!f İstanbul bağımsız film festivali başlıyor

16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 16 Şubat Perşembe günü başlıyor. 34 ülkeden 146 yönetmenin toplam 126 filminin gösterileceği festival, yılın en çok konuşulan filmlerinin Türkiye galalarına evsahipliği yapacak. !f İstanbul’un bu yılki teması da “İyileştiren Şeyler”

16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 16-26 Şubat 2017 tarihlerinde İstanbul’da, 2-5 Mart 2016 tarihleri arasında de Ankara ve İzmir’de gerçekleşecek.

!f İstanbul bağımsız sinemanın en iyilerini, yılın çok konuşulan ve bol ödüllü filmlerini sinemaseverlerle buluştururken, !f music filmleri ve etkinlikleriyle müzik tutkunlarının odağı olacak, !f Doc Lab ile Türkiyeli ve Ortadoğulu belgeselcileri İstanbul’da buluşturacak, !f Yarın ile sanal gerçeklik dünyasının sınırsız dünyasına sürükleyecek, dijital yayın ağı !f ² ile de 32 farklı kente !f filmlerini götürecek.

!f İstanbul bağımsız film festivali başlıyor

İstanbul’da yeni salon: Cinemaximum Akasya

!f İstanbul bu yıl İstanbul durağında, Cinemaximum City’s Nişantaşı, Cinemaximum Kanyon ve Cinemaximum Budak & CKM salonlarının yanına yeni bir sinema salonu daha ekliyor: Cinemaximum Akasya. Ankara’da Cinemaximum Armada, İzmir’de de Cinemaximum Konak Pier sinemalarındaki gösterimlerine ise devam ediyor. Festivalin etkinlik mekânları  bomontiada, Babylon ve Alt Sanat Mekânı olacak!

!f İstanbul 2017: İyileştiren Şeyler!

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali bu yıl temasını “İyileştiren Şeyler” olarak belirledi. Türkiye’nin ve dünyanın içinden geçtiği kaosa karşı “iyileştiren şeyler” önerecek olan !f İstanbul, seyirciyi filmlerde, müzik etkinliklerinde ve bu yıla özel sohbetlerde buluşturup birlikte şifa yolları aramaya davet edecek.

!f İstanbul’u “Moonlight/Ay Işığı” açıyor!

16. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin açılış filmi,En İyi Film ve En İyi Yönetmen dahil olmak üzere 8 daldaki adaylığıyla Oscar yarışının en güçlü adaylarından biri olan “Moonlight/Ay Işığı”.

Variety’nin 2016’nın en dikkat çeken yönetmenler listesinde işaret ettiği Barry Jenkins’in ustalık eseri sayılan film, üç farklı zamanda geçen ve bir çocuğun büyüme ve kendini keşfetme hikâyesini konu alıyor.

 

Galalar: Yılın en çok beklenen filmleri !f’te!

Galalar bölümün bu yıl da, Toronto’dan Venedik’e, Cannes’dan Sundance’e, dünyanın önemli festivallerinde büyük ilgi görmüş, yılın en çok beklenen filmlerini seyirciyle buluşturuyor.

Aralarında Ang Lee’nin “Billy Lynn's Long Halftime Walk/Billy Lynn'in En Uzun Yürüyüşü”; Kelly Reichardt’ın “Certain Women/Mutlak Kadınlar”; Richard Linklater’ın “Everybody Wants Some!!/Herkes Biraz İster!!”; Lone Scherfig’in“Their Finest/Aşkın Çekimi”; Sarah Adina Smith’in “Buster's Mal Heart/Buster’ın Hasta Kalbi”nin de bulunduğu toplam 15 film Türkiye galasını !f İstanbul’da yapıyor.

!f İstanbul bağımsız film festivali başlıyor

!f’i T2 Trainspotting kapatıyor!

!f İstanbul’un kapanış filmi, yılın sinema olaylarından “T2 Trainspotting” olacak. Danny Boyle’un 1996’da Irvine Welsh’in efsanevi romanından uyarladığı ve sinema tarihinin en kült filmlerinden birisi oluveren “Trainspotting”in devam filmi olan “T2 Trainspotting”in biletleri iki gün içinde tükenmişti.

10 yıldır yılın en ilham veren yönetmenini arıyor!

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin onuncu yılına giren Keş!f Uluslararası Yarışması, yılın ilham veren yönetmenini aramaya devam ediyor.

İlk ya da ikinci uzun filmini yönetmiş yönetmenlerin filmlerinin yarıştığı Keş!f bölümünde, ABD, Almanya, Arjantin, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Fransa, Hollanda, İran, İsrail, Kanada, Katar, Mısır, Peru, Polonya, Tayland’dan toplam 9 film, 10.000 A.B.D. Doları değerindeki Keş!f Ödülü için jüri karşısına çıkacak.

Bu yılın jürisi ise Hint asıllı Kanadalı yönetmen Richie Mehta, Belçikalı görüntü yönetmeni Florent Herry ve Türkiyeli oyuncu Nesrin Cavadzade’den oluşuyor.

Keş!f bölümündeki filmler ayrıca, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisi tarafından değerlendirmeye alınacak ve Barış Saydam, Janet Barış ve Murat Tırpan’dan oluşan jüri, seçecekleri bir filme SİYAD Ödülü’nü verecek.

 • Keş!f Uluslararası Yarışması’nda yarışacak yönetmenler ve filmleri ise şöyle:
 • Nele Wohlatz “The Future Perfect/Miş'li Gelecek Zaman”
 • Anocha Suwichakornpong “By the Time It Gets Dark/Karanlık Çöktüğünde”
 • Hadas Ben Aroya “People That are Not Me/Kimse Benzemez Bana”
 • Agnieszka Smoczyńsk “The Lure/Deniz Kızlarının Şarkısı”
 • Leonor Caraballo, Matteo Norzi “Icaros: A Vision/Ikaros”
 • Tamer El Said “In the Last Days of the City/Şehrin Son Günlerinde”
 • Damien Manivel “The Park/Park”
 • Karl Lemieux “Shambles/Darmaduman”
 • Reza Dormishian “Lantouri”
 • Yılın en iyi müdahalesi seçilecek

!f İstanbul’un iki yıl önce başlattığı ve dünyadan aktivist filmlerin yarıştığı Aşk & Başka Bi’ Dünya’da ABD, Danimarka, Finlandiya, Fransa, İsrail, Mısır, Polonya, Suriye ve Türkiye’den toplam 7 film, 10.000 A.B.D. Doları değerindeki ödül için yarışacak.

 1. Aşk & Başka Bi’ Dünya Yarışması’nın bu yılki jürisinde; Çinli çağdaş sanatçı ve insan hakları savunucusu Ai Weiwei; yazar ve gazeteci Ece Temelkuran ve Mısır asıllı İskoç sinemacı Khalid Abdalla yer alıyor.
 2. Aşk & Başka Bi’ Dünya’da yarışacak filmler ise şöyle:
 3. Valeria Bruni Tedeschi, Yann Coridian “A Young Girl In Her Nineties/Doksanlarında Bir Genç Kız”
 4. Tali Shemesh, Asaf Sudry “Death in the Terminal/Garda Ölüm”
 5. Serkan Çiftçi “Gacı Gibi”
 6. Theo Anthony “Rat Film/Fare Filmi”
 7. Andreas Dalsgaard, Obaidah Zytoon “The War Show/Savaş Şovu”
 8. Paweł Łoziński “You Have No Idea How Much I Love You/Seni Ne Kadar Sevdiğimi Bir Bilsen”

Mohamed Siam “Whose Country?/Kimin Ülkesi?”

Yeni; Görme Biçimleri ve Yaratıcı Belgeseller

!f İstanbul’un “!f music”, “Ev”, “Oyun”, “Gökkuşağı”, “Sanat Hayat İçindir!”, “Karanlık & Köşeli”, “!f kült” gibi klasikleşmiş bölümlerine bu yıl “Görme Biçimleri: Yaratıcı Belgeseller”, ekleniyor. Adını bu yıl başında kaybettiğimiz John Berger’den alan bölümde, belgesel sinemanın gerçeklikle olan ilgisi ve algısıyla oynayan, yaratıcı belgeseller gösterilecek.

You might be interested:  65 Yaş Üstü Seyahat Izni Belgesi E Devlet Nasıl Alınır?

Michal Marczak’a Sundance’te Dünya Belgeselleri dalında En İyi Yönetmen Ödülü kazandıran “All These Sleepless Nights/Uykusuz Her Gece”; Dean Fleischer-Camp’in belgesel filmciliğin sınırları konusunda tartışmalar yaratan filmi “Fraud/Sahte”; gerçek aşka dair mitleri kırarak, aşk kavramını kafamızda yeniden şekillendirmemizi sağlayan “LoveTrue/GerçekAşk”; ünlü İtalyan sanatçı Yuri Ancarini’nin yönettiği “The Challenge/Mücadele” ve “The Dreamed Ones/Kalp Zamanı: Ingeborg Bachmann – Paul Celan Mektuplar”, sinemada yeni bakışları keşfetmeye hazır sinemaseverleri bekliyor.

YENİ! Ortadoğulu belgeselciler İstanbul’da buluşuyor!

Festival programındaki yeniliklerden biri de !f Doc Lab olacak. !f İstanbul ve Yeni Film Fonu işbirliğiyle gerçekleşecek !f Doc Lab, Türkiye’den ve Ortadoğu'dan belgesel yönetmenlerini İstanbul’da buluşturacak.

!f İstanbul’un “bir soluklanma ve rahatlama ânı, destek ve güç veren bir ortamda birlikte geçirilecek bir zaman aralığı” olarak tanımladığı !f Doc Lab, Türkiye’den ve Ortadoğu'dan belgesel yönetmenlerini bir araya getirecek ve 22-23 Şubat tarihlerinde Soho House İstanbul’da gerçekleşecek.

!f²: !f İstanbul 32 şehir, 42 noktada aynı anda

Dünyada ilk kez !f İstanbul tarafından gerçekleştirilen ‘alternatif film dağıtım ve paylaşım’ projesi !f², bu yıl Adana’dan Denizli’ye, Gümrü’den Lefkoşa’ya 42 farklı noktaya ulaşacak.

İş Bankası’nın İş'te Üniversiteli markası partnerliğinde beşinci kez düzenlenen !f², Anadolu Kültür danışmanlığında ve Mediatriple tarafından sağlanacak online video platform ile gerçekleşecek ve !f İstanbul’un festival salonlarını Türkiye’de 30 şehrin yanı sıra Gümrü ve Lefkoşa’ya taşıyacak.

Festivalin son üç günü olan 24-25-26 Şubat tarihlerinde İstanbul’da gösterilecek 5 film, 32 şehir ve 42 farklı noktada, 15 bin kişiye aynı anda ulaşacak. Ayrıca, Anadolu’nun farklı şehirlerinin toplum merkezlerinde mültecilere özel Arapça altyazılı gösterimler de yapılacak.

Gösterimlerin ardından İstanbul’da yönetmenlerle yapılacak söyleşiler internet üzerinden canlı yayınlanacak ve bu şehirlerdeki katılımcılar da sohbeti izleyip, yönetmenlere soru sorabilecek.

!f² kapsamında bu yıl; “Koca Dünya”, “India in A Day/Bir Günde Hindistan”, “The Giant/Dev”, “Window Horses/Camdan Atlar” ve “Tanna” gösterilecek.

Türkiye’den Kısalar: Yılın en iyi kısaları bir arada

!f İstanbul’un kısa metrajlı film üretimine dair son bir yıl içerisindeki eğilimlerin derlemesini yapmak amacıyla hazırladığı “Türkiye’den Kısalar” bölümü, bu yıl da yönetmen ve yapımcıların yanı sıra kısa film izleyicilerinin önerileriyle hazırlandı.

!f İstanbul’un tematik olarak programladığı “Türkiye’den Kısalar” derlemeleri İstanbul, Ankara ve İzmir’de çeşitli festival sinemaları ve mekânlarında ücretsiz olarak !f izleyicilerine sunulacak.

İstanbul’daki gösterimler sırasında yapılacak “İzleyici Oylaması” sonucu bir kısa filmin yönetmeni uluslararası bir festivale izleyici olarak katılmaya hak kazanacak.

 

Biletler biletix’te, öğrencilere 2 TL!

Bu yıl !f İstanbul, genç !f’çilere özel bir indirimle geliyor. Öğrenci kimliğini gösteren !f’çilere hafta içi gündüz seanslarındaki filmler 2 TL’den satışa sunulacak. İş’te Üniversiteli ya da Maximum Kart sahibi öğrenciler ise aynı seansları 1 TL ödeyerek izleyebilecekler.

 • Biletix’ten ve sinema gişelerinden satın alınabilecek biletler için ücretler şöyle:
 • İstanbul
 • Hafta içi gündüz gösterimleri (19:00 öncesi tüm seanslar)
 • Tam: 10 TL Öğrenci: 2 TL
 • Hafta içi 19:00 seansı ve sonrası ile hafta sonu tüm gün
 • Tam: 20 TL Öğrenci: 17 TL
 • 21:30 – 22:00 seansları
 • Tam & Öğrenci: 22 TL
 • Ankara ve İzmir
 • (19:00 öncesi tüm seanslar)
 • Tam: 10 TL Öğrenci: 2 TL
 • Hafta içi 19:00 seansı ve sonrası ile hafta sonu tüm gün
 • Tam: 19 TL Öğrenci: 16 TL
 • 21:30 – 22:00 seansları
 • Tam & Öğrenci: 20 TL

!f ile arkadaş olun!

17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali Başlıyor!

Keş!f: Yılın İlham Veren Yönetmeni Kim Olacak?

!f İstanbul’un dünyadan ve Türkiye’den genç yetenekleri keşfettiği yarışması Uluslararası Keş!f Yarışması, “yılın en ilham verici yönetmeni”ni aramaya devam ediyor.

İlk ya da ikinci filmini yönetmiş yönetmenlerin filmlerinin yarıştığı Keş!f bölümünde, ABD, Avustralya, Brezilya, Estonya, Fransa, Güney Afrika, Gürcistan, İran, İsveç, Lüksemburg, Portekiz ve Türkiye’den toplam 8 film, 5.000 A.B.D.

Doları değerindeki Keş!f Ödülü için jüri karşısına çıkacak.

Bu yıl Keş!f Jürisi; !f İstanbul programında da yer alan “How to Talk to Girls at Parties” ve “I To the Bone” filmleriyle Hollywood’un dikkatini çeken, Tony Ödüllü İngiliz oyuncusu Alex Sharp; New York Times, Washington Post, Rolling Stones, Slate, Village Voice, Sight&Sound ve Reverse Shot gibi yayınlarda sürdürdüğü sinema yazarlığının yanı sıra New York Queens’teki Museum of the Moving Image’ın film küratörlüğünü de yürüten Eric Hynes ve İstanbul-Berlin arasında sürdürdüğü uluslararası oyunculuk kariyerine, “Tersine Dünya”, “Avcı”, “Your Name is Justine”, “Zenne”, “Zerre” ve “Taş” gibi ödüllü filmler sığdırmış, sinemamızın en iyi kadın oyuncularından Jale Arıkan’dan oluşuyor.

Uluslararası Keş!f Yarışması’nda bu yıl yarışacak yönetmenler ve filmleri ise şöyle:

 • Shevaun Mizrahi’nin Locarno’nun Günümüz Sinemacıları bölümünden Özel Mansiyon Ödülü’nü kazanan, Türkiye ve ABD ortak yapımı şiirsel ve hipnotize edici filmi “Distant Constellation / Uzak Evren”;
 • İranlı Sadaf Foroughi’nin Toronto’dan FIPRESCI Ödülü ve Onur Mansiyonu kazanan ilk uzunu “Ava”
 • Kısalarıyla pek çok ödül toplamış Alman sanatçı ve yönetmen Helena Wittmann’ın Venedik’te yarışan ilk uzunu “Drift / Sürüklenme”;
 • Güney Afrikalı Jenna Cato Bass’ın çılgın bir yolculuğu konu alan ikinci uzunu “High Fantasy / Aşkın Fantezi”;
 • İsveçli Rojda Şekersöz’ün Duhok’tan En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu ödüllerinin yanı sıra, Göteborg’dan Angelo ve Seyirci ödüllerini, Norveç’ten de FIPRESCI Ödülü’nü kazanan “Beyond Dreams / Rüyaların Ötesinde”;
 • Brezilyalı João Dumans ve Affonso Uchoa ikilisinin Rotterdam ve San Sebastián’da yarışan ilk uzun kurmacaları “Araby / Arap”;
 • Bertrand Mandico’nun festivallerin en çok konuşulan filmlerinden birine imza attığı, Jean Genet’ye selam çakan kurmacası “Les garçons sauvages / Vahşi Oğlanlar” ve
 • Portekizli Pedro Pinho’nun Cannes’ın Yönetmenlerin 15 Günü bölümünden FIPRESCI Ödülü dahil pek çok festivalden ödüllerle dönen ikinci uzunu “The Nothing Factory / Hiçlik Fabrikası”.
You might be interested:  Hvar adası görülecek yerler

SİYAD da Seçecek!

Keş!f bölümündeki filmler ayrıca, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisi tarafından değerlendirmeye alınacak ve Banu Bozdemir, Gül Yaşartürk ve Sevin Okyay’dan oluşan jüri, seçecekleri bir filme SİYAD Ödülü’nü verecek.

Aşk & Başka Bi’ Dünya: Yılın Belgeselleri Yarışıyor

Bu yıl beşinci yılına giren ve dünyadan aktivist filmlerin yarıştığı Aşk & Başka Bi’ Dünya Yarışması’nda ABD, Almanya, Arjantin, Fransa, Kanada, Katar, Malta, Paraguay, Rusya, Sırbistan, Ukrayna, Türkiye’den toplam 7 film, 5.000 A.B.D. Doları değerindeki ödül için yarışacak.

“Rayner Heppenstall: A Critical Study” ve “Trans: A Memoir” adlı kitaplarıyla tanınan İngiliz yazar Juliet Jacques; ‘Başka Dillerin Şarkısı”, Can Kırıkları, ‘Benim Gönlüm Gümüş’, ‘Yetersiz Bakiye’ gibi, öyküden şiire, araştırmadan çocuk kitaplarına, pek çok alanda üretmiş, yazar, gazeteci ve düşünür Karin Karakaşlı ve Altın Koza’da En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında ödüller kazandığı “Yazı Tura” ve “Made in Europe” başta olmak üzere, “Sinyora Enrica ile İtalyan Olmak”,“Eyyvah Eyvah” 2 ile 3, “Aşk Kırmızı” ve   son olarak “Mavi Sessizlik” gibi sinema filmlerinin yanı sıra, “Aşka Sürgün”, “Binbir Gece”, “Güneşin Kızları”, “Bir Zamanlar Osmanlı: Kıyam”, “Fi” gibi televizyon dizilerindeki oyunculuğuyla tanıdığımız, senarist, müzisyen ve oyuncu Teoman Kumbaracıbaşı’dan oluşan Aşk & Başka Bi’ Dünya Yarışması jürisi, “yılın en yaratıcı müdahalesi”ni seçecek.

Aşk & Başka Bi’ Dünya Yarışması’nda bu yıl;

 • ABD’den Jairus McLeary ve Gethin Aldous’un Kaliforniya’daki bir hapishanede geçen grup terapilerini izleyen, Sheffield ve SXSW festivallerinde En İyi Belgesel seçilen filmleri “The Work / Terapi”;
 • Kanadalı Laura Bari’nin birlikte yaşlanan iki kuzenin hikâyesini anlatan ve Montreal Belgesel Festivali’nden Özel Mansiyon kazanan filmi “Primas / Primalar”;
 • İlk filmi “Cinema Komunisto” ile de hatırladığımız Sırbistanlı yönetmen Mila Turajliç’in aile tarihine ve ülkesinin fırtınalı siyasi mirasına kapı açan ve Amsterdam Belgesel Film Festivali’nde En İyi Film seçilen dokunaklı belgeseli “The Other Side of Everything / Her Şeyin Öte Yanı”;
 • Till Schauder’ın tehditler yüzünden sürekli kaçmak ve saklanmak zorunda kalan İranlı muhalif rap-punk-rock müzisyen Shahin Najafi’nin yaşadıklarını birincil elden anlattığı filmi “When God Sleeps / Tanrı Uyuduğunda”;
 • Simon Lereng Wilmont’un Doğu Ukrayna’da bir köyde savaşın gölgesinde yaşayan 10 yaşındaki bir oğlan çocuğuyla büyükannesinin hayatlarını bir yıl boyunca izlediği, IDFA’dan En İyi İlk Çıkış Ödülü’yle dönen filmi “The Distant Barking of Dogs / Uzakta Havlayan Köpekler”;
 • Paraguaylı sanatçı Paz Encina’nın çocukluğu ve ilk gençlik yıllarına denk düşen ve 30 yıldan fazla süren diktatörlük zamanlarındaki ülkesine dair hatıralarını konu alan “Memory Exercises / Hatırlama Egzersizleri” ve
 • Ayşe Toprak’ın Saraybosna’da İnsan Hakları Ödülü’nü kazanan, Chicago’da ise En İyi Belgesel seçilen belgeseli “Halepli Berber”, jüri önüne çıkacak.

Oleg Sentsov Belgeseli Yarışma Dışı Gösterilecek

Ukrayna’nın bağımsızlığından yana durusu nedeniyle Rus yetkililerin öfkesini çekerek 2015 yılında hapis cezasına çarptırılan, o günden bugüne Wim Wenders’dan Pedro Almodovar’a birçok ünlü̈ yönetmen dahil dünyanın tepkisini çeken hapis süreci halen süren Ukraynalı yönetmen ve Maidan aktivisti Oleg Sentsov hakkındaki iddialardan yola çıkarak çekilen “The Trial: The State of Russia vs Oleg Sentsov / Dava: Rusya Devleti Oleg Sentsov”a karşı adlı belgesel ise, yarışma dışı gösterilecek.

!f Yeni: Yeni Yönetmenler, Yeni Hikâyelere Seyirci Ödülü!

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin bu yılki yeniliklerinden biri de !f Yeni adlı bölümü olacak.

Son bir yıl içerisinde Türkiye sinemasında üretilmiş ya da Türkiye ile ilgili filmleri buluşturacak olan !f Yeni, yeni sözler ve hikâyelerin derdine düşmüş, genç, yetenekli ve umut vadeden, yenilikçi yönetmenlerin buluşma alanı olmayı amaçlıyor.

7’si Türkiye galası olmak üzere 9 filmin gösterileceği bu bölümde bir film, bu yıl ilk kez verilecek !f Yeni Seyirci Ödülü’nün sahibi olacak. !f seyircilerinin seçeceği film ayrıca, CGV Arthouse’un İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Eskişehir’de bulunan salonlarında gösterim olanağı yakalayacak.

!f Yeni bölümünde gösterilecek filmler ise şöyle:

 • Salih Demir’in yönettiği, Diyarbakır merkezli bağımsız sinema ekolünün son örneği “Cano”;
 • Emre Erdoğdu’nun yazıp yönettiği, Hazal Ergüçlü, Ozan Uygun ve Halil Babür’ün başrollerini paylaştığı, şimdiden Türkiye sinemasının en iyi gençlik filmlerinden biri olmaya aday “Kar”;
 • Can Eskinazi ve Deniz Tortum’un birlikte yönettiği, amatör bir rock grubunun 2014 yılında çıktıkları Anadolu yolculuklarının hikâyesini konu alan “Anadolu Turnesi”;
 • İtalyan yönetmen Giulia Frati’nin 2010’da Sulukule’den başlayarak İstanbul’daki kentsel dönüşümün izini sürdüğü müzikli belgeseli “İstanbul Echoes / İstanbul Yankıları”;
 • Nejla Demirci’nin meme kanseri olan Ebru adlı bir kadının yaşadıklarından yola çıkarak, bu hastalığa direnen ve hayatın içinde yeniden var olabilen kadınları izlediği 2017 TRT Belgesel Ödüllü filmi “Yüzleşme”;
 • Volkan Üce’nin Hollanda ve Belçika’da büyümüş dört gencin köklerini izleyip, İstanbul’a dönme hikayelerini takip eden belgeseli “Arafta” ve
 • Mu Tunç’un şehirde sıkışan, gerçekleri ve hayalleri arasında kalmış iki gencin hikâyesini anlattığı, “Türkiye’nin ilk punk filmi” olma özelliği taşıyan uzun kurmacası “Arada”.

17. f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali Başlıyor

36 ülke ve 120 yönetmenden toplam 111 filmin gösterileceği 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali 15 Şubat Perşembe günü başlayacak.

“Phantom Thread”, “Lady Bird”, “The Disaster Artist”, “Professor Marston & The Wonder Women”ın da aralarında olduğu yılın merakla beklenen filmlerinin Türkiye galalarına ev sahipliği yapacak !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali, 15-25 Şubat tarihleri arasında İstanbul'da, 1-4 Mart tarihlerinde de Ankara ve İzmir'de gerçekleştirilecek.

Festival, yenilenmiş kopyasıyla “Sevmek Zamanı”, Ara Güler'in kayıp filmi “Kahramanın Sonu”, 3D bilimkurgu “Prototype”in de yer aldığı özel gösterimleriyle de sinemaseverlerin ilgi odağı olacak. 36 ülke ve 120 yönetmenden toplamda 111 filmin gösterileceği !f İstanbul, dijital yayın ağı “Yeni !f ²” ile de 33 farklı şehre !f filmlerini götürecek.

You might be interested:  Bozcaada tatilinizi renklendirecek aktiviteler

AÇILIŞ LADY BIRD ILE

Bu yıl “Hayat Var!” temasıyla gerçekleşecek festivalin açılış filmi, Amerikan bağımsız sinemasının 2010'lardaki kraliçesi Greta Gerwig'in yazıp yönettiği, başrollerini Saoirse Ronan, Laurie Metcalf ve Timothée Chalamet'in paylaştığı “Lady Bird/ Uğur Böceği” olacak. “Uğur Böceği”, Türkiye'de ilk kez !f İstanbul'un Açılış Gecesi'nde seyirciyle buluşacak. Rotten Tomatoes'ta “Tüm zamanların en iyi filmi” unvanına ulaşan film, Oscar yarışının da en güçlü adaylarından biri olarak gösteriliyor.

TÜRKİYE GALALARINA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

Festivalin “Galalar” bölümü, bu yıl da Sundance'ten Venedik'e, Toronto'dan Cannes'a, dünyanın önemli festivallerinde büyük ilgi görmüş filmlerin yanı sıra ödül sezonunun öne çıkan yapımlarının da Türkiye galalarına ev sahipliği yapacak.

Oscarlı aktör Daniel Day-Lewis'in oynadığı “Phantom Thread”, Türkiye galasını !f'te yapacak filmlerin başında geliyor.

“Brad's Status/ Brad'in Durumu: Karmaşık”, “Dark River/ Karanlık Nehir”, “Last Flag Flying/ Son Kahraman”; “Professor Marston & The Wonder Women”'ın da aralarında bulunduğu birçok film, festivalde Türkiye galasını gerçekleştirecek.

SEVMENİN !F ZAMANI

Galalar bölümünün sürpriz filmlerinden biri de “Sevmek Zamanı” olacak.

“Acı Hayat” (1962), “Yılanların Öcü” (1962), “Susuz Yaz” (1964), “Kuyu” (1968) gibi birçok klasiğin yaratıcısı, Türkiye sinemasının auteurlerinden Metin Erksan'ın yönettiği 1965 yapımı kült film, yenilenmiş kopyasıyla ilk kez genel seyirciyle buluşacak.

Reha Erdem'den Nuri Bilge Ceylan'a, Türkiye'de birçok yönetmeni etkilemiş ve onlara ilham vermiş olan “Sevmek Zamanı”, Büyükada'da bir zenginin evinde boyacılık yapan Halil adlı bir adamın, evde karşılaştığı bir kadın fotoğrafına aşık olmasını ve onun suretine saplanıp kalışını konu alıyor. Döneminde Erksan'ın biçimsel yeniliği ve Yeşilçam sinemasına aykırı sinema anlayışı yüzünden gösterilecek sinema bile bulamayan ama yıllar içerisinde külte dönüşen film, “Tüm Zamanların En iyi Türkiye Filmleri” listelerinde ilk sıralardaki yerini de korumaya devam ediyor.

!F'İ “FELAKET SANATÇI” KAPATIYOR

!f İstanbul'un kapanış filmi ise, tüm zamanların en kötü filmlerinden biri sayılan ve kötülüğünün güzelliğiyle külte dönüşen 2003 yapımı “The Room”un yapım sürecini konu alan ve James Franco'ya Altın Küre'de En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nü getiren “The Disaster Artist/ Felaket Sanatçı” olacak. James Franco'nun “The Spectacular Now”ın yaratıcıları Scott Neustadter ve Michael H. Weber'in Greg Sestero ve Tom Bissell'ın “The Disaster Artist: My Life Inside The Room, the Greatest Bad Movie Ever Made” adlı kitabından uyarladıkları senaryodan çektiği “Felaket Sanatçı”, “The Room”un çekim sürecine odaklanıyor ve Hollywood'daki yapımcılara kafa tutarak kendi filmini yapmaya girişen sinema sevdalısı Tommy Wiseau'nun trajikomik hikayesini anlatıyor. Franco'nun aynı zamanda başrolünde olduğu ve Wiseau'yu canlandırdığı filmde, Wiseau'nun en yakın arkadaşı Greg Sestero'ya Franco'nun kardeşi Dave Franco hayat verirken, Seth Rogen, Zac Efron, Kevin Smith, J.J. Abrams, Zach Braff, Lizzy Kaplan, Kate Upton, Sharon Stone, Adam Scott, Melanie Griffith, Kirsten Bell ve Judd Apatow gibi ünlü isimler de Franco kardeşlerin macerasına eşlik ediyor.

YILIN İLHAM VEREN YÖNETMENİ ARANIYOR

!f İstanbul'un dünyadan ve Türkiye'den genç yetenekleri keşfettiği yarışması “Uluslararası Keş!f Yarışması”, “Yılın en ilham verici yönetmeni”ni arayacak.

İlk ya da ikinci filmini yönetmiş yönetmenlerin filmlerinin yarıştığı Keş!f bölümünde, ABD, Avustralya, Brezilya, Estonya, Fransa, Güney Afrika, Gürcistan, İran, İsveç, Lüksemburg, Portekiz ve Türkiye'den toplam 8 film, 5 bin ABD Doları değerindeki Keş!f Ödülü için jüri karşısına çıkacak.

Bu yıl Keş!f jürisi, !f İstanbul programında da yer alan “How to Talk to Girls at Parties” ve “I To the Bone” filmleriyle Hollywood'un dikkatini çeken, Tony Ödüllü İngiliz oyuncu Alex Sharp; New York Times, Washington Post, Rolling Stones, Slate, Village Voice, Sight&Sound ve Reverse Shot gibi yayınlarda sürdürdüğü sinema yazarlığının yanı sıra New York Queens'teki Museum of the Moving Image'ın film küratörlüğünü de yürüten Eric Hynes ve İstanbul-Berlin arasında sürdürdüğü uluslararası oyunculuk kariyerine, “Tersine Dünya”, “Avcı”, “Your Name is Justine”, “Zenne”, “Zerre” ve “Taş” gibi ödüllü filmler sığdırmış, sinemamızın en iyi kadın oyuncularından Jale Arıkan'dan oluşuyor.

SİYAD DA SEÇECEK

Keş!f bölümündeki filmler ayrıca, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) jürisi tarafından değerlendirmeye alınacak ve Banu Bozdemir, Gül Yaşartürk ve Sevin Okyay'dan oluşan jüri, seçecekleri bir filme SİYAD Ödülü'nü verecek.

YILIN BELGESELLERI YARIŞACAK

Bu yıl beşinci yılına giren ve dünyadan aktivist filmlerin yarıştığı Aşk & Başka Bi' Dünya Yarışması'nda ABD, Almanya, Arjantin, Fransa, Kanada, Katar, Malta, Paraguay, Rusya, Sırbistan, Ukrayna, Türkiye'den toplam 7 film, 5 bin ABD Doları değerindeki ödül için yarışacak.  Yarışmanın jürisi, İngiliz yazar Juliet Jacques, yazar ve gazeteci Karin Karakaşlı ve senarist, müzisyen ve oyuncu Teoman Kumbaracıbaşı'dan oluşacak.

YENİ YÖNETMENLER, YENİ HİKAYELERE “SEYİRCİ ÖDÜLÜ”

!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali'nin bu yılki yeniliklerinden biri de !f Yeni adlı bölümü olacak.

Son bir yıl içerisinde Türkiye sinemasında üretilmiş ya da Türkiye ile ilgili filmleri buluşturacak olan !f Yeni, yeni sözler ve hikayelerin derdine düşmüş, genç, yetenekli ve umut vadeden, yenilikçi yönetmenlerin buluşma alanı olmayı amaçlıyor.

7'si Türkiye galası olmak üzere 9 filmin gösterileceği bu bölümde bir film, bu yıl ilk kez verilecek !f Yeni Seyirci Ödülü'nün sahibi olacak. !f seyircilerinin seçeceği film ayrıca, CGV Arthouse'un İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Eskişehir'de bulunan salonlarında gösterim olanağı yakalayacak.

ARA GÜLER'İN İLK VE TEK FİLMİ !F'TE

!f İstanbul'un farklı, sınırları ve algıyı zorlayan görme biçimlerini araladığı filmlerin yer aldığı  “Özel Gösterimler” bölümünde 4 özel film gösterilecek.

Yalnızca Türkiye'nin değil dünyanın en önemli fotoğraf sanatçılarından Ara Güler'in 1975'te çektiği ve Yavuz zırhlısının sökülmesini anlatan, dünyada çok az gösterim olanağı bulmuş filmi “Kahramanın Sonu”, Güler'in de katılımıyla gösterilecek.

Filmin sunumu da yapacak olan Ara Güler, rol aldığı “Otel”, “İz” ve “Güneşe Yolculuk” filmlerinin yönetmeni, dostu Yeşim Ustaoğlu ile “Kahramanın Sonu”nun hikayesini konuşacak. – İstanbul

Demirören Haber Ajansı – Son Dakika Haberleri

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *