’nin Paris’i denilen bu güzide kentimiz, Palandöken Dağları eteklerinde yer alıyor. Dağ ve platoların arasında kalan Erzurum, Türkiye’nin de en yüksek ilidir. En büyük özelliklerinden birisi de senenin 6 ayı kayak, snowboard gibi kış sporlarının yapılıyor olmasıdır.

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi

Palandöken Kayak Merkezi

 

Palandöken Kayak Merkezi, birçok açıdan ismini dünyaya duyurmuş ve oldukça modern bir alt ve üst yapıya sahiptir. 1993 yılında kış turizmi için açılan Palandöken Kayak Merkezi, 2011 senesinde ‘Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’ organizasyonuna ev sahipliği yapmıştır.

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi

Kayak merkezinin en yüksek noktası Ejder Tepesi’dir. 12 bin kişiye aynı anda hizmet verme kapasitesine sahiptir. Merkezde toplam 1 gondol, 2 baby lift, 1 teleski ve 10 bulunur. Bunun dışında 4 doğal pist, 2 zor, 8 orta ve 7 tanede kolay pist bulunuyor.

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi’nde kayak ve snowboardın yanı sıra paintball, snowtube, yamaç paraşütü ve dağcılık gibi aktivitelerde yapılmaktadır. Burada sezon Kasım ayında başlayıp Mayıs ayının başına kadar devam etmektedir.

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi

Bölgede 3 adet 4 yıldızlı otel ve 2 adette 5 yıldızlı otel bulunuyor. Şehir merkezine yakın olduğundan dolayı konaklamanın kent merkezinde de yapılabilmesi imkanına sahiptir. Diğer kayak merkezlerine göre oldukça ekonomik olmasından dolayı, kayakçılar tarafından oldukça ilgi görmektedir. Konaklamanın yanı sıra bölgede kayak ekipmanlarını uygun fiyata kiralayabileceğiniz çok sayıda küçük işletmelerde bulunmaktadır.

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi

Bir önceki yazımız olan Montreal Gezi Rehberi başlıklı makalemizde botanik bahçesi, kent merkezi ve Montreal hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

2 YORUM

  1. 1993 yılından beridir aktif olarak kullanılıyor bende babamla birlikte 2000 yılından beri düzenli olarak gidiyorum.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın