Dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri

Vaktiyle gözde bir yerleşim yeri olup şimdi in cin top oynayan dünyanın en kendi haline bırakılmış hayalet şehirleri:

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri

Vaktiyle gözde bir yerleşim yeri olup şimdi in cin top oynayan dünyanın en kendi haline bırakılmış hayalet şehirleri:

Balestrino Kasabası, İtalya

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri

Oradour, Fransa

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri

2. Dünya Savaşı sırasında Alman ordusunun yakıp yıktığı bu kasabada artık bir yaşam bilirtisi yok. Kayıtlara göre Alman askerleri, başkaldırıları önlemek için işgal ettiği şehirde 642 kişiyi öldürmüş. Savaştan sonra kasaba bölgeden uzakta bir yere tekrar kurulmuş. Eski şehir ise ölenlerin anısına olduğu gibi korunuyor.

Hashima, Japonya

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri

Hashima, Nagazaki’den 15 km uzaklıkta bir ada. Adada 1887 – 1974 yılları arasında bölgede aktif olan kömür madenleri nedeniyle yerleşim gerçekleşmiş. 1916 yılında Japonya’nın ilk büyük beton binası bu adada inşa edilmiş. Zamanla kömürün bir endüstriyel hammadde olarak önemini yitirmesiyle ada boşalmaya başlamış.

Kolmanskop, Afrika

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri

Gulag Toplama Kampı

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri

Centralia, Pennsylvania

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri

Yakın bir zamana kadar maden çıkarılan bu kasaba bugün tamamen yok olmuş durumda.

Quabbin, Massachusetts

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri

Ağdam, Azerbaycan

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri

Cairo kasabası, Illinois

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri

19. yüzyılda kurulan bu şehir savaşlar nedeniyle zamanla boşalmış.

Epecun, Arjantin

Castelnuovo Sabbioni, İtalya

Bugün demir parmaklıklarla korunan bu köy gizemli olaylar nedeniyle terk edilmiş.

Craco, İtalya

Craco, İtalya’nın Basilicata Bölgesi’nde yer alan etkileyici bir Ortaçağ kenti. 1891 yılında 2 binin üstünde nüfusu olan Craco, kuraklık, deprem, heyelan ve savaşlar nedeniyle zamanla boşalmış. Bölgenin son yerlileri ise 1960 yılında kasabayı terk etmiş.

Bodie, California

Hayalet var diye terk edilmiş. Esrarengiz olayların döndüğü kasaba zaman içinde boşaltılmış.

Humberstone, Şili

San Zhi, Tayvan

Tayvan’ın kuzeyinde bulunan San Zhi, fütüristik yaklaşımıyla dikkat çeken küçük bir yerleşim yeri. Yüksek gelirli kesim için lüks bir tatil köyü olarak inşa edilen San Zhi, inşaat sırasında ilginç bir şekilde meydana gelen ölümcül kazalar sonucunda tamamlanamamış. Geçen zaman içinde değeri düşen araziye yeni alıcı bulunamadığı için de yeni bir proje geliştirilemedi.

Kowloon, Hong Kong

Çernobil, Ukrayna

Angkor Wat, Kamboçya

Siem Reap kentinde, Kral II Suryaman anısına yapılan bu muhteşem tapınak da terk edilmiş en esrarengiz mekanlardan biri.

Khmer mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan tapınak, Hinduizm’de tanrıların yaşadığına inanılan Meru Dağı’nı simgeleyen kubbeleri ve eşsiz avlusuyla yıllara meydan okuyor.

Derin bir tarihe inatla hala ilk günkü kadar muhteşem görünen bu ilginç bölge, her yıl binlerce meraklı gezginin Kamboçya’yı sırf bu mimari harikasını görmek için ziyaret etmesine sebep oluyor.

Dünyanın en ürkütücü terk edilmiş yerleri

İnsanlar inşa ettikleri ve içinde yaşadıkları bazı bölgeleri çeşitli nedenlerle terk ettiler. Terk edilen yerler zamanla ürkütücü, tüyler ürpertici yerlere dönüştü. Korku filmlerinden fırlamış gibi görünseler de bu terk edilmiş yerleri ziyaret etmek pek çok insan için oldukça ilginç. Hayatın ardında kalanlar, etkileyici izler bırakıyor.

 • dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri Pripyat, 1970’lerde nükleer tesisin çalışanları için kurulmuş bir şehirdi. Çernobil Felaketi sırasında bu şehirde 49 binden fazla insan yaşıyordu ve çoğu radyasyondan kaynaklı kansere yakalanarak hayatını kaybetti. Pripyat bugün ziyarete açık olsa da Ukrayna hükümeti tarafından yerleşime kapalı. Radyasyonun tüm etkilerinin temizlenmesi ve yeniden şehir hale gelmesi 20 bin yıl sonra mümkün olacak. Bu ıssız ve terk edilmiş şehir, Çernobil gibi nükleer bir facianın sonuçlarını gösteren tarihi bir alan.
 • dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri Bir zamanların gelişmiş şehirlerinden biri olan Kolmanskop, I. Dünya Savaşı sonrasında yok olmaya başladı. Burada yaşayan Alman madencilerin, elmas yataklarında çalışmak için güneye göç etmesiyle birlikte terk edildi. Evlerini ve eşyalarını bırakan insanların arkasında bir hayalet şehir kaldı. Artık fotoğrafçıların uğrak yeri.
 • dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri Miranda Şatosu, 1866’da neo-gotik stille inşa edilmişti. Celles’te yaşayan Liedekrke-De Beaufort ailesine ait olan Celles’teki şato, Fransız Devrimi sırasında terk edildi. Şatonun mimarı, inşaat tamamlanmadan hayatını kaybetti. 1970’lere kadar yetimhane olarak kullanıldı. 1991’de şato boşaltıldı ve satışa çıkarıldı. Ancak fiyatı çok yüksek olduğu için hala boş. Bu ürkütücü şatonun, ABD dizisi Hannibal’ın çekimlerinde kullanıldığı da ilginç bir bilgi.
 • dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri Pamban Adası’nın güney doğusundaki eski şehir, Hindistan ile Sri Lanka arasında bulunuyor. Tamil Nadu eyaletine bağlı olan Dhanushkodi, 1964’teki korkunç bir siklonda yıkıldıktan sonra terk edildi.
 • dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri Seaside Heights’taki Casino Pier’de bulunan dev lunapark treni Jet Star, New York ve New Jersey’i vuran Sandy kasırgası sırasında okyanusa sürüklendi. İsmi değiştirilip Star Jet olan lunapark treni bugün Atlantik Okyanusu kıyılarında kasırganın verdiği zararı hatırlatan bir anı olarak yıkıntı hainde duruyor.
 • dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri Tikamgarh bölgesinde, Jhansi yakınlarındaki Madhya Pradesh’te bulunan Kundar, oldukça küçük bir köy. Köyün yakınlarındaki bir tepede Garh Kundar kalesinin kalıntıları bulunuyor. Khangar hükümdarının görkemli hikayesini anlatan bu kalenin perili olduğuna inanılıyor. Restore edilme projesi üzerine çalışılıyor.
 • dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri Sanzhi bölgesindeki Yeni Taipei şehrinde bulunan ve uçan daireyi andıran evler tamamen terk edilmiş. Alışılmadık mimarisi nedeniyle turistlerin uğrak yeri ve oldukça popüler. İnşaat sırasında ölüm ve intihar vakaları nedeniyle binaların uğursuz olduğuna inanılıyor.
 • dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri 1882’de Willamsburg’da inşa edilen Domino Şeker Rafineri Fabrikası binası, o dönemin en büyük şeker işleme tesisiydi. 1917’de çok sayıda işçinin hayatını kaybettiği patlamada bina tamamen yandı. Rafineri 2004’e kadar çalışmaya devam etti ve ardından kapatıldı, bina o tarihten beri boş.
 • dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri Meksiko şehrinin dışında yer alan bu ürkütücü yerin adının anlamı “bebekler adası”. Çok sayıda oyuncak ve el yapımı bebekler ağaçlarda asılı. Bu korkutucu yerin hikayesi, adanın korucusunun bir kız çocuğu cesedi bulmasıyla başlıyor. Korucu, oyuncak bebekleri ağaçlara asarak küçük kızın ruhunu sakinleştirmeye çalışıyormuş. 2001’de adanın korucusu, kız çocuğun bedenini bulduğunu söylediği yerde ölü olarak bulundu.
 • dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri 17. yüzyılda Foley ailesi için inşa edilen bu heybetli konak, 19. yüzyılda mimar John Nash tarafından genişletildi. İngiltere’nin en büyük saraylarından biriydi. 1. Dünya Savaşı sonrasında satıldı, 1937’de restore edilemeyecek kadar kötü şekilde yandı. Evin kalıntıları yangından sonra kaldı ve sadece bahçe restore edildi.
 • Gunkanjima veya Savaş Adası olarak bilinenHashima, Nagasaki’ye 14,4 km uzakta bulunuyor. 1887’de kömür madeni olarak kuruldu, 1974’te deniz altı kömür maden yataklarının tükenmesinin ardından kapandı. Durgun denizlerle çevrili ıssız adanın turistlerin ilgisini çektiğini söyleyelim. Ayrıca James Bond filmi Skyfall’da kötü adamların sığınağı olarak çekimlerde kullanıldığını da ekleyelim.
 • Detroit merkez istasyonu ilk inşa edildiğinde dünyanın en yüksek tren istasyonuydu. Detroit’teki bu yapı zaman içinde terk edildi ve muhteşem mimarisinin izleri Vandallar tarafından yok edildi. Ford şirketi tarafından satın alınmasının ardından restorasyona başlanacağı açıklandı.
 • Homebush Körfezi, Sidney’in iç batısındaki Parramatta Nehri’nin güney kıyısındadır. Hizmetten çıkarılmış pek çok geminin son limanı olarak bilinir. Körfezde bulunan 102 yaşındaki SS Ayrfield, paslanmaz gövdesinde büyüyen mangrov ağaçları nedeniyle “Yüzen Orman” olarak biliniyor.
 • Andaman & Nicobar Adaları’ndaki Blair Limanı yakınlarında bulunan Ross Adası, bir zamanlar Andamanlardaki İngiliz yönetiminin merkeziydi. 1941’deki depremden sonra ada terk edildi. İnsanların ardında kalan harabelerde bugün asma dalları yıkıntıları kaplıyor, çok sayıda kuş ve geyik türü yaşıyor.
You might be interested:  Mozart Hangi Tür Müzik Yapar?

Dünyanın Terk Edilmiş 7 Hayalet Şehri

Dünya çapında doğal afetlerden, maden yangınlarından veya siyasal sorunlardan boşaltılan, terk edilmiş ya da nüfusu ciddi oranda azalmış birçok şehir bulunmakta.

Bir zamanlar o bölgede yaşayan insanlar açısından trajik durumların da yaşandığı bu şehirlerden bazıları ise, içlerinde mimari açıdan önemli yapılar bulundurduğu için turist ziyaretlerine ve film yapımlarına şu anda ev sahipliği de yapmaktadır.

1. Hashima Adası (Japonya)

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri
Japonya’nın Nagasaki kentinin açıklarında bulunan Hashima, diğer adıyla savaş gemisine benzemesiyle bilinen Battleship Island, 19. yüzyılda yaklaşık 5000 kişinin yaşadığı bir maden adasıydı. 1960 yılına kadar Japonya’nın maden ihtiyacını sağlayan kentte maden işletmesinin sahibi Mitsubishi, kömürün yerini petrolün almasıyla beraber nüfus kaybına uğramış ve ada nüfusu yavaş yavaş azalmıştır. 1974 yılından bu yana da kimse yaşamamaktadır.

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri
Etrafındaki verimli düz ovalara karşın Craco oldukça dik bir bölgede yer almaktadır. 1981 yılında nüfusu 2000 civarında olan şehir, kuraklık, deprem, heyelan gibi sebeplerden nüfusunu kaybetmiş ve son olarak 1963 yılında da şehirde kalan son yerli halkın ayrılmasıyla terk edilmiş bir bölge olarak kalmıştır.

3. Kolmanskop (Namibya)

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri
Terk edilmiş elmas madeni kasabası olan Kolmanskop’a 1900’lü yılların başında müthiş yatırımlar gerçekleşti. Elmas bulup zengin olma hayaliyle gelen binlerce kişiyle dolup taşan şehire, kumarhane, lüks konut evleri, tiyatro olmak üzere birçok yatırım yapıldı. Elmas madenine düşen talebin 1. Dünya Savaşı’ndan sonra azalmasıyla beraber kent 1950’lerden itibaren nüfusunu kaybetmeye başladı. Şehirdeki evler zamanla çöktü ve kumlara gömüldü. Kolmanskop şimdilerde hayalet bir şehir görünümünde.

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri
20. yüzyılda gerçekleşen en büyük felaketlerden biri olan Çernobil Reaktör Kazası, şehrin tamamının boşaltılmasına sebep oldu. 26 Nisan 1986’da gerçekleşen patlama 31 kişinin ölmesine sebep olurken asıl zarar reaktörün patlamasıyla ortaya çıkan radyasyon sonucunda oluştu. Ancak radyasyon etkisi sadece Rusya’yı değil Türkiye olmak üzere birçok ülkeyi zamanla etkiledi ve sızan radyasyon kanserle beraber ölümleri getirdi.

5. Kawloon Walled City (Çin)

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri
Kawloon Walled City, Çin’in İngiltere’nin yönetimi altında kurulmuş bir şehir. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Çin ve İngiltere’nin sorumluluğunu almadığı Kawloon Walled City, zamanla genelevlerin, kumarhanelerin kurulması ve uyuşturucu imalatının artmasıyla beraber yaşanılmayacak bir hal aldı. Şehir, 1993 yılında İngiliz ve Çin hükümetlerinin ortak kararıyla kısmen yıkılarak boşaltıldı.

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri
Maden çıkartılan şehirlerin kaderinin ne yazık ki kötü olduğunu görüyoruz. Pensilvanya’nın Centralia kasabasının da kaderi buna benzer. 1962’de yaşanan maden ocağı yangını ile birlikte şehir boşalmaya başlamış ve 2005’ten itibaren nüfus 7 kişiye düşmüştür.

7. Ağdam (Azerbaycan)

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri
Bakü’den 365 km uzaklıkta olan şehir, bir zamanlar 150.000’lik nüfusuyla gelişmekte olan Azerbaycan kentlerinden bir tanesiydi. Ermenistan – Azerbaycan arasındaki Dağlık Karabağ sorunundan dolayı işgal edilen Ağdam, şu anda hayalet kent konumunda.

Dünyanın en ıssız yerleri: Terk edilmiş şehirler

İnsanoğlu, yüzyıllar boyu dünyanın pek çok bölgesinde kendisine yerleşimler kurdu. Bu yerleşik hayatta tüm ihtiyaçlarını karşılayacak yapılar, eserler inşa etti.

Fakat bazı zamanlar oldu ki kendi elleriyle emek vererek büyüttüğü bu şehirleri, köyleri terk etmek zorunda kaldı.

Bu terk edişin sebebi; kimi zaman bir doğal afet kimi zaman ise herkesin hayatında büyük yıkımlara neden olan savaşlardı. 

Şimdilerde hayalet şehirler olarak adlandırılan bu terk edilmiş bölgelerin fotoğraflarını gördüğünüzde tüm yaşanmışlıkların izlerine şahit olacaksınız.

Bazıları ürkütücü görünse de insanlardan geriye kalan tüm hazineleri gördüğünüzde kendinizi o zamanlara ışınlanmış olarak bulacaksınız. Hiçbir yaşam belirtisi olmasa da hayalet kasabaları turistik ziyaret maksadıyla gezebilirsiniz.

You might be interested:  Kendinizi masal kahramanı gibi hissedeceğiniz 12 yer

İçlerinde Türkiye'den bir bölgenin de bulunduğu terk edilmiş, ıssız köyleri merak ediyorsanız bu yazımız tam size göre.

İşte dünyanın en ıssız yerleri, terk edilmiş hayalet şehirler…

PRIPYAT- UKRAYNA

Dünyanın yaşadığı en büyük nükleer kaza, 1986 yılında Pripyat'ta gerçekleşti. O dönemlerde aktif olan Çernobil Nükleer Santrali, bakıma alındığı sırada reaktörlerinden biri patladı ve o anda çalışan 31 kişinin ölümüne neden oldu.

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri

İlk anda küçük bir olay gibi görünse de patlama, gelecek yıllarda Türkiye de dahil yakın çevresinde bulunan ülkelerde hastalıklara ve ölümlere yol açtı.

Büyük bir radyasyon yayan patlama, yalnızca patladığı anda değil takip eden günlerde de güçlü bir radyasyonla insanların ölümüne sebep olmaya devam etti. Ülkedeki ormanların yüzde 40'ı bile kirlendi.

Telafi edilemez bu kaza, şehrin tamamının boşaltılmasına neden oldu ve ortaya hayalet şehir çıktı.

KOLMANSKOP- NAMİBYA

Afrika'nın güney batısında yer alan Kolmanskop, çölün yuttuğu hayalet bir kasaba.

1990'lü yılların başında bir elmas madeni olan Kolmanskop, o dönemde zengin olmak isteyenlerin yatırımlar yaptığı, işletmeler kurduğu kalabalık bir şehirdi.

Zaman içerisinde dev komplekslerin yükseldiği bu bölge, Avrupa ülkelerinin gözdesi olmuş ve kısa sürede çölün ortasında küçük bir Avrupa kasabası ortaya çıkmıştı.

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri

Fakat 1. Dünya Savaşı sonrasında elmas taleplerinin azalması ve rezervlerin tükenmesiyle kasabanın ışıltılı hayatı bir anda son buldu. Hal böyle olunca insanlar yavaş yavaş kasabayı terk ettiler ve her yer bomboş kaldı. Son insanların da eşyalarını yüklenip gitmesiyle hayalet kasabaya dönüşen Kolmanskop'u kumlar esir aldı. 

CRACO- İTALYA

İlk bakışta antik bir şehre benzeyen Craco, dünyanın en popüler terk edilmiş kasabalarından biri. Büyük kulelerin, kiliselerin ve evlerin inşa edildiği bu kasabanın 19. yüzyılın ortalarında 2 binden fazla vatandaşı vardı. Özellikle depremler başta olmak üzere bir sürü doğal afete maruz kalan Craco halkı, zaman içerisinde dayanamayarak güvenli bölgelere göç etme ihtiyacı hissetti.

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri

Günümüzde yapılarının hemen hepsi sağlam bir şekilde ayakta duran Craco, İtalya'nın turist çeken yerlerinden birisi. Binaların hala ayakta durması, kasabayı film yapımcıları için de çekici hale getiriyor. Bu yüzden Craco, pek çok filme de plato olarak ev sahipliği yapmış.

SAN ZHI CITY- TAYVAN

Ufo evler olarak ünlenen San Zhi City'nin evleri, yuvarlak fakat üstten basık yapısıyla bu unvana sahip olmuş.  Hem rengarenk hem de ilginç formdaki bu evlerle dolu şehrin asıl tuhaflığı ise hiçbir insan burada yaşamadan hayalet şehre dönüşmüş olması. Kent, Tayvanlılar tarafından batıl inançlarla çevrelenmiş ve bu yüzden kimse girmeye cesaret edemiyor.

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri

Bunun nedenleri olarak kentin inşası sırasında meydana gelen kazalarda ölümlerin olması ve firmaların iflas etmesi gösteriliyor. Kentte bir zamanlar Uzak Doğu kültüründe önemli bir yere sahip olan ejderha heykeli bulunuyormuş ve inşaat için heykelin yıkılması tüm bu olayların başlamasının sebebi olarak kabul ediliyor.

HASHIMA ADASI- JAPONYA

Hashima Adası, şeklinden dolayı verilen bir diğer adıyla Gemi Adası, denizin ortasında kaderine terk edilmiş hayalet bölgelerden biri. 1800'lü yılların sonlarında adadaki kömür yataklarının keşfedilmesiyle büyük bir göç alan adada büyük binalar ve madenler inşa edilmiş. Zamanla madenlerde çalışmak isteyen Japonya halkı, akın akın adaya taşınmaya devam etmiş.

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri

Ne yazık ki yeni keşiflerin olması dünyada büyük değişiklikler yarattığı gibi Hashima Adası'nın kaderini de etkilemiş. Sanayi şirketlerinin, kömür yerine petrolü tercih etmeye başlamasıyla bir zamanlar dünyanın en fazla kömür çıkarılan bu adası işlevini kaybetmiş. Kömür değer kaybettikçe Hashima Adası da ev sahiplerini kaybetmiş ve terk edilmiş ıssız bir şehre dönüşmüş.

MANDU MADHYA PRADESH- HİNDİSTAN

Hindistan'ın kuzeyinde yer alan Mandu, geçmişte bir devlete başkentlik yapacak kadar gelişmiş bir şehirdi fakat yüzyıllardır kimsesiz, boş binalara ev sahipliği yapıyor. Şehirde hala tüm görkemiyle ayakta duran Kraliyet Sarayı ve cami, görenleri şaşkına çeviriyor.

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri

Hindistan'ın her köşesinde görmeye alışkın olduğumuz kubbeli yapıları Mandu'da bulabilirsiniz hem de 400 yıldır kimse yaşamamasına rağmen sağlamlığıyla yıllara meydan okuyorlar. 

KAYAKÖY- TÜRKİYE

Dünyanın her köşesinde olduğu gibi Türkiye'de de bazı terk edilmiş kasabalar ve köyler bulunuyor. Muğla'da bulunan Kayaköy, M.Ö 3 binli yıllara dayanan tarihiyle adeta antik bir kent. Yıllar boyu Türkler ve Rumların bir arada yaşadığı bu köy, barış ve dostluk köyü olarak anılıyor.

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri

Maalesef bu günler de Hayalet köy olarak bilinse de Kayaköy, Antik Likya Uygarlığı'na ait kent üzerine yamaçlarda birbirini kapatmayan taş evlerden meydana getirilmiş şirin bir köy. Bir korku filmi platosuna benzeyen Kayaköy'de küçük bir kilise, şapel, kütüphane ve zanaat atölyelerini hala görmeniz mümkün.

Terk Edilmiş Şehirler ve Hikayeleri | Dünyanın Terkedilmiş 7 Hayalet Şehri Hangisi? Türkiye’de Terk Edilmiş Yerler Var mı?

dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri
dünyanın terk edilmiş 10 hayalet Şehri

Terk edilmiş şehirler listesinde güzelliği ve tarihi ile bir dönem hayranlık uyandıran 7 farklı şehir bulunuyor. Geçmişte birçok insanın hayatını idame ettirdiği bazı şehirler, belli başlı nedenlerden dolayı bugün adeta sonsuzluğa kadar terk edildi. Hayalet şehirlere dönüşen bu yerlerin ise bir gün yeniden canlanıp canlanamayacağı büyük merak konusu…

Dünyada Terkedilmiş Şehirler

Dünyada terk edilmiş şehirler nereler? Dünyanın tam 7 farklı noktasında yaşanan bambaşka olaylar, hayatın seyrini değiştirerek bu noktaların terk edilmesine ve buraların ıssız alanlara dönüşmesine sebep oldu. İşte terk edilmiş şehirler listemiz ve terk edilme nedenleri…

1- Ukrayna- Prypiat

Terk edilmiş şehirler listesinin ilk şehri Prypiat… Dünyada 1986 yılında gerçekleşen nükleer kazayı neredeyse herkes bilir. Dünyanın en büyük nükleer kazası diyebileceğimiz bu olay Ukrayna’nın Prypiat şehrinde yaşandı. O dönem oldukça aktif olan bu şehirde, binlerce insan aktif olarak yaşamını sürdürüyordu.

You might be interested:  Velayet Hakkı Hangi Tür Haktır?

Çernobil Nükleer Santrali bakıma alındığı sırada reaktörlerden birinde meydana gelen patlama, 31 insanın yaşamına mal oldu. İlk zamanlar bu patlama küçük bir olay gibi görünse de, zamanla etkileri pek çok ülkede baş göstermeye başladı. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çok sayıda ülkede ciddi sağlık sorunları ve ölümler yaşandı. 

Radyasyonun verdiği olumsuz tahribat, Ukrayna’nın ormanlarının %40’ının bile hasar görmesine sebebiyet verdi. Telafisi mümkün olmayan bu kaza sonucunda ise herkes Prypiat şehrinden kaçmaya başladı.

Zamanla yapayalnız bırakılan bu şehir, bugünlerde Ukrayna’nın hayalet şehri olarak anılıyor. Terk edilmiş şehirler ve hikayeleri arasında Prypiat’ın en fazla hasarı aldığı söylenebilir.

2- Fukushima, Japonya

2011 yılında Çernobil Nükleer kazasının bir benzeri de Fukushima kentinde yaşanmıştı. Bu kaza çok sayıda alanın tahribat görmesine neden olduğu gibi, birçok insanında ölümüne yol açtı.

Japon kültürü özelliklerinin yansıtıldığı bu şehirde 1971 yılından günümüze faaliyet gösteren bu bölgede 9.0 şiddetinde bir deprem meydana gelmişti. İşte bu deprem devasa kazanın ortaya çıkmasına sebep olmuştu. 

İnsanlar Çernobil ile aynı sonun yaşanmasından korkarak bu bölgeyi terketmiş ve Fukushima’nın hayalet şehir haline gelmesine neden olmuştu. Üstelik Fukushima güzelliği ve Pasifik’e kıyısı bulunan bir şehir olması sebebiyle, oldukça tercih edilebilen bir şehir olabilirdi.

3- San Zhi- Tayvan

Hayalet şehirler listemizde gösterebileceğimiz bu bölge, aslında üstten basık ve yuvarlak formda tasarlanmış ev mimarileri ile ünlüydü. Rengarenk, estetik ve sevimli bir görünümü bulunan San Zhi’nin en ilginç tarafı ise kimse yaşamadan terk edilmiş şehirler arasına girmesi. 

Konuşulanlara göre San Zhi, Tayvanlıların batıl inançları yüzünden yaşanmayan bir şehir haline gelmiş. Bu batıl inançlar yüzünden yüzyıllar sonra bile kimse bu bölgede yaşamaya cesaret edememiş. Peki bu batıl inançlar neymiş? Özellikle şehrin mimarisi insanların batıl inançlar göstermesine sebep olmuş.

Bunun yanı sıra bu bölge diğer ulaşım yerlerinin arasında kaldığı için, insanlar yollarını sıkça kullanıyormuş.Ulaşım açısından San Zhi bölgesinde hemen her gün kazalar meydana geliyormuş.

Bu kazalarda ölüm sayısı oldukça fazla olduğu için, lanetli ilan edilmiş.

Ülkenin halkı buranın inşası esnasında ülke tarafından önemli bir simge olan ejderha heykelinin yıkıldığını, bunun ise uğursuzluk getirdiğini düşünüyor.

4- Kolmanskop – Namibya

Namibya’nın Kolmanskop şehri de terk edilmiş şehirler listesinde yer alıyor.

Çok eski dönemlerse Kolmanskop kumarhaneleri, restoranları, yüzme ve bowling salonları, tiyatrolar, orkestralar ile ünlü cıvıl cıvıl bir kentmiş. O zamanlar Kolmanskop Almanya sömürüsü altındaymış.

Demiryolu işçisi olarak bilinen Lewala çalışırken, çöl kumları içerisinde bir şeyin parladığını fark etmiş.

Eline alır almaz bu parlayan şeyin elmas olduğunu fark etmiş. Bu haberin hızlı bir şekilde yayılması ile bölgede var olan tüm elmaslar hızlı bir şekilde toplanmaya başlamış. Bunun üzerine Almanya duruma el koymak için bölgeyi yasaklı şehir ilan etmiş ve halkı Deutsche Diamanten’e devretmiş.

Kolmanskop’ta elmas rezervinin bitmesi sonrasında ise, halktan geri dönen olmamış. Artık devredilen bölgede yaşamını idame ettirmeye çalışan kişiler, Kolmanskop’un terk edilmiş şehirler arasına girmesine neden olmuş. Şimdilerde bu şehir, çöl kumları tarafından yutulan, bir tane bile insanın yaşamını sürdürmediği köhne bir yer halini almış.

5- Hashima Adası

Dünyada terk edilmiş şehirler arasında gösterilen Hashima aslında bilinen bir bölge. Hashima adası bir zamanlar dünyanın en çok kömür çıkarılan yeri olarak biliniyormuş oysa ki…1887 yılında bulunan kömür yatakları sonrasında bölgeye binlerce insan akın ederek burada çalışmak istemiş. 

Birçok insan buraya geldiği için Hashima adası, nüfus yoğunluğu en fazla olan şehirler arasında yer almaya başlamış. Bir süre sonra Mitsubishi firması buraya gelerek adayı satın almış. Bu alım sonrasında kömürden daha fazla verim alınmaya başlanmış ve deniz seviyesi 1100 metrenin altına kadar gerilemiş. 

Ancak işler iyi gitmemiş ve kömür yerine petrol tercih edilmeye başlamış. Mitsubishi 1974 yılında bölgedeki tüm kaynaklarını kapatmış ve adayı tamamen kapatmış. Böylece Hashima adası insanların kaçtığı hayalet şehirler arasına girmek zorunda kalmış.

6- Val Jalbert- Kanada

Kanada’nın Val Jarbert kenti de terk edilmiş şehirler listemizde yer alıyor. Bölgeye 1901 yılında bir kağıt fabrikası kurulmuş. Bu büyük fabrika Val Jalbert’in hızlı bir şekilde gelişmesini sağlamış. 

Fabrika kurulduktan sonra çok sayıda insan burada çalışmaya ve yaşayacakları evleri inşa etmeye başlamış. Ancak 1927 yılına gelindiğinde, kağıt fabrikası kapatılmak zorunda kalmış. Van Jalbert bölgesi de başka bir iş yapabilmek için elverişli bir kent değilmiş. Bu nedenle insanlar hızlı bir şekilde diğer şehirlere göç etmeye başlamış. 

Van Jalbert terk edilmiş şehirler arasında yer alsa da günümüzde 80’den fazla göz dolduran yapısı, ilk günkü gibi saklanmış oluşu ile dikkat çekiyor. En iyi şekilde korunduğu için bölgede yerleşik hayat söz konusu olmasa da, her yıl ziyaretçiler bu bölgeyi görmeye gelebiliyor.

7- Türkiye- Sandima  

Türkiye’de terk edilmiş şehirler bulunmasa da, bazı şehirlerde bulunan köyler adeta kaderine terk edilmiş durumda. Bunlardan bir tanesi olan Sandima köyü, deniz gören manzarası ile büyük hayranlık uyandırsa da bu bölgede kimsenin yaşamaması fazlasıyla dikkat çekiyor. 

Kekik ve kimyon kokularını yoğun olarak hissedebileceğiniz bu köy, aslında oldukça uzun bir süre yerleşim yeri olarak kullanılmış. Bodrum’un Yalıkavak bölgesinde bulunan Sandima, Bodrum’un turistik değer görmediği dönemlerde iş imkanı bulunmaması sebebiyle terk edilmiş. 

Oysaki kayalıkla arasında kurulu bu bölge, yeşili ve maviyi bir araya getiren eşsiz bir doğaya sahipmiş. Şimdilerde ise evler bakımsızlıktan yıkılmaya yüz tutmuş durumda…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *