Gezilecek Yerler

Dünyadaki en kalabalık nüfusa sahip Müslüman ülke olan Endonezya, aynı zamanda dünyanın en büyük takımada devleti olarak da bilinmektedir. Nemli ve sıcak bir iklimi olan bu ülkede doğal olaylara sıkça rastlanır. Yanardağ patlamaları, tsunami, deprem gibi felaketler sıkça görülür. Irmak ve akarsu açısından epey yoğundur. Ülke içerisinde üç farklı zaman dilimi bulunur ve Endonezya gezisi için saat farklarını kontrol ederek yola çıkmanız gerekir. Başkenti Cakarta olan ülkede 17 bin 508 ada yer almaktadır.

Endonezya Gezilecek Yerler

Dil ve Kültürel Özellikler

Endonezya’da etnik gruplar, farklı din ve kültüre mensup topluluklar oldukça fazladır.  Bu çeşitlilik, halk arasında 250 farklı lehçenin konuşulmasını sağlar. Aynı durum din açısından da görülür. İslam, Hinduizm ve Hıristiyanlık dinleri yanında Budizm ve Konfüçyanizm gibi inançlar da görülebilir. Geçmişte deniz ticaret yolu üzerinde bulunması, bölgenin kritik öneme sahip olmasını sağlamış kültürel farklılıklar için de zemin yaratmıştır.

Endonezya’ya Ne Zaman Gidilir?

Kış mevsimi yaşanmayan Endonezya’ya gidilecek en uygun zaman nisan ekim ayları arasındadır. Diğer zamanlarda çoğunlukla yağmurlu günler yaşanır.   En kuru olan dönemler bahsedilen ay aralığıdır. Ulaşım açısından da birçok havayolu firmasının doğrudan buraya ulaştığı görülebilir. Başkente doğrudan ulaşım ve isteğe göre aktarmalı şekilde de gidilebilmektedir. Havaalanından kent merkezleri ve diğer bölgelere taksi ya da toplu taşıma araçları kullanılarak ulaşılabilmektedir.

Endonezya Yemekleri

Pirinç Endonezya yemekleri için temel malzeme olarak düşünülebilir. Neredeyse her yemeğin yanında pilav servisi yapılır. Bunun dışında ülkede yapılan yemekler, binlerce farklı kültürün çeşidini içinde barındırır. Çin, Ortadoğu, Avrupa, Hindistan mutfaklarının etkilerini burada görmek mümkündür. Ulusal yemeklerden bazıları, nasi goreng, gado gado, soto olarak sıralanabilir. Meyve olarak mongostan, durian, bazılarıdır. Tropik lezzet sevenler için bunların mutlaka denenmesi önerilir. İçecek olarak da Endonezya’da çay ve kopi ismindeki kahve tüketilir.

Endonezya Festivalleri

Endonezya Gezilecek Yerler

Garebeg Java, Endonezya festivalleri arasında en popüler olanlardan biridir. Ocak- nisan ayı sonu ile kasım aylarının başında yapılan festivalde geleneksel kıyafetlerle Endonezyalılar şarkı söyler ve dans ederler. Diğer festivallerden bazıları şöyle sıralanabilir:

 • 17 Haziranda bağımsızlık günü
 • Temmuz aylarında erau festivali
 • Mayısta budanın doğum ve ölümünün anılması
 • 16-17 ağustosta dragon tekne yarışları
 • Yazar ve okuyucular festivali
 • Asmat kültür festivali

Endonezya’da Gezilecek Yerler

Endonezya’da gezilecek yerler şöyle sıralanabilir:

 • Sulawesi Adası Tana Torajo, kültür gezileri ve doğa sevenler için idealdir.
 • Komodo Adaları Komodo Ejderleri, ejder severlerin ziyaret etmek isteyeceği bir yerdir.
 • Sulawesi Adası -Bunaken, birçok noktadan dalış imkânı veren oldukça eğlenceli bir yerdir.

Endonezya Gezilecek Yerler

 • Kalimantan Adası -Mahakam Nehri, en eski yağmur ormanlarının olduğu yerdir. Nehirde gemi yolculuğu yapılabilir.
 • Java Adası -İjen Krateri, en aktif volkanlardan biridir. Yanardağın çok olduğu Endonezya’da burada mavi ateş görebilirsiniz. Mavi ateşi dünyada sadece iki yerde görme şansı olduğundan bu fırsatı kaçırmamanız önerilir.
 • Sulawesi Adası  -Togian Adaları, 56 tane adadan oluşan bu bölüm tatilinizde görmeden gitmemeniz gereken yerlerden.
 • Bali Adası -Tanah Lot, Endonzeya’da gezilmesi gereken yerler arasında en popüler olanlardandır. Gün batımının iyi göründüğü bu yerde akşamüzeri oldukça iyi geçecektir. Uzak Doğu gezimize buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Malezya En Yüksek Tepeler başlıklı makalemizde malezta ve malezya hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

2 YORUM

 1. Hello. I have checked your neyerdenegokte.com and i see you’ve got some
  duplicate content so probably it is the reason that
  you don’t rank high in google. But you can fix this issue fast.
  There is a tool that creates articles like human, just
  search in google: miftolo’s tools

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın