Bir önceki yazımız Dubrovnik Gezi Rehberi‘nde Eski Şehir’den, Pile Kapısı’ndan, Minceta Kalesi’nden, Stradun Caddesi’nden bahsettiğimiz şehrin katedralinden bahsederek keşfimize devam edelim. 

Bakire Meryem’in Göğe Kabulü Katedrali

Varsayım Katedrali olarak da anılan katedral, 6. yüzyıldan kalma ve depremler yüzünden kullanılamaz duruma gelen eski katedralin yerine Romalı Andrea Buffalini tarafından Barok tarzında planlanarak inşa ettirilmiştir. Katedralin tasarımında son derece göz kamaştırıcı üç koridor, üç apsis, iç koridor bulunurken, bunların üzerine 1600’lü yıllardan itibaren  İtalyan, Dalmaçyalı, aralarında ünlü ressam Raphael’in de bulunduğu değerli sanatçıların kendilerine hayran bırakan tablolara da eklenmiş.

Dubrovnik Gezi Rehberi 2-Kaldığımız Yerden Katedral binasının dışında pek çok kıymetli kalıntıya ev sahipliği yaptığı için de ziyaret ediliyor. Bu kıymetli kalıntılar arasında en çok dikkat şey ise katedralin hazinesi. Hazine İsa’nın gerildiği çarmıh olduğuna inanılan çarmıhın bir parçasına sahip olduğu için bu kadar ilgi görüyor.

Loggia Meydanı

Loggia Meydanı uzun zamandır yerel halkının ve turistlerin buluşma noktası haline gelmiş.

Dubrovnik Gezi Rehberi 2-Kaldığımız Yerden
Eksi şehir merkezinin kuzeydoğu bölümünde kalan Loggia Meydanı, Dubrovnik’in görülmeye dair binalarına ve ziyarete açık anıtlarının bir kısımına da ev sahipliği yapıyor.
Loggia Meydanı’nda Barok tarzının sanat eserlerine ilgi duyacakların mutlaka görmesi gereken Aziz Blaise Kiliseni dışında, 15. yüzyıldan kalma saat kulesi, heykeltraş Antonio Ragusino’nun tasarladığı ve inşa ettiği Orlando Heykeli, Onofrio’nun çeşmesi, 1480’dan kalma meşhur Loggia Çanları bulunuyor.

Fort Lovrijenac Kalesi

Adriyatik’ten otuz yedi metre yukarıda, şehrin batı yakasınındaki duvarlarının dışında kayalık burundan yükselen Fort Lovrijenac, Dubrovnik’in Cebelitarık’ı olarak da anılan en önemli kalelerden bir diğeri.
Kale 11. yüzyılda tamamlanasının ardından Venediklilerin kuşatmalarını pek çok kez başarıyla dağıttıktan sonra, ele geçirilemez olduğunu gözler önüne serdi.

Dubrovnik Gezi Rehberi 2-Kaldığımız Yerden

Zamanında tarihin değişmesinde etkin rol oynayan Fort Lovrijenac, üç teraslı enteresan üçgen düzeniyle de dikkat çekiyor. Fort Lawrence olarak da anılan kalenin 12 metre kalındığındaki surlarına iki asma köprü ve bir geçit üzerinden geçilerek ulaşılıyor.
Zamanında tarihin bugünkü gibi olmasına katkı sağlayan kule, günümüzde sanata da hizmet ediyor. Kale Dubrovnik’in Yaz Festivali’ne, tiyatro gösterilerine, müzik performanslarına ev sahipliği yapıyor.

St. Savior Kilisesi

Önünde inşasına 1438 yılında başlanan ve altı yılda tamamlanan Büyük Onofrio Çeşmesi bulunan 16. yüzyılda inşa edilen St. Savior Kilisesi, 1667 yılındaki büyük depremden pek zarar görmeden çıkan birkaç binadan biri. Burası da şehirdeki birçok yapı gibi Gotik ve Rönesans mimarisinin özelliklerini taşıyacak şekilde planlanmış. 5 yüzyılı aşkın süredir, büyük bir deprem görmüş olmasına rağmen bu yapı, mimari özellikleriyle de insanın içini ürperten bir atmosfere sahip.

Dubrovnik Gezi Rehberi 2-Kaldığımız Yerden

Kültür Tarihi Müzesi

Bugün Kültür Tarihi Müzesi olarak hizmet veren bina, 1435 yılında Onofrio de la Cava tarafından geç Gotik ve erken Rönesans tarzlarının göz alıcı bir şekilde birleştirilmesiyle Rektör Sarayı olarak tasarlanmış. Şehirdeki diğer tüm binalar gibi bu bina da türlü hasarlar görmüş. İlk darbesini tamamlandıktan sonra barut patlamasıyla alan Rektör Sarayı, bir sefer de yangınla zarar görmüş. 1667 yılında yaşanan büyük depremle tamamen yıkılmış.
Yeniden inşa edilen Saray, geçen yüzyıllar boyunca pek çok değişikliğe uğramış ve müze halini almış.

Dubrovnik Gezi Rehberi 2-Kaldığımız Yerden
15.000 eserden oluşan müze, koleksiyonunda, orta çağ Ragusa Cumhuriyeti yaşamı hakkında ipuçları veren pek çok sergiye, Dalmaçyalı ve Venedikli ressamların hayran bırakan resimlerine ve daha pek çok görülmeye değer eseri barındırıyor.

Bir şehri daha bildiğimiz kadarıyla anlatmaya çalıştık. Bizim henüz keşfetmediğimiz ancak sizin gidince gördüğünüz yerler de varsa, bizlerle paylaşmayı unutmayın lütfen.

Bir önceki yazımız olan Dubrovnik Gezi Rehberi başlıklı makalemizde dubrovnik, ve hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın