Düden Şelalesi

Antalya’nın doğal tabiat güzelliklerinden biridir Düden Şelalesi… Düdenbaşı denilen yerde yeryüzüne çıkar ve bize suyun gücünü şarıldayan sesiyle hissettirir.Düden Çayı boyunca iki kola ayrılır .Bunlar Aşağı Düden Şelalesi ve Yukarı Düden Şelalesi’dir.Aşağı Düden Şelalesi’nin diğer adı Karpuzkaldıran Şelalesi’dir ve Antalya şehir merkezine yaklaşık 10 kilometre uzaklıktadır.Diğer kolu olan Yukarı Düden Şelalesi ise Varsak’a 1 kilometre uzaklıktadır.Bunlar Akdeniz’e dökülür.

Antalya’nın nefes kesen güzelliklerinden biri olan Düden Şelalesi yaklaşık 40 metrelik yarlardan ahenkle dans ederek ve bizi suyun gücünü yansıtarak denize dökülen Aşağı Düden Şelalesi kolu Lara yakınlarında bulunur.Şehir merkezine 8 kilometre uzaklıktadır.Aşağı Düden Şelalesi Lara Plajı yolu üzerinde bulunuyor.

Düden’in diğer bir çağlayanı ise Antalya’nın 15 kilometre kadar kuzeyinde Düdenbaşı denilen yerde bulunuyor. Şelalenin çevresine yeşilin ve mavinin bir çok tonu bulunuyor ve inanılmaz bir doğal güzelliği gözler önüne seriyor..Bu şelalenin arkasında harika ve göz alıcı güzellikte bir mağara bulunmaktadır.Bu mağaranın oyuklarından şelalenin akışını seyrederken inanılmaz güzellikler yaşarsınız.Bir çağlayanın akışının izlenebileceği başka bir yer yoktur ülkemizde… Diğer adı İskender Şelalesi olan şelale Yukarı Düden Şelale’sidir. Pamphylia’yı fetheden büyük İskender’in M.Ö 334-333 yıllarında buradan geçerken atlarının buradan su içtiğine dair söylentiler vardır. Yukarı Düden Şelalesi’nin bulunduğu alan şu anda bir mesire yeri olarak piknikçilere güzel anlar yaşatmaktadır.Bölge her yıl çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmektedir.

Şelale ve çevresi eşsiz bir doğal güzelliğe sahiptir. Yerli ve yabancı turistler gezdikleri yerlerdeki anıları ölümsüzleştirmek için şelale girişinde develere binip hatıra fotoğrafı çektirebilir. Buradaki yoğun su sesi ve onun yazın serinletici etkisinde kendinizi Antalya’nın bunaltıcı havasından kurtarabilirsiniz. Muhteşem bir şekilde çağıldayan şelale insana huzur verir,mutluluk verir… Bu alan içerisinde parklar ,restoranlar ve kafeler bulunmaktadır. Ayrıca gezdiğiniz yerlerden sevdiklerinize ve kendinize küçük armağanlar almak isterseniz burada bulunan hediyelik eşya dükkanlarını ziyaret edebilirsiniz.

Düden Şelale’sine Nasıl Gidilir?

Buradaki park alanının açılış saati 08.00 den akşam 19.30 ‘a kadar devam eder.Buraya özel araç veya toplu taşıma ile ulaşılabilir.Şelale Varsak’tan 1 kilometre ve kent merkezine 10 kilometre mesafededidir. Kepez mesire alanı içerisinde yer alır.Özel araç ile şelaleye yaklaşık 25 dakikada varılabilir. Ayrıca minibiüs ve belediye otobüsleri de mevcuttur.Dileyen bunları da kullanabilir.

Bir önceki yazımız olan Türkiye' nin En Güzel Nehirleri başlıklı makalemizde nehirler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın