Dünyanın 7 harikasından bir tanesi olan Karya Kralı Mausolos için Kraliçe Artemisia tarafından yaptırılmıştır. Birden fazla mimari özelliği bir arada barındıran mezar piramit benzeri çatısı ile Mısır mimarisini, kolonları ile Yunan mimarisini, Mozolenin iç kısmı ile ise Bodrum evlerini andırmaktadır. Dünya' nın 7 Harikasından Biri Halikarnas Mozolesi  15.yy’ da gerçekleşen bir deprem sonrasında yapıtın birden fazla kısmı yıkılmış ve de bir süre taş ocağı olarak kullanılmıştır. Bodrum Kalesi yapımında bu taşların kullanıldığını da söyleyebiliriz. Dünya' nın 7 Harikasından Biri Halikarnas Mozolesi    Şimdiler de Mozole açık hava müzesi olarak düzenlenilmiş olup kullanılmaktadır. Her ne kadar dışarıdan bakıldığında yapıt oldukça basit bir taş yığını gibi görünse de bu anlamayan kişilerin düşüncesine dayalıdır. Öyle ki mimari bilgisi sağlam olan kişilerce incelendiğinde Halikarnas Mozolesi hala incelemeye değer bir eser olarak görülmekte. Dünya' nın 7 Harikasından Biri Halikarnas Mozolesi  Her en kadar şimdilerde özenle korunmaya çalışılsa da zaman içerisinde Mozole tarihi eser kaçakçıları yüzünden de oldukça zarar görmüştür. Gizemli oluşu ile iç yapısı gereği çok fazla zarar gördüğünü söylemek daha doğru olur.   Dünya' nın 7 Harikasından Biri Halikarnas Mozolesi    Halikarnas Mozolesi için eklenecek bir diğer üzücü ayrıntı ise Mozole içerisinde bulunan birden fazla heykelin ve tarihi eser parçasının İngiliz’ ler tarafından götürüldüğünü söylemeliyiz. Şimdiler bir çok eser British Museum’ da sergilenmekte. Dünya' nın 7 Harikasından Biri Halikarnas Mozolesi   

Bir önceki yazımız olan MİTTENWALD başlıklı makalemizde MİTTENWALD hakkında bilgiler verilmektedir.

 
 
Dünya' nın 7 Harikasından Biri Halikarnas Mozolesi
15.yy’ da gerçekleşen bir deprem sonrasında yapıtın birden fazla kısmı yıkılmış ve de bir süre taş ocağı olarak kullanılmıştır. Bodrum Kalesi yapımında bu taşların kullanıldığını da söyleyebiliriz.
Dünya' nın 7 Harikasından Biri Halikarnas Mozolesi
  Şimdiler de Mozole açık hava müzesi olarak düzenlenilmiş olup kullanılmaktadır. Her ne kadar dışarıdan bakıldığında yapıt oldukça basit bir taş yığını gibi görünse de bu anlamayan kişilerin düşüncesine dayalıdır. Öyle ki mimari bilgisi sağlam olan kişilerce incelendiğinde Halikarnas Mozolesi hala incelemeye değer bir eser olarak görülmekte.
Dünya' nın 7 Harikasından Biri Halikarnas Mozolesi
Her en kadar şimdilerde özenle korunmaya çalışılsa da zaman içerisinde Mozole tarihi eser kaçakçıları yüzünden de oldukça zarar görmüştür. Gizemli oluşu ile iç yapısı gereği çok fazla zarar gördüğünü söylemek daha doğru olur.  
R
[ara1reklammm]
Dünya' nın 7 Harikasından Biri Halikarnas Mozolesi
  Halikarnas Mozolesi için eklenecek bir diğer üzücü ayrıntı ise Mozole içerisinde bulunan birden fazla heykelin ve tarihi eser parçasının İngiliz’ ler tarafından götürüldüğünü söylemeliyiz. Şimdiler bir çok eser British Museum’ da sergilenmekte.
Dünya' nın 7 Harikasından Biri Halikarnas Mozolesi
 
 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın