Ermenistan, Kafkasya olarak tabir edilen coğrafyada bulununan, önemli tarihi ve turistik yerlere sahip olan bir ülkedir. Ülkemizle Ermenistan arasında bulunan siyasi mesafe sebebiyle Türkiye’den çok fazla kişi Ermenistan’a bireysel turist olarak gitmemekte. Bunun yerine daha çok turlarla Ermenistan’a giden Türk vatandaşları var.

Ermenistan Gezi Rehberi

Ermenistan’a turist olarak gitmek elbette diğer ülkelere turist olarak gitmekten çok farklı olacaktır. Bireysel olarak Ermenistan’a turist olarak gittiğinizde başınıza bir iş gelirse burada herhangi bir Türkiye temsilciliği bulunmadığı için sorun yaşamanız olası bir durum. Ancak bir turla gittiğinizde bu tarz sorunları yaşamak daha zor. Komşumuz olan Ermenistan’a kara sınırımız yıllardır kapalı. Bu yüzden Gürcistan ya da başka herhangi bir ülke üzerinden buraya gitmek mümkün.

Ermenistan Gezi Rehberi

Ermenistan uzun yıllar Sovyetler Birliği’nin bir parçası olduğu için buradaki mimaride bariz bir Rus etkisi görülmekte. Ermenice konuşulan ülkede büyük çoğunluk Rusça da konuşmakta. Ermenistan’ı ziyaret edecek en uygun dönem yaz aylarıdır. Bu dönemde hava sıcaklığı yükselir ve yağmur oranında azalma görülür. Başkent Erivan’da ulaşım ağı geniş ve ucuzudur. Bu yüzden istediğiniz yere kısa sürede ulaşmanız mümkündür.

Ermenistan Gezi Rehberi

Ermenistan’da Ne Yenir?

Ermeni mutfağı Türk mutfağıyla benzerliklere sahiptir. Yakın doğu ve Akdeniz mutfağının karışımını bulmak mümkündür. Yemeklerde çok fazla baharat bulunmaz ve her yemek kaliteli malzemeler seçilerek yapılmaya çalışılır. Bununla birlikte Ayran, yoğurt, cacık ve yaprak sarma gibi pek çok tat yabancı olmadığımız tatlardır. Ermenistan’ın ulusal meyvesi şeftalidir ve hemen hemen her yerde şeftali bulmak mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Belarus Gezi Rehberi başlıklı makalemizde belarus gezi rehberi, beyaz rusya ve kiril alfabesi hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar: ermenistan gezi

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın