Türkiye’nin batısında yer alan tarihinde Osmanlı’ya başkentlik yapmış şehrimiz Bursa’nın bir turistik gezi bölgesi . 2543 metrelik rakımı, farklı din ve milletlere yapmış olduğu misafirperverliği ile kış aylarında en çok tercih edilen kayak merkezlerinden bir tanesidir. Bursa şehir merkezinden yaklaşık bir saatlik yol sonrasında ulaşabileceğiniz Evliye Çelebi’nin eserlerine konu olmuş, Yunan mitolojisinde yer almış ve hatta Yunan tanrılarının buradan savaşları izlediği de söylenen turistik bir mekandır.

 

ETEKLERİNDE YEŞİLİN MAVİ İLE BULUŞTUĞU YÜCE DAĞ, ULUDAĞ

Tarihi oldukça önemli bilgilerle dolu olan Uludağ yılın belli zamanlarında ziyaretçilerinin akınına uğramaktadır.

ETEKLERİNDE YEŞİLİN MAVİ İLE BULUŞTUĞU YÜCE DAĞ, ULUDAĞ

Uludağ bulunduğu bölgedeki en yüksek ve görkemli dağ olarak da bilinir ki uzunluğu 40 kilometreye, genişliği ise 20 kilometreye dayandığı söylenmektedir. Görkemli yapısı ile gözleri korkutan bir heybete sahip olmasının arkasında sıcacık ve samimi havası dikkat çekiyor

ETEKLERİNDE YEŞİLİN MAVİ İLE BULUŞTUĞU YÜCE DAĞ, ULUDAĞ

Uludağ eteklerinde Bursa’nın yeşilliklerini barındıran, zirvesinde eski buzulların yer aldığı söylenen ve farklı dönemden kültürlerin bir arada uyum içerisinde yaşamalarının devam etmesine de müsaade etmektedir. En yüksek bölgesi ise Kartaltepe’de bulunmaktadır ki burada buzul göllerin olduğu ve bu göllerin Aynalıgöl, Kilimligöl ve Karagöl olduğu bilinmektedir. Bu göller doğal bir şekilde kendiliğinden oluşmuştur. Uludağ zirveye ulaşmak isteyenler için biraz çetin şartlar sunmaktadır. Zirveye ulaşmaya çalıştıkça kar yağışı rüzgarla birlikte tipiye dönüşmekte ve sıcaklık giderek azalmaktadır. Bu yüzden zirveye göz dikenlerin önlem almaları gereklidir.

 

ETEKLERİNDE YEŞİLİN MAVİ İLE BULUŞTUĞU YÜCE DAĞ, ULUDAĞ

Bu tarihi dağın sadece kış ve sonbahar dönemlerinde ziyaret edilmesi sizler için daha uygun olacaktır. Bu tarihlerde kar kalınlığı ideal seviyelere ulaşmaktadır ki bu da kayak için gidenleri eli boş döndürmez. Yılın diğer zamanlarında gitmek isteyenleri ise karşılayacak olan ormanların yeşili de o tarihi kokuyu sizlere yaşatacaktır.

Bir önceki yazımız olan Çeşme Alaçatıda Birgün başlıklı makalemizde alaçatı, çeşme ve kavalakurabiyesi hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın