Adriyatik Denizi kıyısında yer alan Hırvatistan’ın en gözde tatil şehri hakkında merak edebileceklerinizi gezi yazımızda sizlerle paylaşıyoruz. 

İrlandalı oyun yazarı George Bernard Shaw’a ”Dünyadaki cenneti arayanlar Dubrovnik’e gelmeli.” dedirtecek kadar kendine hayran bırakan Dubrovnik, 1979 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine dahil olan Eski Kent’i içinde barındırıyor.

Dubrovnik’in Gezilesi Yerleri

Eski Şehir (Old Town)

Dünyanın en iyi korunmuş orta çağ kentlerinden biri olan, Stradun Placa olarak da anılan Old Town, ana caddesi ile ünlü. Old Town, eski şehir devletini koruması amacıyla 11-17. yüzyıllar arasında inşa edilen taş duvarlarıyla, Venedik’e rakip bir ticaret limanı halini aldı. Bugünse taş duvarlar çevredeki adaların muhteşem manzaralarını seyrederek yürüyüş yapmak için kullanılıyor.

Dubrovnik Gezi Rehberi

Dubrovnik’in böylesine güzel bir şekilde korunabilmesinin tek sebebi UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alması değil elbet. Zaten listeye girdiklerinde yapıları 300 yılı aşkın zamandır vardı. Şehrin böyle dikkat çekici bir düzen ve titizlikte olmasının sebebi 1667 yılındaki depremden sonra yapılanmanın ayrıntılı bir şekilde düşünülerek inşa edilmesi. Bir diğer sebebi ise iç savaşın ardından tüm şehri restore etmeleri.

Dubrovnik bu nizami sokakları, güneşli meydanları, kiliseleri, müzeleri, saraylarıyla capcanlı cazibe merkezi haline gelmiş bir şehir. Temmuz-Ağustos aylarında giderseniz Dubrovnik Yaz Festivali’de gidebilir, pazarların, kafelerin barların, eğlence ve canlılığın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Pile Kapısı

1537 yılında inşa edilen Pile Kapısı, şehir gezisinin başlangıç noktası. Öyle ki yüzyıllar önce bu kapının önünde şehre davetsiz misafirlerin girmesini önlemek için bir asma köprü varmış. Ardından asma köprü kaldırılıp yerine taş köprü yapılmış ama şehrin batı girişi hâlâ bu kapıdan. Kapı Dubrovnik’in koruyucu azizi olarak kabul edilen Sveti Vlaho’nun heykeli ile süslenmiş. Pile kapısı günümüzde toplu taşıma araçlarının ve taksilerin uğrak noktası.

Dubrovnik Gezi Rehberi

Minceta Kulesi

Dubrovnik’in savunma sisteminin en kuvvetli noktalarından olan Minceta Kulesi, şehrin en çok ziyaret edilen yerlerinden. Kule Minceta adını, inşa edilen yerin sahibi Mencecit ailesinden almış. Konstantinopolis’in Osmanlı İmparatorluğu tarafından alınmasının ardından kalenin 4 tarafı da inşa edilmiş.

Dubrovnik Gezi Rehberi

Göz kamaştıran surlarıyla Minceta Kulesi yüzyıllar boyunca şehre hakim olmuş ve hâlâ hakim olmaya devam etmekte.
Bu yüzyıllara şahitlik etmiş yapıdan şehri seyretmek mutlaka deneyimlenmesi gereken bir şey.

Stradun

Resmi adı Placa olan, Pile Kapısı’ndan Eski Şehir’e kadar uzanan 300 metre uzunluğunda beyaz kireçtaşı parkesiyle meşhur Stradun caddesi, şehri kuzey ve güney olmak üzere iki eş parçaya ayırıyor. Cadde olmadan önce Stradun, Dubrovnik ve anakaradan inşa edilen adanın arasındaki bir kanalmış. Şehrin bir ana caddeye ihtiyaç duyduğu anlaşılınca kanal doldurulmuş. Ana cadde 50 yıl gibi kısa bir süre sonra trafiğe kapatılmış.

Dubrovnik Gezi Rehberi

Uzun zamandır turistleri ağırlayan Stradun caddesinde, turistlerin keyifle vakit geçirebilmesi için çeşitli işletmeler açılmış. Öyle ki Dubrovnik’e gelip bu caddeye adım atmadan dönmek mümkün değil. Tüm sokaklar Stradun’a ulaşacak şekilde planlanmış. Stradun’a ulaşmak için geçtiğiniz sokaklardaki evlerin giriş kapılarının ve pencelerinin aynı kemer altında olması  mutlaka dikkatinizi çekecektir. Biraz onlardan da bahsedelim. Stradun’un eşsiz mimariye sahip evleri, hem yaşamayı, hem de çalışmayı mümkün kılacak şekilde tasarlanmış. 1667 yılında bu evleri tasarlayan mimarlar, günün birinden Home-Office çalışmanın popüler olacağını öngörmüşler sanki.

”Dubronvik’te gezilecek yerlerin bunlara sınırlı olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Şehirde daha gezecek, her biri birbirinden güzel hikayelere sahip o kadar çok yer var ki, geri kalanından bir sonraki yazımızda bahsedeceğiz.”

Bir önceki yazımız olan Londra'da Yapılabilecek Ücretsiz Etkinlikler başlıklı makalemizde Londra gezi, Londra ücretsiz gezi ve londrada gezilebilecek yerler hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın