Dünya’da birbirinden farklı türleri yer almaktadır. Yüzlerce bitki türünün yetiştiği bu ormanlar arasında en çok Dünyanın En Büyük Ormanları merak edilmektedir. Şimdi sizlere bu ormanların nerede olduğunu ve ne tür özelliklere sahip olduğunu aktarıyor olacağız.

Amazon Ormanları

Dünyanın En Büyük Ormanları

Dünyadaki en büyük orman denilince akla ilk olarak Amazon ormanları gelmektedir. Bu ormanın kapladığı alan yaklaşık olarak 5 milyon 500 bin kilometre karedir. 9 farklı ülkenin toprakları içinde bulunan bu ormanın yüzde 60’ı Brezilya sınırları içindedir. Ayrıca bu orman Amazon yağmur ormanları olarak da adlandırılır.

Binlerce bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapan amazon ormanları, Kolombiya, Surinam, Bolivya, Ekvador, Venezuela ve Fransız Guyanası ülke sınırları içerisindedir. Ayrıca ormanın yüzde 13’lük kısmı Peru’nun sınırları içinde kalmaktadır. Amazon yağmur ormanları genel olarak bakıldığında ülkemizden 7 kat daha büyüktür. Oldukça büyük bir alan kapladığını söyleyebileceğiniz bu ormanlar dünyanın en büyük ormanı olma özelliğini sürdürmektedir.

Afrika Yağmur Ormanı

Dünyanın En Büyük Ormanları

Milyonlarca hayvan türünün yaşadığı Afrika’da Dünyanın En Büyük Ormanları arasında gösterilen Afrika yağmur ormanları, ağaçlar, kökler ve dev yapraklardan oluşmaktadır. Kıtadaki en büyük orman, Demokratik Kongo Cumhuriyeti sınırları içerisindedir. Bölgedeki ekonomik önceliklerin değişmesiyle beraber bu ormanların oldukça zarar gördüğünü ve 2000 km’lik bir alan kadar azaldığını belirtilmektedir. Ayrıca dünyanın her yerinde ormanların tarım arazisine dönüştürülmesinden kaynaklı azalış gösterdiği bilinmektedir.

Afrika ormanlarında yapılan birçok araştırma, ormandaki ağaç varlığının azaldığını ortaya çıkarmıştır. Özellikle de uydu görüntülerine bakıldığında 90 ile 2000’li yıllar arasında her yıl 3 bin metrekarelik ormanlık alanın kesildiği ortaya çıkarılmıştır. 2000 yılından sonra ise bu kesimlerin azaldığı belirtilmiştir. Afrika bölgesinde daha çok madencilik ve petrol için bu ormanların yok edildiğini söyleyebiliriz ancak zamanlar yaşamsal ihtiyaçların iyileştirilmesi adına orman katliamların önüne geçildi aktarılmıştır. Yine de dünyanın en büyük ormanların sahip olan Afrika bölgesinde ağaç katliamlarının yaşandığını söylemek doğru olacaktır. Bu ormanlar ayrıca dünyanın en vahşi hayvan çeşitlerini barındırır ve bölge iklimi üzerinde de bir o kadar etkilidir.

Bir önceki yazımız olan Türkiye En Büyük Dağlar başlıklı makalemizde En Büyük Dağlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar: dunyanin en boyuk mesesi, dünyanın en büyük ormanları nerede

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

1 YORUM

  1. […] hayvan türünün yaşadığı Afrika’da Dünyanın En Büyük Ormanları arasında gösterilen Afrika yağmur ormanları, ağaçlar, kökler ve dev yapraklardan […]

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın