Karadeniz de bulunan ve huzurlu bir tatil dönemi yaşayıp Karadeniz manzarasını doyasıya tatmak isteyenler için doğal güzellikleri ile sakin bir tatil dönemi yapmak isteyenler için Amasra ilimizi ve gezilecek yerleri sizlerle paylaşmaktayız.

Amasra Tarihi Kalıntılar

Amasra ilimizin doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi alanda da oldukça köklü bir tarihe ev sahipliği yapar. Bunlara örnek olarak gezip görebileceğiniz yerleri Osmanlı hamamı, Bedesten Anıt

Amasra Çekiciler Çarşısı, Amasra Kalesi, Bartın Fatih Camii, Cenova Şatosu, Kuş Kayası Yol Anıtı, Külük Kilise ve Direkli Kaya olarak sıralayabiliriz.

Beldenin halkına ait el emeği göz nuru hediyelik eşyaların satılmakta olduğu bir çarşıdır. Özellikle çarşı içerisinde görmeye değer ürünler ahşap işçiliğinin bulunduğu ürünlerdir. Bir diğer Amasra’ da bulunan çarşı ise Galla Pazarı adı verilen çarşıdır. Çarşılar içerisinde leziz yöresel tatları tadarken aynı zamanda zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Buradan kalıcı bir hatıra almak isterseniz yöresel kıyafetlere ve hediyelik diğer eşya grubuna göz atabilirsiniz.

 

Amasra’ nın Ağlayan Ağacı

Boztepe mevkiinde bulunan ve maruz kaldığı nem sebebiyle yapraklarında damlacıklar bulunan ağacın hikayesi budur. Bulunduğu alan itibari ile manzara yapısı da oldukça güzeldir.

Amasra Plajı

Amasra plajı şehir merkezine yakın konumda bulunmak bulunmaktadır. Doğal güzelliği ile yıllara meydan okuyan Amasra plajı eski yapıları ile dikkatleri üzerine çekmekte. Bölgede bulunan koyların arasında ortalama olarak  200 metrelik mesafe bulunmaktadır. Sakin ve dingin bir tatil geçirmek isteyenler için Amasra plajını önerebiliriz.Karadeniz’ in kıyısında deniz, kum, güneş 3’lüsünün tadını çıkarın.

 

Amasra Müzesini Ziyaret Edin

Amasra içerisinde ilk ve tek müze olarak bilinen Amasra Müzesi 3000 yılı aşan tarihi yapısı ile müze meraklısı olanların muhakkak ki ziyaret etmesi gereken alanlardan bir tanesidir. İçerisinde binlerce tarihi eser yapıt bulunan müze etnografik ve arkeolojik eserleri barındırmaktadır.

Müze Roma, Bizans, Osmanlı ve Helenistik döneme ait ağırlıklı eserler bulundurmaktadır.

 

 

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın