Aydos ormanı hakkında merak edilen her Şey

Şehir kalabalığından ve curcunasından bunalmış İstanbullular için popüler gezi duraklarından biri olan Aydos Ormanı, çam ağaçlarıyla çevrili muhteşem bir doğaya sahip.

Temiz havası ve yapılacak çok sayıda aktivitesiyle sıkılmadan dolu dolu bir gününüzü geçirebileceğiniz ormanlık alan, sahip olduğu bitki örtüsü, tepesi, göleti ve küçük bir köyü ile eşsiz bir hafta sonu deneyimi sunuyor.

Aydos Ormanı’nda göl kenarı mesire alanı olarak belirlenmiş. Burada dilerseniz mangal yakabilir, dilerseniz balık tutabilirsiniz. Ormanın hemen yanındaki göl kenarı mesire yerinde ”Kendin pişir kendin ye” konseptinde hizmet veren mekanı tercih edebilir, ya da kalabalık bir grup olarak geliyorsanız, kendi mangalınızı getirip mangal yakabilirsiniz.

Aydos Ormanı’nda yapılacak birçok şey bulabilirsiniz. Güzel bir hafta sonu kahvaltısı için tercih edebileceğiniz ormanda, hafta sonu yürüyüşü/koşusu yapabilir, kamp yapabilir, gölde deniz bisikletine binebilir, doğayla iç içe keyifli vakit geçirebilir, Aydos Tepesi’nden muhteşem bir manzara seyredebilirsiniz.

 • NOT ; Aydos Ormanı’nda Tarım ve Orman Bakanlığı kararıyla artık mangal yakmak yasak.

Contents

Aydos Tepesi

aydos ormanı hakkında merak edilen her ŞeyFoto kaynak ; flickr.com/ugur

Ormanlık alan içerisindeki en özel yerlerden biri olan Aydos Tepesi, sunduğu muhteşem manzarası ile seviliyor. İstanbul’a hakim 537 metre yükseklikte yer alan tepe, şehrin en yüksek noktası olarak biliniyor. Sultanbeyli ve Pendik’in manzarasına sahip bu tepedeki Aydos Kalesi ise, detaylı bir incelemeyi hakeden, tarihi Bizans dönemine kadar uzanan bir yapı. Günümüzde kalenin sadece kalıntılarını görebiliyor olsanız da, Aydos Orman’ında kaçırılmaması gereken yerlerden biri.

Tepenin bulunduğu yerde günümüzde yerleşim alanı bulunmuyor. Bu yüzden de, tepeye çıkarken bol bol su almayı da unutmayın. Ayrıca tepeye giden yol yokuşlu. Bisikletlerle kolay bir şekilde çıkılabilecek gibi değil. Tepeden en iyi manzarayı seyredebileceğiniz yer ise ”Yangın Yolu” adı verilen yerdir.

Aydos Gölü

aydos ormanı hakkında merak edilen her Şey

Aydos Ormanı göl kenarı, yemyeşil bitki örtüsü ve muhteşem manzarasının yanı sıra, huzurlu atmosferiyle de piknikçilerin favori adreslerinden. Ormanlık alan içerisine girdikten sonra ortalama 5 km sonra görebileceğiniz Aydos Gölü’ne ister bisikletler ile isterseniz de araçlarınız ile ulaşabiliyorsunuz. Yeteri kadar zamanınız varsa, yürüyerek de göle ulaşabilirsiniz.

Aydos Kalesi

aydos ormanı hakkında merak edilen her Şeyfoto kaynak ; niluferingezinotlari.blogspot.com

İstanbul’un fethinin başladığı yer olarak da bilinen Aydos Kalesi, tepenin üzerindeki muhteşem konumuyla ormanlık alanda görülmeye değer en önemli yerlerden. Buradan eşsiz bir İstanbul manzarası seyredebileceğiniz gibi, tarihi 12. yüzyıla kadar uzanan kale kalıntılarını da inceleyebilir, surların üzerinde dolaşabilirsiniz.

Kale çevresinde çıkarılan çok sayıda Bizans dönemine ait buluntuların dışında, 2 adet taş balta ucu ve birçok çakmaktaşı yonga bulunmuş. Buna göre kalenin bulunduğu yerin Bizans döneminden çok daha eski dönemlerde kullanılmış olabileceği tahmin ediliyor.

2010 yılında restorasyona alınmış olan yapı günümüzde ziyarete açık.

Aydos Ormanı Hakkında Bilgi

aydos ormanı hakkında merak edilen her Şeyfoto kaynak ; niluferingezinotlari.blogspot.com

İstanbul‘un en yüksek tepesi olan Aydos Tepesi’ne ev sahipliği yapmasıyla ünlü olan ormanlık alan içinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz olanaklar bulunuyor. Büfelerin ve kahvaltı yapabileceğiniz yerlerin de olduğu ormanlık alanda, profesyonel koşucular için de güzel bir parkur var.

Ormanlık alanda keşfedebileceğiniz çok yer olsa da, hepsini kısa bir sürede gezemeyebiliyorsunuz. Bu yüzden Aydos’a gelirken bisikletinizi getirmenizi, yoksa kiralamanızı kesinlikle tavsiye ederim.

Ormanlık alan Kadıköy’e yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunuyor. Anadolu Yakası’nın en yeşil alanı olarak bilinen ormana, ister araçlarınızla isterseniz de toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

aydos ormanı hakkında merak edilen her Şeyfoto kaynak ; niluferingezinotlari.blogspot.com

Aydos Ormanı Nerede ve Nasıl Gidilir ?

Aydos Ormanı, İstanbul Anadolu Yakası’nda, Kartal ilçesinin en kuzeyinde Kadıköy’e 20 km uzaklıkta yer almaktadır.

Ormana, Kartal yönüne giden İETT otobüslerinin hemen hepsi ile gidebilirsiniz. Bulvar otobüs durağında inerek ormanlık alanın girişine 2-3 dakika yürüyüş sonrası ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Güzelevler otobüs durağı veya Uğur Mumcu Sitesi otobüs durağından geçen İETT otobüsleriyle ormana ulaşabilirsiniz.

Ormana şahsi araçlarınızla ulaşım için E-5 ve TEM bağlantılarını kullanarak, Kartal Yakacık ve Sultanbeyli istikametinde tabelaları takip edebilirsiniz.

Kendi aracınızla ormana gidecek olursanız, 8 nolu giriş kapısını kullanın deriz. Ormanın birçok giriş kapısı var, ancak en çok tercih edilen kapı sekinci kapıdır.

8 nolu giriş kapısı için navigasyondan ”Kartal Adnan Kahveci Parkı”nı aratabilirsiniz.

aydos ormanı hakkında merak edilen her Şey

Aydos Ormanı Giriş Ücreti

 • Aydos Ormanı piknik alanı giriş ücreti 2021 yılı itibariyle öğrenci 4 TL, yaya-bisiklet 8 TL ve otomobil ise 22 TL’dir.
 • Ayrıca ATV 12 TL, motosiklet 14 TL, minibüs 60 TL, midibüs 90 TL ve otobüs giriş ücreti 160 TL’dir.
 • √Fiyatlar 2021 Eylül ayında güncellenmiştir.

Aydos Ormanı’nda Kamp Yapılır mı ?

 1. İstanbul’un en huzurlu yerlerinden biri olan Aydos’ta doğayla iç içe kamp yapılabilmektedir.
 2. Ormanlık alan içerisinde camping tarzında bir yer olmasa da, nerede kamp yapabileceğinize siz karar verebiliyorsunuz.

 3. Aydos Tepesi’nin çevresi kamp atmak için en ideal spotlardan olsa da, yaz aylarının dışında kamp atmayı planlıyorsanız, hava sıcaklığının burada bir hayli düşük olduğunu unutmayın.
You might be interested:  Bodrum Güvercinlik Titanic Otel Kimin?

aydos ormanı hakkında merak edilen her ŞeyFoto kaynak ; flickr.com/ugur

Aydos Ormanı Mesire Yeri – Piknik ve Mangal Alanları

Aydos Ormanı’nda piknik yapabileceğiniz yer, göl kenarı mesire alanı olarak belirlenmiş olan yerdir. Buraya ormanlık alan içerisine girdikten yaklaşık 5 km sonrasında ulaşabilirsiniz. Araçlarla gidebileceğiniz gibi bisikletler veya yaya olarak da piknik alanına gidebilirsiniz.

Aydos Ormanı’nda Mangal Yakılıyor mu ? ; Ormanlık alan içerisinde mangal yakabileceğiniz yer, göl kenarı mesire alanıdır.

 • NOT ; 2020 ve 2021 yılındaki orman yangınları nedeniyle Aydos Ormanı’ndan mangal veya ateş yakılmasına izin verilmiyor.
 • Aydos Ormanı’nda bisiklet kiralayabileceğiniz bir yer bulunmuyor.

aydos ormanı hakkında merak edilen her Şeyfoto kaynak ; niluferingezinotlari.blogspot.com

Aydos Ormanı Kahvaltı

Ormanlık alan içerisinde kahvaltı yapabileceğiniz ücretli mekan bulunabiliyor. Doğayla iç içe olabileceğiniz Aydos’ta kahvaltı için kendi kahvaltılıklarınızı da getirebilir veya araçlarınız ile ormana geliyorsanız, yol üzerindeki börekçilerden poğaça – simit alarak da, piknik yerlerinde kendiniz kahvaltı yapabilirsiniz.

Aydos’un üçüncü giriş kapısından girdiğinizde hemen karşınıza çıkacak olan mekanda da kahvaltılarınızı yapabilirsiniz.

aydos ormanı hakkında merak edilen her Şey

Aydos Ormanı Ziyaret Saatleri

Orman için açılış-kapanış saati bulunmuyor. Ancak ormanlık alan içerisindeki mekanlar 08:00’da açılıyor ve gece yarısına kadar da birçok mekan hizmet vermektedir. Bazı büfeler de akşama doğru kapanmaktadır.

İlgili Yazılar ;

aydos ormanı hakkında merak edilen her Şey

Aydos Ormanı’nda Ne Yapılır ?

Son zamanların popüler gezi duraklarında biri olan Aydos Ormanı’nda yapılacak birçok şey bulabilirsiniz. Ormanlık alanda ;

 • Güzel bir hafta sonu kahvaltısı yapabilir
 • Ormanlık alandaki göl kenarında mangal yakarak piknik yapabilirsiniz
 • Mesire yeri içerisinde yer alan mekanlarda bir şeyler yiyip içebilirsiniz
 • Gölde deniz bisikletine binebilirsiniz
 • Yürüyüş ve koşu yapabilirsiniz
 • Kamp atabilirsiniz. Ormanlık alan özellikle ilkbahar ve yaz aylarında kampçılar tarafından tercih ediliyor.

TAVSİYELER ;

 • Orman girişinden gölete yürümek 1 saatten fazla sürebiliyor. Yürüyüş için ormanı ziyaret ediyorsanız güzel bir şey olabilir, ancak göletin bulunduğu alana piknik yapmak için gidiyorsanız, piknik malzemeleriyle yürümek pek kolay olmayacaktır. Giriş ücretini ödedikten sonra, araçlarınızla gölete kadar gidebileceğinizi unutmayın.
 • Sadece mangal yakmak için Aydos Ormanı’nı ziyaret ediyorsanız, ”Kendin pişir kendin ye” hizmetine sahip bir mekanın olduğunu da unutmayın. 2-3 kişilik bir mangal ekibiyseniz, etiydi, odunuydu, hazırlamasaydı diye uğraşmak yerine bu mekanı tercih edin deriz. Tabii 5-10 kişilik grup halinde mangal yakmaya geliyorsanız, kendi malzemelerinizi getirerek çok daha uygun fiyata mangal keyfi yapabilirsiniz.
 • Gölde dilerseniz balık tutabiliyorsunuz. Ancak balık tutup mangal yapma hayaliyle burayı ziyaret etmeyin derim. Gölde çok fazla balık olmadığı gibi, 1 balık için saatlerce bekleyebiliyorsunuz.
 • Ormana yürüyüş veya koşu için geliyorsanız, yeteri kadar su getirdiğinizden emin olun. Su alabileceğiniz birkaç yer var, ancak koşu parkurlarının güzergahında su satın alabileceğiniz yerler yok.
 • Ormanda kaybolmak pek mümkün olmadığı söylenir (Nerede olursanız olun 5-6 km yürürseniz medeniyete ulaşabilirsiniz). Fakat ormanda kaybolmak pekala mümkün. Özellikle akşam saatlerine kadar ormanlık alanda kalmayı planlıyorsanız. Çocuklu aileler biraz daha dikkatli olmalı.

Aydos Ormanı Hakkında Merak Edilen Her Şey

aydos ormanı hakkında merak edilen her Şey İstanbul'da Anadolu Yakası'nda, şehrin tam ortasında adeta cennetten bir parça olan Aydos Ormanı kolay ulaşımı sayesinde fırsat bulduğunuz her an gidebileceğiniz noktalardan biri. Hengameden ve kalabalıktan sıyrılıp gün içinde mini bir terapi arıyorsanız Aydos Ormanı kaçabileceğiniz bir yer. Daha önce gitmediyseniz ve Aydos Ormanı nerede, nasıl gidilir, girişi ücretli mi, kahvaltı var mı, mangal var mı, kamp yapılıyor mu, koşu parkuru, gölü ve daha merak ettiğiniz bütün soruların cevaplarını bu içeriğimizde sizler için hazırladık. aydos ormanı hakkında merak edilen her ŞeyAydos Ormanı; Kartal, Pendik ve Sultanbeyli ile çevrelenmiş bir alanda bulunuyor. Şehrin içinde yer almasından dolayı da ormanlık alana ulaşım kolay ve rahattır. Üç türlü ulaşım mevcuttur.

Aydos Ormanı'na toplu taşıma araçları ile ulaşım: Aydos Ormanı'na toplu taşıma araçları ile gelmek isterseniz ilk olarak Kadıköy'e gelmeniz gerekiyor. Kadıköy'den Çemenzar durağından 19F numarasına sahip otobüse binip Kozyatağı Metro durağında inin. İndiğiniz Kozyatağı Metro durağından 16U numarasına sahip otobüse binip Çamlık durağında inip 145 metre yürüdükten sonra Aydos Orman Parkı Sosyal Tesisleri'ne gelmiş olursunuz. Ayrıca Kartal'dan Aydos'a direkt giden minibüsleri de tercih edebilirsiniz.

Özel aracınızla ulaşım: Özel aracınızla Aydos'u en kolay şekilde akıllı telefonunuzdan navigasyon açarak gelebilirsiniz. Uygulamalarla halen çok fazla haşır neşir değilseniz de E-5 karayolu ve TEM otoyolundan Kartal – Yakacık istikametinde ilerlerken tabelalar sizi Aydos Ormanı'na kadar yönlendiriyor, siz tabelaların sıkı takipçisi olun yeter.

2 – Aydos Ormanı 2021 Giriş Ücretleri

aydos ormanı hakkında merak edilen her ŞeyAydos Ormanı 2021 giriş ücretleri: Öğrenci: 4TL, Yaya Bisiklet: 8TL, Akülü Araç: 9TL, ATV: 12TL, Motosiklet: 14TL, Otomobil: 22TL, Minibüs: 60TL, Midibüs: 90TL, Otobüs: 160TL

3 – Aydos Ormanı'nda Görülmesi Gereken Yerler

aydos ormanı hakkında merak edilen her Şey

Aydos Tepesi: Ormanlık alanda keşfedebileceğiniz yerlerin başında geliyor. Yüksek rakımlı bir noktada bulunan bu tepe kış aylarında karın ilk yağdığı yer olup bembeyaz bir örtüyle kaplanıyor. Bizans döneminden kalan kale ise Aydos Tepesi'nde mutlaka keşfetmeniz gereken bir nokta.
aydos ormanı hakkında merak edilen her Şey

Aydos Gölü: Etrafı yemyeşil ağaçlarla çevrili olan Aydos Orman Gölü, yoldan ormanlık alana girdikten yaklaşık 5 km. kadar içeride yer alıyor. İsterseniz aracınızla isterseniz bisikletinizle isterseniz de kısa bir yürüyüşle göle ulaşabilirseniz. Eğer yürüyüş yaparak göle inme planınız varsa, tabelaları takip ederek yaklaşık otuz dakikada göl kenarına inebilirsiniz.

4 – Aydos Ormanı'nda Yapılacak Şeyler

aydos ormanı hakkında merak edilen her ŞeyAydos Ormanı'nda yapılacak şeylerin başında; deşarj olmak, bedeniniz kadar ruhunuzu da dinlendirmek ve keyifli vakit geçirmek geliyor. Sonrasında kahvaltı yapabilir, gölde deniz bisikleti ile gezinebilir, mesire alanında piknik yapabilir, parkurlarda koşabilir ya da yürüyüş yapabilirsiniz.

5 – Aydos Ormanı'nda Kamp Yapılabiliyor Mu?

aydos ormanı hakkında merak edilen her ŞeyAydos, 537 metre yüksekliğe sahip konumuyla İstanbul'un en yüksek noktası. Aydos Ormanı'nda doğayla iç içe bir noktada kamp yapabilirsiniz. Ormanlık alanda kamping tarzında bir tesis yok. O yüzden siz kendinize göre en güvenli olan yeri bulup orada kamp yapabilirsiniz.

6 – Aydos Ormanı Açılış Kapanış Saatleri

aydos ormanı hakkında merak edilen her ŞeyAydos Ormanı için herhangi bir açılış ya da kapanış saati yok. Ancak orman içerisinde yer alan mekanların açılma ve kapanma saatleri var. Ormanda hizmet veren Oba Çadırı, sabah 07:00'de kapılarını açıp gece 02.00'de kapanıyor. Mekanda; piknik alanı, semaverle çay servisi, restoran alanı, açık büfe kahvaltı servisi, nargile servisi, mangal servisi, at turu, spor kanallarının yayını ve çocuk oyun parkı misafirlere sunulan hizmetler arasında sayılabilir.

7 – Aydos Ormanı Piknik Ve Mangal Yerleri

aydos ormanı hakkında merak edilen her ŞeyAydos Ormanı'nda göl kenarı mesire alanı olarak belirlenmiş olup bu alanda doyasıya piknik yapabilirsiniz. İsterseniz mangal yakabilir isterseniz da gölde balık tutabilirsiniz. Piknik için kendi mangalınızı yanınızda getirebilir ya da göl kenarında yer alan kendin pişir kendin ye mekanından hem etlerinizi hem de mangalınızı temin edebilirsiniz.

Aydos Ormanı Nerede? | Aydos Ormanı Kamp

⏱: 2 dk

Aydos Ormanı nerede? Aydos Ormanı’na nasıl gidilir? Aydos Ormanı kamp imkanları mevcut mu? Aydos Ormanı piknik alanı var mı? Aydos Ormanı büyük mü? Aydos Ormanı Gölü nerede? Aydos Ormanı içerisinde kafe var mı? Sizde araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak, Aydos Ormanı’na gezmeye veya piknik yapmaya gitmeye ne dersiniz? Aydos Ormanı ile ilgili merak ettiğiniz şeyler bu seyahat yazısında Yolcu360 ekibi tarafından sizler için hazırlandı.

Aydos Ormanı Nerede?

aydos ormanı hakkında merak edilen her Şey

Aydos Ormanı, İstanbul’un Anadolu Yakası tarafındaki Kartal ilçesinde yer alıyor. Aynı zamanda, İstanbul’un en yüksek tepesinde konumlanıyor. Yaklaşık 537 metre yüksekliğe sahip diyebiliriz. Yalnız o kadar büyük bir orman ki çevresi tam tamına 3 ilçe ile çevrili. Kartal, Pendik ve Sultanbeyli ilçeleri ile çevrili olan orman, özellikle İstanbullular tarafından hafta sonu için sıklıkla tercih edilen bir yer.

You might be interested:  Altın kumlarda antik bir rüya: patara hakkında her Şey

İstanbul’un En Güzel Parkları için tıklayınız.

Aydos Ormanı Gölü

aydos ormanı hakkında merak edilen her Şey

Aydos Ormanı Gölü’ne nasıl gidilir diye merak ediyorsanız, öncelikle orman için giriş kapısından geçmeniz gerekiyor. Burada asfalt yolu takip ederek ormanın içine doğru ilerleyin. Karşınıza toprak bir yol çıkacak. Toprak yoldan ilerleyerek ve tabelaları takip ederek Aydos Ormanı Gölü’ne ulaşabilirsiniz. Göl çevresinde oturulacak yerler ve 1 tane de kafe mevcut. Dilerseniz yine göl çevresinde piknik yapabilirsiniz. Hatta gölde balık da tutabilirsiniz.

İstanbul araç kiralama seçenekleri için tıklayınız.

Aydos Ormanı’nda Ne Yapılır?

aydos ormanı hakkında merak edilen her Şey

 • Spor yapabilirsiniz. Tempolu koşu ve doğa yürüyüşü için oldukça uygun.
 • Aydos Ormanı mesire yerinde çay kahve içebilirsiniz.
 • Sabah kahvaltısını huzurlu bir ortamda yapmaya ne dersiniz? ????
 • Göl kenarında veya orman içerisinde piknik yapabilirsiniz.
 • Gölde deniz bisikletine binebilirsiniz.
 • Kamp yapabilirsiniz.
 • Piknik yerine mangal yapmak isterseniz kendi mangalınızı getirebilirsiniz veya orman içerisindeki tesislerden mangal eşyaları edinebilirsiniz.

Aydos Ormanı Kamp

aydos ormanı hakkında merak edilen her Şey

Aydos Ormanı içerisinde kamp yapabileceğiniz özel bir yer yok. Dolayısıyla çadırınızı istediğiniz yere kurabilirsiniz.

Aydos Ormanı Giriş Ücretleri 2020

aydos ormanı hakkında merak edilen her Şey

Aydos Ormanı 2020 giriş ücretleri hakkında bilgi almak istiyorsanız, kısa bir şekilde hemen belirtelim. ????

 • Öğrenci 4 TL
 • Yaya Bisiklet: 8 TL
 • Otomobil: 22 TL
 • Motosiklet 14 TL

Türkiye’nin En Güzel Milli Parkları yazısı için tıklayınız.

Paylaş2

Aydos Ormanı Mesire Alanı Nerede? Giriş Ücreti 2021

Aydos Ormanı Mesire Alanı yazımızdan herkese merhabalar.Bu yazımızda Aydos Ormanı Giriş Ücretini, Aydos Ormanı Nerede? Nasıl Gidilir? Mangal Yapılır mı ? Nasıl Gidilir gibi sorularınıza cevap vereceğiz.

Aydos ormanında yapabileceğiniz her türlü konuyu sizlere aktarmaya çalıştık. Umarım yazımızı beğenirsiniz.

Her coğrafyada cennet kavramı  farklı olabiliyor. Mesela çölde ki bir adama göre cennet bol sulak yerdir. Kuzeyde yer alan biri içinse bol güneşli sıcak yerdir. Biz İstanbullular içinse kesinlikle yemyeşil ormanlardır.

Biz İstanbul’da yaşayanlar o kadar hasret kalmışız ki yeşile, ormana ve temiz havaya ve hatta o kadarda alışmışız ki kirli havaya, egzoz kokusuna ve karmaşaya,  biraz ağaç biraz yeşillik gördük mü hemen oksijen çarpıyor. Günün sonunda tır çarpmış gibi hissediyoruz.

Bu söylediklerimizden dolayı  İstanbul da kalan son yeşil kaleleri gezme ve keşfetme gayretindeyiz. En son, hafta sonu planında Aydos Ormanlarına gideceğimizi yazmıştık . Gidip gördük ve sizlere bilgileri vermeye çalıştık.

Lafımızı burada sonlandıralım ve Aydos Ormanı ve Mesire Alanı içeriğimize devam edelim.

Aydos Kalesi Tarihi

aydos ormanı hakkında merak edilen her ŞeyAydos Kalesi Osmanlı İçin Çok öneliydi. Bundan dolayı fethetmiştir.

Aydos Kalesi İstanbul’un fethinin başladığı yer olarak bilinir. Doğu Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiştir. Yıl olarak kesin bir tarih yok ama 11 ve 12. yüzyıl olarak biliniyor. Konumundan dolayı çok stratejik bir nokta olması sebebiyle Osmanlı bu kaleye göz koydu.

Daha sonra kuşatmak için Dönemin Osmanlı Padişahı Orhan Gazi  kuşatma için Abdurrahman Gazi , Akça Koca ve Konur Alp’i görevlendirdi. Sonuç tabi ki de Osmanlı lehine sonuçlandı ve 1328 yılından itibaren bölgenin hakimi oldu. Hatta bununla ilgili bir aşk hikayesi bile var Aydos Kalesi Aşk hikayesi linkinden ilgili hikayeye ulaşabilirsiniz.

Aydos Ormanı Nerede?

aydos ormanı hakkında merak edilen her ŞeyÖzellikle karşı kıyılarda kafanızı dinleyebilirsiniz. Karşıya gitmenizin en kolay yolu deniz bisikletidir. Yürüyerek de geçebilirsiniz.

Kartal da yer alan Uğur Mumcu mahallesi sınırları içerisindedir. Bir kısmı ise Sultanbeyli sınırları içerisinde yer alıyor. Anlayacağınız büyük bir alanı kapsıyor.

 İstanbul’un en yüksek tepelerinden bir tanesidir. Merkeze yakın en büyük orman alanıdır. İnşallah bozulmadan bu alan gelecek nesillere de kalır.

Aydos Ormanı Giriş Ücreti 2021 Ne Kadar?

aydos ormanı hakkında merak edilen her ŞeyMasalar birbirine oldukça uzak. Kimse kimsenin kahrını çekmek zorunda kalmıyor. Bu dediğim gölden uzak yerler için…

Aydos Ormanı Giriş ücreti, 2021 yılı için  araba başı 30 TL’dir.Açıkçası giriş ücretleri kişi başına vurduğunuz zaman gayet uygun geldi. Özellikle böyle güzel ve bakımlı bir orman mesire yeri için bu ücreti vermek çok zorumuza gitmedi. Aydos Ormanına Diğer giriş ücretleri de şu şekilde ;

 • Öğrenci Ücreti             : 6,00 TL
 • Yaya- Bisiklet Ücreti  : 10,00 TL
 • Akülü Araç Ücreti      :1,00 TL
 • Atv Ücreti                    : 14,00 TL
 • Motosiklet Ücreti       : 16,00 TL
 • Otomobil Ücreti         :30,00 TL
 • Minibüs Ücreti           : 70,00 TL
 • Midibüs Ücreti           : 100,00 TL
 • Otobüs Ücreti             : 170,00 TL

Aydos Ormanı Kahvaltı

aydos ormanı hakkında merak edilen her ŞeyCümbür cemaat gidin ve kahvaltı yapın. Özellikle sabah saatleri çok ama çok sakin. Kuş sesleri eşliğinde kahvaltı fena olmaz.

Aydos Ormanında kahvaltı yapmak gerçekten harika bir his. Kahvaltı malzemelerini kendiniz getirebilirsiniz. Kendim getirmek istemiyorum derseniz ücret karşılığı kahvaltı yapabilirsiniz.

Bizim önerimiz ise bu kadar yolu gelip hazır kahvaltı yapmamanız. Evden kendiniz getirin daha bir güzel ve hoş oluyor. Denemesi bedava…

Aydos Ormanına Nasıl Gidilir?

aydos ormanı hakkında merak edilen her ŞeyGölün üzerinde bisiklet sürme harika ötesi. Kesinlikle deneyin.

Aydos ormanına Kadıköy den kalkan Uğur mumcu minibüsleriyle veya yine Kadıköy den kalkan 21U Kadıköy-Uğurmumcu

Aydos Ormanı Giriş Ücreti

aydos ormanı giriş ücreti arıyorsanız, aşağıdaki bağlantılarımıza göz atmanız yeterlidir:

1. Anadolu Yakasının Akciğeri Aydos Ormanı Gezi Rehberi | Elite …

https://www.eliteworldhotels.com.tr/otel/anadolu-yakasinin-akcigeri-aydos-ormani-gezi-rehberi.1192.aspx

2. Aydos Orman Gölü Giriş Ücreti 2020- Uğurmumcu Kartal …

Aydos Orman Gölü Giriş Ücreti- Uğurmumcu Kartal Mesire Alanı

Aydos Orman Gölü Giriş Ücreti 2020- Uğurmumcu Kartal Mesire Alanı, Aydos Orman Gölü Yemek Fiyatları, Aydos Orman Gölü Deniz Bisiklet …

3. Aydos Mesire Yeri I Aydos Ormanı – Gölü I Piknik, Giriş Ücreti …

Aydos Mesire Yeri

İstanbul’un Kartal ilçesinden girişleri olsa da Pendik ve Sultanbeyli ilçe sınırları içinde de yer alan Aydos Ormanı, aynı zamanda bu koca şehrin akciğerleri …

4. Aydos Ormanı Hakkında Merak Edilen Her Şey | Neredekal.com

https://www.neredekal.com/blog/aydos-ormani-hakkinda-merak-edilen-her-sey/

Daha önce gitmediyseniz ve Aydos Ormanı nerede, nasıl gidilir, girişi ücretli mi, kahvaltı var mı, mangal var mı, kamp yapılıyor mu, koşu parkuru …

5. Aydos Ormanı Mesire Alanı Nerede? Giriş Ücreti 2020 …

Aydos Ormanı Mesire Alanı Giriş Ücreti 2021

Aydos Ormanı Mesire Alanı Sayfasında Aydos Ormanı Giriş Ücreti 2020,Aydos Ormanında mangal, piknik, trekking ve kahvaltı konularını …

6. Aydos Ormanı Gezi Rehberi : Nerede? Mesire Yeri ve Mangal

Aydos Ormanı

Aydos Ormanı Giriş Ücreti. Ormana araç ile giriş 13 TL’dir.Sadece yaya olarak girişler ise 4 TL’dir.Ücretlerin güncel …

7. aydos ormanı giriş ücreti | Ne Gördüm

https://negordum.com/tag/aydos-ormani-giris-ucreti/

Aydos Ormanı, Anadolu yakasında Kartal’ın yukarısındaki Uğur Mumcu mahallesi ile Sultanbeyli arasında bulunuyor. Doğuda Kurtköy’e kadar da …

8. Aydos Ormanı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Kahvaltı …

Aydos Ormanı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Kahvaltı-Mangal

Aydos Ormanına Nasıl Gidilir? Aydos Ormanı Gezilecek Yerler; Aydos Ormanı Giriş Ücreti- Kahvaltı ve Mangal Keyfi. Aydos Ormanı Resimleri …

9. Aydos Ormanı | Gezimanya

https://gezimanya.com/istanbul/gezilecek-yerler/aydos-ormani

Aydos Ormanı İstanbul’un akciğeri olan doğal güzelliklerden biridir. … Araçla gidecek olursanız Aydos Ormanı giriş ücreti için 5 ile 10 TL arasında bir ücret …

10. Aydos Ormanı Nerede? | Piknik Alanı ve Giriş Ücreti

Aydos Ormanı Nerede? | Piknik Alanı ve Giriş Ücreti

Orman 3 farklı belediye sınırları içerisindedir. Bunlar Kartal, Pendik ve Sultanbeyli’dir. Bu ilçelerin sınırları bulunmaktadır. Aydos Ormanı’na …

You might be interested:  Otel Steward Ne Demek?

11. Aydos Tepesi – Aydos Ormanı Mesire – Aydos Göleti – Nerede …

Aydos Tepesi – Aydos Ormanı Mesire – Aydos Göleti – Nerede – Nasıl Gidilir – Kartal / İstanbul

Bildiğimiz kadarı ile giriş ücreti yok. hasan çevikbaş 20 Nisan 2019 At 09:05. 6.7 yıldır sürekli gezenlerdenim fakat her …

12. Aydos Ormanı | Aydos Mesire Yeri | Gezilecekyerler-listesi.com

Aydos Ormanı & Aydos Mesire Yeri

Aydos Ormanı Nerede ve Nasıl Gidilir ? Aydos Ormanı Giriş Ücreti 2020; Aydos Ormanı’nda Kamp Yapılır mı ?

Aydos Ormanı

Aydos Ormanı İstanbul’un akciğeri olan doğal güzelliklerden biridir. Ormanın çevresi Kartal, Pendik ve Sultanbeyli ilçelerine bağlı yerleşim alanlarıyla çevrilidir. Aydos Ormanı şehir stresinden, kalabalıktan bunalanların tercih ettiği bir yerdir.

Özellikle haftasonları çok daha fazla yoğun olan doğal alan İstanbul içinde yer aldığı için cazip bir alternatif oluşturmaktadır. Siz de gürültüsüz bir yerde biraz dinginleşmek ve keyifli bir gün geçirmek istiyorsanız burada piknik yapabilir, göl kenarında mangal yakabilir, balık tutabilir, doğadan farklı fotoğraflar çekebilirsiniz.

İstanbul'u ziyaret etmeyi düşünüyorsanız, İstanbul gezi rehberi videomuza göz atmayı unutmayın. İstanbul gezisi hakkında bilinmesi gerekenleri pratik şekilde bir arada bu videoda bulabilirsiniz!

Aydos Ormanı yürüyüş parkurunda turlar atabilirsiniz. Her mevsim ayrı güzelliği ve görseli olan Aydos Ormanı’nı gidilecek yerler listenize ekleyebilirsiniz.

Aydos Ormanı Hakkında Bilgi 

Aydos Ormanı içinde yürüyüş parkurları, piknik alanları ve çeşitli büfeler yer alıyor. Anadolu Yakası’nda geçmişte bulunan güney ormanlarının günümüze kadar gelebilen bölümlerinden biri olan Aydos Ormanı‘ndan 537 metreyle istanbul’un en yüksek noktası olan Aydos Tepesi‘ni görmeniz mümkün.

Ormanın çeşitlilik ve oksijen bakımından zengin oluşunu Osmanlı İmparatorluğu döneminde av alanı olarak kullanılmasından anlamak mümkün.Ormanın giriş kısmı asfalttan, devamı ise mıcır ve topraktan oluşuyor. Aynı adı taşıyan Aydos Gölü ise en yüksek nokta olan Aydos Tepesi’nin tam tersi yönde yer alıyor.

Aydos Ormanı’nın içinde yer alan göleti ve tepeyi de mutlaka görmelisiniz.

Aydos Tepesi

Bizans döneminden bir kalıntı niteliği taşıyan Aydos Tepesi, İstanbul’un en yüksek noktası olduğu için yılın ilk karı da buraya düşüyor. Tepenin çevresi yeşilliklerle bezeli durumda. Güney yamaçları Marmara Bölgesi’ne, Kuzey yamacı da Karadeniz kıyılarına yağmuru taşıyor.

Bu özelliği sayesinde iki bölgenin köprüsü görevini görüyor. Tepeden bakıldığında Sultanbeyli ve Pendik bölgesini yukarıdan görmek mümkün. Tepe, imara kapalı olduğundan burada bir yerleşim olmadığını hatırlatmakta fayda var.

Tepede durup bir şeyler atıştırmak isterseniz yanınıza gitmeden önce yiyecek alabilirsiniz.

Aydos Gölü

Uzungöl’ü andıran manzarasıyla Aydos Ormanı göl kenarı, ormana girdikten sonra yaklaşık 5 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Bu mesafeyi trekking yaparak da geçebilirsiniz. Sonrası ise göl kenarında keyifle yorgunluk atmak olacak. Ormana girdiğiniz zaman gölün tabelalarını takip ederek yaklaşık yarım saat yürüyerek varabilirsiniz.

Aydos Mesire Yeri Mangal Alanları 

Aydos Ormanı’nın göl kenarındaki mesire yerinde piknik yapılabiliyor. Dilerseniz olta takımlarınızı da yanınıza alarak burada balık tutmayı da deneyebilirsiniz. Kendi mangalınız ile gidebileceğiniz kendin pişir kendin ye mekanlarından yiyeceklerinizi de temin edebiliyorsunuz. Ayrıca gölün üzerinde deniz bisikleti ile göl turu atabiliyorsunuz.

Aydos Ormanı Kahvaltı

Aydos Ormanı’nda yiyeceklerinizi yanınızda götürerek kahvaltı edebileceğiniz gibi orman içindeki mekanda da kahvaltı ve diğer yemek alternatiflerini bulabilirsiniz. 07:00-02:00 saatleri arasında hizmet veren mekanda 2 kişilik kahvaltı 45 TL, kahvaltı tabağı 15 TL’den veriliyor.

Tost çeşitleri 5-8 TL, sıcak sandviçler 10 ile 14 TL arası ve hamburger çeşitleri de 8-9 TL aralığında değişiyor. Ayrıca salata, dürüm, makarna ve ızgara çeşitleri de bulabilirsiniz. Bu çeşitlerin fiyatları da 10 ile 27 TL arasında değişiyor.

Aydos Cennet Cafe: Uğur Mumcu Mahallesi, Samandıra Caddesi, Aydos Ormanı, Yakacık, İstanbulTelefon: 0535 787 26 44

Aydos Ormanı Ulaşım

Otomobil: E-5 ve TEM bağlantılarını kullanarak Kartal-Yakacık ve Sultanbeyli istikametlerini takip edip kolayca varabilirsiniz. Araçla gidecek olursanız Aydos Ormanı giriş ücreti için 5 ile 10 TL arasında bir ücret ödemeniz gerekiyor.* Fiyatlar Mayıs 2017 tarihinde güncellenmiştir.

Otobüs: Otobüs ile gitmek için Kadıköy’den sıklıkla kalkan 21U Uğurmumcu – Kadıköy hattındaki otobüsleri kullanarak ‘Çamlık’ durağında inerseniz ulaşabilirsiniz. Otobüs ile yolculuk ortalama 50 dakika sürüyor.

Kartal Köprüsü’nün üzerinden geçen 132 C Sultanbeyli Gölet – Kartal, 131 ÇK Çekmeköy – Kartal ve 131 V Veysel Karani – Yakacık hattındaki otobüslerle de gidebilirsiniz. Otobüsler, 5 kapısı olan ormanın 1. ve 2. kapısının önünden geçerek devam ediyorlar.

Bostancı yönünden gidecek olursanız 17 S Uğurmumcu – Bostancı otobüsünü tercih edebilirsiniz.

Minibüs: Kartal’dan direkt olarak Aydos Ormanı’na giden minibüsler bulunuyor. 

Aydos Mesire Yeri Giriş Ücreti

aydos mesire yeri giriş ücreti arıyorsanız, aşağıdaki bağlantılarımıza göz atmanız yeterlidir:

1. Aydos Mesire Yeri I Aydos Ormanı – Gölü I Piknik, Giriş Ücreti …

Aydos Mesire Yeri

2. Aydos Orman Gölü Giriş Ücreti- Uğurmumcu Kartal Mesire Alanı

Aydos Orman Gölü Giriş Ücreti- Uğurmumcu Kartal Mesire Alanı

Aydos Orman Gölü Giriş Ücreti 2020- Uğurmumcu Kartal Mesire Alanı, Aydos Orman Gölü Yemek Fiyatları, Aydos Orman Gölü Deniz Bisiklet …

3. Aydos Ormanı Hakkında Merak Edilen Her Şey | Neredekal.com

https://www.neredekal.com/blog/aydos-ormani-hakkinda-merak-edilen-her-sey/

Aydos Ormanı 2020 giriş ücretleri: Öğrenci: 4TL, Yaya Bisiklet: 8TL, … O yüzden siz kendinize göre en güvenli olan yeri bulup orada kamp yapabilirsiniz. … Aydos Ormanı'nda göl kenarı mesire alanı olarak belirlenmiş olup bu …

4. Aydos Ormanı Mesire Alanı Nerede? Giriş Ücreti 2020 …

Aydos Ormanı Mesire Alanı Giriş Ücreti 2021

Aydos Ormanı Mesire Alanı Sayfasında Aydos Ormanı Giriş Ücreti 2020,Aydos Ormanında mangal, piknik, trekking ve kahvaltı konularını …

5. Aydos Ormanı Gezi Rehberi : Nerede? Mesire Yeri ve Mangal

Aydos Ormanı

Aydos Ormanı Giriş Ücreti. Ormana araç ile giriş 13 TL'dir.Sadece yaya olarak girişler ise 4 TL'dir.

6. Aydos Ormanı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Kahvaltı …

Aydos Ormanı-Nerede?-Nasıl Gidilir?-Giriş Ücreti-Kahvaltı-Mangal

En güzel yanlarından biriside bu bir çok ormanda ateş yakmak yasak ama burada piknik alanı içerisinde ateş yakmak serbest. Evet değerli …

7. aydos ormanı giriş ücreti | Ne Gördüm

https://negordum.com/tag/aydos-ormani-giris-ucreti/

Aydos Ormanı, Anadolu yakasında Kartal'ın yukarısındaki Uğur Mumcu mahallesi ile Sultanbeyli arasında bulunuyor. Doğuda Kurtköy'e kadar da …

8. Aydos Ormanı | Gezimanya

https://gezimanya.com/istanbul/gezilecek-yerler/aydos-ormani

Aydos Ormanı İstanbul'un akciğeri olan doğal güzelliklerden biridir. Ormanın … Aydos Mesire Yeri Mangal Alanları. Aydos … Araçla gidecek olursanız Aydos Ormanı giriş ücreti için 5 ile 10 TL arasında bir ücret ödemeniz gerekiyor. * Fiyatlar …

9. Aydos Ormanı Nerede? | Piknik Alanı ve Giriş Ücreti

Aydos Ormanı Nerede? | Piknik Alanı ve Giriş Ücreti

Aydos Ormanı Mesire Alanı. aydos ormanı giriş ücreti. Aydos Ormanı oldukça büyük bir alana yayılmıştır.

10. Aydos Tepesi – Aydos Ormanı Mesire – Aydos Göleti – Nerede …

Aydos Tepesi – Aydos Ormanı Mesire – Aydos Göleti – Nerede – Nasıl Gidilir – Kartal / İstanbul

Aydos Tepesi ve Aydos Omanı Mesire yeri ile Eşsiz Oksijen hava deposudur ve … 4 farklı giriş bölümü bulunan 6620 dönümlük mesire yerindeki gölet, … Önceki makaleSeanergy Beach Club Nerede – Nasıl Gidilir – Giriş Ücreti Kilyos/İstanbul.

11. Aydos Ormanı | Aydos Mesire Yeri | Gezilecekyerler-listesi.com

Aydos Ormanı | Aydos Mesire Yeri

Aydos Ormanı Nerede ve Nasıl Gidilir ? Aydos Ormanı Giriş Ücreti 2020; Aydos Ormanı'nda Kamp …

12. Anadolu Yakasının Akciğeri Aydos Ormanı Gezi Rehberi | Elite …

https://www.eliteworldhotels.com.tr/otel/anadolu-yakasinin-akcigeri-aydos-ormani-gezi-rehberi.1192.aspx

mesire

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *