Bir önceki yazımızda gezi sırasında gezmenizi önerdiğimiz Piramitleri, Keops Piramidi, Kahire Müzesi, Büyük Gize Sfenksi’nden bahsetmiştik. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim.

Krallar Vadisi

Mısır’da 18. ve 20. hükümdarlık döneminde firavunlar ve asiller için inşa edilen, milattan önce 16. ve 11. yüzyılda defnedilenlerin gömüldüğü altmışın üzerinde kabir Krallar Vadisi’nde yer almaktadır.
Buraya ilk defnedilen 1. Tutmose, son defnedilen ise 11. Ramses’tir. Firavunların ailelerinin de bu kabristana gömüldüğü bilinmektedir. Kabristanda Dev Memnun Heykelleri olarak adlanlarılan 3400 senelik olduğu tahmin edilen 2 adet heykel de bulunuyor. Kabristan turistlerin Mısır Piramitleri’nden sonra en çok ziyaret ettiği yerler arasındadır.

Karnak Tapınağı

Mısır’da Karnak olarak anılan bölge şapel ve çürümüş işlemeli sütundan oluşan tarihi tapınak kompleksidir. Yapımına Orta Krallık 1. Senusret döneminde başlanan tapınağın inşası Yeni Krallık dönemi Batlamyus zamanında da devam etmiştir. Tapınak Karnak adını Luksor kentinin 3 kilometre kadar kuzeyinde bulunan Karnak Köyü’nden almıştır.
Günümüzde tapınak kompleksi sayesinde Karnak Köyü Mısır’ın en turistik yerlerinden biri haline gelmiştir.

Dünya Harikası Mitoloji - Mısır 2 Kaldığımız Yerden

Gize Nekropolü

Ülkenin başkenti Kahriye’ye yarım saat ulaşım mesafesinde olan Gize Nekropolü, Gize’de bulunan eski bir kabristandır. Keops Piramidi, Büyük Gize Sfenksi gibi yapıları ve onlarca kabri kapsayan nekropol Gize Platosu üzerinde yer alan Mısır’ın en önemli arkeolojik siteleri arasındadır. Mısır gezi listenizde mutlaka bulunmasını tavsiye ettiğimiz yerlerdendir.

Dünya Harikası Mitoloji - Mısır 2 Kaldığımız Yerden

Kahire Mehmet Ali Paşa Camii

Mehmet Ali Paşa’nın verdiği emirle Kahire’nin en önemli tepelerinden birinde 1830 yılında inşası başlayan cami 1848 yılında tamamlanarak hizmete açılmıştır. Rokoko ve Barok mimari stillerini yansıtan Kahire Mehmet Ali Paşa Camii dönemin Osmanlı Mısır Valisi olan, devlete karşı çıkardığı isyanla Mısır’ı ve çevresindeki vilayetleri 150 yıl boyunca kendisi ve torunlarının hakimiyetine alan Mehmet Ali Paşa’ya ithaf edilmiştir. Rokoko ve Barok mimari stilleri o dönemde İstanbul çevresinde de uygulanmış ve Mısır’daki yansımaları Kahire Mehmet Ali Paşa Camii’de görülmüştür.
Dönemin ünlü mimarlarından Boşnak Yusuf’un mükemmel bir şekilde tasarladığı cami, Mısır’daki en değerli İslam mimari eserleri arasında yer almaktadır.

Dünya Harikası Mitoloji - Mısır 2 Kaldığımız Yerden

Basamaklı

Ülkenin ilk piramidi olan Basamaklı Piramit milattan önce 2630 yılında inşa edilmiştir. Bu şahane piramit dönemin en kıymetli mimarlarından biri olan Imhotep tarafından tasarlanmıştır. Adından da anlaşılabileceği üzere piramit 4 tarafında merdiven görünümü olacak şekilde tasarlanmış. Piramit kabartmalarla ve işlemelerle süslenmiş.
Basamaklı Piramit de Mısır’ı ziyaret edenler tarafından hayran kalınan yapılar arasındadır.

Dünya Harikası Mitoloji - Mısır 2 Kaldığımız Yerden

Tolunoğulları Camii

Mısır’ın en eski camilerinden biri olan Tolunoğulları Camii, Mısır’ın başkenti Kahire’de inşa edilmiştir. Abbasiler’in ardından Mısır ve çevresinde hakimiyet kurmayı başaran Türk devleti Tolunoğulları’nın kurucusu Tolunoğlu Ahmet’in verdiği emirle inşa ettirilmiştir. Abbasi mimarisini yansıtan kutsal yapı 879 yılında tamamlanmıştır. Tolunoğulları Camii’yi ziyaret edenlerin çoğunluğunu İslam mimarisi tutkunları oluşturuyor.

Dünya Harikası Mitoloji - Mısır 2 Kaldığımız Yerden

El-Ezher Camii

Kelime anlamı ”en görkemli en şaşalı cami” anlamına gelen El-Ezher Camii, adının özelliğini taşıyarak ülkenin en değerli dini sembollerinin başında gelmektedir. Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan caminin inşasına 972 yılında, 7800 metrekarelik alanda başlanmıştır. 4 minareye sahip olan cami 20 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği devasa bir ibadethanedir. Bin yılı aşkın köklü tarihe sahip olan camii, her yıl milyonlarca misafire ev sahipliği yapıyor. Müslüman ziyaretçiler için bu atmosferde namaz kılmak eşsiz bir deneyim olacaktır.

Dünya Harikası Mitoloji - Mısır 2 Kaldığımız Yerden

Tüm bu yapıların dışında Ras Muhammad Ulusal Parkı su yaşamına ilgi duyanların 480 kilometrekarelik alanın her adımında heyecan duymasına sebep olacaktır.

Dünya Harikası Mitoloji - Mısır 2 Kaldığımız Yerden Dünya’nın en uzun nehri olan ve bir çok vahşi canlıya yaşam alanı sunan Nil Nehri de yapılan turlarla gezilmesi gereken yerlerden.

Bir önceki yazımız olan YURTDIŞI SEYAHATLERİNİZDE HOSTEL SEÇERKEN DİKKAT ETMENİZ GEREKENLER başlıklı makalemizde hostel hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın