Opossum Hangi Tür Hayvandır?

Oppossum ya da Kuzey keseli sıçanı (Didelphis virginiana), Kuzey Amerika’da Rio Grande Nehri’nin kuzeyinde bulunan bir keseli sıçan türü. Tek başına yaşayan ve bir kedi büyüklüğünde olan bir hayvandır; fırsatçılığıyla ünlüdür. Cinsindeki en büyük tür ve diğer keseli sıçanların en büyüğüdür.

Opossum nasıl bir hayvan?

Sadece Amerika’da bulunurlar ve Avustralya kıtası dışında yaşayan en büyük keseli familyasıdır. Keseli sıçan adı yanında ‘opossum’ adı da gayet yaygındır. Keseli sıçanlar diş görünüşleri ile farelere veya sıçanlara benzer. 8 – 50 cm uzunluğa, 13 gram ila 5 kg ağırlığa kadar ulaşabilirler.

Opossum tehlikeli mi?

Opossum, dünyadaki en meşhur keseli hayvandır. Sadece Amerika kıtasında bile bu memelinin neredeyse 100 farklı türü bulunmaktadır. Farelere olan benzerliklerinden dolayı, bazı insanlarda tiksinti uyandırmaktadır. Ancak, bu dost canlısı hayvanlar, sıçanların taşıdığı riskleri taşımamaktadır.

Opossum neyle beslenir?

Keseli sıçanlar etçil veya her şey yiyicidir. Küçük türler sadece böcekler ile, büyükleri ise böceklerin yanında küçük memeliler ve kuşlar ile de beslenebilirler. Bunların yanında leş, meyve, tohum ve yapraklar da yerler.

Keseli sıçan nesli tükendi mi?

Doğal olmayan sebeplerle tetiklenen iklim değişikliği nedeniyle, artık bu sıçan türü dünyada var olmayacak. Maalesef bu vaka dünya tarihinde bir ilk olma özelliği taşıyor. Daha önce hiçbir memeli türünün soyu iklim değişikliği nedeniyle kurumamıştı.

Keseli sıçan memeli mi?

Keseliler (Latince: Marsupialia), memeliler sınıfının bir alt sınıfıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *