Dünyanın her köşesinden birbirinden farklı amaçlara, birbirinden farklı kitlelere hitap eden yüzlerce müze bulunuyor. Fakat öyle müzeler var ki, bazılarının yıllık ziyaretçi sayısı o müzelerin günlük ziyaretçi sayısına eş değer. Dünya çapında ilgi gören, sırf müze ziyareti yapmak için kilometrelerce yol kat edilen 5 müzeyi bu yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

National Air And Space Museum

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington DC’de bulunan Türkçe’si Ulusal Hava ve Uzay Müzesi olan National Air and Space Museum 1946 yılından beri ziyarete açık bir müze. Müzenin 1946 yılındaki ismi Ulusal Havacılık Müzesi imiş. O tarihlerde uzayla ilgili müzelenecek araçlar ve bilgiler olmadığından olsa gerek ”uzay” ifadesi daha sonradan eklenmiş.

Dünyada En Çok Ziyaretçisi Olan Müzeler

Ulusal Havacılık ve Uzay Müzesi 2016 yılında 7,5 milyon ziyaretçiyi ağırlamış.
Ziyaretçiler buraya geldiklerinde havacılık ve uzay tarihine bugünkü şeklini veren yüzlerce aracı inceleyebiliyorlar. Bu araçlardan biri 71.000 metrekarelik iki dev hangarda sergilenen ve tarihte açtığı yara asla kapanmayacak olan, Hiroşima’ya ilk atom bombasını atan Boeing B-29. En çok dikkat çeken uzay aracı ise 1984 yılında uzaya fırlatılan Discovery.

Her gün 10.00-17.30 saatleri arasında açık olan müzeyi yalnızca araçları incelemek için değil, uzmanlar tarafından gerçekleştirilen konferanslara, toplantılara, sergilere katılmak için de ziyaret edebilirsiniz.

National Museum Of Natural History

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti Washington DC’de bulunan müzelerden bir diğeri ise National Museum Of Natural History 1910 yılından beri ziyaretçilerini ağırlamakta olan bir müze.
Yılın 364 günü açık olan National Museum Of Natural History’de 126 milyonu aşkın bilim numunesi ve kültür eserinin yanısıra sergi ve araştırma raporlarının belgelendirildiği koleksiyonlar da sergilenmekte. Tüm bu kalıcı sergilerin ve eserlerin yanında müzede geçici sergiler de yer almakta.
Dünyada En Çok Ziyaretçisi Olan Müzeler
Müze yılın yalnızca 1 günü kapalı olduğundan dolayı çok fazla sayıda ziyaretçiye ulaşıp dünyanın en çok ziyaret edilen doğa tarihi müzesi haline gelmiştir. Hem ziyaretçilerle hem de sergilenen koleksiyonlarla ilgilenmek üzere müzede 1000den fazla hizmet personeli bulunuyor.

Metropolitan Museum Of Art

Amerika Birleşik Devletleri sınırında dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden bir diğeri olan Metropolitan Museum Of Art New York’ta bulunuyor.
Dünyanın en büyük ve en iyi sanat müzelerinden biri olan Metropolitan Museum Of Art koleksiyonunda tarih öncesi dönemden günümüze kadar dünyanın her yerinden bir araya getirilen ve 5000 yıllık dünya kültürüne ışık tutan 2 milyondan fazla eser bulunuyor. Bu eserleri görmek için müzeyi 7 milyondan fazla sayıda insan ziyaret etmiş.
Bilet fiyatları konusunda sabit bir fiyat belirlemeyen müze, ziyaretçilerinin cömert davranmasını istediği için önerilen bilet fiyatlarını yetişkinler için 25, yaşlılar için 17, öğrenciler için ise 12 dolar olarak belirlemiş.
Dünyada En Çok Ziyaretçisi Olan Müzeler
Şükran Günü, 25 Aralık, 1 Ocak ve mayısın ilk pazartesi günü dışında her gün açık olan müze pazar-perşembe günleri sabah 10.00 akşam 17.30, cuma ve cumartesi günleri ise sabah 10.00 akşam 21.00 saatleri arasında ziyaretçi kabul ediyor.

Paris Louvre Müzesi

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan simgesel yapıtlardan Louvre Müzesi 2016 yılı verilerine göre yıl boyunca 7 milyon 400 bin insan tarafından ziyaret edilmiş. Müzenin ziyaret edilmesindeki en büyük faktör Mona Lisa tablosu.
Dünyada En Çok Ziyaretçisi Olan Müzeler Salı günleri dışında her gün açık olan müzenin kapıları sabah 9’da açılıyor, çarşamba ve cuma günleri 21.45’te diğer günler ise 18.00’da kapanıyor.

National Museum Of China

Çin’in başkenti pekinde bulunan Çin Ulusal Müzesi 2016 yılında 7 milyon 600 bin kişi tarafından ziyaret edilerek dünyanın en çok ziyaret edilen müzeleri arasında birinci sıraya yerleşmiştir. 1959 yılında inşa edilen müze binası Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşu sırasında inşa edilen 10 büyük binadan biridir.
Dünyada En Çok Ziyaretçisi Olan Müzeler Müze Çin kültürü ve tarihi hakkında bilgi edinmek isteyen misafilerlerini pazartesi günleri günleri hariç sabah 9 ve akşam 16.30 saatleri arasında ağırlıyor.

 

Bir önceki yazımız olan YURTDIŞI SEYAHATLERİNİZDE HOSTEL SEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER başlıklı makalemizde hostel hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın