Hatay ilimizin önemli kültür ve turizm yerlerinden birisi de Dörtyol’dur. Dörtyol turizm, tarım, tarih kentlerinden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Dörtyol tarihi çok eski dönemlere kadar sürmektedir. Hatay iline Dörtyol’un uzaklığı yaklaşık olarak 84 km kadardır. Dörtyol Hatay iline bağlı olan 15 ilçeden birisidir.

Dörtyol’da Gezilecek Yerler- Dörtyol Tarihi Geçmişi
hatay dörtyol

Dörtyol Tarihi Geçmişi

Dörtyol’un tarihi geçmişine göz attığımızda ilçe 1375 yılından itibaren önce Memlüklülerin hakimiyeti altında yaşamıştır. Daha sonra Özeroğulları tarafından yönetilmeye başlamıştır. İlçenin Osmanlı hakimiyetine girmesi 1516 yılı gibi olmuştur. Yavuz Sultan Selim zamanında alınan bölgede Özer sancağı kurulmuştur. Daha sonra ilçe Sokullu Mehmet Paşa tarafından yönetilmeye başlanmıştır. Sokullu Mehmet Paşa tarafından bölge en zengin zamanlarını yaşamıştır diyebiliriz. Sokullu Mehmet Paşa Dörtyol’un imarını zenginleştirici faaliyetlerde bulunmuştur. Bölgeye liman, tersane, han, hamam, cami gibi pek çok eserler yapılmıştır. Daha sonra bölge Fransızların işgaline uğramıştır. 1922 yılında ilçe işgalden kurtarılmıştır. Milli mücadele döneminde bölgenin kurtarılması için ilk kurşun atıldığı zaman bunu ölümsüzleştirmek adına anıt yapılmıştır.

Dörtyol’da Gezilecek Yerler

Hatay ilimizin önemli kültürel semtlerinden birisi olan Dörtyol’da gezilip görülmeye değer pek çok yer bulunmaktadır. Tarihi açıdan özellikle görülmeye değer pek çok yeri olan Dörtyol gezilecek yerler listesinde şuraları sayabiliriz;

Payas Kalesi

Dörtyol’da Gezilecek Yerler- Dörtyol Tarihi Geçmişi
Payas Kalesi

Dörtyol’un tarihini yansıtan 16. Yüzyıl dönemlerinde onarımı yapılan Payas Kalesi’nin net tarihi bilinmese de yapının Dörtyol için önemli bir değeri olduğu bilinmektedir. Kale ilçe merkezine 8 km kadar uzaklıkta yer almaktadır. Kalenin en dikkat çekici özelliği etrafının su hendekleriyle çevrelenmiş olmasıdır. Kale, Hatay ilinin bağımsız olduğu zamanlarda garnizon olarak kullanılır. Kalenin bir kısmı da cezaevi şeklinde kullanılmıştır.

Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi

İlçenin güzelleştirilmesinde önemli katkıları bulunan Sokullu Mehmet Paşa anısına külliye yapılmıştır. Külliye, Payas’ta bulunur. Külliye içinde cami, bedesten, kervensaray, hamam gibi pek çok yapıda bulunmaktadır. Külliye Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmış bir eserdir. Mimar Sinan külliyeleri menzil ismiyle anılır. Yapının diğer önemli özelliği denize yakın yerde bulunmasıdır. Yapıda en çok yer kaplayan bölümler ise kervansaraylardır.

Dörtyol’da Gezilecek Yerler- Dörtyol Tarihi Geçmişi
Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi

Cin Kulesi

Dörtyol’da Gezilecek Yerler- Dörtyol Tarihi Geçmişi
Cin Kulesi

Dörtyol ilçesinin görülmeye değer önemli yapılarından birisi de Cin Kulesi’dir Cin Kulesi, külliye ile sahil arasında bir yerde yapılmıştır. Yapılma tarihi kulenin net olarak bilinmemektedir. Kulenin Cenevizli ya da Haçlılar tarafından gözetleme kulesi olarak yapıldığı düşünülüyor. Kulenin yapı malzemesinde kesme taş kullanılmıştır. İsminin de yine Cenevizlilerden geldiği düşünülmektedir.

Mancınık Kalesi

Dörtyol’da Gezilecek Yerler- Dörtyol Tarihi Geçmişi
Mancınık Kalesi

Dörtyol’un gezilmesi gerekli tarihi yapılarından birisi de Mancınık Kalesi’dir. Kale ilçenin kuzey tarafında bulunmaktadır. Bölgede bulunan Amanos Dağları ve ormanlık alanın iç kısmında kale yer almaktadır. Yapının Haçlılar döneminden kaldığı tahmin edilmektedir. Kaleyi görmek isteyen kişilerin yürümeyi göze almaları gerekir. Çünkü araba ile kaleye girmek zordur.

Bir önceki yazımız olan Kırıkhan Gezilecek Yerler -Kırıkhan Havası başlıklı makalemizde kırıkhan hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın