (Shumavska 47/20, Prag 120 00)
 • U Pinkasů (Jungmannovo náměstí 16, Praha 1)

4) Guláš (Gulaş Yahnisi)

Macaristan’ da ortaya çıkmış olsa da Gulaş, Çek mutfağında da temel gıda ürünlerinden bir tanesi. Yalnız Macar gulaşının aksine, Çek gulaşı daha az sebze, daha fazla et felsefesiyle hazırlanan bir yahnidir.

Alternatif malzemeler olarak domuz eti veya tavuk eti kullanılsa da ana malzemesi dana etidir. Etler haşlanır, soslar ile doldurulur ve dilim ekmeklerle servis edilir.

Etseverleri tatmin edecek bu lezzeti siz de mutlaka denemelisiniz!

Gulaş lezzetini tadabileceğiniz birkaç mekan önerisi:

 • Kolkovna (V Kolkovně 8, Prag 1)
 • Restaurant U Zajice (Michalska 432/12 | Old town, Prag 110 00)

5) Koblihy (Prag Donutu)

Amerikan donutlarına benzeyen, Prag yerel halkı tarafından çok sevilen bir diğer hamur işi lezzeti: Koblihy.

Yuvarlak, tatlı, reçel ve marmelat ile doldurulmuş bir çeşit çörek olan Koblihy ünlü Prag sanatçıları tarafından şiirlere, hikayelere yıllarca konu olmuş bir tat.

Prag’da herhangi bir kafede canınız tatlı çektiyse şayet, tatlı menülerinde ilk sıralarda hemen gözünüze çarpacak bu lezzeti yanında kahveniz ile deneyimleyip keyif yapabilirsiniz.

Bu şahane Prag donutları için mekan önerilerimiz:

 • Donuterie ( Náprstkova 215/9, 110 00 Staré Město)
 • The Donuts (Unnamed Road, 110 00, Petrská čtvrť, Praha 1)

6) Svíčková (Kızarmış Biftek)

Svíčková Çek Cumhuriyeti’nde klasik bir pazar günü öğle yemeği menüsüdür. Bir gün önceden marine edilen ve ertesi güne kızartılarak bir kök sebzeli sos ile kaplanarak servise sunulan dana etinden meydana gelir. Yanında bir dilim limon, kızılcık sosu, şekersiz çırpılmış krema dolgusu ve dilim ekmekler ile sunulan bu lezzeti Prag’da birçok restoranda bulabilmeniz mümkün.

Kızarmış biftek denemeniz için restoran önerilerimiz:

 • Ceska Hospudka Na Radnici (Sokolovska 324/14, Prag 190 49)
 • Cafe Louvre (Narodni 1987/22, Prag 110 00)

www.apetitonline.cz

7) Grilované Klobásy (Izgara Sosis)

Prag sokaklarını keşfederken bir yandan da karnınız doysun istiyorsanız bu lezzet tam size göre! Isıtılmış sandviç ekmeğinin arasında çeşitli soslarla lezzetlendirilmiş ızgara sosislerden oluşan Klobásy yemeğini Eski kasaba meydanında veya Wenceslas meydanında kolayca bulabilirsiniz.

Klobásy tatmanız için Prag’ ın en ünlü mekanı:

 • Václavská klobása (Stánek na Můstku u Palace, Koruna)

8) Medovnik (Ballı Kek)

Çek Cumhuriyeti’nde yanlış bir kek yerseniz gerçekten sevmeyebilirsiniz; ama bu bal katmanlarıyla bezenmiş Prag lezzetine hayran olacağınız garanti! Bal ve reçel ile servis edilen Medovnik’i eğer Prag gezisi planlıyorsanız checklist’inize eklemeyi unutmayın!

Medovník lezzetine erişebileceğiniz Prag’ın meşhur mekanları:

 • Medovník original (Donovalská 1725/47, 149 00 Praha)
 • Vizard Ltd. (Donovalská 1725/47, 149 00 Praha 11-Chodov)

Tarif için: Ballı Medovik Pasta

pragda tadılması gereken lezzetler

Prag’da Ne Yapılır? En Keyifli Aktivite Tavsiyeleri

 • Eski kasaba meydanı (Old Town Square) gezisiyle Prag tarihi yapılarını keşfedin.
 • Astronomik Saat’in ilerleyişini izleyin.
 • Charles Köprüsü’nde mükemmel fotoğraflar kaydedin.
 • Eski Yahudi gettolarına karışın.
 • Prag Kalesi’ni ziyaret edin.
 • Golden Lane’de yürüyün.
 • Lennon Duvarı’na bir anı bırakmayı unutmayın!

Charles Köprüsü

Prag Gezilecek Yerler Listesi – Görmeden Dönmeyin!

 • Charles Köprüsü
 • Astronomik Saat
 • Prag Kalesi
 • Lennon Duvarı
 • Klementinum
 • Yahudi Mahallesi
 • Vysehrad Kalesi

Gezi Rehberi ve Nerede Ne Yenir? kategorilerini ziyaret edebilirsiniz.

Karadağ’da Ne Yenir? Geleneksel 7 Lezzeti Tatmadan Dönmeyin!

 • Amsterdam’da Ne Yenir? Mutlaka Tatmak İsteyeceğiniz 9 Süper Lezzet
 • Barselona’da Ne Yenir? İspanyol Mutfağından En Meşhur 6 Lezzet
 • Budapeşte’de Ne Yenir? Çorbasından Tatlısına En Bilinen 7 Farklı Lezzet

Belgrad’da Ne Yenir? Bu 7 Şahane Lezzeti Tatmadan Dönmeyin!

You might be interested:  Seyahat Izin Belgesi Ne Kadar Sürede Çıkıyor?

3 milyon kişinin takip ettiği Youtube kanalımızda videolu tariflerimizi bulabilirsiniz.

5 milyondan fazla kişinin indirdiği Nefis Yemek Tarifleri uygulaması ile 750.000'den fazla denenmiş tarif her zaman yanınızda. Hemen siz de indirin.

Prag’ın Geleneksel Yemekleri – Restoranlar

Prag’ın Çek mutfağı ve geleneksel yemekleri çevresindeki ülkeleri etkilemiş ve bu ülkelerden etkilenmiştir. Çek mutfağından örnekler sunan herhangi bir restoranın menüsünde ilk dikkatinizi çekecek olan şey, yemeklerin daha çok et ağırlıklı olması olacaktır.

Ama bu her zaman geçerli değildir; geleneksel olarak, et haftada bir kez tüketilen bir yiyecektir ve genellikle hafta sonları yenir. Çek yemeklerinde bir öğün genellikle iki veya daha fazla yemekten oluşur; bunlardan birisi çorba, diğeri ise ana yemektir; bunların yanında tatlı veya komposto gibi tamamlayıcı yemekler de servis edilebilir.

Aşağıda Çek mutfağından örnekler sunan hemen hemen her restoranda bulabileceğiniz geleneksel yemekleri bulabilirsiniz.

Lahana turşulu ve hamurlu domuz eti (Vepřo-knedlo-zelo)

Çekçe ismi lahana turşulu ve hamurlu domuz eti anlamına gelen vepřové, knedlíky a zelí ifadesinin kısaltmasıdır. Yağlı ve az unlu olan bu yemek, Çeklerin en geleneksel yemeğidir.

Gulaş yerine bunu sipariş ettiğinizde, tabii ki doğru telaffuz etmeniz şartıyla, bulunduğunuz yeri ne kadar özümsemiş olduğunu göstererek garsonu şaşırtabilirsiniz.

Bu yemeğin acı ve tatlı olmak üzere birçok farklı çeşidi bulunmaktadır.

Gulaş (Guláš)

Macaristan mutfağındaki kuzeni kadar baharatlı olmayan Çek gulaşı özellikle sığır eti yönünden zengindir ve daha az sebze bulunmaktadır. Yanında hamur (knedlíky) ile yenmelidir. Sığır eti bu önemli yemeğin standart bileşenidir, ancak bazen gulaşta geyik eti, tavuk eti veya tutulan sebzelerden bazıları da kullanılabilmektedir.

Sığır filetolu kaburga dolması dilimleri havuçla tatlandırılmış krem sosu ile servis edilir. Üzerinde bit top kremşanti, yaban mersini ve bir dilim limon bulunur.

Bu Çek Cumhuriyeti’ndeki en popüler yemeklerden birisidir ve herhangi bir restoranın menüsünde bu yemeği görmemeniz gibi bir durumun söz konusu olabileceğini düşünmüyoruz.

Tıpkı gulaş gibi, sosuna batırıp yemek için yanında mutlaka hamur parçaları bulunmalı.

Domuz dizi (Vepřové koleno)

Domuz dizinin 600 gram ile 1.5 kilo arasında değişen büyüklüğünden korkmayın. Aslında, bu yemek turistler arasında bile oldukça popülerdir. Bu yemek ekşi sebzeler, yabanturpu, ekmek ve hardal ile birlikte servis edilmektedir.

Kızartılmış peynir (Smažený sýr)

Şehrin yerlileri menüye bakarken ne sipariş vereceklerine karar vermezlerse, genellikle bu vejetaryen –ancak pek de sağlıklı olmayan- seçeneği tercih etmektedirler. Kızartılmış mozzarella çubukları ile kıyaslanabilecek bu iyice kızartılmış ve dövülmüş peynir blokları genellikle patates kızartması (hranolky) ve tartar sos ile servis edilmektedir.

Halušky

Almanlar bu küçük erişte yemeğine Spaetzle ismini vermektedir. Bu yemek ortaya çıktığı ve Bohemya’nın tarih boyunca yoğun alışverişte bulunduğu Slovakya’nın Çek mutfağına yaptığı bir katkıdır. Yemeği lahana turşusuyla veya tulum peyniri ile yiyebilirsiniz. Bu yemek oldukça doyurucu olmakla beraber, Doğu Avrupa’da makarnanın oldukça ucuz bir alternatifidir.

Şnitzel (Řízek)

Başka bir geleneksel Çek yemeği de şnitzeldir. Çekçede “řízek sözcüğü “dilimlenmiş veya bir parçadan koparılmış” anlamına gelmektedir. Bu yemek genellikle küçük dana, domuz veya tavuk eti dilimlerinin ekmek kırıntılarıyla kaplanması ve her iki tarafının da kızartılması suretiyle yapılır. Řízek patatesli yan yemekler veya patates kızartması ile sunulur.

Tavşan (Králík)

Tavşan genellikle kırsal kesimde beslenmektedir. Yaban tavşanı (zajíc) eti de sunulmaktadır. Koyun, kuzu, oğlak, yaban domuzu, at veya geyik eti pek yaygın değildir.

Ördek rostosu (Pečená kachna)

Hem şehrin yerlileri hem de turistler arasında oldukça popüler olan yemeklerden birisi de ördek rostosudur. Ekmek veya patates parçaları ve kavrulmuş kırmızılahana ile servis edilir.

Alabalık (Pstruh)

Tereyağı üzerinde pişirilerek veya kızartılarak (sarımsaklı veya sarımsaksız olabilir) yapılmış olan bu nehir balığı birçok restoranın menüsünde bulunmaktadır. Alabalık genellikle haşlanmış veya fırında patates veya patates kızartması ile birlikte servis edilir.

Hamurlu mezeler (Knedlíky)

Hamurlu parçacıklar Çek ulusal mutfağının önemini kesinlikle göz ardı edemeyeceğimiz bir parçasıdır. Bunlar, et suyu ağırlıklı Çek yemekleri için meze olarak sunulur. Ekmek, patates veya domuz eti (špekové) ile yapılmış olan baharatlı çeşitlerinin yanında, knedlíky aynı zamanda meyve ile de doldurulabilir (ovocné knedlíky), bu çeşidin en popüleri armutla yapılmış olanıdır (švestkové).

Balık Yemekleri

Çek Cumhuriyeti’nde en popüler balık Noel Arifesinde geleneksel olarak avlanıp, bonfile yapılır ve daha sonra kızartılan sazan balığıdır (kapr).

Ülkenin alabalık çiftlikleri pstruh yemeği için gerekli taze eti sunmaktadır; bu yemek tamamen tereyağında kızartılarak, bol yağda kızartılarak veya galeta ununa bulanarak kızartılarak hazırlanabilir. Candát (uzunlevrek) veya sudak balığı çalışan kesimin yediği bir yemektir ve bundan dolayı bu bölgeden Batı Avrupa’ya dağıtılmaktadır.

Yayın balığı (Sumec), karabalık (lín), turna balığı (štika), yılan balığı (úhoř) ve levrek (okoun) genellikle restoran menülerinde yer almaktadır ve kesinlikle tadılması tavsiye edilmektedir.

Av Yemekleri

Çek Cumhuriyeti mutfağının en önemli önemli üyelerinden birisi de –ancak son zamanlarda hak ettiği ilgiyi gören- av yemekleridir.

Sonbahar geldiğinde yaban domuzu, geyik eti, kaz ve vahşi ördek etleri genellikle doğadan toplanan yabanmersini veya kuşburnu gibi meyvelerle hazırlanan sosla birlikte servis edilir.

Bu yemekler mevsimsel olduğundan, menüde görürseniz tatmanızı tavsiye ederiz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *