Tatilini olağanüstü güzellikte bir kumsalda ya da ilham verici bir kumsalda geçirmek, herkesin hayali olduğu gibi en ideal tatil şeklidir aynı zamanda. Dünyanın en iyi kumsalları listesinde ülkemizden de Muğla İztuzu Plajı, Antalya Kaputaş Plajı ve Antalya Patara plajı gibi beş da yer almaktadır.

 

Yunanistan Gramvousa Adası Balos Kumsalı

Dünyanın en ünlü plajlarından biri olan Balos plajı, sahip olduğu enfes denizinin haricinde harikulade doğası ile de ziyaretçilerinin ilgisini çekmektedir. Yunan adalarının Karayipleri olarak adlandırılan Balos plajı, Girit’te yer almaktadır. Balos plajında denizin ve eşsiz doğanın tadını çıkarırken, bir diğer yandan kimsenin yaşamadığı Gramvousa Adası’nda antik kaleyi gezerek, tarihi dokunun da tadını çıkarmak mümkündür.

Dünyanın En İyi Kumsalları
Gramvousa Adası Balos Plajı

 

Avustralya Withsunday Adaları Whitehaven Kumsalı

Whitehaven plajına Whitsundays Adaları ev sahipliği yapmaktadır ve Avusturalya’nın ve Dünya’nın en iyi kumsalları listesinde yer almaktadır. Yeryüzünde cennetin yaşanmasına olanak tanıyan Whitehaven plajı, silikon beyaz kumlar ile mavinin her tonunun görülebileceği yedi kilometrelik bir uzunluğa sahiptir. Okyanusta serinleyebileceğiniz ve beyaz kumsallarında dilediğinizce yürüyebileceğiniz Whitehaven plajına ulaşım sağlamak için kullanılabilecek birkaç farklı yol bulunmaktadır. Öncelikle Whitsundays Adaları arasında ulaşım sağlayan tek firmanın Cruise Whitsundays olduğunu bilmelisiniz. Whitehaven plajı, Hamilton Island, Great Barrier Reef, Airlie Beach ve Daydream Island arasında günlük özel turlar, günün farklı saatlerinde düzenlenmektedir. Eşsiz bir güzelliğe sahip olan ve turkuaz okyanus ile kar beyazı kumsalın mükemmel bir ölçüde özdeşleştiği Whitehaven Plajında, doğanın eşsiz güzelliğinin tadı çıkarılabilir ya da detaylı kuş gözlemciliği için lagüne bakılabilir.

Dünyanın En İyi Kumsalları

Antalya Kaş Kaputaş Kumsalı

Antalya’nın güzel plajlarından biri olan Kaputaş Plajı, el değmemiş doğal güzelliği ile misafirlerini ağırlamaktadır. Kaputaş plajının en önemli özelliği ise bir kanyon ağzı plajı olmasıdır. Ayrıca Kaputaş plajının turkuaz rengine sahip temiz denizi ile birinci dereceden sit alanı olması sayesinde el değmemiş doğal güzellikte olması da ziyaretçilerinin tercih nedenidir. Kaputaş plajı, kum ve çakıldan oluşmakta ve sekiz ile on metre sonrasında deniz, derinleşmektedir. Kaputaş plajının denizinin eşsiz bir turkuaz rengine sahip olmasının nedeni ise dağlardan gelen saf doğal suyun, denizin altında kaynamakta olan doğal su kaynakları ile buluşmasıdır. Temizliği ile mavi bayrağa sahip olan Kaputaş Plajı’nın bulunduğu bölgede irili ufaklı birçok mağara da bulunmaktadır. Kaputaş Plajı, Antalya merkezden üç saatlik bir mesafede ve Kaş merkezden ise yirmi dakika mesafede bulunmaktadır. Kaputaş Plajına ulaşmak isteyenler, kendi özel araçları ile ulaşım sağlayabileceği gibi Kalkan ve Kaş’tan devamlı olarak düzenlenen otobüs seferleri ile de ulaşım sağlayabilirler. Ayrıca dünyaca ünlü Kaputaş Plajına, tur tekneleri ile düzenlenen günübirlik turlar ile ulaşım sağlamak da mümkündür.

Dünyanın En İyi Kumsalları

Yunanistan’ın en popüler plajlarından biri olan Navagio Plajı, aynı zamanda Dünya’nın en iyi kumsalları listesinde de yer almaktadır. Navagios koyuna ulaşım yalnızca deniz yolu ile yapılmakta ve Zakynthos Limanı ile kırk dakikalık bir mesafede yer almaktadır. Navagio koyuna, Zakynthos limanından bir tekne ile ulaşım sağlanabileceği gibi Agios Nikolas, Skinari ve Porto Vromi’den düzenlenen düzenli turlar ile ulaşım sağlamak da mümkündür. Oldukça soğuk olan suyu ile misafirlerini ağırlayan Navagios koyu ayrıca incecik altın sarısı kumlara, turkuaz rengi bir suya ve saf kireç kayalıklara sahiptir.

Dünyanın En İyi Kumsalları
Yunanistan Zakintos Navagio Koyu

 

                      

Phi Phi Adası, Tayland’ın Krabi şehrine bağlı ve parçası olduğu takımadanın en kalabalık nüfusa sahip olanı olmasının yanı sıra en büyüğüdür. Phuket adası ve Malacca Boğazı kıyısında yer alan Phi Phi Adasına Phuket adasından ya da Krabi şehrinden kalkan botlar ile ulaşım sağlamak mümkündür. 2000 Yılında çekilen Kumsal filmine ev sahipliği yapan Phi Phi Adası, bu sayede ün kazanmış ve turistlerin adaya olan ilgisi de her geçen yıl artmaktadır. Phi Phi Adasının temiz denizi, korunmuş doğası ve plajları sayesinde ulusal park statüsüne sahip olmuştur. Phi Phi Adasında gezilip görülmesi gereken yerler arasında ise Phi Phi Viewpoint, iki adet batık gemi enkazının bulunduğu Kled Kaneo Enkazı ve Maya Koyu yer almaktadır. Phi Phi Adası, muson ikliminin etkisi altında olması nedeni ile Mayıs ve Aralık ayları arasında ki dönem en yağışlı dönemdir. Phi Phi Adasının sıcak ve kurak olduğu dönemler ise Ocak ve Nisan ayları arasında ki dönemdir. Phi Phi Adasını ziyaret etmek isteyenlerin bu dönemlere dikkat etmesi, tatillerinin güzel geçmesi adına önemlidir.

Dünyanın En İyi Kumsalları
Tayland Phi Phi Adası

 

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı olan Ölüdeniz, cenneti andıran bir tatil beldesi olmasının yanı sıra Dünya’nın en güzel kumsalı seçilmiştir. Ölüdeniz, bol oksijenli havası, mavinin farklı tonları, tarihi kalıntıları ve beyaz kumsalları ile ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Son derece sakin bir yapıya sahip olan Ölüdeniz, Deniz Kulağı adı verilmekte olan lagün oluşumlarından biri olması sayesinde durgun bir göle benzemektedir. Ölüdeniz’in sahip olduğu en önemli özelliği ise kendisini devamlı yenilemekte olması sayesinde suyunun cam gibi olmasıdır. Etrafı ormanlar ile çevrili olan ve gel git sebebi ile deniz suyunun alçalıp yükselmesi sayesinde daima temiz bir denize sahip olan Ölüdeniz, kusursuz güzelliği ile görenleri kendine hayran bırakmaktadır. Ölüdeniz’e İstanbul ile Ankara’dan düzenlenen uçak seferleri ile ulaşım sağlamak mümkün olduğu gibi Fethiye’den düzenlenen otobüs seferleri ile ulaşım sağlamak da mümkündür. Çam kokuları eşliğinde yüzülebilen, kamp yapılabilen, yamaç paraşütü ve rafting yapılabilen Ölüdeniz’de dünyanın en iyi yürüyüş rotalarından biri olarak kabul görmüş olan Likya Yolu’nda düzenlenen yürüyüş turlarına da katılmak mümkündür. Ölüdeniz’de doğaüstü bir güzelliğe sahip olan Kelebekler Vadisi, Belcekız, Faralya ve Kabak Koyu ise mutlaka görülmesi gereken yerleridir.

 

Dünyanın En İyi Kumsalları
Muğla Fethiye Ölüdeniz

Fransız Polinezyası olarak bilinen ada topluluklarından biri olan Bora Bora adaları, dünyanın en meşhur adalarından biridir. Pasifik Okyanusu’nda bulunan Bora Bora adaları, Fransız Polinezyasının bir uzantısıdır ve Avrupa Birliği toprağı olarak da kabul edilmektedir. Papeete Adasının kuzeybatısında yer alan Bora Bora adası, sahip olduğu farklı coğrafya sayesinde lagünler ile bariyer resiflerine de ev sahipliği yapmaktadır. Eski bir volkan kalıntısı olan ada, oldukça sıra dışı bir coğrafyaya sahip olması nedeni ile turistik bir önem kazanmıştır. En büyük yerleşim yeri Vaitape olan Bora Bora adası, dünyanın en meşhur olduğu kadar en pahalı tatil destinasyonları arasında yer almaktadır. Oldukça egzotik bir bölgede bulunan Bora Bora Adasına ulaşımı Pasifik Okyanusu’nda bulunması olumsuz olarak etkilenmekte ve en az üç kez aktarma yaparak ulaşım sağlamak mümkündür.

Dünyanın En İyi Kumsalları
Fransız Polinezyası Bora Bora

  Kumsalı

Hint Okyanusu’nda yer alan ve resmi adı ile Seyşeller Cumhuriyeti olan Seyşeller’in adaları genellikle volkanik türde olmasının yanı sıra granit ve dağlık bir arazi özelliğine sahiptir. En önemli gelir kaynağı turizm olan Seyşel Adalarının çevreyi korumaya yönelik yasaları ise epey sıkı tutulmaktadır. Seyşel Adalarının resmi dili Fransızca ve İngilizce olsa da Crole dili de oldukça yaygındır. Seyşel Adalarının plajları ise mavinin her tonunu görme olanağı sunan berrak ve temiz suyunun yanı sıra bembeyaz ve un gibi kumları ile ünlüdür. Küçük akvaryum plajlarında balıkları görebileceğiniz Seyşel Adalarının Mahe ve La Digue adalarında ise oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz. Seyşel Adalarından biri olan La Digue plajlarında suyun sığ olup olmaması fark etmeksizin irili ufaklı ve renkli çok sayıda balığı seyredebilirsiniz.  La Digue’nin plajlarından biri olan Anse Severe’de meyve barlarının da bulunduğu sığ sularında keyifli dakikalar geçirebilirsiniz.

Dünyanın En İyi Kumsalları
Seyşel Adaları La Digue

Muğla Dalyan İztuzu Kumsalı

Dünyada doğallığını koruyan ikinci plaj olma özelliğine sahip olan İztuzu plajının denizi kristal berraklığına sahiptir. Denize dikey olarak uzanan dağların dibinden başlayarak, dalyan deltasının ağzını kapatan İztuzu plajının kumları ise incecik ve altın sarısı bir renge sahiptir. İztuzu plajı, sığ bir kıyıya sahip olmasının yanı sıra antik çağda Kaunoslar tarafından kullanılmakta olan bir limandı. İztuzu plajının uzunluğu 5400 metredir ve plajda soyunma kabinleri haricinde yapılaşmaya izin verilmemektedir. Caretta Carettaların yumurtlama alanı olan İztuzu Plajına, yumurtalara zarar vermemeleri için kedi ve köpek gibi hayvanların girmesine izin verilmemektedir. İztuzu plajına ulaşım sağlamak isteyenler, Dalyan postanesinin yanından kalkan minibüsler ile karadan ulaşım sağlayabileceği gibi Dalyan rıhtımdan kalkan tekneler ile deniz üzerinden keyifli bir yolculuk ile ulaşım sağlayabilirler.

Dünyanın En İyi Kumsalları

 

Antalya Kaş Patara Kumsalı

Antalya’nın Kaş ilçesine bağlı olan Patara plajı, ülkemizin en önemli plajlarından biridir. Ülkemizin en uzun kumsallarından biri olan Patara Plajı, yanında bulunmakta olan Patara Antik kentinden ismini almıştır. Patara plajının sahip olduğu özellikler arasında kumunun çok ince olması ile denizinin de son derece sığ olması yer almaktadır. Yaz aylarında bile durmayan rüzgârlara sahip olan Patara plajında rüzgâr sörfü de yapılmaktadır. Patara plajı aynı zamanda Caretta Carettaların yumurta bıraktıkları yer olması nedeni ile koruma altındadır.

Dünyanın En İyi Kumsalları
Antalya Kaş Patara Plajı

Filipinler Palawan Adası Kumsalı

Filipinlerde bulunan Palawan Adası, Sulu Denizi ile Güney Çin Denizi arasında bulunmaktadır. Dünyanın en güzel adası olma unvanına sahip olan Palawan, saklı koyları, eşsiz doğası, inci gibi kumları, plajları ve mağaraları ile misafirlerini ağırlamaktadır. Tropikal iklimin hüküm sürdüğü Palawan’da gezilip görülmesi gereken pek çok yer bulunmaktadır. Palawan’da yer alan El Nido, bembeyaz kumları, göz alıcı lagünleri ve rengârenk resifleri ile görenleri adeta büyülemektedir. Palawan Adalarında bulunan Minilac Adası ile Seven Comandos Island’da bulunan eşsiz kireç taşlarının şekillendirdiği yamaçların eteklerinden şnorkeller ile masmavi sulara dalma imkânı sunmaktadır. Görenleri kendine hayran bırakan bu bölgede aynı zamanda suyun altında bulunan muhteşem resifleri görme şansına da sahip olursunuz. Palawan Adasında bembeyaz kumlara sahip Star Beach’de mutlaka görülmesi gereken manzaralara sahiptir. Ayrıca Secret Beach’de resif dalışı yapabilir ve Helikopter Adasında ise şnorkel ile dalarak, sahil boyunca yürüyüş yapabilir ve ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Midyat Konakları başlıklı makalemizde Midyat, Midyat Taş Evleri ve Mor Gabriel Manastırı hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın