Prag gezisinde görülmesi gereken yerler

[info]Bunları Yapmadan Gelmeyin

 • Nazım Hikmet’in sıklıkla gittiği Slavia Kafe’de oturup bir kahve için
 • Akşam üzeri Petrin Kulesine çıkıp şehri en tepeden izleyin
 • Strahov Kütüphanesine gidip hayallere dalın
 • Sabah çok erkenden kalkıp efsunlu gözlerle Charles Köprüsünde fotoğraf çekin
 • Astronomik saatin saat başı gerçekleşen showunu izleyin
 • Kampa parkta keyfinize bakın [/info]

Prag söylenen her güzelliği sonuna kadar hak eden bir şehir . Ayrıca Hitler’in çok beğendiği ve savaş sırasında hiçbir yerine dokunulmayan ve bombalanmayan bir şehir olma özelliği de var. Şehrin başından sonuna kadar her yerinden kasvet fışkırıyor. Bu hissi gezdiğiniz her dakika boyunca içinizde hissediyorsunuz.

Bir çok Avrupa şehrinde olduğu gibi Prag da Old Town ve New Town olarak ikiye ayrılmış durumda . Old Town bölgesine hiç dokunulmamış.

Yine bir çok Avrupa ülkesinde olduğu gibi şehrin tamamına hakim bir tepede bir kule (Petrin Kulesi) bulunuyor ve kulenin tepesinden tüm şehri görebiliyorsunuz.

Evet merdivenlerin sayısı biraz yüksek ama yukarı çıktığınıza değiyor ???? Prag’a ayrıca 100 kuleli kent de deniyor. Şehri gezerken sürekli karşınıza bir kule çıkıyor şaşırmayın ????

Prag Gezilecek Yerleri anlatmaya önce Vitava nehrinin sol tarafından başlayalım. Sonra Charles Köprüsünden geçerek Old City’nin de bulunduğu sağ taraf ile devam ederiz.

prag gezisinde görülmesi gereken yerlerPrag Gezi Rehberi

Petrin Kulesi

İlk durağımız Petrin Kulesi. Burasını Paris’teki Eyfel kuılesinin biraz daha küçüğü gibi düşünebilirsiniz. Neden Petrin Kulesinden başladık ? Çünkü bence Prag’a geldiğinizde  ilk yapmanız gereken Petrin Kulesine çıkıp önce şehrin bir fotoğrafını çekip gezeceginiz yerleri kafanızda oturtmak olmalı. Sonrası kendiliğinden gelir zaten ????

Kule 300 basamaktan oluşuyor , Çıkarken biraz yorulabilirsiniz ama buna kesinlikle değecektir. Çıkış ücreti ise 120 Koruna (12 TL).

prag gezisinde görülmesi gereken yerler

Strahov Manastırı ve Strahov Kütüphanesi

Petrin Parkının hemen girişinde bulunduğu için ikinci olarak burayı ziyaret edebilirsiniz. Manastır bölgesinde St.

Roch Kilisesi, Our Lady of Ascension Kilisesi, Strahov Resim Galerisi ve dünyada bir eşi benzeri daha bulunmayan Strahov Kütüphanesi bulunuyor.

(Prag’a turla giden hiç kimse buraya götürülmediği için sanırım kimsenin bilgisi yok ama benim için Prag’a gitme nedenlerinden biri ???? )

Bu olağanüstü kütüphane büyük salonlarda kurulmuş ve Barok tavan freskleri ile süslenmiştir. İki barok salona sahip olan bu kütüphane yaklaşık 800 yaşındadır. Kütüphanede 130.000’in üzerinde eser bulunmakta ve bunlardan 2.500’ü 1500 yılından önce basılmış eserlerden ve 3.000’i el yazması eserlerden oluşmaktadır. Kütüphanedeki en eski kitap ise 9. Yüzyılda yazılmış olan Strahov İncili.

Mekana giriş ücreti 80 Koruna(8 TL). Fotoğraf veya video çekmek isterseniz ekstra 50 Koruna(5 TL) daha ödemeniz gerekiyor.

Yapı içerisinde iki kat yüksekliğinde, geçmişi 1780’e dayanan bir Felsefe Salonu bulunmakta ve bu salonun tüm tavanı Franz Maulbertsch tarafından yapılmış “İnsanlığın Ruhsak Gelişimi” isimli başarılı bir çalışmayla kaplanmış.

prag gezisinde görülmesi gereken yerlerStrahov Kütüphanesi Felsefe Salonu

Hemen yanında ise Teoloji salonu bulunuyor (Tek kelime ile Mükemmel ve burada hayal kurmak serbest) .

prag gezisinde görülmesi gereken yerlerStrahov Kütüphanesi Teoloji Salonu

Prag Kalesi

Burası içerisinde hükümet binalarının da bulunduğu ilginç ve devasa bir yapı.Prag Kalesi dünyanın en büyük antik kalesi olarak kabul ediliyor. Buraya dilerseniz Old City’den de geçen kırmızı-krem renkli tramway ile gidebilirsiniz. Dilerseniz de Petrin Kulesinden yürüyerek de ulaşabilirsiniz.

Ayrıca biz mevsim olarak Kasım ayında gittiğimizden hava serindi ve Kalenin içerisindeki Cafelerde sıcak şarap satışı da bulunuyordu. Seviyorsanız tadabilirsiniz.

prag gezisinde görülmesi gereken yerlerPrag Kalesi

St Vitus Katedrali (Aziz Vitus Katedrali)

Fransız Gotik mimarisinin zarif fakat baskın bir örneği olan St. Vitus Katedralinin çan kuleleri kale duvarlarının üzerinde yükselmektedir.

Saint Vitus Katedralinin merkezi olarak kabul edilen bu şapel, tanınmış azizin mezarına ev sahipliği yapıyor.

prag gezisinde görülmesi gereken yerlerAziz Vitus Katedrali
prag gezisinde görülmesi gereken yerlerSt Vitus Katedrali

Kompleksin yanından devam ettiğinizde Franz Kafka’nın da yaşadığı Altın yola (Golden Lane) gidebilirsiniz. Ancak giriş ücretli .(Biz Kafka müzesine gideceğimizden buraya girmedik) .

Franz Kafka Müzesi

Müze labirent şeklinde gezi yolu ile size farklı bir deneyim sunuyor. Kafka’nın Romanlarını okuduysanız burada olmak sizi daha da mutlu edecektir.

prag gezisinde görülmesi gereken yerlerFranz Kafka Müzesi

Kampa Park

Vitava Nehrinin sağ tarafında son görmeniz gereken yer ise Kampa Park. Burada nehir kenarında yürüyüş yapabilir yada içerisindeki restaurant ve Kafelerde bir şeyler içebilirsiniz. Kesinlikle çok keyifli bir mekan. Bizim tercihimiz burada John Lennon Pub oldu.

prag gezisinde görülmesi gereken yerlerJohn Lennon Pub

Charles Köprüsü

Charles köprüsünün gecesi de gündüzü de ayrı güzel . Hemen girişindeki kuleye mutlaka çıkın ve bu güzellikleri mutlaka fotoğraflayın.

prag gezisinde görülmesi gereken yerlerCharles Köprüsü Kule

Trafiğe kapalı olan köprünün üzerinde 30 farklı heykel bulunuyor. Biz Türkler için en ilginci yeniçeriye benzetilen heykel . Türklerin buraya gelip şehri istila etmesinden korkarak bu figürü çizmişler. Köprü şehrin en kalabalık yerlerinden biri. Umarız siz geçeceğiniz zaman yoğun bir turist grubuna denk gelmezsiniz. Aşırı kalabalık eziyet olabiliyor.

Efsunlu şehir Prag ve Charles Köprüsü

Eski Şehir Meydanı

Astronomik Saat Kulesi

Eski Şehir’in merkezinde, Prag’ın en görülesi ana meydanı olan Eski Şehir Meydanı bulunmaktadır.Burası şehrin en popüler ve görülecek yerlerinin bulunduğu Prag’ın en merkezi yeridir. Kalabalık restoranlar, publar ve mağazaların tamamı buradadır. Gün boyunca ve geceleri sokakları kalabalık turist grupları bulunuyor.  Arka sokakları da mutlaka keşfedin.

Prag Eski Şehir Meydanı

Astronomik Saat

Astronomik Saat kulesi , Saat Ustası Hanus tarafından 15. yüzyılda yapılmış . Saat ; güneş , dünya ve ayın konumlarını gösteriyor.
Saat , çevresinde ise farklı anlamlar barındırıyor.
Saatin üst bölgesindeki karakterler insanda olmaması gereken kötü huyları , alttaki 4 karakter ise iyi huyları temsil eder.
Elinde ayna olan: Kendini beğenmiş, kibir sahibi olmayı

Elinde altın olan:

Açgözlülüğü
İskelet ölümü
Mandolin çalan (Ki bu Türklere de benzetilir ???? ) zevk ve sefahata düşkünlüğü sembolize eder.

Alttaki 4 karakter ise bilim , adalet , astronomi ve eğitime verilmesi gereken önemi anlatır.

Pragda Gezilecek Yerler

Prag Çek Cumhuriyeti‘nin en büyük şehri ve başkentidir,  Avrupa’da gezip görmeniz gereken önemli şehirlerden birisidir.

Prag gezilecek yerler konusunda Orta Avrupa’nın en zengin kentlerinin başında geliyor.

You might be interested:  Adult Only Otel Ne Demek?

İçerisinde birçok tarihi yapının yer aldığı ve en güzel Ortaçağ kentlerinden biri olarak gösterilen Prag’da gezilecek onlarca, o kadar güzel yerler var ki gezerken daha iyi anlayacaksınız.

PRAG’DA GEZİLECEK YERLER

Eski Şehir Meydanı, 17. yüzyılda Protestan liderlerin idamından 1968’de Sovyet tanklarının saldırılarına kadar birçok önemli tarihi olaya tanıklık etmiş ve yaşamış bir yerdir.

Şehrin kalbinin attığı ve ruhunu yansıttığı Eski Şehir Meydanı’nda görmeniz gereken sayısız yapılar ve eserler bulunmaktadır.

Tayfonlar dışında trafiğe kapalı bu bölge, şehrin en ve eşsiz atmosferine sahip olan bölgelerindendir.

prag gezisinde görülmesi gereken yerler

Prag Eski Şehir Meydanı’nda yer alan, Astronomik Saat ve Eski Belediye Sarayı, Tyn Kilisesi, Aziz Niklaus Kilisesi, Kinsky Sarayı, Jan Hus kilisesi şehrin en ünlü simge yapılarındandır.

Karl Köprüsü (Charles Köprüsü), 1357 yılında Prag’da inşa edilen şehrin en ünlü köprüsüdür. Prag’ın en önemli sembollerinden biri olan yapı, Prag gezilecek yerler listesinde en ön sıralarda yer almaktadır.

Vltava Nehri üzerinde bulunan Charles, büyük seller yaşayıp, maruz kalsa da ayakta kalmayı başarmıştır yüzyıllar boyunca ve yaya yolu olarak kullanılmaya devam etmektedir. Köprü mimari olarak tek başına bir yapıt olmasının yanı sıra üzerinde bulunan 30’a kadar heykelle de dikkat çekmektedir.

Bu heykellerin hepsi kopyasıdır ve orijinalleri Ulusal Galeri Lapidarium’da yer almaktadır.

prag gezisinde görülmesi gereken yerler

Aziz Vitus Katedrali, 9. yüzyılda Prag’a kuş bakışı bir tepede yapılan Prag Kalesi, şehrin en önemli gezi noktalarından biri bu nedenle Prag gezilecek yerler listesinin olmazsa olmaz yerlerinden birisidir.

Premysl hanedanın kalesi olarak bilinen Prag Kalesi, sonrasında Roma Germen İmparatorluğu’nun merkezi olarak da kullanılmıştır. Günümüzde Cumhurbaşkanlığı Ofisi olarak kullanılan kalenin birçok kısmı 16. yüzyılda yenileme çalışmaları sonucunda yapılmıştır. Kale içerisinde birçok önemli gezi noktası yer almaktadır. 16.

yüzyılda kaleyi canlandırmak için yapılan Bahçeler, I. Ferdinand’ın karısı Anne için yaptırdığı Yaz Bahçeleri, 921 yılında yapılan Aziz George Bazilikası ve  içinde bir işkence odasının da bulunduğu Beyaz Kule, kale içinde görebileceğiniz önemli yerlerdendir.

Prag Kalesi içerisinde yer alan Aziz Vitus Katedrali, şehrin en önemli dini yapıları arasındadır. 1344 yılında inşa edilen katedral, inşasından günümüze kadar Prag kral ve kraliçelerinin taç giyme yeri ve ebedi istirahatgahı olmuştur.

 prag gezisinde görülmesi gereken yerler

Petrin Tepesi, Prag‘da deniz seviyesinden 300 m. yüksekliğinde bulunan bir tepedir. 15. Yy’da üzüm bağları ile ünlü olan bu tepe, 1825 yılında halka açık bir alan haline dönüştürülmüştür.

Petrin Tepesi’nin en dikkat çeken yapısı olan, Petrin Gözlem Kulesi, 1891 yılında yapılmış. Yıldönümü Sergisi için Eyfel Kulesi örnek alınarak Petrin Parkı’nda yapılan kule, Eyfel Kulesi’nin dörtte biri kadardır.

Prag da gezilip görülmeye değer yerlerden birisi olma özelliğine sahip bir yapıdır.

prag gezisinde görülmesi gereken yerler

Wenceslas Meydanı( Vaclav Meydanı), Çek tarihinde birçok önemli olaylara şahitlik etmiş bir meydandır.

Bu olaylardan en bilinen olanı ise, 1969 yılında öğrenci Jan Palach’in kendini burada yakması ve 1989 yılında polis şiddetine tepki olarak çıkan olayların Kadife Devrim ve komünizmin yıkılmasına neden olmasıdır. Meydanda bulunan görkemli Aziz Vaclavlı at heykeli 1912 yılında dikilmiştir.

Josef Myslbek tarafından yapılan bronz heykelin kaidesinde Çek azizlerini tasvir eden küçük heykelcikler de bulunmaktadır. O günleri birebir yaşamamış olmamıza rağmen, Prag da gezip görürken şahit olduğunuz yapı ve objeler ile o günlere gideceksiniz.

prag gezisinde görülmesi gereken yerler

Dans Eden Ev, Prag’da yer alan ve gerçek anlamda farklı mimarisi ile bilinen bir binadır. 1997 yılında Vlado Milunic ve Frank Gehry tarafından inşa edilen bina, “Fred ve Ginger” adıyla da bilinmektedir. İnşası 4 yıl sürmüştür.

Kültür merkezi olması planlanan bu yapının inşası için finansal kaynak ancak Kadife Devrimi’nden sonra bulunabilmiştir. Bina günümüzde Celeste Restoran, La Perle de Prague ve seçkin firmaların ofisleri bulunmaktadır. Restoran dışındaki kısımları halka açık değildir.

Prag’da  gezip görmeniz gereken özel yapılardan birisidir.

prag gezisinde görülmesi gereken yerler

Masalsı Bir Avrupa Şehri: Prag’in Görülecek Yerlerini Keşfet!

Prag gezilecek yerler listemizi birlikte keşfetmeye başlayalım;

Şehir Hakkında: Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag, Avrupa’nın en çok ziyaretçi çeken şehirleri arasında alıyor. Vitava Nehri üzerine kurulmuş olan şehir ‘’Avrupa’nın Kalbi ‘’ olarak anılmakla beraber, barok mimari yapılarını hala koruması sebebiyle ‘’Masal Şehri’’ olarak da anılmaktadır.

Prag, bir dönem Roma İmparatorluğu’nun kutsal ikamet yeri olmuş ve şehirde bulunan Barok yapıların çoğu bu dönemde yapılmıştır. Savaşlar döneminde az zarar görmesiyle bu yapıların korunarak şehrimize kadar gelmesi, Prag’ı kültürel ve tarihi yapıları ziyaret etmek isteyenler için bir cennet haline getiriyor.

Gidilecek En İyi Zaman? Haziran-Ağustos ayları arasında ziyaret edin.

Ortalama Gezme Süresi? Prag’ı 2-3 günde gezebilirsiniz.

Kullanabileceğiniz Yardımcı Uygulamalar: Şehri keşfederken, size yardımcı ve zamanınızı daha verimli kullanabileceğiniz uygulamaları kullanmayı ihmal etmeyin. Prag’ı gezerken kesinlikle indirmenizi önerdiğimiz uygulamalar;

 • Pubtran / Android
 • Mapy.cz / Android– iOS
 • Liftago/ Android – İOS

Ulaşım: Türkiye’den Prag’a Pegasus ve Türk Hava Yolları firmaları aracılığıyla düzenli ulaşım sağlanmaktadır. İki şehir arası aktarmasız uçuş süresi 2 saat 40 dakika sürmektedir.

Prag Ulaşım Kartları: Şehirde çok gelişmiş bir toplu taşıma sistemi bulunmaktadır. Metro, tramvay, otobüs, tren ve taksi seçeneklerinin hepsinden faydalanabileceğiniz şehirde sürelerine göre farklı bilet tipleri bulunuyor.

Ulaşım araçlarından indirimli faydalanmak için Prag Welcome Card’ı edinmeniz yeterlidir. Bu kart sayesinde tekli bilet alımlarına göre %15-30 arasında indirim sağlayabiliyorsunuz.

Kartı edinmek için internet sitesinden sipariş etmeniz yeterlidir.

Hap Niteliğinde Bilgiler !

 • Şehrin hiçbir noktasında – açık alanlar dahil- sigara içilmesine izin verilmemektedir. Ren istasyonları ve eğlence mekanları gibi insan kalabalığının olduğu noktalarda sigara içmemeye dikkat etmelisiniz.
 • Acil tıbbi hizmetler bu ülkeyi ziyaret eden herkes için geçerlidir. Acil olmayan diş tedavileri dışında ülkede ücretsiz tıbbi hizmet alabilirsiniz.
 • Prag’da taksicilerin biraz kötü bir üne sahip olduğunu söyleyebiliriz. Taksi kullandığınızda hızlı taksimetre ve yanlış tarife açma gibi dolandırıcılıklar yapmalarıyla biliniyorlar. Bu durumlara dikkat etmeniz, böyle bir durumda acil şehir polisi numarasından iletişime geçmeniz önerilir.

Prag’da Ne Yenir? Ne İçilir? Prag’da Çek Cumhuriyeti mutfağına ait muhteşem lezzetlerin tümünü deneyebiliyorsunuz. Bunun için yapmanız gereken şehrin geleneksel yemeklerinin sunulduğu bir restoranı ziyaret etmek – en iyilerini Ol Town Hall’da bulabilirsiniz- bir de Prag’ın leziz yemekleri yazımızdan bir yemek seçmek olacak.

İstanbul Prag Saat Farkı: Prag saati, İstanbul saatinden 2 saat geride bulunmaktadır.

* Prag Gezilecek Yerler Videosu

-Sembolik Yapılar

1. Karl Köprüsü (Charles Bridge)

prag gezisinde görülmesi gereken yerler

Burası Neresi? Çek Cumhuriyeti’nde bulunan Karl Köprüsü, 15. Yüzyılda yapılmış olan tarihi bir köprüdür. Eski Kent Bölgesi’nde yapılan köprü yay şeklide, etrafında koruma heykelleri koyularak yapılmış barok bir mimariye sahiptir. Yaklaşık 30 kadar heykele sahip olan körpü şehrin sembolik yapılarının başında geliyor.

Neden Gitmeliyim? Vitava Nehri üzerinde bulunan köprü, şehri ziyaret eden turistlerin ilk ziyaret noktalarında biri oluyor.

Eski şehir meydanını diğer noktalara bağlayan köprü günümüzde araç kullanımına kapalıdır ancak geçmiş yıllarda at arabalarıyla bu köprüden geçilebiliyormuş. Günümüzde sadece yaya olarak ziyaret edebileceğiniz köprünün en dikkat çeken özelliği ise etrafına konumlandırılmış heykellerdir.

Heykeli dikilen ünlüler arasındaysa; Aiz Adalbert, Aziz Jean de Matha, Aziz Vincent Ferref ve Aziz Luitgard gibi çok sayıda önemli şahıs bulunuyor.

You might be interested:  Özel Araçla Seyahat Izni Nasıl Alınır?

Köprüyü gezerken diğerlerinden farklı olan Aziz Jan Nepomucky’nin heykeli dikkatinizi çekebilir. Bunun nedeniyse şehirde yayılmış ‘’ Bu heykelin eline dokunursanız, Prag’a yeniden yolunuz düşer’’ inancıdır.

Bu sebeple heykelin ellerinin rengi diğer kısımlara göre aşınmış, daha açık renktedir. ‘Otuz Yıl Savaşları’ döneminde hasar görmesine rağmen yapılan müdahaleler ve restorasyonlarla günümüze en iyi şekilde getirilmeye çalışılmıştır.

Bunun yanı sıra kulenin sol tarafında savaşın izlerini hala görebiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra Charles Köprüsü’nün hemen başında bir gözlem kulesi bulunuyor. Kule 14. Yüzyıl sonlarından Peter Parler tarafından inşa edilmekle beraber, bulunduğu konumdan muhteşem bir Prag manzarasını izleme şansınız bulunuyor. Günümüzde Prag’da seyir teraslarından biri olarak kullanılan kuleye ücret ödemesi yaparak çıkabiliyorsunuz.

 • Prag Köprüsü Kulesi Giriş Ücreti: 90-110 CZK
 • İpucu: Daha az gürültü ve daha rahat bir gezi için köprüyü akşam saatlerinde ziyaret etmelisiniz.
 • Bilmelisiniz: Köprü üstünde el sanatlarıyla uğraşan, 15 dakika gibi kısa bir sürede tablo yapan çok sayıda sanatçı bulunuyor. Fotoğraf klasikliğinden sıkıldıysanız, el emeğiyle yapılmış bir tablo için 15-20 € ödeyerek anı ölümsüzleştirin.

Korkutucu Bir Efsane: Şehir efsanelerinden biri olan bu hikâyeye göre çok eskiden köprüye yerleştirilmiş bir haç bulunuyormuş.

İdam cezasına çarptırılan mahkumlar burada son dualarını ederken o hacı görürlermiş. Sonrasında köprüden kaldırılmış olan haç, kötü bir döneminizde buradan geçerseniz size görünürmüş.

Eğer ki haçı ters olarak görürseniz, bu başınıza trajik bir olayın gelmesi anlamına geliyormuş…

-Karl Köprüsü (Charles Bridge) Nasıl Gidilir?

Şehir merkezinin popüler noktalarına çok yakında bulunan Karl Köprüsü’ne gitmek için 123 / 167 ve 191 numaralı otobüslere binip, ‘’ Andel ’’ durağında inmeniz gerekiyor. Andel’den 12/15/20 numaralı tramvay hattına binerek ‘’ Malostranské náměst ’’ durağında indiğinizde, köprüye yürüme mesafesinde olmuş olacaksınız.

Prag Gezisi

Prag Gezisi

Dans Eden Ev

Yazımızda Prag Gezilecek Yerler, Prag Turları, Prag Para Birimi hakkında bilgi alabilirsiniz:

Çek Cumhuriyeti Prag Gezisi ve Prag Para Birimi

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri olan Prag aynı zamanda en çok da turist ağırlayan şehridir. Turist ağırlaması dost canlısı bir şehir olduğunu göstermez. Her şeyden önce şu dövizciler konusunda uyarıyoruz. Bazı döviz büroları %28 komisyon alıyor. Bu şu demek; 100 Euro bozduracaksınız.

Bakıyorsunuz kuru gayet iyi rakamlarda. 1 Euro= 27 Kron Ama aşağıda küçük yazılar ile Commission %28 diye not düşülmüş. Sonuç, 100 euro bozdururken 72 Euro bozdurmuş gibi para alıyorsunuz. Bence hiç hesaplamaya kalkmayın çok canınız sıkılır. Hem de şehrin merkezinde şık bürolar da bunu yapıyor.

No Commission yazmasına dikkat edin.

Paranızı bozdurmadan önce mutlaka sorun ve hesap makinesi ile kontrol edin. Bu bürolarda hesap makinesi olmuyor ve para iade ederken imzalamanız için kağıt uzatıyorlar. İmzalayıp parayı alırsanız da geçmiş olsun… Hatta size bir yer tarif edeyim .

Eski meydanda, saat kulesi solunuzda kilise sağınızda kalacak şekilde ilerleyin aradan bir arka yola doğru geçin sokağın başında önünde sıra olan döviz bürosunu göreceksiniz. Kentucky FC ve ilerisinde metro durağı da bu caddededir.

Metro istasyonuna giderken sağda dönerken solda yer alan döviz bürosu doğru adreslerden biridir.

Hatta selamımı da söyleyin:) Şaka bir yana ama kazık yiyenleri görünce bana teşekkür edeceksiniz… Bunun dışında turistlere karşı olumsuz yaklaşıldığını söylemek şehir halkına büyük haksızlık olur. Zaten şehrin veli nimeti bizleriz!

Prag Gezisi

Prag Gezisi notları devam.

Genelde Tuna ile karıştırılır ama şehrin göbeğinden Vltava Nehri geçmektedir. Nehir ve köprüler şehrin ana hatlarını çizmiştir. Geziniz sırasında bir köprüden bir tarafa diğerinden öbür tarafa durmadan geçeceksiniz. Tekne turu çok tavsiye edilmedi. Açıkçası akşam nehir kenarı çok iyi ışıklandırılmamıştı.

Bu nedenle gündüz tekne turu almayı düşünsem de tüm yerleri yürüyerek gördüğüm için pek cazip gelmedi. Ama çok yürüme imkanınız yoksa öneririm. Aslında o kadar yürüyeceğime tekne turu yapsaydım demedim de değil. Hatta ginger kiralama da mantıklı gelmişti. Sıkı bir pazarlığa da girişip %50 indirimi kapmıştım.

Ama yağmur yağmadığı için bol bol yürüdüm.

Sozcü Seyahat Eki Prag

Gezi sırasında şehri 4 parçaya ayırmak daha verimli olur

 1. Eski Şehir Meydanı (Old Town)
 2. Yeni Şehir Çevresi
 3. Prag Kalesi
 4. Petra Kulesi çevresi…

Prag Sokakları

Eski Şehir Meydanı

Astronomik Saat Kulesi, Tyn Kilisesi, ve Jan Hus Anıtı ile donatılmış gün içerisinde 10 kere geçtiğimiz meydan tek kelime ile turist kaynıyor. Her saat başı değişik figürleri ile Astronomik saat kulesinin önü her daim kalabalık.

600 yıllık saat için çok fazla farklı hikaye anlatılıyor. Saat Master Hanuš tarafından 1410 yılında inşa edilmiştir.

Saat yönetim tarafından çok beğenilmiş ve güzellikler paylaşılmaz misali Master Hanus’un Avrupa’nın başka yerine de bu saatten yapacağını düşünerek oldukça endişelenmişler. Bu nedenle çözümü mimarı kör etmekte bulmuşlar.

Çek yönetimini bu akılcı çözümden dolayı tebrik etmek gerekir. Herhalde o dönem serbest piyasa çok hareketli , saat işi yaygın ve insan hakları henüz icat edilmemiş. Hayırdır orta çağda mı yaşıyoruz demek geliyor içimden ama maalesef orta çağ Avrupası’nın hali buydu.

Prag Eski Şehir Meydanı

Mutlaka kulenin tepesine çıkın. Tüm şehir ayaklarınızın altında kalıyor. Üşengeçler üzülmesin asansör de var. Tekrar aşağı inersek hediyelik eşya ve atıştırmalıklar için çok sayıda büfe benzeri yapı vardır.

Özellikle geleneksel Trdelnik tatlısını (Trdelnik yapımı video için tıklayınız) mutlaka deneyin. Şiş kebap gibi ateşte dönen tarçınlı hamur üzerine nutella yanında kahveyle iyi gidiyor. Nutella ile sıcak hamur adeta kardeş gibidir. Onları ayırmadan kahve ile ağızda yumuşatmak lazım.

Bunun dışında patates çeşitleri, yalancı pizza (adını ben koydum, hamur üstü sarımsak sosu,salça ve üzerine kaşar rendesi konursa pizza olmaz mı?) ve sıcak şarap içmek eski şehir meydanında dinlenirken gayet iyi gidiyor.

Bu bölgede balmumu müzesi, aşk müzesi ve İşkence müzesi gibi müzeler de var. Müze sever biri olmama rağmen durumları bana çok iç açıcı gelmedi.

Aziz Niklaus Kilisesi

Yahudi Mahallesi (Josefov) : Eski Yahudi mahallesinin olduğu sokakta bir de müze yer alır. Yer Avrupa olunca Nazi zulmü gören Yahudilere rastlamamak imkansız.

Karl Köprü Kulesi

Prag Karl Köprüsü

1402 yılında açılmış Vltava nehri üzerinden geçen şehrin en ünlü köprüsüdür. Araç trafiğine kapalı köprü üzerinde çok sayıda heykel bulunur. Prag’a gitmiş herkesin burada mutlaka bir fotoğrafı vardır. En güzel açı köprü başında yer alan müzenin ( Gotik tarzda yapılan Lesser Town Kulesi) üst katındadır.

Merdivenleri çıktıkça köprü zarafetini artırır. Çok açık söyleyeyim devletin işbirliğiyle turistler atılan kazığı ben de yediğim için karşılında toplu taşımaya para vermedim ve biraz kaçak girişler kolladım. Burada da ödeme yapmamak için kuleye çıkmadım.

Ama merdivenlerden bilet isteyen görevliye gelene kadar zaten fotoğraf için istediğim açıya ulaşmıştım. Bu da Çek döviz bürolarına golüm olsun!

Köprü 515 m uzunluğunda ve 9,5 metre genişliğinde olmasına rağmen bir hayli kalabalıktı. Köprü üzerinde karikatür ve portrenizi çizen çok sayıda ressam bulunuyor. Eğer müzisyenler de gelmişse ortam daha da keyifli bir hal alıyor. Köprü üzerinde 30 adet heykel/figür bulunur.

Prag Gezisi notları…

Köprü üzerinde yer alan heykellerden biri Osmanlı’yı anar. Gerçi pek hoş andığı söylenemez. Yeniçeri Ağası keyfi yerinde bir şekilde kafese tıkılmış esiri sergiliyor. Hep okulda öğrendiğimiz Osmanlı nereye gitse herkes çok memnun öğretilerine biraz ters bir heykel.

Çünkü Osmanlı askeri rahipleri tıkmış kafese halde gösterildiğine göre ya tarih bize yanlış aktarılmış ya da Avrupalılar olmayan bir şeyin heykelini yapmışlar. Aziz John Nepomuk heykeli ise hikayesiyle dikkat çekiyor. Köprünün en eski heykeli olan figür 5 yıldızlı taç giymiş ve palmiye yaprağı ile betimlenmiş.

Dönemin kralı eşinin bu rahibe günah çıkarmak için gittiğini öğreniyor. Bunun üzerine eşinin kendisini aldattığı için günah çıkardığını düşünüp rahibi huzuruna çağırıyor. Günah çıkartma sırasında eşinin anlattıklarını öğrenmek istiyor.

Rahip ise görevi gereği bu bilgileri paylaşamayacağını söyleyince kral çok sinirleniyor ve rahibi köprüde heykeli olan noktadan aşağı attırıyor.

Rahip ile Kral arasında geçen diyaloğu bilmek mümkün değil ama herhalde rahip ters konuşmuş diye de düşünmeden edemiyorum… Yoksa görevini yapan bir memur için kral bu kadar sinirlenmezdi. Zaten ateş olmayan yerden duman çıkmaz derler bizim buralarda. Neyse konu rahip,eşi ve kral arasında kalsın. Heykelin altında köpek ve kadın figürleri yer alıyor.

Bunlara dokunduğunuzda şans getireceği ve şehre tekrar yolunuzun düşüleceğine inanılıyor. Aslında Orta Çağ’da yaşananları hayretle dinlerken heykel elleyip fotoğraf çektirenleri görünce Yakın Çağ’da olduğumuzdan emin olamıyorum. Genelde çaput bağlama ve kilit öpme gibi etkinliklerden dolayı bazen kendi toplumumuzu eleştirsek de benzerlerini dünya genelinde görmeye alıştık.

Yakın Çağ derken neye yakın olduğunu anlayamıyorum…

Yeni Şehir Bölgesi

Petrin Tepesi: Şehir içerisinde gözüken en yüksek alandır. Gitme şansım olmadı. Eyfel kulesine benzerliğiyle bilinen kulesiyle her yerden gözüküyor. Bölge de bir park, ayna labirenti ve manastır da yer alır.

Wenceslas Meydanı:Şehrin ana meydanlarındandır. Bir çok kutlama ve etkinliğe ev sahipliği yapmıştır. Sağlı sollu mağazalar ile doludur. Biraz tarihi yapıdan çıkıp yeni şehir göreceğiniz caddedir. Prag Ulusal Müzesi bu meydandadır.

Prag John Lennon Duvarı / John Lennon Duvarı Nerededir : Aslında Beatles üyesi buraya hiç gelmemiş. Ama ölümünden sonra duvarlar zaman içerisinde barışı anlatan ifadelerle doldurulmuş.

Kampa Adası: Prag’ın Venedik’i diye bilinen ada şehrin göbeğinde yer alır. Karl köprüsüne çok yakın yer özellikle yaz aylarında piknikçiler ile doluyor. Kışın çok hareketli olduğunu söyleyemem.

Belediye Sarayı

Prag Kalesi

Mimarisi ile meşhur olabilir. Ama benim için sırasıyla ünlüdür. 2-3 gün kentte kalacak birinin 3-4 saat sıra beklemesi pek mantıklı gelmediği için giriş yapamadım. Ama siz mutlaka önceden bilet alma yollarını deneyin. Zaten bilet sistemi de biraz karışık.

Uğramadan nereyi gezeceğinizi belirlemek sizi hızlandırır:… Aslında blog yazarı olarak yazı yazmam sebeplerimin başında bu gibi konular geliyor. Kaleyi size anlatamam. Bunu anlatan çok iyi ve resmi kaynaklar var. Ama onlar çok sıra var diye yazmaz.

Onu da biz söyleriz:) Yani “Ben ettim sen etme!” mantığı ile de yazmak hoşuma gidiyor.

Gerçi Viyana Gezisi yazımızda hem döviz bürosundan kazık yememi hem de kaleye giremediğimi (girerdim de vaktim dardı,zamana kıyamadım) söylediğim için iyi bir gezgin olmadığım ortaya çıkıyor denebilir.

MS 880 yılında inşa edilen kale 70,000 m² alanı ile Guiness Rekorlar kitabına girmiş en geniş kaledir. İçerisinde birden çok bölüm yer alır.

Şehrin her yanından gözüken St Vitus Katedrali başta olmak üzere saray,galeri ve kuleleri ile dikkat çekiyor. St Vitus Katedrali kale bölgesinde yer alan şehrin en gösterişli dini yapısıdır. Şehrin bir çok noktasından görülmektedir.

Karl köprüsüne geldiğinizde bir tarafınızda Petra Tepesi diğer tarafınızda ise kale ve katedral gözükmektedir.

Prag Kafka Müzesi / Kafka Müzesi Nerededir 

Dava ve Dönüşüm gibi kitapları ile dünyaya damga vurmuş şu anda Prag’da her hediyelik eşya dükkanın bir numarası olmuş yazarı şehirle ayırmak mümkün değildir. Şehrin her yerinde onu görmek mümkün. Hatta hareketli bir heykeli şehrin başka bir bölgesinde yer alıyor.

Hareketli heykelden ne kast ettiğimi anlamamız için videoya bir göz atın! Müze ise nehir kenarındadır. Bahçesinde de hareketli olarak yapılmış işeyen adam heykelleri yer alır. Çek doğumlu yazarın Albert Einstein ile de şehirde sıkı bir dostluğu olmuştur.

Tabi Kafka’nın Almanca konuşan Yahudi bir ailenin çocuğu olması da bunda etken olmuştur.Müzede Kafka’nın fotoğrafları ve kişisel eşyaları sergilenmektedir.

Prag Dans Eden Ev:

Bence bu evin listelerde olması bu şehre yapılan haksızlıktır. Orta Çağ bu şehirde mimarisi ile hala yaşarken neden nehir kenarına böyle bir yapı yapmışlar anlamadım. Ofis olarak kullanılıyor. Bir yandan da doğruyu söylemek gerekirse turistlerin ilgilisini fazlasıyla çekiyor.

Ülke Hakkında Bilgiler

 • Vize Tipi: Schengen
 • Para Birimi: Kron
 • En uygun mevsim: Bahar ayları

Patetes Kızartma Prag

Prag Yemekleri / Çek Yemekleri /Prag Mekanlar / Prag Yemek Yenecek Yerler

Yemek: Gulaş ve çorba çeşitleri yöreseldir. Sarımsak çorbası ve patates çorbası gibi iri taneli çorbalar hem doyurucu hem de lezzetlidir. Yerel ve salaş bir yer arıyorsanız Mala Strana 3+3+3 isimli yeri tavsiye derim.

Hem uygun hem de Çek Cumhuriyetinde olduğunuzu anlıyorsunuz. Pivnice u Kata ise Old Town’da yazının başında tarif ettiğim döviz bürosunun karşısındadır. İçip dinlenmek için uygun bir mekandır. Değişik mezeleri de bulunuyor.

Bunlar dışında çok sayıda İtalyan restoranı etrafı sarmıştır.

Prag Gezisi sırasında pizza ve makarna yemek istemediğim için sadece bir gün yine Old Town’da Trattoria by Giovannni’yi tercih ettim.

Fakat günümün çoğunu ya sokak üstü lezzetlere ya içecek yanında atıştırmalara ya da yöresel mekanlara ayırdım. Biranın ana vatanlarından olan bu ülkede benim bildiğimin aksine Kozel en yaygın bira değil.

Mekanların çoğunda Pilsener bulunur. Hafif istiyorsanız light, daha sert bira istiyorsanız dark talep edebilirsiniz.

U Pavouka isimli mekan her gün orta çağ gecesi düzenler. Bir çok turda göreceğiniz bu mekana sizler de bireysel olarak rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Sınırsız içki , yemek (siz seçim yapıyorsunuz) ve dans gösterilerinden oluşan gecenin düzenlendiği yer eski şehirde ve saat kulesine yürüme mesafesindedir. 20:00-22:30 arası 5 ana yemekten birini seçerek oluşturulan menü 1190 Czk.

Fakat hayvanlardan özellikle yılandan korkuyorsanız gitmeden bir kez daha düşünün derim.

Prag Şehir İçi Ulaşım:

Prag gezisi için Metro çok kullanışlıdır. Otobüs ve metrolara binerken bilet soran olmuyor. Ama uygulama olursa ceza yersiniz. 3 gün içerisinde en az 10 kez toplu taşıma kullandım ama ne yolcuların bilet okuttuğunu gördüm ne sorduğuna rastladım.

Prag Metro

Bonus:

Karlo Vary Prag’a 1,5 saat mesafede yer alan ekstra turların vazgeçilmez bir kaplıca şehridir. Türkiye için ayrı bir anlamı da var. Gazi Mutafa Kemal Atatürk, böbrek rahatsızlığı nedeniyle 1918 yılının Temmuz ayını burada geçirmiştir. Burada geçirdiği günler ve yaşadıkları günlüklerinde kaleme almıştır.

Prag Gezisi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *