Bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyor

OSMANELİ BELEDİYESİ PROF. DR. YUNUS

SÖYLET ŞİFALI İÇMELER TESİSİ

Prof. Dr. Yunus Söylet İçmeler Tesisi, ilçe merkezine 8 km uzaklıkta bulunan tarihi şifalı sulardır. Geleneksel görüşe göre, Emeviler İstanbul’u fethe giderken bu alanda askerler yorgunluklarını gidermek, yaralarını ve hastalıklarını tedavi etmek için Allah’ın bahşettiği şifalı sulardan yararlanmışlar ve hastalıklarına şifa olduklarını ifade etmişlerdir.

Tarih boyu şifa dağıtmış olan İçmeler, ilçemizde çok uzun yıllar tesis olarak hizmet vermiş ancak 1999 yılında gerçekleşen depremin etkisiyle tahribat görmüş, o günden bu yana atıl kalmıştır.

Tarihi İçmeler, Osmaneli Belediyesi ve İstanbul Üniversitesi ortaklığında, Bursa-Eskişehir-Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) desteği ile “Ver Elini Osmaneli” projesi kapsamında, yeniden tesis olarak halkın kullanımına hazır hâle getirilmiştir.

(Fotoğraf 1) Bir kalkınma projesi olarak hayata geçirilen Osmaneli Belediyesi Prof. Dr. Yunus Söylet İçmeler Tesisi sularının, başta İstanbul Üniversitesi Eski Rektörü Prof. Dr.

Yunus Söylet olmak üzere İstanbul Üniversitesi’nden toplam 7 akademisyenin bilimsel çalışmalarıyla şifalı olduğu kanıtlanmıştır.

İstanbul Üniversitesi tarafından içmeler kaynak suyunun mikrobiyolojik, kimyasal, fiziksel ve ağır metal analizleri ve dört mevsim takibi yapılmış, su numuneleri alınmış, bu numunelerin analizi sonucunda İçmeler suyunun böbrek, mide, safra kesesi ve çeşitli deri hastalıklarına iyi geldiği tespit edilmiştir.

Tesis, 100 yatak kapasitesine sahiptir. Yöresel satış mağazaları, ATV parkur alanları, orman içi yürüyüş rotaları, piknik alanları ve yol kenarı yemek ve dinlenme alanları ile hizmet vermektedir.

bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyor

Fotoğraf 1.  Prof. Dr. Yunus Söylet İçmeler Tesisi.

İletişim: 0 554 161 41 31 (Konaklama)

                0 554 161 41 32 (Restoran)

Mail      : [email protected]

bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyor bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyor bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyor bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyor bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyor bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyor bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyor bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyor bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyor

Kış Geldi Termal Tatil Dönemi Başladı! Kaplıcalarında Sağlık ve Şifa Bulacağınız 15 Şehir

Anasayfa > Cafe bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyor

Yaz bitti tatil yapamayacağız diye üzülmeyin. Şimdi sağlık ve şifa vakti. Birbirinden güzel termal bölgeler sizi bekliyor.

bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyor www.pamukkalepinarhotel.com

Tüm dünyanın bildiği ve yerli-yabancı turistin uğrak noktalarından olan, Hierapolis kentinin bulunduğu alanda Pamukkale; şifası yüzyıllar önce keşfedilmiş, karstik alanlardan çıkan termal suların oluşturduğu pamuk görünümlü kalker tüfleriyle Denizli’nin en ünlü termal kaynağı.  Pamukkale merkeze 18 km.

uzaklıkta buluna travertenler, kireç çözeltisinin oluşturduğu görüntüsü sebebiyle de görenleri büyülüyor. Pamukkale kaplıcalarının su sıcaklığı 35 ile 100 derece arasındadır.

Rengi berrak ve tadı acı olan Pamukkale kaplıca suyu; kalp ve damar, dolaşım sistemi, beyin damarları rahatsızlıklarında, bronşit ve astım vakalarında, romatizmal sendromlarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Termal açıdan çok zengin bir şehir olan Denizli'de aynı zamanda; Karahayıt Termalleri, Akköy Çamur Kaplıcaları, Tekkeköy Ilıcaları, Babacık (Kabaağaç) Kaplıcası, Kızıldere Ilıcası bulunmakta.

bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyor i.radikal.com.tr

Osmanlılar, Bizans’tan kalma hamamları onarmış, yeni kaplıcalar yapmıştır. Öyle ki Bademli Bahçe ve Çekirge kaplıcalarının ünü imparatorluğu aşmıştır.

Asırlar boyu imparatorları, kraliçeleri iyileştiren Bursa kaplıcaları, merkezin dışında İnegöl’de Oylat ile Çitli Maden Suyu; Mustafakemalpaşa’ya bağlı Akarca köyünde Tümbüldek, Gemlik’te Umurbey köyü yolunda Terme; Orhaneli’ne bağlı Ağaçhisar ve Sadağ Kaplıcaları olarak da biliniyor.

Oylat kaplıcaları ile tanınan kentte birbirinden farklı ve donanımlı kaynak merkezleri var. Büyük termal havuzlar, çamur banyoları, içme kürleri, fizik tedavi, masaj ve güzellik kürleri hizmetlerini sunan oteller ünlü kaplıcaların hemen yanı başına kurulmuştur.

En ünlü Bursa termalleri; Oylat Kaplıcaları, Kükürtlü Kaplıcası, Eski Kaplıca, Kaynarca Hamamı, Karamustafa Ilıcası.

bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyor termalkaplicaotel.com

Bolu, doğal güzellikleri ve gelişmiş ekonomisiyle olduğu kadar yeraltı kaynaklarıyla da biliniyor. Yüzyıllardır kullanılan Bolu termalleri, misafirlerine şifa dağıtmaya devam ediyor. Ormanlık alanlarda, doğa ile iç içe oluşturulan kaplıca merkezleri eklem rahatsızlıklarından cilt hastalıklarına kadar pek çok derde derman oluyor.

Bolu'nun ünlü kaplıcaları; Karacasu Kaplıcaları, Sarot Kaplıcası, Babas Ilıcası, Pavlu, Çatak Termali.

bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyor termalkaplicaotel.com

Meşhur Ankara Kaplıcaları dendiğinde aklımıza ilk olarak Kızılcahamam gelir. Termal sular, kentin birçok noktasında kendine çıkış yeri bulmuştur. Başkentteki şifalı suların bulunduğu yerler, Ayaş, Haymana, Beypazarı ve Kızılcahamam olarak bilinir. Ankara’da termal otel dendiğinde akla ilk bu ilçeler gelmektedir.

Ankara'nın meşhur termal yerleri; Kızılcahamam Kaplıcaları, Sey Hamamı, Ayaş Ilıcaları, Karakaya Hamamı, Beypazarı Dutlu – Tahtalı Kaplıca ve İçmeleri, Beypazarı Kapullu Kaplıcası, Çubuk Melikşah Kaplıcası, Haymana Kaplıcası.

bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyor www.kaplicalar.com

İzmir eski çağlardan beri kaplıca geleneği bulunan bir kenttir. Termal sular bugün çağdaş tıbbın olanaklarıyla düzenlenmiş konaklama tesisleri dünyanın dört bir yanından gelen konuklara şifa dağıtmaktadır.

Sıcak suların ağır kalp, karaciğer, akciğer ve böbrek yetmezliği olanlar, kontrol altında olmayan hipertansiyon ve şeker hastaları, akut enfeksiyonu bulunan, kanser tedavisi gören, ağır dolaşım bozuklukları ve romatizmal hastalıkların aktivasyon dönemlerinde tedaviye mani olduğu bilinmektedir. Kaplıcalardan yararlanırken mutlaka doktora danışılması, doktorun onayı olmadan tedaviye başlanmaması gerekmektedir.

Kent içinde termal su olanağına sahip olan oteller Balçova, İnciraltı, Narlıdere ve Çeşme’de odaklanmıştır. Kaplıcalar ise Bergama, Dikili, Menemen, Seferihisar, Gülbahçe’dedir.

bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyor www.dundartermal.com

Afyon kaplıcaları mucizevi bir hikaye ile anılır. Sen Mişel’in suya üflediğine dair anlatılan hikayeler dilden dile ve nesilden nesile ulaşmıştır. Frigyalıların yaptırdığı söylenen 6 büyük direk üzerine oturtulan merkez Kral Midas’ın kızının yaralarını iyileştirmesiyle de ününe ün katar.

Bizans İmparatorluğu döneminden itibaren kaplıcaları ile şifa saçan kent, jeotermal zenginlik açısından en önemli bölgelerimizden biri. Kaplıca sayısı çok olmasa da, var olan nitelikli Afyon termalleri, buranın bir termal şehir olmasına yetmiştir.En çok tercih edilen Afyon kaplıcaları; Hüdai Çamur Banyoları, Heybeli Ilıcaları, Ömer Ilıcası, Gecek.

bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyor ucdn.tatilbudur.net

Yalova termallerinin tarihi 4000 sene öncesine dayanıyor. Tarihte Pitiya olarak bilinen Yalova kaplıcaları, il merkezinden 12 km uzaklıkta. İlk hamamları 1600 sene öncesinde Bizans imparatorları tarafından kurulmuştur. Osmanlı döneminde gelişimi duran termallerin önemi imparatorluğun son zamanlarında anlaşılmış ve yeni hamamlar, köşkler yapılarak tarihi eserler restore edilmiştir.

En çok bilinen Yalova termalleri ise; Termal, Armutlu, Fıstıklı.

bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyor img.gorulesiyer.com

Balıkesir’de birçok kaplıca bulunuyor. Ama biz özellikle Kaz Dağları yakınlarında bulunan termallere 1 kere olsun gidin diyoruz. Kaz Dağları'nın oksijeni bol havası bile insanı tazelemeye yeter.

Balıkesir'in ünlü kaplıcaları; Pamukçu, Balya-Ilıca kaplıcası, Bigadiç, Güre ve Gönen Kaplıcaları.

bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyor 2.bp.blogspot.com

Kütahya’nın Simav ilçesinde de çok ünlü bir kaplıca mevcut: Özellikle termal suyunun barındırdığı zengin mineraller ile bilinen Eynal Kaplıcaları, üç bin yıldan fazla süredir insanlara şifa dağıtmaya devam ediyor. 1671 Yılında Evliya Çelebi’nin ziyaret ettiği bu merkez için Çelebi: “Çok yer gezdim, çok kaplıca gördüm ancak yeryüzünde böylesi yoktur.” demiştir.

Kütahya'nın ünlü diğer kaplıcaları: Yoncalı, Kızılsinler Kaplıcası, Göbel Kaplıcası, Gediz Ilıcası, Murat Dağı Kaplıcaları.

www.hatayisrehberi.net

Hatay'daki kaplıcalar da birçok cilt hastalığına iyi geliyor ve yeraltındaki suları şifa dağıtıyor. 

İşte Hatay'ın 5 ünlü kaplıcası: Alaattin Köyü Termal Suyu, Hamamat Kaplıcaları, Reyhanlı Hamamı, Erzin Başlamış Kaplıcaları ve Şifalı Suları, Kisecik Köyü Şifalı Suyu.

www.tatilsefi.com

İnsanların, yalancı cennet olarak adlandırdıkları bu merkez, olağanüstü bir güzellikte.

Şehir yaşamının uzağında, sessiz ve sakin bir tatil yapmak isteyenlerin tercihi olabilecek Kurşunlu’da, romatizmaya, cilt hastalıklarına, solunum yolu problemlerine şifa olabilecek bol mineralli ve florürlü yeraltı suları bulunuyor. Her mevsim ayrı bir güzelliğin büründüğü Kurşunlu Vadisinin yeraltı sularından faydalanmakla kalmayıp doğası ile mest olacaksınız.

www.fibhaber.com

Bu tesislerde tarafınıza 7/24 termal su hizmeti verilirken aynı zamanda Türk hamamından termal açık havuzlara kadar pek çok hizmetten de faydalanabilmeniz mümkün oluyor. Tam donanımlı bir Kozaklı otelinde birkaç gün geçirerek, hem kaplıcaların keyfini sürebilir hem de kafanızı dinleyebilirsiniz.

Kaplıcaları; genellikle romatizma, kadın ve deri hastalıklarına iyi gelen şifalı sulardan oluşmuştur. Maden suları ise, mide bağırsak, karaciğer ve safra kesesi rahatsızlıkları için yararlıdır.

You might be interested:  Sofyada görülecek yerler

Van’ın Saray ilçesinin Köşebaşı Maden Suyu, Özalp ilçesinin Bolbülük Maden Suyu, Gürpınar ilçesinin Yoldüştü köyündeki Yoldüştü Köyü Maden Suyu ve Başkale ilçesinin Hozi Maden Suyu, Kanlıbudak Maden Suyu ile Zereni Kaplıcası, şifalı su kaynaklan arasında en tanınmışlardır.

 Tendürek Dağı’nın bulunduğu Çaldıran ilçesinde de; Derviş Kaplıcası, Dergezin Kaplıcası ve Aşağı Şerefhane Maden Suyu, dikkate değer şifalı su kaynaklarıdır.

 Akbaş köyünde bulunan Akbaş Köyü Maden Su-yu’ndan başka, Hasanabdal Kaplıcası’na da ev sahipliği yapan Erciş ilçesi, Van’ın en çok rağbet edilen kaplıcasıyla tanınır.

cdn.yeniakit.com.tr

Ağrı'nın Diyadin ilçesinde bulunan kaplıcalar, cilt hastalıkları başta olmak üzere çeşitli rahatsızlıklara iyi geldiğine inanılan suyuyla ziyaretçilerini ağırlıyor.

Kent merkezine 50 kilometre uzaklıkta yer alan ve birçok bölgesinde kaplıca kaynakları bulunan Diyadin, Doğu Anadolu'nun önemli turizm mekanları arasında yer alıyor.

 Kaplıca sularının çıktığı bölge, son zamanlarda artan jeotermal kaynaklarla kurulan tesisler ile kaplıcalardan kurulmuş şehri andırıyor.

Uşak'ta gidebileceğiniz ünlü kaplıcalar şöyle; Hamamboğazı Kaplıcası, Örencik Kaplıcası, Emirfakılı Kaplıcası, Aksaz Kaplıcası.

www.birliktealalim.com

Tuzla içmeleri, 70 dönüm ağaçlık bir arazi içinde bulunuyor. İçmelerin, iki soğuk mineralli kaynağı var. Büyük içmeler olarak bilinenin suyu yüksek konsantrasyonlu tuzlu, küçük içmelerin ise daha az tuzlu. Bu nedenle içimi öbürüne göre kolay.

Konya Kaplıcaları

bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyorKonya Kaplıcaları

Kaplıcaların insan sağlığına olan faydalarını bilmeyen yoktur. Kaplıca cenneti olarak bilinen ülkemizde, birçok ilde kaplıcalar bulunmaktadır. Bunlardan en bilinenlerden biri de Konya Kaplıcaları olmaktadır. Konya ilinde yer alan birçok Konya Kaplıcası doğal yollardan şifa bulmak isteyenlerin uğrak yerleri arasındadır. Sağlık turizminin göz bebeği niteliğindeki kaplıcalar, değeri bilinmesi gereken en önemli kaynaklardandır.

Konya Kaplıcaları Fiyatları

Birçok kaplıca oteline bakıldığında Konya Kaplıca fiyatları oldukta makul durumdadır. Orta seviyede gelire sahip ailelerin sık tercih ettiği yerlerin başında olmasının sebebi fiyatının ekonomik oluşudur. Kaplıca otellerinin fiyatları sunmuş olduğu hizmetlere göre farklılık göstermektedir.

Kişiler tercihlerine göre dilerlerse yemeklerini kaplıca otellerinin restaurantında yiyebilir, dilerlerse bulundukları odalarda yemeklerini kendileri yapabilmektedir. Fiyatlar da buna göre değişmektedir. Ortalama bir fiyat vermek gerekirse Konya kaplıcaları fiyatları günlük kişi başı 200 TL civarından başlayıp alınan hizmetin özelliklerine göre değişmektedir.

Konya Karatay Termal Otel

bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyorKonya Karatay Termal Otel

Tatilini hem şifa bularak hem de eğlenerek yapmak isteyenlerin tercihi Konya Karatay Termal Otel olmaktadır. Otelin müşterilerine sağladığı birçok hizmet, burayı en çok tercih edilen tatil köylerinden biri yapmaktadır. Yaşanan pandemi döneminde otel, tüm tedbirleri alarak hizmetlerine devam etmektedir.

Müşterilerin sağlığını düşünen Konya Karatay Termal Otel, herhangi bir sağlık sorununun yaşanmaması adına hem güvenlik önlemlerini almakta, hem de salgınla mücadele de eldiven ve dezenfektan kullanımını aksatmadan yapmaktadır. Otelin belli aralıkla ilaçlanması ve dezenfekte edilmesi de, yine otelin müşterilerine ve sağlığa verdiği önemi gözler önüne sermektedir.

Konya Kaplıca Termal Tesisleri

Konya’nın muhteşem doğası içerisinde yer alan ve bulunduğu yere ayrıcalık katan Konya Kaplıca Termal Tesisleri sıklıkla tercih edilen kaplıca tesisleri arasında yer almaktadır. Dertlerine deva bulmak isteyenler hem tatillerini yapacak, hem de otelin sunmuş olduğu hizmetlerden yararlanma imkanına sahip olacaklardır.

Termal tesisler içerisinde kaplıca hizmetinin yanında birçok ek hizmetin de yer alıyor olması, tesislerden çok yönlü yararlanmayı mümkün kılmaktadır. Küçük büyük, yaşlı genç birçok kişinin tercihi artık termal tesisler olmaktadır.

Konya Karatay Termal Tatil Köyü

bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyorKonya Karatay Termal Tatil Köyü

Konya Karatay Termal Tatil Köyü birçok etkinliğin yapılabilmesine imkan sağlamaktadır. Bayanlara ve erkeklere özel spa merkezleri ve havuzlar, muhafazakar aileler tarafından sıklıkla tercih edilmesini sağlamaktadır.

Konya kaplıcaları içerisinde yer alan termal tatil köyünde tamamen helal yiyecekler hazırlanıp, alkol kullanımı ve servisi yapılmamaktadır. Şık ve olabildiğince modern restaurantta birbirinden lezzetli yiyecekleri gönül rahatlığıyla yemeniz mümkündür.

Tatil köyü içerisinde yer alan mini market, olası ihtiyaçlarınız için büyük bir avantajdır. Kendi arabasıyla gelenler için tesiste yer alan otopark, park sorunu yaşamanızın önüne geçecektir. Yine tesise ait WİFİ hizmeti de müşterilere sunulan diğer ayrıcalıklardan biridir.

Çocuklu aileler için Konya kaplıcaları gerekli tüm detayları düşünmüş ve Konya Karatay Termal Tatil Köyü içerisinde bulunan çocuk kulübü, çocuk oyun alanları, çocuk havuzu gibi etkinlik alanları, siz tatilinizi yaparken onların da gönül rahatlığıyla oynamalarına imkan sağlamaktadır.

Çocuklara sunulan etkinliklerin yanında büyükler için de tenis kortu, basketbol sahası, masa tenisi, bisiklete binme gibi birçok etkinliği Konya kaplıcaları içinde yer alan Konya Karatay Termal Tatil Köyü ile yapmak mümkündür.

Konya Kaplıcaları Ilgın

Konya Ilgın’da yer alan kaplıcalar deri hastalığı başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde tercih edilmektedir. Konya kaplıcaları arasında oldukça dikkat çekici olan ve şifalı suları ile ün salmış Ilgın, her yöreden her memleketten misafirlerini ağırlamaya devam etmektedir.

Ilgın Kaplıcaları Konya

Konya içerisinde yer alan önemli kaplıcalar şifa dağıtmaya devam ediyor. Bunlar arasında aşağıda bilgilerini paylaşacağımız Sahib Ata termal kaplıcaları yer alıyor.

Sahib Ata Termal Otel

Konya Ilgın’da yer alan kaplıcalar arasında en önemli seçenek Sahib Ata Termal Otel olarak görünmektedir. Sahib Ata Termal Otel içerisinde Bay ve Bayanlara özel hamamlara ek olarak ailelerin kullanımına tahsis edilen özel aile banyoları mevcut olup misafirlerin hizmetine sunulmuştur.

Konya Atatürk Stadyumu 69 km.Akşehir Otogarı 41 km.Ilgın Otogarı 4 km.Stadyum 80 km.Boz Tepe 46 km.Akşehir Gar 41 km. Konya Hava alanı 84 km. Ilgın Devlet Hastanesi 2 km. de yer almaktadır. Tesise gitmek için tıklayın.

Konya Kaplıcaları Nerede?

Konya kaplıcaları Konya il sınırları içerisinde yer alıp, Ilgın ilçesinde ağırlıklı olarak yer almaktadır. Tarihe tanıklık eden en önemli ilçelerden olan Ilgın Konya’ya 86 km uzaklıkta yer almaktadır. Konya’nın şifalı sularının toplandığı ve en sık olduğu yerlerdendir. 32 000 nüfusa sahip olan ilçe şifalı sularıyla adını tüm dünyaya duyurmayı başarmıştır.

Karatay Termal Tatil Köyü Konya Fiyat Listesi

Tatilini Karatay Termal Tatil Köyü tercih ederek yapmak isteyenler tesisin fiyatlarını merak etmektedir. Burada tatil yapmak için fiyatlar kalınacak gün sayısı, hangi günler arası tatil yapılacağı, kaç kişilik odada kalınacağı gibi durumlara bağlı olarak değişmektedir.

Konya kaplıcaları içinde yer alan bütün kaplıcalar ve tatil köyleri için bu durum geçerli olmaktadır. Birçok internet sitesi Karatay Termal Tatil Köyü için rezervasyon kabul etmektedir ve her sitenin tatil köyü için istediği ücret farklı olmaktadır.

Alaeddin Keykubat döneminden beri şifa dağıtıyor

Ilgın ilçesindeki Selçuklu Sultanı Alaeddin Keykubat tarafından 1236 yılında yapılan Ilgın Kaplıcaları, günümüzde de şifa dağıtmaya devam ediyor. Kaplıcada 42 derece olan kaynak suyunun göz, cilt, romatizma hastalıkları, bel ve boyun fıtığı ile iltihaplanmalara iyi geldiği belirtiliyor.

ANADOLU'NUN İLK TÜRK HAMAMI 

Ilgın'ın İç Anadolu bölgesinin tarihi ve ticari yollarına kurulmuş bir ilçe olduğunu belirten İlçe Belediye Başkanı Yalçın Ertaş, şunları söyledi:

''İç Anadolu Bölgesi'nin tarihi ve ticari  ​yollarına kurulmuş, çok farklı medeniyetlerin beşiği olarak, tarihi eserleri, termal kaynakları ve doğal zenginlikleriyle meşhur olan bir ilçeyiz. Burası tarih boyunca antik dönemde 'Traiatum' diye anılmış. Selçuklular'da yerin altından sıcak suya gönderme yapıldığı için Ab-ı Germ (Kaplıca) denilmiş.

Tarihi Kral Yolu ve İpek Yolu üzerinde daha sonra Osmanlılar dönemimde İstanbul'u, Anadolu'ya bağlayan şirin bir ilçeyiz. Kaplıcamız, Romalılardan kalma bir kaplıcadır. Romalılardan sonra Bizanslılar burada şifalı sularda hamamlar yapmışlar. Daha sonra Selçuklular döneminde Alaeddin Keykubat, 1236 yılında burada Anadolu'nun ilk Türk hamamını inşa ettirmiştir.

You might be interested:  Rigada görülecek yerler

''

bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyor

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN ONAYLI 

Ertaş, kaplıcanın Sağlık Bakanlığı tarafından kaplıca tedavileri kapsamında onaylı olduğunu kaydetti. Ertaş, ''Sularımız berrak, renksiz ve kokusuzdur. Aynı zamanda bu kaplıcanın suyu katkısız, bekletilmeden havuzlara verilir.

Sularımızın hastalıklara şifaları, herkes tarafından bilinmektedir. Ama daha çok göz ve cilt rahatsızlığı, romatizma, bel ve boyun fıtığı ile iltihaplanmalara iyi geldiği Sağlık Bakanlığı'nın raporlarında mevcuttur.

 Suyumuzun en önemli özelliği kaplıca değil, ılıca anlamında içilebilen ve şifa alınan sularımızın olmasıdır. Bu tesis, 1236 yılından itibaren de hep hizmet vermiş ve hala ayaktadır.

Sağlık Bakanlığı'ndan reçeteli hastalarımız geliyor ve bu şifalı sularımızdan faydalanıyor. Hatta bedeli de Sağlık Bakanlığı tarafından ödeniyor'' diye konuştu. 

bursa kaplıcaları Şifa dağıtmaya devam ediyor

'MEVLANA, MESNEVİSİNİN BİR BÖLÜMÜNÜ YAZMIŞ'  Başkan Ertaş, Mevlana'nın da bir süre kaplıcada kaldığını belirterek, ''Hz.

Mevlana'nın burada kaldığı ve çoğu hastaları buraya gönderdiği, önemli eseri olan Mesnevisi'nin bir bölümü de burada yazdığı tarihi kitaplarda geçmektedir'' dedi.   Kaplıcaya gelip şifa bulmaya çalışan Abdurrahman Gülhan, ''40 yıldır Ilgın kaplıcalarına geliyorum.

İç hastalıkları, sedef gibi her türlü hastalığa faydalı. Suyu içince de herhangi bir rahatsızlık hissetmiyorsunuz. Sıcaklığı da çok güzel'' dedi. 

Sürekli kaplıcaya geldiğini belirten Ramazan Arı da, ''Kaplıcalarımız insan sağlığına çok faydalı. İç hastalıkları, migren, romatizma ve eklem ağrılarına şifalı olduğunu biliyoruz. İnsan vücuduna duyarlı ve sıcaklığı 42 derece.

Biz yaklaşık 1.5 saattir suyun içindeyiz. Hiç sıkılmadık, bunalmadık. Her hafta geliyoruz. Çok faydasını görüyoruz. Su da içilebiliyor. İçildiği için de iç hastalıklara faydalı. Buradan evimize bile su götürüyoruz'' diye konuştu.

 

Diğer Güncel Haberler için tıklayın

Sayfa 2 – Sapanca Otelleri, En Ucuz Sapanca Otel Fiyatları

Sapanca, dört mevsim muhteşem doğa manzaralarıyla Marmara Bölgesi’nin en sevilen tatil cennetlerinden biri.

İstanbul, Bursa, Ankara ve Kocaeli gibi büyük şehirlere yakın konumuyla Sapanca otelleri, hem yaz tatilleri hem de hafta sonu tatilleri için en çok tercih edilen tesislerden. M.Ö.

1200’lü yıllara kadar uzanan tarihiyle farklı dönemlerine ait pek çok medeniyetten kalıntıları da gezebileceğiniz ilçe, zengin termal kaynaklardan dolayı pek çok termal otel ve spa merkezine de ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’nin en önemli doğa cennetlerinden olan Sapanca Gölü ve Samanlı Dağları ile doğa tatilleri için ideal Sapanca, kış aylarında ise Kartepe Kayak Merkezi’ndeki kayak otelleri ile ilgi görüyor.

Yıl boyu Akdeniz ve Karadeniz iklimlerinin hakim olduğu ilçe, yaz ve bahar aylarında Sapanca Gölü’nde yapılan tekne gezileri, bahar aylarında doğa yürüyüşleri ve kış aylarında ise kayak yapmak isteyen yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor.

Sapanca Gölü kenarında yer alan ve etkileyici doğa manzaraları sunan butik oteller, apart oteller ve bungalov otellerde keyifli doğa tatilleri yapabileceğiniz Sapanca’yı alabalık çiftlikleri, kafeler, canlı müzik dinleyebileceğiniz barlar ve gece kulüplerinden dolayı balayı tatilleri ve aile tatilleri için de tercih edebilirsiniz.

Sapanca Otel Bölgeleri

Sapanca, gelişmiş turizm olanakları ve zengin konaklama seçeneklerine sahip bir turistik ilçe. Sapanca’nın otelleri, genellikle Sapanca Gölü kıyısında muhteşem göl manzaraları karşısında hizmet veriyor.

Doğayla baş başa huzurlu bir tatil yapabileceğiniz Sapanca Gölü otelleri seçenekleri arasında villa otel, butik otel, bungalov ev ve 5 yıldızlı spa otelleri gibi pek çok farklı konsept bulmanız mümkün.

Sapanca’nın el değmemiş doğal güzellikleri arasında pek çok termal otel ve balayı oteli de unutulmaz bir tatil sunuyor.

Göl kenarındaki Maşukiye’nin otelleri, yöreye özgü ahşap mimariler ve otantik dekorasyonlarla süslü Sapanca doğa otelleri, Sapanca Gölü manzaralı butik oteller, 5 yıldızlı oteller ve balayı otellerinin hizmet verdiği ilçe, özellikle hafta sonları İstanbul gibi çevre illerden gelen tatilciler, aileler ve romantik bir kaçamak yapmak isteyen çiftler tarafından tercih ediliyor. Maşukiye, aynı zamanda alabalık çiftlikleri ve balık restoranlarıyla da ünlü ve çoğu Maşukiye oteli, alabalık restoranlarına kısa bir yürüyüş mesafesinde konuklarını ağırlıyor.

Sapanca’ya çok yakın olan Ormanya’da yer alan bungalov oteller ve ahşap mimarili butik oteller ise evcil hayvanlarınızla tatil yapmak veya doğa yürüyüşleri, trekking, dağcılık gibi doğa sporları ile keyifli zaman geçirmek isteyenler için ideal.

Sapanca merkezine 7 km uzaklıktaki yemyeşil Kırkpınar beldesi de özellikle sahilinde sıralanan villalar, butik ve apart otellerde konaklamak ve Kırkpınar sahilinde yaz aylarında gölün serin sularının tadını çıkarmak isteyen tatilcilere hitap ediyor. İstanbuldere otelleri ise dere kenarında sıralanan alabalık çiftliklerinin yanı başında yer alıyor ve doğa manzaralı konforlu odalarıyla kalabalıklardan uzak, dinlendirici bir tatil için tercih edilebilir.

Sapanca kaplıca otelleri, termal kaynaklara yakın çam ormanları arasındaki konumlarıyla yılın yorgunluğunu atmak veya şifa bulmak için her yıl uğrayabileceğiniz tesisler. Kuzuluk Kaplıcaları çevresinde hizmet veren Sapanca spa otelleri ve Sapanca kaplıca evleri; odalarda termal banyolar, kaplıcalar, açık ve kapalı termal yüzme havuzları gibi pek çok olanak sağlıyor.

Sapanca merkezindeki butik oteller ve bungalov oteller ise hem ilçenin çarşıları, balık restoranları ve alışveriş merkezlerine hem de Sapanca Gölü’ne yakın olmalarından dolayı tercih ediliyor. Göl manzaralı aile çay bahçeleri, mesire alanları ve yürüyüş yollarına da çok yakın olan Sapanca merkezindeki oteller, rahat bir konaklama için her türlü konfora sahip.

Sapanca Otel Temaları

Sapanca Gölü kıyısında ve çam ormanları arasında sıralanan Sapanca otelleri; doğayla baş başa tatil yapmak isteyen misafirlerine pek çok farklı otel teması sunuyor. Temiz havada muhteşem göl manzaraları eşliğinde dinlenebileceğiniz Sapanca doğa otellerinde hafta sonu, bahar, yaz ve kış tatilleri için farklı konseptler bulabilirsiniz.

Sapanca Gölü kıyısında yer alan Maşukiye’de alabalık çiftliklerinin yanı başında hizmet veren butik oteller; yarım pansiyon, tam pansiyon veya oda kahvaltı konsepti ile keyifli bir tatil yaşatıyor.

Bölge çiftlik ve köylerden getirilen organik ürünlerle açık büfe kahvaltı, serpme kahvaltı ve köy kahvaltıları ile güne başlayabileceğiniz butik otellerin geniş odaları ise ailelerin yanı sıra arkadaş tatilleri için de ideal.

Balayı tatilleri ve sevgililer günü için özel süslemeler, ikramlar ve etkinliklerin de düzenlendiği butik otellerde 4 mevsim tatil yapabilirsiniz.

2 veya 3 katlı taş konaklar ve geleneksel Türk evlerinde hizmet veren Sapanca balayı otelleri, +12 ve +14 yetişkin konseptiyle unutulmaz balayı tatilleri ve romantik tatiller için özel hizmetler sunuyor.

Gürültüden uzak, doğanın tadını çıkarabileceğiniz bu balayı otellerinde çiftlere özel romantik akşam yemekleri, şarap ve meyve tabağı ikramları, tekne gezileri ve odaya kahvaltı gibi pek çok olanak bulabilirsiniz.

Hem doğayla iç içe hem de lüks bir konaklama arıyorsanız ise Sapanca 5 yıldızlı otelleri ve Sapanca spa otellerini inceleyebilirsiniz.

Bölgenin şifalı sularıyla termal banyolar, açık ve kapalı yüzme havuzları, çocuk havuzları, kaplıcalar, uzman terapistlerden masaj hizmetleri, spor ve temiz havada doğa gezileri gibi birçok imkan sunan 5 yıldızlı Sapanca otelleri, çocuklu aileler ve balayı çiftleri için zengin olanaklara sahip.

Yılbaşı tatili gibi özel zamanlarda konserler, partiler ve eğlenceli etkinliklerin düzenlediği 5 yıldızlı oteller, sağlıklı ve keyifli bir tatil yaşatıyor.

İstanbul’a yakınlığıyla bölgenin en popüler kış turizmi merkezi haline gelen Kartepe Kayak Merkezi’nde hizmet veren Sapanca kayak otelleri ve soğuk geçirmeyen yöresel taşlarla inşa edilmiş butik oteller, hem kayak ve snowbord yapmak hem de eşsiz kış manzaralarının fotoğraflarını çekmek için uğrayabileceğiniz yerler. Şömineli odalar, jakuzi, şarap evleri ve kayak pistine bakan odalar gibi imkanlar sunan kayak otelleri, genellikle sezonluk olarak hizmet veriyor.

Sapanca merkezinde ve göl kıyısında, ev konforunda tatil yapabileceğiniz aile pansiyonları ve apart oteller de bulabilirsiniz. Ayrı mutfak, mutfak ekipmanları, ayrı yatak odaları ve 24 saat sıcak su gibi rahat bir tatil için her olanağı sağlayan Sapanca apart otelleri ve pansiyonları, organik ürünler alabileceğiniz Sapanca pazarı ve çarşılarına da kısa bir yürüyüş mesafesinde.

You might be interested:  Hvar adası gece hayatı

Sapanca’ya Ulaşım

İstanbul ve Bursa’ya 1,5 saat, Ankara’ya ise sadece 3 saat uzaklıktaki Sapanca, güzel konumuyla günübirlik tatiller, doğa tatilleri, yaz tatilleri ve hafta sonu tatilleri için ziyaret ediliyor. Otobüs ve özel aracınızla kolayca ulaşabileceğiniz Sapanca’ya İstanbul’dan ulaşmak için İstanbul-Ankara TEM otoyolu, D100 ve Anadolu otoyolu veya Kuzey Marmara otoyolunu kullanabilirsiniz.

Ankara’dan Sapanca’ya gitmek için ise Düzce ve Sakarya rotasında E89, Anadolu Otoyolu ve O-4 kara yolunu takip edebilirsiniz. Bursa’dan da Yenişehir ve İznik güzergâhı üzerinden 2 saatlik bir yolculukla Sapanca’da olabilirsiniz.

Şehirler arası otobüsler ile Sapanca’ya gitmek için Türkiye’nin hemen her şehrinden otobüslerle Sakarya Otogarı’na geçebilir ve otogardan hareket eden Sapanca minibüsleri ile ilçeye 25 dakikalık bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Türkiye’nin diğer bölgelerinden Sapanca’ya gitmek için ilçeye en yakın havalimanları olan 98 km uzaklıktaki Sabiha Gökçen Havalimanı veya 114 km uzaklıktaki Bursa Yenişehir Havalimanı’na uçak bileti alabilirsiniz. Sabiha Gökçen Havalimanı ile Sakarya arası hizmet veren Havasak transfer servisleri veya Yenişehir ile Sapanca arasında ulaşım sağlayan minibüslerle kolayca havalimanlarından ilçeye ulaşabilirsiniz.

Sapanca’da Gezilecek Yerler

Marmara Bölgesi doğa tatilleri ve gezilerinin değişmez adresi olan Sapanca Gölü, ilçeye de adını veriyor. 16 km’yi bulan uzunluğuyla her mevsim farklı bir güzelliğine şahit olacağınız gölün çevresinde birçok kaliteli butik otel, bungalov ev ve 5 yıldızlı otel hizmet veriyor.

Sapanca Gölü çevresini saran yürüyüş parkurları ve bisiklet yolları, her mevsim doğanın içinde spor yapmak için ideal.

Yaz aylarında tekne gezileri ve balık avlama turlarına çıkabileceğini gölün çevresindeki balık restoranları, kafeler, kahvaltı mekanları, mesire ve piknik alanlarında da yorgunluk atabilirsiniz.

Sapanca Gölü ve Aygır Deresi arasında yer alan 6000 nüfuslu Maşukiye beldesi, hem alabalık çiftlikleri ve kahvaltı mekanları hem de birbirinden güzel butik otelleriyle Sapanca’nın en çok ziyaret edilen yerleri arasında.

Göl ve dere kenarına kurulan iskelelerde taze deniz ürünleri ve yöresel mezeler tadabileceğiniz Maşukiye’de balık avlama turları, kano gezileri, yamaç paraşütü, at ve safarileri gibi birçok etkinliğe katılabilirsiniz.

Maşukiye’de Kirazlı Yayla’ya da mutlaka uğramalı, İzmit Körfezi ve Sapanca Gölü’nün panoramik manzaralarını izlemelisiniz.

Sapanca Gölü manzaralı kahvaltıların ve doğa gezilerinin değişmez adreslerinden olan Kırkpınar ise taş konakları ve ahşap Türk evleriyle turizm olanaklarının geliştiği bir diğer turistik belde.

Sapanca tatilinde onlarca çeşit organik ürünle köy kahvaltısı yapmak, sakin ve huzurlu sokakları gezmek veya yaz aylarında Kırkpınar sahilinde gölün temiz sularında yüzmek için beldeye uğrayabilirsiniz.

Termal su kaynakları bakımından çok zengin olan Sapanca’da özellikle Kuzuluk Kaplıcaları çevresindeki termal oteller, kaplıcalar ve hamamlar büyük ilgi görüyor. Tarihi Anadolu Selçuklu dönemine kadar uzanan bu kaplıcalar, yüzlerce yıldır insanlara şifa dağıtmaya devam ediyor.

Donanımlı kayak otelleri ile gelişen bir kış turizmi merkezi olan Kartepe, Sapanca’ya sadece 30 km uzaklıkta. Marmara Bölgesi’nin ikinci en yüksek dağı olan Kartepe Dağı’nın 1600 metrelik yamaçlarında yer alan Kartepe Kayak Merkezi pistleri, telesiyejler ve tesisler, tüm dünyadan kayak severleri misafir ediyor.

Sıcak yaz günlerinde, Sapanca yaylalarında gezilere katılarak hem serinleyebilir hem de yöresel yayla yemekleri tadabilirsiniz. Çiğdem Yaylası, Katırözü Yaylası, Keremali Yaylası, Kırca Yaylası ve Soğucak Yaylası, rehberli turlara gezebileceğiniz en güzel Sapanca yaylaları arasında.

Marmara Bölgesi'nin tek cam teras olan Ayrı Gezegen Cam Terası, Türkiye’nin en iyi 10 manzarası arasında gösterilen Sapanca Gölü ve Samanlı Dağları’nın panoramik manzaralarını sunduğu için Sapanca tatillerinde en çok ziyaret edilen yerlerden. Sapanca’ya 10 km uzaklıktaki İstanbuldere de hem vahşi yaşam zenginliği hem de el değmemiş doğasıyla harika manzaralar izleyebileceğiniz bir diğer sevilen yer.

Sapanca merkezindeki otellerden kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Sapanca Sanat Sokağı ve bu sokak üzerinde bulunan Yakın Tarih Müzesi; farklı dönemlere ait yöresel ürünler, el sanatları, resimler ve zanaat ürünlerini incelemek, antikalar ve sanat eserleri almak için ziyaret etmeniz gereken yerler arasında.

Sapanca Hükümet Konağı’nın önünde bulunan Bizans döneminden kalma mezar taşları ve lahitler, Mimar Sinan’ın az bilinen eserlerinden biri olan Vecihi Kapısı, 1554 yılı yapımı olan ve kerpiç ile ahşap süslemeleriyle günümüze kadar ayakta kalan Rüstem Paşa Camii de Sapanca merkezinde kolayca ulaşabileceğiniz turistik yerler arasında.

Sapanca’da Yapılabilecek Aktiviteler

Sapanca doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarilerinin değişmez adreslerinden biri. Her mevsim el değmemiş güzelliğiyle doğa severleri kendine çeken Sapanca Gölü, çevresini saran yürüyüş parkurları, bisiklet yolları, gezi ve mesire alanlarıyla hafta sonu gezileri için Marmara Bölgesi’nde en çok ziyaret edilen yerlerden.

Yaz aylarında Sapanca Gölü tekne gezileri ve kano turlarına katılabilir, balık çeşitliliği çok zengin olan gölde olta balıkçılığı veya tekneyle balık avlama turları ile dinlenebilirsiniz. Su sporları için ideal olan Sapanca Gölü’nde profesyonellerle birlikte rüzgâr sörfü, su kayağı ve uçurtma sörfü gibi aktiviteleri de deneyebilirsiniz.

Sapanca hafta sonu tatillerinin en sevilen etkinliği ise paintball.

Sapanca otellerinin bazıları rehberli doğa gezileri düzenliyor ve ister bu gezilere katılarak ister ise tek başınıza 27 hektar alana yayılan Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı, alabalık çiftlikleriyle ünlü Aygır Deresi, Madem Deresi, Maşukiye, İstanbuldere ve saf güzelliğinden dolayı fotoğraf safarilerinin düzenlediği Derbent ilçesini keşfe çıkabilirsiniz.

Sapanca’ya çok yakın olan Samanlı Dağları’nda son yıllarda çok popüler olan yamaç paraşütü, dağcılık, kampçılık gibi etkinliklerin yanı sıra dağ yamaçlarında yapılan at safarileri de çok seviliyor.

Donanımlı kamp alanlarının bulunduğu ilçede Saklı Göl, Sapanca Gölü, Aygır Deresi ve Samanlı Dağları etekleri, büyüleyici doğa manzaraları eşliğinde çadırınızı kurabileceğiniz en popüler yerler arasında.

Büyük şehirlere yakınlığından dolayı hızla gelişen Kartepe Kayak Merkezi ise kış aylarında Sapanca’nın güzelliğini görmek için mutlaka uğramanız gereken bir yer. Her yaş için kayak ve snowboard eğitimleri alabileceğiniz Kartepe Kayak Merkezi’nin deniz seviyesinden 1600 metre yüksekteki pistlerinde kayabilir veya fotoğraf safarileri ile harika kış manzaraları fotoğrafları çekebilirsiniz.

Temmuz veya ağustos ayında düzenlenen Kırkpınar El Sanatları Festivali ve 1200 metre yükseklikteki Soğucak Yaylası’nda temmuz ayında gerçekleştirilen Soğucak Yayla Şenlikleri, hem yöresel yemekler tadabileceğiniz hem de at yarışları, folklor gösterileri ve doğa gezileri ile eğlenebileceğiniz, Sapanca’nın en sevilen yaz şenlikleri arasında.

Sapanca’da Ne Yenir

Sapanca mutfağı, hem Çerkez ve Boşnak göçmenlerin bölgeye getirdiği lezzetler hem de Marmara ve Karadeniz mutfaklarından yemeklerle çok zengin. Balık çeşitliliği bakımından çok zengin olan Sapanca Gölü ve Aydır Deresi ile Sapanca, tatlı su balığı sevenler için tam bir cennet.

Sapanca Gölü kıyısında, Aygır Deresi üzerindeki iskelelerde ve dere kenarındaki alabalık çiftliklerinde kiremitte alabalık, tereyağında alabalık, sazan, tatlı su levreği, tuna ve yayın balıkları tadabilir; kaşarlı mantar, yoğurtlu yeşil erik, karalahana ezmesi, barbunya ezmesi, cevizli lahana ve çeşitli Karadeniz mezelerini deneyebilirsiniz.

Sapanca restoranları ve kahvaltı salonları ise sundukları bol çeşitli köy kahvaltıları ile ünlü ve pek çok insan komşu şehirden Sapanca’ya hafta sonu kahvaltıları için geliyor.

Ev yapımı reçeller, isli peynir, organik yumurtalar, zeytinyağlı soslar, köy usulü gözleme, mısır ekmeği, köy ekmeği ve tereyağları ile hazırlanan Sapanca kahvaltıları, temiz hava ve göl manzarası eşliğinde saatlerce sürüyor.

Sapanca restoranları ve Maşukiye restoranlarında göçmenlerin yöresel mutfağa eklediği Boşnak böreği, Çerkez tavuğu, Gürcü sarması ve ıslama köfte gibi tatları veya Sakarya mutfağından ebegümeci mantarı, mıhlama, etli mantarlı Karadeniz pidesi ve taze fasulye turşusu gibi sevilen lezzetleri de tadabilirsiniz. Tatlı severler ve çocuklar ise un helvası, cevizli lokum, cevizli ve fındıklı kabak tatlısını mutlaka denemeliler.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *