Doğa Harikası

Aspat konum olarak, Ortakent Yahşi ve Akyarlar arasında kalan bir koydur. Koyun bulunduğu bölgede ayrıca bir tepe de yer almaktadır. Meşhur ‘Halil’im’ Türküsünü bilmeyen yoktur. Türküde bahsedilen ve herkesin asfalt olarak anladığı bölüm aslında Aspat’tır. Türkü; “Burası da Aspat değil Halil’im aman Bitez yalısı” şeklindedir. Aspat adeta cennetten bir köşe gibidir. Bölgeyi ziyaret edenler kendilerini bambaşka bir dünyada bulacaklardır. Koy gelenlere şehrin karmaşasından uzakta izole bir yaşam imkanı sunmaktadır.  Aspat’ta keşfedilecek birçok farklı mekan bulunmaktadır. Akyarlar’ın bu koyunda doğal güzelliğin yanı sıra tarihi bir doku, sanat ve spor imkânları, festival alanı olarak kullanılan bir tesis de yer alır.

Doğa Harikası Bodrum Aspat Koyu

Bodrumun Aspat Bölgesinde Neler Yapılır?

Aspat Dağına Tırmanmak

Dağa tırmanan ziyaretçiler, Çıfıt Kalesi’nin kalıntılarını görebilirler. Aspat Koyuna doğru manzaranın zirve yaptığı yere rahatlıkla kuş bakışı bakabilirler. Tarih meraklısı kişiler, trekking yapmak isteyenler, manzara ve doğa meraklısı fotoğrafçılar arasında yer alıyorsanız, Aspat Tepesi’ndeki ‘Aspat’ ya da diğer bir adıyla Çıfıt Kalesi, Bodrum’un mutlaka görmemiz gerekenleri arasındadır. Koy tarafını kullanarak Çıfıt Kalesine yürüyebilirsiniz. Tırmanmak herkes için kolay olmayabilir, ancak eğer dayanabilirseniz tarihi kalıntıları yakından görebilirsiniz. Bodrum’un pek fazla bilinmeyen, ama mükemmel bir denize sahip olan Küçük Akvaryum Koyu ile de tanışabilirsiniz.

Doğa Harikası Bodrum Aspat Koyu

Aspat Leleg Yolunda Gezmek

Leleg ana yolu, 88 kilometrelik bir yoldur. Mumcular Karanlık Mahallesi’nden, Turgutreis Mahallesi’ne kadar uzanan dağlardan oluşur. Dağın tepelerinden açılan ve tali yollarla birlikte toplam 188 kilometreden oluşuyor. Kale Kent’ten çıkıp ana yola doğru ilerlediğinizde, karşınıza Leleg Yolu tabelası çıkacak. Özellikle ilkbahar ve sonbahar ayları için Bodrum’da yapılacaklar listenize eklemeniz gereken bir yerdir. Leleg Yolu’nun tadına sabahın erken saatlerinde bakabilirsiniz.

Doğa Harikası Bodrum Aspat Koyu

Aspat Koyunda Sakin ve Rahat Günler

Aspat koyunda tek bir işletme bulunmaktadır.  Burası Aspat Tatil Köyü olarak da biliniyor. Tatil köyü kalabalık bayram zamanlarında bile hem plajı hem de oteldeki doluluk oranı açısından rahatsız edici değil. Tesise girmek için kullanım limiti olan bir kart almanız gerekiyor. Plaj alanının eni ve boyu, oldukça geniş ve uzun. Plajda rahat bir nefes almak ve güzel zamanlar geçirmek isteyenler için ideal bir bölge. Koya yapılan tesis diğer bölgelerdekinden farklı olarak yapılma aşamasında bazı şartlar ortaya koymuş. Tek bir tane ağacın kesilmemesinin yanı sıra bölgeyi daha fazla ağaçlandırmak için çalışmalar gerçekleştiriliyor. Bitkileri, bölgede nadir yetişen çiçekleri ve böcek yaşamındaki çeşitliliği arttırmayı başarmış. Aspat koyu, değerini ve kıymetini bilen kişilerin elinde.

Doğa Harikası Bodrum Aspat Koyu

Çimenlere Güneşlenmek

Koydaki tesisin devasa bir çimlik alanı bulunuyor. Aspat’a giden herkes burada denizin ve güneşin tadını çıkarabilir. Koydaki çimlik alan, yeşile ve doğaya doymak bilmeyen ve çimlere uzanıp rahatlamak isteyen kişiler için harika bir yer.

Doğa Harikası Bodrum Aspat Koyu

Aspat Koyu’nun Tertemiz Denizi

Koydaki deniz çok büyük, tertemiz ve harika bir güzellik barındırıyor.  Denizde aynı plaj tarafında olduğu bütün koyun size ait olduğu hissini veriyor. İskeleden hoşlanan kişiler, burayı daha da çok sevecektir.

Heykeltıraşların Sanat Eserlerini Gezmek

Dünyanın çeşitli ülkelerinden heykeltıraşların yapmış olduğu eserlerinin sergilendiği açık hava sergisini gezebilirsiniz. Çimlik alanın diğer bölümünde, 2002 senesinde “Resim ve Heykel Sempozyumu” olarak başlayan çalışmaları ve AspartArt adıyla harika bir açık hava sergisine dönüşen bölümü görebilirsiniz. Temmuz ve Ağustos ayında gelen sanatçılar çalışmalarını burada yapıyorlar. Sanatçılar açık hava sergisine yeni eserler bırakıyorlar. Her bir eserin altında sanatçıların isimlerini ve tarih bilgisini görebilirsiniz. Heykellere ek olarak, geçtiğimiz yıl resim çalışmaları da sergilenmeye başlamıştır.

Sörf Veya Kano Kiralamak

Koyun rüzgârı sörf yapmak için çok uygun. Bodrumun sıcağında ferah bir gün geçirmek için su sporları çok ideal.  Koydaki küçük kulübeden ekipman kiralayabilirsiniz. Buradaki eğitmenlerden sörf dersi alabilirsiniz. Su sporları sizin için fazla hareketliyse kano kiralayarak azmak keyfi yapabilirsiniz. Azmak boyunca kano gezisi veya yürüyüş yapabilirsiniz.

Doğa Harikası Bodrum Aspat Koyu

Huzur Kahvesi İçmek

Koy sakin olduğu için rahatlamak ve kafa dinlemek açısından sizi huzur kahvesine bekliyor. Ayrıca kitap okumayı sevenler hatta kitap yazmak isteyen kişiler için paha biçilemez bir bölge.

Tarihi Bizans Hamamını Görmek

Aspat koyunun diğer tarafına yürüdüğünüz zaman, tamamen ilerlediğinizde restore edilen tarihi Bizans hamamı ile karşılaşacaksınız. Hamam, 2005 senesinde kurtarma kazısıyla ortaya çıkarıldı. 13. yüzyıla ait tarihi bir yapı. Kesinlikle görülmesi gereken tarihi yapılardan bir tanesi denilebilir.

Bir önceki yazımız olan Kuşadası Güvercin Ada başlıklı makalemizde Güvercin Ada hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın