Dünyanın Şelaleleri

 

Şelaleler, doğa ananın bizlere sunduğu en büyük görsel olaylardan biridir. On binlerce ton suyun tepeden aşağıya akışını saatlerce izleyebilir, bu kadar suyun aralıksız bir şekilde nasıl akabildiğine hayret ederiz. Bugün, siz değerli NeyerdeNegokte takipçileri için dünyanın en büyük şelalelerini paylaşacağız.

 

1- Jog Şelalesi

Dünyanın En Büyük Şelaleleri

Hindistan’da bulunan Jog Şelalesi 253 metre yüksekliğindedir. Sharavathi Nehri tarafından oluşan bu doğa harikası şelaleyi, muson yağmurları döneminde görmenizi tavsiye ederiz.

 

2- Huangguoshu

Dünyanın En Büyük Şelaleleri

Asya’da bulunan Huangguoshu Şelalesi, 101 metre eninde ve 77,8 metre yüksekliğindedir. Bölgede bulunan 18 şelaleden biridir. Şelalenin arka tarafında oyulmuş olan 134 metre uzunluğa sahip mağara, turistlerin yakından görebilmesi için her daim açıktır.

 

3- Gullfoss

Dünyanın En Büyük Şelaleleri

Altın manasına gelen ‘’Gullfoss Şelaleri’’ İzlanda’da bulunuyor. Beyaz Nehrin üstünde yer alan 32 metre yüksekliğinde ve iki kattan oluşuyor.

 

4- Detian Şelalesi

Dünyanın En Büyük Şelaleleri

Çin ile Vietnam sınırı arasında bulunan bu muhteşem şelale, dünyanın en büyük 4. Şelalesi olarak bilinir.

 

5- Mavi Nil Şelalesi

Dünyanın En Büyük Şelaleleri

Bir kısmı baraja dönüştürülen bu şelale, Kuzey Etiyopya’da yer alır.

 

6- Kaieteur Şelalesi

 Dünyanın En Büyük Şelaleleri

Potara Nehri üzerinde bulunan Kaieteur Şelalesi, 226 metre yüksekliğinde olup Şelalerinden 2, Şelalesinden ise 5 kat daha büyüktür.

 

7- Angel Şelalesi

 Dünyanın En Büyük Şelaleleri

Angel Şelalesi, dünyanın en yüksek şelalesidir. 978 metre uzunluğunda olan bu şelale, Venezuela’nın balta girmemiş ormanlarının içinde yer aldığından dolayı sadece havadan ulaşılabiliyor.

 

8- Niagara Şelalesi

Dünyanın En Büyük Şelaleleri

Dünyanın en ünlü şelalesi olarak bilinen Niagara Şelalesini görmek için her sene yaklaşık 14 milyon turist, bu olağanüstü manzarayı görmeye gelir.

 

9- Victoria Şelalesi

Dünyanın En Büyük Şelaleleri

Zambiya ve Zimbabwe sınırları arasında bulunan bu şelale, 108 metre yüksekliğe ve 1,7 km genişliğe sahiptir.

 

10- Iguazu Şelalesi

Dünyanın En Büyük Şelaleleri

Brezilya ve Arjantin sınırları arasında kalan Iguazu Şelalesi, 64 metre yüksekliğinde ve 150 metre genişliğindedir. Iguazu nehri üzerinde bulunan bu şelaleye, 274 adet irili ufaklı şelale eşlik eder.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Düden Şelalesi başlıklı makalemizde Düden şelalesi ve düden şelalesine nasıl gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın