özellikle doğa tutkunlarına hitap ediyor diyebiliriz. Çünkü Karadeniz Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden biri olan Düzce’de huzurlu zaman geçirebileceğiniz birçok doğal ortam bulunmaktadır. listemizi hazırlarken, merkezdeki tarihi ve turistik alanlara öncelik verdik. Ardından ise stresten uzaklaşmak isteyenler için ve gezi rotalarını listeledik…

Düzce Gezilecek Yerler Listesi

Düzce Gezilecek Yerler Listesinin En Esrarengiz Yeri

Küçük bir il olmasına karşın turizm açısından önemli yerlerden biri olan Düzce’nin en mistik tarihi yeri Fakıllı Mağarası’dır. Merkeze sadece 8 km uzaklıkta bulunan mağara, şehrin en esrarengiz yerlerinden biridir. Damlataş zengini olan mağaranın bilinen toplam uzunluğu 1012 metredir fakat bu alanın yalnızca 350 metrelik kısmına misafir kabul ediliyor. Mağaranın nefes darlığı ve astım rahatsızlıklarına iyi geldiği bilindiği için dünyanın dört bir yanından ziyaretçi topluyor.

Düzce Gezilecek Yerler Listesi

Akçakoca’nın Simgesi Haline Gelen Ceneviz Kalesi

Akçakoca, Karadeniz Bölgesi’ndeki Düzce’nin sahil ilçelerinden biridir. Bu ilçedeki Ceneviz Kalesi UNESCO Dünya Geçici Miras Listesi’nde yer almayı başaran, bölgenin en dikkat çekici tarihi mekanıdır. 4.Haçlı Seferleri sırasında büyük çoğunluğunu Latin’lerin oluşturduğu Haçlı Ordusu İstanbul’a gelerek, 1261 yılına kadar Karadeniz’in kıyı kentlerinden egemenlik kurmuşlardır. Ceneviz Kalesi’nin inşası bu döneme kadar uzanmaktadır. Düzce gezilecek yerler listesindeki kalenin, avlusu ve avlu içerisinde de 5.30 metre uzunluğunda dönemin su ihtiyacını karşılamak amacıyla yapılmış bir su sarnıcı bulunmaktadır. Turistik bir alanda kurulu olan bu kaleyi gezerek, kültür turu imkanı bulabilirsiniz.

Düzce Gezilecek Yerler Listesi

Tek Bir Çivi Çakılmayan Hemşin Cami

Osmanlı Devleti padişahlarından 2. Mahmud 1834 yılında Hemşin Köyü’nde birbirine geçirilen kerestelerden bir yapı inşa ettiriyor. Neredeyse 200 yıla yakındır varlığını sürdüren camide, üst kat ahşaptan alt kat ise yığma taşlardan oluşuyor. Köyedeki camiyi bu kadar ilginç kılan ve Düzce gezilecek yerler arasında bulunmasına sebep olan ise tek bir çivi dahi çakılmadan yaptırılmasıdır. O dönemde çevre köylerin Cuma namazı kılabilmesi için ibadet mekanı vazifesi gören cami, şimdilerde yabancı ve yerli turistlerin rotalarından biri konumunda.

Düzce Gezilecek Yerler Listesi

Düzce Gezilecek Yerler : Kurugöl Kanyonu

i bitirip, biraz daha doğayla baş başa kalabileceğiniz bir yer arıyorsanız Kurugöl Kanyonu tam size göre! Özellikle macerayı sevenler için zor derecelerden oluşan parkurları ilgi çekici. Aynı zamanda eşsiz doğada kolay parkurlarda yürüyüş yapma imkanı da bulabileceğiniz bir yer.

Düzce Gezilecek Yerler Listesi

Düzce’de Gezilecek Yerler: Aydınpınar Şelaleleri

Düzce gezilecek yerler listesindeki Aydınpınar Şelaleleri, merkeze yaklaşık 9 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Şelale, ardı ardına dökülen 5 ayrı şelale kümesinden oluşmaktadır. Bölgenin önemli yürüyüş parkurlarından birine sahip olan şelalede, orta ve zor derecede çeşitli parkurlar mevcut. Yürüyüş haricinde rengarenk ağaçlar arasında foto-safari ve trekking yapabilirsiniz. Ziyaretçilerine tam bir görsel şölen sunan Aydınpınar Şelaleleri, çadır kampı için de uygun bir arazide yer almaktadır.

Düzce Gezilecek Yerler Listesi

Anadolunun Cennet Köşelerinden Biri Akçakoca

Coğrafi konumu açısından Anadolu’nun cennet köşelerinden biri olarak adlandırılan Akçakoca, bitkisel çeşitliliği ile göz kamaştırmakta. Doğa, tarih, deniz ve kültürün bir arada bulunduğu bu ilçe, kendi topraklarından doğan Melen Çayı havzasının içerisinde yer alıyor. Özellikle doğa tatili ya da hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenler, Düzcede merkezde gezilecek yerler haricinde Akçakoca’yı da keşfedebilirler!

Düzce Gezilecek Yerler Listesi

Rafting Yapmak İsteyenler İçin Melen Çayı

Melen Çayı’nın yüzde 20’lik kısmı Sakarya il sınırında kalsa da, kalan yüzdelik dilimin çoğunluğundan dolayı Düzce’de gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Rafting sporuna önemli ölçüde katkı sağlayan Melen Çayı, özellikle su sporlarına karşı ilgisi olanlar için ideal bir yer.

Düzce Gezilecek Yerler Listesi

Düzce Gezilecek Yerler: Toptepe Mesire Alanı

Düzce’de gezilecek piknik yerleri arıyorsanız Gölormanı Köyü sınırları içerisindeki Toptepe mesire alanını ziyaret edebilirsiniz. Şehir merkezine 14 km mesafede olan bu alan, halk arasında Şahin Tepesi olarak adlandırılmaktadır. Düzce Ovası’nı kuşbakışı izleyebileceğiniz en güzel noktalardan biri burasıdır. 162 basamaklı Karkas gözlem terasından muhteşem manzarayı izleyebilir, fotoğraflar çekebilir ya da kır gazinosunda yöreye özgü yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Düzce gezilecek yerler içerisinde organik tarım oranı maksimum seviyelerde olan Dadalı Köyü, mimari açıdan ülkemizin en estetik ibadet yerlerinden biri olarak bilinen Akçakoca Merkez Cami ve tarih boyunca kullanılan ender mağaralardan biri olan Sarıkaya Mağarası’da yer almaktadır. Eğer vaktiniz varsa Torkul Göleti, Konuralp Antik Tiyatro, Efteni Gölü, Odayeri Yaylası ve at çiftlikleri de Düzce’de gezilecek yerler arasındadır…

Düzce Gezilecek Yerler Listesini Zenginleştirmek İçin…

Balıklı Yaylası ve Pürenli Yaylası gibi sizin de keşfettiğiniz doğal güzellikler olursa, Düzce gezilecek yerler listesine eklenmesi için yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Adıyaman Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Adıyaman gezilecek yerler, Adıyaman tarihi yerleri resimli ve Adıyaman turistik yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın