SAKIZ ADASI

Yunanistan’a ait olan Türkiye’ye en yakında bulunan adalardan biridir.Çeşme ilçemizin tam karşısında yer alır.Ege Denizi’nde bulunur.904 kilometre kare yüzölçümü vardır.Yüzölçümü açısındanYunan adaları içinde en büyük beşinci adadır.Oinusses(koyun)Adası ve Psara(balık)Adası  küçük adalar olup ’na bağlıdır.Şehir merkezi Chios Town(Hora)dır.

Sakız Adası’nda damla sakızı üretimi yapılır ve sakız ağacı yetişir.Adını da buradan alır. Adanın en büyük gelir kaynağı damla sakızıdır. Bunun yanı sıra zeytinyağı uzo turunçgiller vişne ve incir de üretilir.Sakız Adası Dünya’nın cennet köşelerinden biri olup her tarafı eşsiz güzellikler sunan kumsallarla kaplıdır.Bu nedenle bol sayıda turist çeker. Dünya’nın dört bir yanından gelen turistler eşsiz kumsallarında denizin ve güneşin tadını çıkarır. Bu durum da adaya gelir getiren unsurlardan biridir.

Ayrıca adanın tarihi zenginlikleri de vardır.Tarih boyunca pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmıştır.Bu nedenle adadaki tarihi yapı ve müze de görülmeye değer izler taşımaktadır.Adadaki orta çağ köyleri de son derece önemli güzelliktedir.

Sakız Adası’nda Gezilecek Yerler

Adanın zengin tarihi Neolitik Çağ’a kadar uzanır.Muhteşem bir doğaya sahip olması ve Yunan Kültürü de bu adayı ünlü yapar.Görülmesi gereken yerler adadaki çeşitli müzeler :  (Arkeoloji Müzesi Bizans Müzesi Jüstinyen Müzesi Tıp Müzesi ve Denizcilik Müzesi’dir.Bunun yanı sıra Kampos Olimpos Mağarası Sakız Limanı Ada Kalesi  Manastır Heraklion Bahçeleri Agio Galas Mağarası Koyun Adası ve Balık Adasıdır.

Sakız Adası Plajları

Deniz tatili için adaya gelenlerin istek ve ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde çok çeşitli plajları bulunur.Şehir merkezine yakın olmak isteyenler Ormos Lou Lo ve Tagma’yı tercih ederler.Su sporunu sevenler Afanis Naftis ve Bella Vista’da rüzgar sörfü yapabilir.Daskalopetra (Öğreten Taş) Plajı’nda Homeros’un oturduğu öne sürülen taş incelebilir. Yalıkari  Nagos  ve  Yossonas Plajlarıçakıl  taşlıdır.Komi  plajı  ise  ince  kumludur.Adada  tek  siyah  kumlu  plaj Maura   Volia’dır ve  kumu   çok   dikkat  çeker.

Sakız Adası Köyleri

Adada pek çok sakız ağacına ev sahipliği yapan bereketli topraklar güneyde yer alır.Mimarı dokusu ve  eşsiz güzellikleri ile hayranlık yaratan köylerden en büyüğü Pyrgi Köyü’dür.Bu köyün en önemli özelliği geometrik şekillerle süslenen bina duvarlarıdır.Bu köyün güneyinde başka bir ortaçağ köyü olan Mesta yer alır.Köyde evler çok yakın inşa edilmiştir ve köyün tek çıkış kapısı vardır.Buranın incir rakısı ve yerel şarapları tadılmaya değerdir.Bunlardan başka Anavatos Armolia Volissos Kardamyla ve Kalimasia köyleri de görülmeye değerdir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Kayseri Erciyes Dağı başlıklı makalemizde Erciyes Dağı tarihi eserleri, Erciyes Dağı'nda bulunan mağaralar ve Kayseri Erciyes Dağı hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

3 YORUM

  1. Plajlarını anlatmama gerek yok, sıcak bir tatil için bence en iyi yer sakız adası, hem ekonomik olarak sizi çok yormuyor hemde fazlasıyla gezecek yeri var.

  2. Sakız adasına bağlı küçük adalarda var, bir kez gittinizmi gezecek o kadar yer sizi bekliyor ki asla canınız sıkılmıyor.

  3. Bizim bu yaz ki hayalimizde sakız adasına gitmek var ama daha planlamadık gideceğimiz yerleri, eğer ekonomik olarak uygun gelirse bu yaz sakız adasındayız.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın