Pek çok kişi evcil hayvanlarını yalnız bırakmamak adına tatile dahi çıkmamayı göze alabilir. Bu insanlar için aynı zamanda hayvanlarının seyahate çıkabilmesi için gerekli şartları yerine getirmeleri de bir zorluk teşkil eder. Eğer çıkılacak olan tatil bir yurt dışı tatili ise bu durum üzerinde biraz uğraşılması gereken bir durumdur. Özellikle Avrupa Birliği ülkelerine evcil hayvan sokulabilmesi için yerine getirilmesi gereken birkaç nokta var.

Evcil Hayvan İle Tatile Çıkmak

Normal şartlarda evcil hayvan besleyen her kişi, beslediği hayvanın aşılarına da özen gösterir. Yılda bir defa yapılan aşılar bazen unutulabilmekte. Ancak etrafınızda bulunan ve daha önce gittiğiniz veterinerler bu konuda sizi yalnız bırakmıyor. Siz unutsanız bile onlar bu durumu size telefonla bildiriyorlar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta Avrupa Birliği ülkelerine giriş için yapılan aşının yapılmasının üzerinden 3 aydan daha az bir süre geçmesi gerekiyor. Eğer evcil hayvanınızla tatile çıkacaksanız buna dikkat edilmesi son derece önemli. Çünkü hayvanınıza yıllık aşıları istediğiniz zaman yaptıramıyorsunuz. 6 ay önce yaptırdığınız bir aşıyı yeniden yaptırıp hayvanın karnesine bunu işletemezsiniz. O yüzden gerekiyorsa aşıyı biraz erteleyip seyahate çıkacağınız zamana yakın bir tarihte yaptırabilirsiniz.

Evcil Hayvan İle Tatile Çıkmak

Sahip olduğunuz evcil hayvan bir köpekse, çip taktırmanız gerekmekte. Kuduz aşısını yaptırdıktan bir ay sonra tekrar veterinere gidip köpeğinizden kan aldırmalısınız. Bu kan tahlil için Ankara’ya gönderiliyor ve kuduz aşısının başarılı olup olmadığı bu tahlil sonunda anlaşılıyor. Test sonucu 30 günlük bir süre sonunda geliyor ve köpeğinize takılmış olan çipe işleniyor.

Evcil Hayvan İle Tatile Çıkmak

Uçak Firmaları Farklı Kurallara Sahip

THY ile uçacak olanlar hayvanları ve kendi biletlerini aynı anda almak zorundalar. Hem kabine hem de bagaj kısmına THY uçaklarında hayvan alınabiliyor. Pegasus ile uçacaklar ise önce kendi biletlerini almalılar. Sonrasında ise müşteri hizmetlerini arayıp hayvanları için bilet alabilirler. Pegasus ile uçacak olanların unutmaması gereken bir nokta daha var. Pegasus sadece kabine hayvan alıyor. Yani bagaj kısmına canlı hayvan kabulü yok. O bakımdan evcil hayvanınız büyük bir hayvansa Pegasus ile uçmanız mümkün olmuyor.

Bir önceki yazımız olan Otobüs Yolculuklarında Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı makalemizde Otobüs yolculukları ve zorlukları, Otobüs yolculuklarında nelere dikkat edilir? ve Otobüs yolcuuklarında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın