Kuzey Afrika’da bulunan Arap ülkelerinin en değerlisi olarak bilinen Mısır, içinde tarihi, turistik, coğrafi, kültürel açıdan pek çok zenginlik barındırıyor. Bu yazımızda sizlerle bu muhteşem ülkenin gezilip görülmesi gereken yerlerini paylaşacağız.

Mısır, Kuzey Afrika toprakları içinde 1 milyon 2450 kilometrekarelik yüz ölçümüyle, 82 milyon nüfusuyla turistik değerinin yanında bulunduğu bölgenin en büyük ülkesidir.

Mısır Piramitleri

Milattan önce 2630-2611 inşa edilmiş olmasına rağmen, günümüz teknolojisiyle bile nasıl inşa edildiğini anlayamadığımız Mısır Piramitleri’nin gizemi sonsuza dek çözülemesin diye inşasında çalışan tüm işçiler katledilmiş. Yüzü aşkın sayıda büyüklü küçüklü yapılardan oluşan Mısır Piramitleri’nin en büyüğü Piramidi’dir.
Mısır’ın gezilip görülmeye değer turistik yerleri arasında en çok rağbet gören Mısır Piramitleri Eski ve Orta Krallıklar döneminde firavunlar ve firavunların eşleri için mezar olması için inşa edilmiştir. Bu piramitlerin en çok ilgi çekenleri Kahire eteklerinde olan Gize bölgesindedir. Mısır’ın önemli tarihi eserlerinden olan piramitler, Dünya’nın 7 Harikası arasında yer alır.

Dünya Harikası Mitoloji - Mısır

Keops Piramidi

Gize’de bulunan Keops Piramidi adını Mısır’ın en büyük piramidinin mimarı Keops’tan alır. En büyük piramit bu piramit olduğu için ”Büyük Piramit” olarak da adlandırılır. 139 metre yüksekliğindeki bu anıtın inşasına milattan önce 2560 yılında başlanmış ve 20 yıl sonra 2540 yılında tamamlanmıştır. Çevre uzunluğu 922 metre ve 5 milyon ton kütleye sahip bu devasa piramidin yapımında Keops’a İmhotep ve Hemiunu gibi ünlü mimarlar da yardımcı olmuştur. Mısır’ın gezilip görülmesi gereken yerleri arasında ilk sıralarda yer alan Keops Piramidi her yıl milyonlarca turisti ağırlamaktadır.

Dünya Harikası Mitoloji - Mısır

Kahire Mısır Müzesi

Mısır’ın başkenti Kahire’de 1858 yılında kurulan Kahire Mısır Müzesi günümüzde 1902 yılında Neo-Klasik tarzda inşa edilen binada ziyaretçilerine ev sahipliği yapmaktadır.
Kahire Mısır Müzesi Antik Mısır’a ait 120 bin kadar arkeolojik eserin sergilendiği, ziyaretçilerine mitolojik yollarda yürüyor hissi veren son derece ilgi çeken bir müzedir. 120 bin eseri bünyesinde barındırmakla beraber her biri ziyarete açık değildir.

Dünya Harikası Mitoloji - Mısır

Mısır’ın Osmanlı İmparatorluğu’na dahil olduğu sırada Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın verdiği emirle Mısır’a ait hiçbir eser yurt dışına çıkamamış. 1858 yılına kadar ülke içinde farklı yerlerde sergilenseler de uzun yıllardır hepsi Kahire Mısır Müzesi’nde bulunmakta ve Mısır’ın köklü tarihine aynı çatı altında ışık tutmaktadır.

Büyük Gize Sfenksi

Gize Piramitleri ile aynı alanda bulunan sfenks heykeli Kefren Piramidi’nin karşısında yer almaktadır. 6 metrelik genişliği, 73,5 metre uzunluğu ve 20 metre yüksekliğiyle ”büyük” olarak anılmasının karşılığını veren heykel aynı zamanda dünyanın tek parçadan oluşan en büyük yaş inşası olma unvanına da sahiptir.

Dünya Harikası Mitoloji - Mısır Antik Mısır döneminde aslanlara ne kadar önem verildiği bu heykelle birlikte ziyaretçilere sunulmaktadır.

Yüzyıllar boyunca piramitleriyle, doğa üstü efsanelere konu oluşlarıyla, mitolojileriyle pek çok hikayeye, efsaneye, kitaba, filme konu olan, gizemleri hâlâ çözülemeyen pek çok olayın yaşandığı Mısır’da görülmesi gereken yerler bunlarla sınırlı değil. Bir sonraki yazımızda kaldığımız yerden devam edeceğiz.

 

Bir önceki yazımız olan Como Gezi Rehberi başlıklı makalemizde Como gezisi, Como gölü ve comoda ne yenir hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın