gezilecek yerler
İç Anadolu bölgesinde yer alan ve ülkemizin büyük şehirlerinden bir tanesi de Eskişehir’ dir. Porsuk Çayı ile sahil kasabası gibi görünen Eskişehir bizlere bir nevi Venedik kanalını andırmaktadır. Eskişehir özellikle turistler için en aktif bölgelerden bir tanesidir. Çünkü gerek sosyal yaşantısı gerekse yaşam koşulları Eskişehir’ de eğlenceli bir yaşam bulunmaktadır. Yıllarca birden fazla medeniyete ev sahipliği yapan Eskişehir kültürel hayatı ile turistlere aynı zamanda nostaljik bir yaşamın kapılarını aralamakta.
Eskişehir yapılanma bakımından müzeleri bolca olan illerimizden bir tanesi. Sanat alanında da oldukça gelişmiş düzeyli olan bu ilimiz turistlere değişik alternatifler sunmakta. Geleneksel olarak sunulan tatlar ise Toyga Çorbası, Kalem Dolması, Kaşık Böreği ve özellikle nereye giderseniz gidin muhakkak tatmadan dönemeyeceğiniz Çibörek Eskişehir’ in lezzetlerindendir.

Eskişehir gezilecek yerler

Odunpazarı Evleri
Osmanlı döneminden kalma olan bu evler Evliya Çelebi’ nin de zamanda şahitlik ettiği yapılardan bir tanesidir.

Eskişehir gezilecek yerler

 

Parkı
Bilim, sanat ve kültürün birleşim noktası olan Sazova Parkı ülkemizin en büyük park alanlarından bir tanesidir. Toplamda ise 400 bin metrekarelik alan üzerine kurulmuştur.

Eskişehir gezilecek yerler

Camii Külliyesi
Tarihi yapılanma olarak beldenin en popüler gezi alanlarından bir tanesi de Kurşunlu Camii Külliyesi’ dir.
Eskişehir Hayvanat Bahçesi
Sazova Bilim ve Sanat Parkı’ nın bir birimi olan Eskişehir Hayvanat Bahçesi özellikle çocuklu aileler için bir nevi eğlenceli vakit geçirebilecekleri alanlardan bir tanesidir.

Eskişehir gezilecek yerler

Eti Sualtı Dünyası
Burası da Sazova Parkı içerisinde bulunan alanlardan bir tanesidir. Bu alan içerisinde Hayvanat Bahçesi’ ne bağlı bir alan içerisinde konumlandırılan akvaryumu gezmektesiniz. Bu yapılanmaların hemen hemen yakın zaman içerisinde yapılandırıldığını söyleyebiliriz.
Eskişehir Müzesi
Balmumu heykellerinin yer aldığı müze Eskişehir’ de en dikkat çekici özelliğe sahip müzelerden bir tanesidir. Müze içerisinde dünyaca ünlü bir çok kişinin balmumu heykeli bulunmaktadır.

Eskişehir gezilecek yerler

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Bali gezilecek yerler başlıklı makalemizde Bali hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın