Ege kasabalarından biri olan ve son yıllarda gördüğü yoğun ilgi nedeniyle turizm merkezi haline gelen Alaçatı, kasaba tatilcilerinin en çok uğradıkları noktalardan biri konumunda.

Şirin Kasaba Alaçatı

Alaçatı cumbalı taş evleri ile dikkat çekiyor. Taş evleri rengarenk kapı ve pencereler süslüyor ve bu da kasabaya çok şirin bir hava katıyor. Evler begonviller ve sardunyalarla sarmalanmış durumda. Arnavut kaldırımlı sokakları ve mavi tahta sandalye kullanan işletmeleri sıcacık bir hava yaratıyor.

Ege’nin İncisi Alaçatı

Alaçatı’da Neler Yapılabilir?

Alaçatı Avrupa’nın en çekici plajlarına sahip. Bununla bilirlikte Hacımemiş sokağı Alaçatı’nın en özel sokaklarından biri. Sokakta birçok antikacı olmasının yanında kafe ve restoranlar da bulunuyor. Galeriler, seramik ve cam işçiliği atölyeleri çok ilgi çekiyor. Her cumartesi oldukça geniş bir alana kurulan Alaçatı pazarında köylülerin yetiştirdiği organik ürünlere ulaşmak mümkün.

Ege’nin İncisi Alaçatı

Kumsallar

Alaçatı’da harika kumsalların olduğu herkes tarafından bilinmekte. Kumsalı, temiz denizi ve meşhur Alaçatı rüzgarı yerli turistler kadar yabancı turistleri de çekiyor. Alaçatı rüzgarı bölgeyi rüzgar sörfü yapmak isteyenler için ideal hale getiriyor.

Ege’nin İncisi Alaçatı

Yel Değirmenleri

Alaçatı’nın simgesi haline gelen taş yel değirmenleri 1850’li yıllardan kalma ve buranın en eski yapıları arasında. Alaçatı merkezde yer alan bir tepenin üzerinde kurulu olan yel değirmenleri birbirinden farklı dört değirmenden oluşuyor. Alaçatı’ya gelince mutlaka Çeşme kumrusunun ve nefis ege mutfağının tadına bakılmalı.

Bir önceki yazımız olan Plovdiv Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Bulgaristan, Filibe ve Kırcali hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın