Maltada görülecek yerler

Malta gezilecek yerler listemizde ülkede en çok dikkat çeken turistik konumları belirledik.

Dünyanın sayılı güzelliklerinden olan Malta, kesinlikle bir tatil bölgesi. İnsanların neden burayı tercih ettiğini internetten okuyabilir, vlog’lardan izleyebilirsiniz ancak hiçbiri deneyimin yerini tutmaz. Bu yüzden adını sürekli duyduğunuz Malta’ya gitmenin tam zamanı.

#1 Malta’da Gezilecek 14 Yer

Listenin ilk sırasında;

1- Tarxien Tapınakları

maltada görülecek yerler

M.Ö. 3100 yıllarına uzanan tapınak, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne adını yazdırmış. Bilinen en eski tapınaklar arasında gösterilir ve işçiliği en ilkel araç gereçlerle yapılmıştır. Yüzyıllarca varlığını korumuş olan tapınakları kesinlikle görmelisiniz.

2- Hypogeum

maltada görülecek yerler

M.Ö. 3000’li yıllara dayanan Hypogeum yer altında bulunuyor. İçeri girmek ise çok zor. Günde sadece 10’arlı 6’şar grup tarihi yeri gezebiliyor. Durum böyle olunca rezervasyon sistemi devreye sokulmuş. Malta’ya doğru yola çıkacaksanız Hypogeum için rezervasyon yaptırmanızı öneriyoruz.

3- Blue Grotto

maltada görülecek yerler

Malta’nın güney kesiminde bulunan Blue Grotto, doğa harikası bir bölge. Falezlerin oluşturduğu manzara çok güzel.

4- Marsaxlokk

maltada görülecek yerler

Balıkçı kasabasıdır. Marsaxlokk’u meşhur yapan şey ise Malta’nın balıkçı teknelerinin limanda bolca bulunması. “Luzzu” adı verilen tekneler Mısır‘ın etkisi ile “Osiris Gözü”nü taşır ve rengarenktir. Planlamanızı iyi yapıp teknelere yakından bakmanızı tavsiye ediyoruz. Limanda denize karşı hoş bir akşam yemeği de yiyebilirsiniz.

5- Vittoriosa Isla Bormla

maltada görülecek yerler

Bu üç şehir, Valletta’nın tam karşısında kurulmuş ve başkentten bile eskidir. Eskiden üçü tek bir isimle anılıyordu. Şimdi ise birleşmişler. Turistik rehberlerde üç şehrin ismi de verilir.

Maltalılar Osmanlıya karşı son savunmasını üç şehrin bulunduğu noktada yapmış. Büyük Kuşatma’nın en uzun savunması ise Vittoriosa’da olmuş. Tarihi izleri çevredeki müzelerden öğrenebilirsiniz.

6- Aziz John Katedrali

maltada görülecek yerler

1577’de St. Jean Şövalyelerinin isteği üzerine inşa edilen katedral etkileyici resimlerle süslenmiş tavanı ve altın işlemeli duvarları ile parlıyor.

7- Büyük Üstadlar Sarayı

maltada görülecek yerler

Malta’yı 1530-1800 arası St. Jean Şövalyeleri yönetmiş. Rodos’un Osmanlı’ya geçmesinden sonra, burada şövalyeler Malta’ya sevk edilmiş. Rodoslu şövalyelere inşa edilen üstatlar sarayı, tarikatın en büyük üstadının evi olmuş.

Şu an müze olarak kullanılan saray iki bölüme ayrılmış. 10 Euro verip giriş yapılıyor. Üst katta resmi odalar, alt katta teçhizatlar bulunuyor.

8- Valletta

maltada görülecek yerler

Adını Maltalı komutan Jean Parisot La Valette’den alan şehir, Malta’nın başkentidir. 1565 Osmanlı Kuşatması bittikten sonra Valletta’nın temelleri atılmış. Ülkenin en değerli eserleri ve mirasları çoğunlukla burada yer alır.

Günümüzden örnek verecek olursak; Game of Thrones dizisinin birçok sahnesi Valletta’da çekildi, çekilmeye devam ediyor. Sinema/dizi sektörü için de kullanışlı alanları olduğunu söyleyebiliriz. Daracık tarihi sokaklar yürürken sanki zamanda yolculuk ediyormuş gibi hissedeceksiniz.

9- Mdina

maltada görülecek yerler

Malta’nın eski başkentlerinden biridir. Sarı tonlarında binaları ile kendi kimliğini oluşturmuş. Orta Çağ zamanlarından kalan şehir, UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde de yer alıyor. Mdina, kelime olarak Arapçayı çağrıştırıyor, fark etmişsinizdir. Malta üzerindeki Arap etkisiyle bu isim konulmuş.

10- Gozo Adası

maltada görülecek yerler

Gozo Adası, Malta Adaları’nın en pastoral bölgesidir. Bozulmamış plajları ve sakin kasabalarıyla aranan dinlenme yeridir. Turistlerden bazıları buraya bir gün ayırıp geliyor fakat 1 hafta konaklıyor. Gozo’nun gelişmiş bir bölge olduğunu söyleyemeyiz ama kendine özgü bir çekim gücü vardır.

11- Comino Adası

Şaşırtıcı bir doğa harikası olan Comino Adası, kristal berraklığında turkuaz sulara sahiptir. Blue Lagoon’un yaptığı katkıyı da unutmamak lazım. Dev bir yüzme havuzu görünümü veren lagünde yüzmek güvenlidir. Aslında bir plajdan ne bekliyorsanız bütün imkânları sunar. Yabancı bir ülkenin sularında güneşlenip vakit geçirebilirsiniz.

12- Dingli Kayalıkları

Kayalıklardan Akdeniz sularına bakmayı isteyenler Dingli Kayalıkları’nın yolunu tutabilir. Nefes kesici bir manzarası olan Dingli, dikkatli olmanız gereken bir bölge. Rehberli turlarla gelirseniz bu tip uyarılar duyacaksınız.

13- Mosta Dome Kilisesi

Merkezi bir yerde olduğundan dolayı ziyaretçisi çoktur. Büyük yapısıyla beklentiyi yükseltebilir ama sıradan bir kiliseden pek farkı yoktur.

14- Hagar Qim ve Mnajdra

Havaalanına kısa mesafede olan tarihi tapınaklar M.Ö. 360’a kadar gidiyor. Dünyanın en eski dini merkezlerinden biri olarak da kaynaklara girmiş. Arkeologlar burada halen çalışmalarını sürdürüyor.

Malta’da Gezilecek Yerler – Blog

Sicilya’nın güneyinde Akdeniz’in masmavi suları ile çevrili olan Malta Adaları, büyüleyici bir mirasa ev sahipliği yapıyor. Tarihi birçok yapının kalıntıları ile eski bir tarihe sahip olan Malta, Kuzey Afrika etkileri altında kalmış çok kültürlü bir yer.

You might be interested:  Doğanın kalbinde bir konaklama deneyimi: karavan oteller

Bugün konuşulan Malta dili, nispeten Arapça ve İtalyanca ile karıştırılmış bir dil. Güneş altında, palmiye ağaçlı caddeler ve pitoresk dağlık kasabalar, sakin liman ve balıkçı köyleri ile senkronize bir şekilde hayat buluyor.

Başkent Valletta, yürüyerek keşfedebileceğiniz ideal bir metropol havasında şehir merkezi. Özellikle yabancı turistler başkent Valletta’ya otel konaklamaları, yeme-içme restoranları, tarihi mekânları ve kültürel etkinlikleri bakımından oldukça aşırı ilgi duyuyorlar.

Liman karşısında yer alan Sliema bölgesi ise kültürel açıdan eğlenceli seçeneklerin olduğu canlı bir yerdir. Gozo ise sahillerinde dinlenme, şnorkel, tüplü dalış ve doğa yürüyüşleri için iyi bir yerdir. İlkbahar ve Sonbahar ayları Malta’yı ziyaret etmek için en iyi zaman aralığıdır.

Sıcak yaz aylarında, Malta’nın köylerinde dini bayramlar ve açık hava konserleri düzenleniyor.

Malta Adası Gezilecek Yerler

Valletta

Malta’nın zarif başkenti Valletta, adanın önemli bir stratejik liman bölgesidir.

1530 yılında Malezya Krallığı tarafından Malta adalarına kabul görülen Avrupalı asil Malta Şövalyelerinin ihtişamını yansıtan Valletta, düzenli şehir planlaması, halka açık meydanları ve görkemli mimarileriyle 16. Yüzyıl döneminin en güzel örneklerine ev sahipliği yapıyor.

Yürüyerek kolaylıkla gezebileceğiniz başkent Valletta, zengin yaldızlı dekorlara sahip kiliseler, muazzam işlemeli saraylar ve Malta Şövalyelerinin zaferlerini tasvir eden heykellerle dolu şirin bir ada şehri.

Gozo

Malta Adaları’nın  pastoral manzaralarına ev sahipliği yapan Gozo, sakin kasabaları ve el değmemiş plajları ile dinlendirici bir tatil deneyimi yaşamak isteyenlerin ilk tercih yerlerinden biri oluyor.

Kültürel mekânların yanı sıra huzurlu bir deniz tatili ve su sporlarının aktif olarak yapıldığı Gozo Adası, daha az gelişmiş olmasına rağmen, ortaçağ kenti Victoria, kalabalık sahil beldesi Marsalforn ve Malta Adaları’nın en önemli arkeolojik alanı olan M.Ö 3500 yıllarına dayanan Ggantija Tapınakları Gozo’yu yerli ve yabancı turistler tarafından cazibe merkezi haline getiriyor. Gozo Adası, dünyaca ünlü Azure Penceresi ile bilinse de ne yazık ki geride bıraktığımız sene doğal bir afet sonucu parçalanan kayalık parçası bu manzaraya gölge düşürmüştür.

Mdina

Mdina şehri, büyüleyici bir peri masalı gibi. Ortaçağ kasabalarıyla bilinen Mdina, turistler için şehri ziyaret etmelerine yönelik pek çok şey vaat ediyor.

Şehrin muazzam antik surlarını keşfetmek, yemyeşil tepelerinde yürüyüşe çıkmak ve labirent sokaklarını arşınlarken karşınıza her köşe başında çıkacak şirin evleri seyretmek burada mutlaka deneyimlenmesi gereken gezi aktivitelerinden sadece bir kaçıdır.

Mdina’da görülecek en önemli yapılar arasında ünlü Malta’lı mimar Lorenzo Gafa tarafından tasarlanmış olan görkemli Barok mimari yapılı Saint  Paul Katedrali  yer almaktadır.

Cömertçe dekore edilmiş katedral zarif bir kubbe, mermer sütunlar, yaldızlı ayrıntılar ve muhteşem tavan resimlerine sahip.

Rabat

Malta’da yer alan tüm tarihi yerlerin sanki ana çıkış noktası olan Rabat sizi her köşe başında hayretlere düşürecek mistik yapılarla karşılıyor.

Mdina surlarının hemen dışında kalan komşu Rabat şehri daha az turistik yer olmasına karşın yine de keşfedilmesi gereken tarihi mekanlarla örtülü bir yerleşim bölgesini kucaklıyor. Örneğin Fransız kökenli soylu bir Malta ailesine ait 16.

Yüzyıldan kalma Casa Bernard burada mutlaka görülmesi gereken yapılar arasında gelmektedir. Klasik dönemlerle ilgilenenler için Roma Villa ise kesinlikle görülmelidir.

Akdeniz’in en eski mozaik örneklerine ev sahipliği yapan Rabat şehri, oldukça yetenekli ressam ve mimarlar tarafından inanılmaz bir işçilik sonucu ortaya çıkardıkları zarif işlemeleri yerli ve yabancı turistlere büyüler nitelikte sunmaktadır.

Marsaxlokk

Malta’nın simgeleşmiş yerlerinden biri olan Marsaxlokk  küçük bir balıkçı kasabası. İlginç bir bilgi olarak Osmanlı Malta Kuşatması’nda adaya buradan giriş yapmış.

Tabii ki yine çok küçük ama gayet şirin bir kasaba. Özellikle suyun üzerinde yan yana duran onlarca renkli kayık fotoğraf açısından cidden çok şirin duruyor. Ayrıca Pazar günleri burada bir balık pazarı da kuruluyor.

Diğer günler hediyelik eşyalar alabileceğiniz ufak bir pazar alanı da mevcut.

Saint John’s Co –Cathedral

Valletta’da bir tane dini yapı gezme hakkınız olacaksa onu da bu katedrali gezerek kullanmalısınız. Dışı Avrupa’da gördüğünüz diğer katedraller kadar ihtişamlı olmasa da içi bayağı şatafatlı olan bu katedralin bir diğer özelliği de içinde Caravaggio’nun iki tane önemli eserinin bulunması

Malta Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi

Valletta’nın en eski binalarından birinde yer alan Malta Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, tahmin edeceğiniz üzere Malta’nın en önemli sanat koleksiyonuna sahip.

Hem Maltalı hem de dünya çapında ünlü sanatçıların eserlerin görebileceğiniz müzede aynı zamanda İtalyan sanatçı Mattia Preti’nin eserlerinden oluşan en büyük eser koleksiyonu da yer alıyor.

Manoel Tiyatrosu

Avrupa’nın halen aktif olarak kullanılan en eski 3.

tiyatrosu olduğu söylenen Manoel Theatre’da bir şeyler izlemek için vaktiniz olmasa bile mimarisi çok güzel olduğu için bizce şöyle bir içine girip bakınmak güzel bir fikir.

You might be interested:  Schengen vizesi ne kadar zamanda Çıkar

Bina 1700’lü yıllarda inşa edilmiş. İçinde ayrıca ufak bir müze alanı olduğu için, bir oyun izlemeseniz bile içeriyi dolaşmak üzere girebilme şansınız var.

Malta Gezilecek Yerler – ( Malta Adası Gezilecek Turistik Yerler)

Malta, Akdeniz’in ortasında yer alan pastoral bir takımadadır. Görkemli altın kumsallarının ve muhteşem turkuaz sahil şeridinin bariz cazibesinin yanı sıra, bu ada ülkesi tarih ve Malta kültürü ile doludur – tam olarak MÖ 4.000’e kadar uzanır.

Malta’nın büyüleyici bin yıllık kalelerini, megalitik tapınaklarını ve Neolitik mezar odalarını keşfetmeye zaman ayırın.

 Güzel kumsallarda güneşlenin, Malta mutfağının tadını çıkarın ve fosil içeren kireçtaşı kayalıklarında yürüyüş yaparak veya olağanüstü su altı mağaralarında tüplü dalış yaparak egzersiz yapın.

 Ve en iyi kısım? yazları sıcak ve ılıman kışları ile tüm yıl boyunca mükemmel bir tatil yeridir.

1.  Valletta

Güneydoğu kıyı şeridinde yer alan Fortress City, Valletta olarak adlandırılır ve birçok şöhrete sahiptir. Avrupa’nın en güneydeki başkenti ve Avrupa Birliği’nin en küçük başkenti! Valletta, Malta’nın atan idari ve ticari kalbidir.

Bu Malta başkenti, Mannerist, Neo-Klasik ve Modern mimariden etkilenen farklı bir Barok karaktere sahiptir. Antik kalelerden ve tarihi müzelerden 16. yüzyıldan kalma konaklara ve Barok saraylara, bahçelere ve kiliselere kadar burada tarihi harikalar konusunda hiçbir sıkıntınız olmayacak. Şehrin, ‘en gururlu’ anlamına gelen ‘Superbissima’ lakabını benimsemesi şaşırtıcı değil.

Valletta’yı ziyaret ederken, St John’s Co-Cathedral ve müzesini, Hal Saflieni Hypogeum’u ziyaret etmenizi veya feribotla Birgu, Senglea ve Cospicua’nın müstahkem şehirlerinin üçlüsü olan Three Cities’e gitmenizi öneririz.

Ayrıca konaklama için de en popüler yerlerden biri olan Valetta ve daha fazlası ile ilgili konaklama bilgilerine erişmek istiyorsanız, Malta otelleri ve fiyatları konumuza bakabilirsiniz.

2. Gozo Adası

Gozo – Għawdex olarak da bilinir – yedi adadan oluşan takımadaların en büyük ikinci adasıdır. Sicilyalı çiftçilerin adayı keşfettiği M.Ö. 5.000 yılına dayanan Gozo, Malta’nın güneyinden daha az gelişmiştir. Bunun yerine, kırsal Gozo doğal tepeleri, kırsal yürüyüşleri, Şubat karnavalı ve mükemmel plajlarıyla tanınır – Gozo, Akdeniz’deki en iyi dalış noktalarından biridir!

Ggantija tapınakları (‘devlere ait’ anlamına gelir) Neolitik dönemde inşa edildi ve dünyanın en eski dini yapıları olduğuna inanılıyor. Yerel folklor, devler tarafından yaratıldığını söylüyor.

Diğer büyüleyici doğal cazibe merkezleri arasında Dwejra İç Denizi, Wied il-Mielah Penceresi ve Game of Thrones’da filme alınan ve o zamandan beri çökmüş olan Azure Penceresi sayılabilir. Ayrıca katedral, kilise ve şapel sıkıntısı da bulamazsınız. Barok Cittadella Katedrali’ni ve Gozo’daki en eski ikinci kutsal kilise olan oniks kaplı Żebbuġ kilisesini kaçırmayın.

3.  Mdina

Mdina, Kuzey Bölgesi’nde müstahkem bir şehirdir. St. John Tarikatı Birgu’yu idari merkez ilan edene kadar tüm Orta Çağ boyunca Malta’nın başkentiydi. Bugün hala surlarla çevrili bir şehir ve 300’den az insana ev sahipliği yapıyor (komşu Rabat kasabası surların dışında 11.000 kişi daha barındırıyor).

8. yüzyılda Fenikeliler tarafından Maleth olarak kurulan şehir, daha sonra Romalılar tarafından Melite olarak yeniden adlandırıldı. Bizanslılar tarafından işgal edildiğinde, şehir şu anki büyüklüğüne küçüldü, ancak yine de ortaçağ cazibesini hala sürdürüyor. Barok ve Norman mimarisinin bazı etkileyici görüntülerinin yanı sıra şimdi özel konut olarak hizmet veren saraylar var.

Bugün, Mdina her yıl 750.000 turist çeken Malta’nın en popüler noktalarından biridir. İlginç bir şekilde, şehir ambulanslar veya sakinlere ait olanlar dışında arabalara izin vermiyor – ‘Sessiz Şehir’ takma adının nedenlerinden biri. Şehir surlarını, Roma Katolik St. Paul Katedrali’ni ve Fransız Barok tarzı Palazzo Vilhena’yı keşfederek zaman ayırın.

4.  Mellieha Koyu

Mellieha, Malta’nın en kuzeydeki köylerinden biridir. Malta’nın en büyük kumlu plajı olan Mellieħa Körfezi üzerindeki bir tepenin üzerinde yer alan otel, muhteşem vadiler ve şirin köylerin bazı şaşırtıcı manzaralarını sunmaktadır.

Sahile yakın geleneksel bir Malta köyü deneyimi arıyorsanız, Mellieha ziyaret etmeye değer bir yer. 19. yüzyıldan kalma Mellieħa Parish Kilisesi’ni, 16.

yüzyıldan kalma Mellieħa Meryem Ana Tapınağı’nı ve bazı sansasyonel manzaralar sunan Kızıl Kule’yi keşfetmek istiyorsanız, araba kiralamanız önerilir.

 Aile dostu Popeye Village eğlence parkını ve eylül ayında düzenlenen yerel köy şölenini kaçırmayın!

Mellieha’nın sunduğu tek şey bu değil: Għadira Doğa Koruma Alanı aynı zamanda Malta’da kuş gözlemciliği için en iyi yerdir. Il-Majjistral Doğa ve Tarih Parkı’nın kıyı yollarında yürüyün ve II.Dünya Savaşı sırasında inşa edilen 46 sığınağın en büyüğü olan Mellieħa hava saldırısı sığınağını ziyaret edin.

5.  Hagar Qim ve Mnajdra

Hagar Qim ve Mnajdra, iki inanılmaz megalitik tapınak – her ikisi de Malta kova listenize değerli eklemeler. Yaklaşık 500 metre aralıklarla, dünyanın en eski dini yerlerinden bazıları!

‘Taşlara tapmak’ anlamına gelen Hagar Qim, MÖ 3.200 yılına dayanan Globigerina kireç taşından yapılmış ana tapınak ve yanında daha da eski olan üç ek megalitik yapıdan oluşur. Tarihçiler, kompleksin hayvan kurban etme ve doğurganlık ritüelleri için bir alan olarak kullanıldığına inanıyor.

Mnajdra ise MÖ 4. bin yıl civarında inşa edildi. Koralin kireçtaşından yapılmış, üç tapınaktan oluşur: üst, orta ve alt. Aşağı tapınak, Malta megalitik mimarisinin en etkileyici örneklerinden biridir ve astronomi için kullanıldığına inanılır. Bir, iki ve beş sentlik Malta euro madeni paralarında yer alan Mnajdra’ya dikkat edin.

You might be interested:  30. yıl, 2 yarış, tek tutku: the bodrum cup heyecanı başlıyor

6.  Golden Bay

Peşinde olduğun bir bronzluksa, Golden Bay en iyi seçeneğin. Kuzeybatı kıyı şeridinde yer alan bölge, doğal kum tepeleri ve kırmızımsı bir renk tonuna sahip görkemli altın kumuyla bilinir. Araba veya toplu taşıma ile kolayca ulaşılan bu Mavi Bayraklı plaj, yaz aylarında güneşlenmek, yüzmek, su sporları ve plajda barbekü yapmak için bir etkinlik kovanıdır.

Plajın kuzey tarafında, kayalık sahil şeridi mükemmel şnorkelli yüzme imkanı sunar. Golden Bay, hem yerli halk hem de turistler için Malta’nın en popüler plajlarından biridir, ancak yoğun sezonda yoğunlaştığını unutmayın.

Sahilde tembel bir öğleden sonra veya akşam geçirmek mi istiyorsunuz? Yakındaki dükkandan barbekü malzemeleri alın (tek kullanımlık ızgaralar satıyorlar) veya kıyıdaki restoran ve kafelerden birinde bir içki ile takılın.

7.  Marsaxlokk

Otantik bir Malta balıkçı köyü olan Marsaxlokk çok daha rahat. Renkli balıkçı teknelerinin sıralandığı fotojenik limanının yanı sıra, en çok günlük açık hava balık pazarı ve II.Dünya Savaşı’ndan kalma birkaç askeri karakoluyla ünlüdür.

Fenikeliler buraya MÖ 9. yüzyılda ayak bastığından beri, Marsaxlokk popüler bir iniş noktası olmuştur. Romalılar ve Araplar, 1565 Kuşatması sırasında Osmanlı donanmasının yaptığı gibi, hükümdarlıkları sırasında körfeze demir attılar. ), Aziz John ve bin yıllık Fort Tas-Silġ’nun emriyle inşa edilmiştir.

Bu sakin köy, özellikle balık pazarının doğrudan rıhtımda halka satıldığı Pazar günleri öğle yemeği yemek için harika bir yerdir. 155.000 metrekarelik doğa ve sahil şeridini kapsayan Xrobb l-Għaġin Doğa Parkı’nda bir gezintinin tadını çıkarın ya da çevredeki dört plajdan birine gidin.

8.  Aziz Julian

San Giljan olarak da bilinen St Julian’s, Valletta’nın kuzeyinde yer almaktadır. Adını ‘Hastane Julian’ ve ‘Yoksul Julian’ olarak bilinen koruyucu azizin adıyla anılan burası, bir zamanlar sadece bir balıkçı köyüydü. Bugün, sahil boyunca çok sayıda lüks otel ve restoran ile gece hayatı ve turizm için popüler bir mekandır.

St Julian’s ve çevresinde yapılacak çok şey var. Gezinti yerinde gezintiye çıkın, Portomaso Kulesi’ne hayran kalın veya Paceville gece kulüplerine uğrayın. Bu eğlence merkezi, bowling, sinemalar ve gece geç saatlere kadar açık olan barlarla bir yumruk atıyor.

Kendi kendine rehberli turlar burada kolaydır. Our Lady of Mount Carmel’in neo-gotik kilisesini ziyaret etmek ve yakındaki Art Deco binalarına hayran olmak için Balluta bölgesine gidin. Körfezde romantik bir gezintiye çıkın veya St George’s Bay’de yüzmeye gidin.

Devam ederseniz, aşk için asma kilidinizi ekleyebileceğiniz ünlü sarayı ve Aşk Anıtı ile Spinola Koyu’na ulaşacaksınız. Pembroke’daki eski kışla binalarına inşa edilmiş bir hayatı ve White Rocks’taki bazı inanılmaz sokak sanatlarını keşfedin.

9.  Sliema

‘Barış’ anlamına gelen tatil beldesi Sliema, kuzeydoğu kıyısında yer almaktadır. Eskiden küçük bir balıkçı köyü ve zengin Valletta sakinleri için yazlık bir tatil yeri olan bu kasaba, alışveriş, sosyalleşme ve gece hayatı için bir merkezdir.

Sliema’nın ana cazibe merkezi, güneyde Ta ‘Xbiex ve Gżira’dan kuzeyde St. Julian’a kadar uzanan’ Sliema Cephesi’dir. Yaklaşık 10 km uzunluğundaki bu gezinti yolu, üç kasabayı birbirine bağlar ve her zaman koşucular, piknikçiler ve barbekü severlerle doludur. Kumlu plaj yok ama burada sahil şeridindeki Roma hamamlarında yüzebilirsiniz.

Sliema’da bulunacak pek çok tarih var. En ünlüsü, Fort Tigne, 1565 Büyük Kuşatması’nın en dikkat çekici savaşlarından birinin noktasını işaret ediyor.

Türk birliklerinin lideri öldürüldü ve dünyanın en eski çokgen kalelerinden biri olan Tigne, limanı korumak için inşa edildi. daha fazla saldırı.

 Diğer tarihi yerler arasında Barok esintili Stella Maris Kilisesi (1850’ler) ve St John Şövalyeleri tarafından inşa edilen Fort Manoel (1725) bulunmaktadır.

10.  St. Paul’s Körfezi

St. Paul Körfezi, Bugibba, Wardija, Qawra, Xemxija, Bidnija ve Mistra köylerini kapsayan Malta’nın Kuzey Bölgesi’ndeki en büyük köydür. Adını Malta’ya Hıristiyanlığı tanıtan gemi enkazından alan bir azizden alan St. Paul’s Bay, tarihle dolu.
4.000 yılına kadar uzanan St.

Paul’s Bay, Malta’nın en kalabalık şehridir – ancak sadece insanlarla değil; megalitik tapınaklar, antik araba izleri, Roma kalıntıları, 17. yüzyıl kaleleri ve Punic mezarları ile dağılmış durumda.

 Malta’nın en eski gözetleme kulesi Wignacourt Kulesi ve Arrias Bataryası da dahil olmak üzere Aziz John Tarikatı’nın yönetimi sırasında birçok kale inşa edildi.

St. Paul’s Bay ayrıca 1798 Fransız işgali sırasında bir iniş yeri ve 2. Dünya Savaşı sırasında bir dinlenme kampı olarak hizmet etti. Malta ayaklanmasından sonra, Malta’nın ana limanı oldu.

 Bugün, St Paul’s Bay, Malta köy yaşamını içinize çekmek için huzurlu bir yer sunuyor. St Paul’s Bay, plaj serserileri için en iyi seçenek olmasa da – kayalık sahil şeridinin sadece küçük bir plajı vardır – bunu telafi edecek çok şey sunar.

 Simar Tabiatı Koruma Alanı’nı ve Temmuz köyü bayramını kaçırmayın!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *