Dünyanın En Büyük Şelaleleri

 

Şelaleler, doğa ananın bizlere sunduğu en büyük görsel olaylardan biridir. On binlerce ton suyun tepeden aşağıya akışını saatlerce izleyebilir, bu kadar suyun aralıksız bir şekilde nasıl akabildiğine hayret ederiz. Bugün, siz değerli NeyerdeNegokte takipçileri için dünyanın en büyük şelalelerini paylaşacağız.

 

1- Jog Şelalesi

Hindistan’da bulunan Jog Şelalesi 253 metre yüksekliğindedir. Sharavathi Nehri tarafından oluşan bu doğa harikası şelaleyi, muson yağmurları döneminde görmenizi tavsiye ederiz.

 

2- Huangguoshu

Asya’da bulunan Huangguoshu Şelalesi, 101 metre eninde ve 77,8 metre yüksekliğindedir. Bölgede bulunan 18 şelaleden biridir. Şelalenin arka tarafında oyulmuş olan 134 metre uzunluğa sahip mağara, turistlerin yakından görebilmesi için her daim açıktır.

 

3- Gullfoss

Altın Şelale manasına gelen ‘’Gullfoss Şelaleri’’ İzlanda’da bulunuyor. Beyaz Nehrin üstünde yer alan 32 metre yüksekliğinde ve iki kattan oluşuyor.

 

4- Detian Şelalesi

Çin ile Vietnam sınırı arasında bulunan bu muhteşem şelale, dünyanın en büyük 4. Şelalesi olarak bilinir.

 

5- Mavi Nil Şelalesi

Bir kısmı baraja dönüştürülen bu şelale, Kuzey Etiyopya’da yer alır.

 

6- Kaieteur Şelalesi

 

Potara Nehri üzerinde bulunan Kaieteur Şelalesi, 226 metre yüksekliğinde olup Victoria Şelalerinden 2, Niagara Şelalesinden ise 5 kat daha büyüktür.

 

7- Angel Şelalesi

 

Angel Şelalesi, dünyanın en yüksek şelalesidir. 978 metre uzunluğunda olan bu şelale, Venezuela’nın balta girmemiş ormanlarının içinde yer aldığından dolayı sadece havadan ulaşılabiliyor.

 

8- Niagara Şelalesi

Dünyanın en ünlü şelalesi olarak bilinen Niagara Şelalesini görmek için her sene yaklaşık 14 milyon turist, bu olağanüstü manzarayı görmeye gelir.

 

9- Victoria Şelalesi

Zambiya ve Zimbabwe sınırları arasında bulunan bu şelale, 108 metre yüksekliğe ve 1,7 km genişliğe sahiptir.

 

10- Iguazu Şelalesi

Brezilya ve Arjantin sınırları arasında kalan Iguazu Şelalesi, 64 metre yüksekliğinde ve 150 metre genişliğindedir. Iguazu nehri üzerinde bulunan bu şelaleye, 274 adet irili ufaklı şelale eşlik eder.

 

 

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın