Manisa’ya yolu düşmüş olanlar mutlaka efsanelere konu olmuş Spil Dağı ’nı da görmüşlerdir. Büyük cüssesi ile Manisa’yı adeta kanatları altına almış bu dağ, Tarzan efsanesinin de yaşadığı yer olarak bilinir.

Spil Dağı denildiğinde insanların aklına gelen ilk isim Manisa Tarzanı olacaktır. Pek çok insan bunun bir efsane olduğunu düşünürler. Ancak bu bir efsane değil gerçektir. Ahmet Bedevi, Manisa’da yaşamış ve kendini doğaya adamış bir insandır. O kadar yardım sever bir kişidir ki Manisa halkı onun sokakta sadece bir şort ile dolaşmasına ses çıkarmaz. Onu Manisa’da herkes tanır. Ahmet Bedevi her ramazanda Spil Dağı ’na koşarak çıkar ve Ramazan topunu ateşledikten sonra evine dönermiş. Bugün Manisa’ya uğrayanlar Manisa mezarlığının hemen girişinde bulunan Ahmet Bedevi’nin devasa anıt mezarını görebilirler.

Çevre İllerden İnsanların Gözdesi

, yaz kış insanların gözdesi olmuş bir piknik ve tatil alanıdır. Manisa merkezden buraya minibüsler ile çıkılmakta. Yolda, Seyir Tepesi olarak adlandırılan bölgede durum aşağıdaki eşsiz Manisa manzarasının tadını çıkarmamak olmaz. Bu noktada aracınızı durdurup hem temiz havanın hem de manzaranın güzelliğinden yararlanabilirsiniz. Yol kenarındaki çardakları göreceksiniz.

Eşsiz Manzaralı Manisa Spil Dağı Spil Dağı’nda konaklama yapmak isteyenler için bu bölgede bulunmakta. Dilerseniz kendi çadırlarınızla, dilerseniz burada bulunan evleri kiralayarak konaklama yapabilirsiniz. Evler 4 ila 8 kişilik olarak tasarlanmış ve kalacağınız süreyi önceden belirlediğiniz taktirde eğer evler de uygunsa dilediğiniz kadar kalmakta özgürsünüz. Burası yakın çevre halkı tarafından oldukça rağbet gören bir yer olduğundan gelmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmanız gerekmekte. Spil Dağı Milli Parkı’na giriş ücretleri arabalar için 7 TL. Minibüs 20, otobüsler için ise 40 TL. Kendi çadırınızı kurmak isterseniz çadır yeri kirası olarak da günlük 15 lira ödüyorsunuz.

Bir önceki yazımız olan Bozcaada’da Ücretsiz Tatil Yapılacak Yerler başlıklı makalemizde Bozcaada tatil yapmak, Bozcaada ücretsiz tatil ve Bozcaada’da Ücretsiz Tatil yapılacak Yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın