Dünyanın en küçük ülkesi olma özelliği bir tarafa dursun aynı zamanda çok sayıda insan için dini anlamda kutsal olan bir ülke Vatikan. Bu sebepten dolayı da yılın her mevsimi sürekli olarak ziyaretçi akınına uğruyor. Her ne kadar İtalya sınırları içerisinde özerk bir ülke olsa da ülkenin turizm gelirleri pek çok ülkeden daha fazla.

Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan

Vatikan’ın İtalya sınırları içerisinde olması ülkeyi İtalya’ya bağımlı yapmıyor. Tam tersine Vatikan ’ın bir bayrağı, yasaları, ordusu ve kendine ait sınırları var. Her ne kadar İtalya ile arasında bir sınır olsa da elbette ki bu biraz da sembolik bir sınır. Vatikan’a giriş ve çıkışlarda herhangi bir pasaport kontrolü de yok. Ülkenin çevresinde sınır olarak kabul edilen dev surlar mevcut. Bu surların içerisinde çok çeşitli tarihi müzeler, rengarenk çiçeklerden oluşmuş bahçeler ve başta Papa olmak üzere diğer din adamları için yapılmış yapılar bulunmakta.

Yeminli İsviçre Muhafızları

Vatikan’ın nüfusu 800 kişi civarındadır. Ülkenin en büyük gelir kaynağı turizmdir. Bu turizm elbette bir din turizmidir. Noel ve Paskalya zamanı burası Katolik dinine mensup insanların akınına uğramaktadır. Burası pek çok ülkede tarafından da önemsenen bir yer olmuştur. Bu yüzden bazı ülkeler buraya çeşitli yardımlarda da bulunmaktalar. Örneğin Vatikan ’da İsviçre ordusuna ait muhafızların tarihi kıyafetlerle nöbet tuttukları görülebilir. Bu muhafızlar Papa’nın uğrunda ölmek için yemin ettikten sonra Vatikan’da görevlendirilirler.

Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan

Vatikan’da gezmek için sayısız müze bulunmakta. Bu müzeler arasında sanatla ilgili olanların yanında dini müzelerde mevcut. Örneğin geçmiş Papalara ait eşyaların ve giysilerin sergilendiği müzeler en çok turist çeken yerler.

Bir önceki yazımız olan Alcatraz Adası başlıklı makalemizde Alcatraz Adası, Alcatraz Hapishanesi ve Alcatraz hapishanesi nerede? hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın