Anadolu medeniyeti ile Mezopotamya medeniyetlerinin bir nevi geçiş bölgesi olan ilimiz ! Köklü bir tarihe sahip olan ilimiz zaman içerisinde Romalıların, Bizanslıların ve Osmanlının egemenliği altına girmiş ve günümüzde hala tarihi izleri barındırmaktadır. Dört bir yanı buram buram tarih kokan ilimizi gezmeye başlayalım.
Diyarbakır Surları
Başlangıçta Çin Seddi olmak üzere dünyanın en uzun surlarına sahip yapıtlardan bir tanesi de Diyarbakır Surları olmakta. Üzerinde bulunan motifleri, kitabeleri ve kabartmaları ile göz dolduran surlar 5 bin 100 metre uzunluğunda olmakla beraber 82 burcu bulunmaktadır.

Diyarbakır Gezi Rehberi

Hasan Paşa Hanı
Vezirzade Hasan Paşa tarafından yaptırılmış olan Hasan Paşa Hanı uzun yıllar boyunca ticaret hanı olarak kullanılmaya devam edilmiş olup beldenin en önemli ve en tarihi öneme sahip alanlarından bir tanesidir.
Kervansaray
Gerek iç mimarisi gerekse dış mimari görünümü ile bizleri karşılayan Kervansaray 1521 yılında başlanarak yapımı 6 yıl süren bir yapıttır. İçerisinde 72 tane oda, 17 tane dükkan, 800 tane deve bulundurmaktadır. Günümüzde restore edilen yapı tarihi özellikleri hala korunmakta olup otele dönüştürülmüştür.

Diyarbakır Gezi Rehberi

Sülüklü Han
1683 yılında yaptırılmış olan hanın hikayesi şöyledir: hanın bahçesinde bir kuyu bulunmaktadır ve döneme ait burada yaşayan hekimler tarafından sülükler buradan çıkarılır ve tedavi amaçlı kullanılırmış. Sonrasında bu hana hikayesinden de anlaşılacağı üzere Sülüklü Han adı verilmiştir. Restore edilen han günümüzde kafe olarak ziyaretçilerini kapılarını açmaktadır.
Hevsel Bahçeleri
Tarihi sur yapıları arasında bulunmakta olan ve Dicle Nehri kıyısında hayat bulan bir diğer doğal güzelliklere sahip bölgemizde Hevsel Bahçeleri’ dir. 8000 yıllık köklü bir geçmişe sahip olan yapı ülkemizde tarihi açıdan en önemli alanda olan varlıklardan bir tanesidir. Şehre ait sebze ve meyve ihtiyacı bu alandan giderilmekte olup beldede ziyaret edilmesi gereken alanlardan bir tanesidir.

 

Diyarbakır Gezi Rehberi

Ulu Camii
639 yılında yapılan fetih işlemi sonrasında Hristiyan kilisesinin camiye çevrilmesi sonucunda oluşturulmuştur ve Ulu Cami İslamiyet makamında 5. Harem-i Şerifi olarak bilinmektedir.
Asur Kalesi
İsminden de anlaşılacağı üzere Asurlular tarafından yapılmış olan Asur Kalesi beldede bulunan en önemli tarihi yapıtlardan bir tanesidir. Kalenin kuzeydoğu kesiminde ise Asur krallıklarına ait mezarlıklar bulunmaktadır.
Meryem Ana Kilisesi
3. yy’ dan kalma bir yapıt olan Meryem Ana Kilisesi zaman içerisinde onarıma uğrayarak içerisinde 4 adet avlu, kilise, din adamalarının yaşadıkları alanları ve divanhane barındırmakta.

 

Diyarbakır Gezi Rehberi

Çayönü Buluntuları
Çayönü antik kentinden cilalı taş devrine yaklaşık 9 bin yıllık kalıntıları içerisinde barındıran Çayönü Buluntuları şehir merkezine yaklaşık olarak 65 km uzaklıkta bulunmaktadır. İlk yerleşim hayatın izleri bulunan belde de çakmak taşı, kemikten ve de bakırdan oluşturulmuş olan çeşit çeşit aletler bulunmaktadır.
On Gözlü Köprü
Farklı farklı isimler ile anılan köprüye On Gözlü Köprü, Silvan Köprüsü, Mervani Köprüsü ve Dicle Köprüsü gibi farklı farklı hitaplarda bulunulmaktadır. Şehrin en önemli yapıtlarından olan köprü 1065 yılında yapılmıştır.

Diyarbakır Gezi Rehberi

Diyarbakır, da Ne Yemeli
Lebeni
Listemizin başlangıcını Lebeni ile yapıyoruz. Lebeni nevi normal çorba kıvamında olan Lebeni biraz daha koyu kıvamlı bir çorbadır. Kısa sürede hazırlanan bu çorba ile karnınızı öğünlük doyurabilirsiniz.Yoğurt ile yapıldığından dolayı görünümü yoğurt çorbasını andırmaktadır. Son derece lezzetli bir yemek olan Meftune de Diyarbakır ilimize ait bir et yemeğidir. Kuş başı olarak hazırlanan etin tuzla dövülerek yapılması sonucunda leziz bir tat çıkmakta ortaya. Hıllorik bir diğer yöresel yemeğimizdir. Görünümü bizlere Gazi Antep yöresinin yuvalamasını hatırlatır cinste. Lakin bunun içerisinde daha karmaşık malzemelere sahip bir yemeğimizdir. Salçalı olarak yapılır ve içerisinde et değil kıyma kullanılır.
Bir diğer yöresel tadımız ise Bostana olmakta. İçerisinde çeşit çeşit sebzeler bulunduran Bostana bir tür salata diyebiliriz. Bir diğer Diyarbakır’ a özgü yemeklerden bir tanesi de Kaburga Dolması olmakta. Bununla birlikte sıralayacak olursak bir çok ana yemek özelliklede etli ev yemekleri, Kibe Mumbar, Nardanaşı, Patlıcan Dizme, Ayva Kebabı, Duvaklı Pilav ve son olarak da en çok sevdiğimiz meyvemiz karpuzdur.

Bir önceki yazımız olan Selanik Gezilecek Yerler başlıklı makalemizde Selanik hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın