Ülkemizin doğusunda bulunan iller, dört mevsim boyunca uğrak yerler olmasıyla beraber, tarih kokan yerlere de sahiptir. Öyle ki güney illerine göre, bazı doğu illeri oldukça fazla turist çekmektedir. İşte birbirinden mükemmel özellikleri ile, doğu illeri..

Ağrı

Ağrı ili, yazın dağcılık, ve ve doğa yürüşü gibi, kış mevsimine kayak sporuna uygun alanlara sahip efsanevi dağı ile Bölgesi’nin turizm merkezleri arasındadır. Ağrı Dağı’nın ünü, tüm dünyaya yayılmıştır ve her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapar.

Doğu Anadolu İllerimiz

Bingöl

Doğu Anadolu Bölgesi Yukarı Fırat olarak adlandırılan bölge üzerinde kurulmuştur. Bu bölgede adı efsanelere konu olmuş ve son olarak Bingöl adı verilmiştir. Kayak merkezi ve yüzen adası ile beraber, oldukça dikkat çeken bir ilimizdir diyebiliriz.

Bitlis

Doğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan Bitlis ilimizi, güney yamaçtan Siirt, batıdan Muş, kuzeyden Ağrı illeri ve doğudan Van Gölü çepe çevre sarmaktadır. Bitlis, Kaleleri ve Türk islam eserleriyle bilinir. Tükr kültürünü en iyi şekilde gösteren Bitlis, yerli turistlerin uğrak ilidir.

Elazığ

Elazığ, Doğu Anadolu’da tarihi Harput Kalesi’nin yer aldığ ıtepenin tam eteklerinde bulunan bir şehirdir Elimizde bulunan mevcut kaynaklara bakacak olursak eğer Harput’un en eski halkı, Milattan önce 2000 yıllarından itibaren Doğu Anadolu’da hüküm süren Hurrilerdir.

Erzincan

Doğu Anadolu Bölgesi’nde Fırat’ın yukarı bölümünde bulunan Erzincan, Anadolu’nun en eski kültür merkezleri arasında yer almaktadır. Erzincan kültürel zenginliği ile beraber doğa güzellikleri, coğrafyası, mutfağı ve alışveriş olanakları ile beraber, tam bir turizm kentidir.

Doğu Anadolu İllerimiz

Erzurum

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük kenti özelliğini içerisinde barındıran Erzurum, oldukça tarihi bir yerleşimyeridir. Palandöken Dağı eteklerinde kurulu olan bu şehir, son yıllarda kış turizmi açısından büyük bir önem kazanmıştır.

Hakkari

Derin ve uzun Zap Vadisi’nin güney yamacına doğru kurulmuş olan ve neredeyse her tarafı dağlar ile çevrili Hakkari; Anadolu’nun en dip noktalarında yer almaktadır. Türkiye haritasının güneydoğu köşesinde en uçtaki konumunda olması sebebi ile, jeopolitik açıdan önemli bir ilimizdir.

Doğu Anadolu İllerimiz

 

Kars

Kars Doğu Anadolu’da ülkemizin en doğusundaki aynı zamanda en soğuk geçen ilidir. Ancak mekanın bu olumsuz durumu sebebi ile sanayileşme durumu olmasa da, kış turizmi için ekonomik bir değer taşıyor. Soğuk havayı iliklerine kadar yaşamak istiyorsanız, Kars sizin için en uygun yerdir.

Van

Van ve çevresi, coğrafya bakımından oldukça önem arz eden bir yer olması sebebi ile, birçok Uyguarlı’ğın yerleşim alanı olmuş ve birçok kültür ögesini geride bırakmıştır. Urartu Medeniyetine başkentlik yapan Van, bugüne değin, Hurriler, Hititler, Persler, Medler, Selçuklular, Osmanlılar gibi pekçok kültüre ev sahipliği yapmış olan bir ildir.

Ardahan

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki sınır illerinden sadece bir tanesi olan Ardahan, sınırları içerisindeki Damal Dağları’nda görülen Atatürk silüeti ile ün kazanan bir şehirdir. Her yıl Haziran ayının 15 ile Temmuz ayının 15’ine kadar saat 18’den itibren Karadağ Dağı eteklerinde Atatürk’ün bu silueti net şekilde yaklaşık 20 dakika boyunca izlenebilir.

Tunceli

Doğu Anadolu Bölgesi’nin yukarı fırat bölümünde yer alan diğer bir il olan Tunceli, kuzeyde ve batıda Munzur Dağları ile beraber Karasu Irmağı, doğuda Bingöl Dağları ve Peri Suyu, güneyde Keban Baraj Gölü ile çevrelenmiş kültürel bir ildir.

Malatya

Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat havzasında bulunan son il olan Malatya, coğrafi açıdan jeopolitik konumu, tarihi kervan yolları (İpek yolu, kral yolu)  üzerinde yer alması ve sahip olduğu zengin su kaynakları sebebi ile , Neolitik Çağdan bu yana yerleşimlere sahne olan bir ildir.

Doğu Anadolu İllerimiz

Bir önceki yazımız olan Muğla Gezi Rehberi başlıklı makalemizde muğla hakkında bilgiler verilmektedir.

Gelen Aramalar: doğu anadolu\nun en büyük ili

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın