Uzundere ilçesi sınırlarında yer alan Tortum Şelalesi, özellikle kış mevsiminde soğuk havanın çok fazla hissedildiği yerlerden biridir. Ülkemizin en önemli şelalelerinden olan Tortum, 48 metre yükseklik ile dünyanın en yüksek üçüncü şelalesidir. Ziyaretçilerine görsel bir şölen sunan şelalenin üst kısmında her zaman gökkuşağı oluşmaktadır. Suların döküldüğü yerde ise büyük bir dev kazanı oluşmuş ve bu görüntüsüyle gerek yurtdışından, gerekse de ülkemizden her yıl binlerce kişiyi bölgeye çekmektedir.

Tortum Şelalesi Nasıl Oluşmuştur?

17.yüzyıl ortalarında, günümüzde Balıklı Köyü olarak bilinen yerleşim yerinin batısında bulunan dağda heyelan olması sonucu Tortum Çayı’nın önü kapanmış. Heyelanın, çayın önünü kapatması sonucunda bir göl meydana gelmiş ve bu gölle birlikte Tortum Şelalesi oluşmuştur. Günümüzde şelale üzerine kurulu olan hidroelektrik santrali sayesinde ülke elektrik üretiminin bir kısmı buradan karşılanmaktadır.

Tortum Şelalesi hakkında bilgi ararken Sudökülen ismiyle de karşılayabilirsiniz. Çünkü yöre halkı, Afrika’da bulunan Zambezi Nehri üzerindeki Vietorio Şelalesi’nden sonra 3.sırada yer alan bu şelaleye Sudökülen ismini vermiş. Şelale özellikleri ve konumu bakımından gerçekten görülmeye değer bir akarsu. Buraya gelen ziyaretçilerin dinlenebilmesi için piknik yerleri oluşturulmuş ve akarsuyun eşsiz manzarasını kaçırmak istemeyenler için de balkon yaptırılmış. Ayrıca şelalenin altında bir izleme alanı bulunmaktadır. Bu alana merdivenleri takip ederek kolaylıkla aşağıya inebilir ve Tortum Şelalesi’nin dökülüşünü anbean izleyebilirsiniz.

Tortum Şelalesi Hangi Şehirdedir?

Gölde biriken suyun, heyelan sonucu 22 metre genişlikte ve 48 metre yükseklikten dökülmesi sonucu oluşan Tortum Şelalesi hangi şehirdedir hep merak edilir.

Çünkü şelale, yükseklik bakımından ülkemizde birinci dünyada ise 3.sıradadır. cKonaklama ihtiyaçlarınız için de Uzundere’de bulunan pansiyon ve otelleri kullanabilirsiniz.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın