birçok döneme ev sahipliği yapmış ve kültürü ile zengin olan bir il olarak karşınıza çıkıyor. Lületaşının merkezi olarak bilinen bölge turist sayısı açısından da oldukça zengindir. Hem yerli hem de yabanı turistin ilgisini çeken şehir tarihi yerleri ve gezilecek yerler açısından gezi severleri memnun ediyor. Türkiye’nin en yaşanılabilir şehirleri arasında yer alması da önem taşıyor. Sokaklarının temiz ve bakımlı olması yanı sıra parkları da yaşam kalitesinin artmasına olanak sağlıyor.

Gezilecek Yerleri

Eskişehir’e geldiğinizde mutlaka Bilim Sana ve Kültür Parkını görmeniz gerekir. 400.000 metrekare alana kurulu olan parkta aradığınız her eğlenceyi bulabiliyorsunuz. Parkın içerisinde yer alan Masal şatosu da oldukça ilgi çekici olarak duruyor. Gittiğinizde içerisini mutlaka gezmelisiniz. Gezilmesi gereken diğer yerler arasında ise Odun pazarı evleri bulunuyor. Birbirinden güzel evleri ve sokakları dünyaca ünlü bir üne sahip olması ile de tanınıyor. Balmumu heykeller müzesi de Odunpazarı içerisinde yer alıyor. Her iki yeri aynı anda gezme fırsatını da elde edebilirsiniz.

Porsuk Çayı

Sakarya ırmağının bir kolu olan Porsuk çayı da gezilecek yerler açısından önemli bir yere sahiptir. Havaların güzel olduğu dönemde çayın içerisinde gondol turları düzenleniyor. Oldukça keyifli olan gondol turuna katılarak eğlenceli bir zaman dilimi geçirebilirsiniz.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Frig Vadisi

Tarihe merakınız var ise Frig vadisi sizi çok etkileyecektir. Frigyalılar’ın 3000 yıl önce kayaları oyarak yaptıkları evler mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Evlerin içerisini gezebilir ve kayaların nasıl oyulduğu hakkında da bilgiler alabilirsiniz.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Şelale Park

Eskişehir’in en büyük şelalesi konumunda yer alan bu alan 1.400 metrekarelik bir alana kurulmuştur. İçerisinde spor alanları ve yürüyüş yapabileceğiniz bölümler bulunuyor. Manzara açısından oldukça kaliteli görsele sahip olan bu bölgeyi mutlaka görmeniz gerekiyor. Gezilecek yerler açısından ilk sırada bulunan bu bölgenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Eskişehir Gezilecek Yerler

Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi

Müzede balmumundan yapılmış olan heykelleri görebilirsiniz. Birçok ünlü kişinin birebir yapılan heykelleri sizi oldukça şaşırtacaktır. Heykeller arasında bilim insanları, tarihi karakterler ve ünlü oyuncular yer alıyor.

Bir önceki yazımız olan Muğla Gezi Rehberi başlıklı makalemizde fethiye ve muğla hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın