Dim Mağarası

0
1754

Her bir köşesi cennet olan güzel ülkemiz Türkiye’nin cennet köşelerinden biridir Dim Mağarası. Akdeniz’in eşsiz doğasına sahip Alanya ilçesi sınırlar içerisinde bulunan Dim Mağarası Antalya’ya 145 km ve Alanya şehir merkezine 11 km uzaklıktadır. Alanyanın sevilen  ve mesire yeri  olarak kullanılan Dim Çayı vadisinin doğu tarafında bulunmaktadır. Mağara deniz seviyesinden 232 metre yüksekliktedir . 1691 metre yüksekliği bulunan Cebel Reis Dağının batı tarafında  bulunmaktadır.

Mağara  MTA nın katkılarıyla incelenerek  1986 yılında ortaya çıkarılmıştır. Dim Mağarası Mağtur A.Ş tarafından Eylül 1998 yılında  bir yıldan fazla sürede mağara içi ve dışı inşaat aydınlatma ile çevre düzenleme projelerinin uygulamalarının tamamlanmasıyla Türkiye’ye kazandırılmıştır.

Dim Mağarası Türkiye’de özel teşebbüs tarafından turizme açılıp “Uluslararası Turizme Açık Mağaralar Birliği” kısaca “ISCA” kurallarına göre uygar  yöntemlerle işletilen ilk ve tek mağaradır. Dim Mağarası İşletmesi 24 Ekim 2002 Tarihinde Uluslararası Turizme Açık Mağaralar Birliği’nin “International Show Association” üyeliğine dahil olmuştur.

Mağaraya ulaşım ve tanımı

Alanya’dan Dim Mağarasına Alanya İşletme Fakultesi yolu ile Kestel Beldesi Dim Çayı vadisi ve Tosmur Beldesi üzerinden asfalt yollarla gidilmesi mümkündür. Alanya şehir merkezinden tarifeli belediye otobüsleri ile de Dim Mağarasına gidilebilmektedir.

Toplam 410 m olan Dim Mağarası’nın turizme açık bölümü 360 m uzunluğunda yatay 10-15 m genişliğinde ve yüksekliğindedir. Mağara dört ana salon ve geçitlerden oluşmakta olup Org Salonu, Avizeli Salon, Pamukkale Salonu ve Göl salonu gibi salonlara sahiptir. Tüm salonlar sütun perde makarna ve duvar oluşumları ile çeşitli sarkıt dikit gibi damlataşlar ile doludur. Göl Salonunun sonunda bulunan gizemli gölde bulunan Ana ve Çocuğu ile  Pamukkale Salonunda bulunan mağara gülleri ile görülmeye değer apayrı güzellikler sunmaktadır.

Dim mağarasının yıl içerisindeki sıcaklığı 18 derece de sabittir. Mağaranın derinliklerine indiğiniz zaman 200 metre karelik bir göl sizi karşılayacaktır. Bu göl mağara girişinden 17 metre daha derindedir.

Mağara bütün bir yıl boyunca ziyaretçilere açık olup 150 kişiye hizmet veren Dim Kafe restoranta sahiptir. Toros Dağlarının bir kısmı ile Akdeniz ve Alanya’nın eşsiz görüntüsü seyir terasında bulunan dürbün ile izlenebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kırklareli'nin Muhteşem Kıyıköy Mağarası başlıklı makalemizde Kırklareli Kıyıköy Mağarası, Kıyıköy Mağarası nerede ve Kıyıköy'e Nasıl Gidilir hakkında bilgiler verilmektedir.

SON YAZILARIMDAN HABERDAR OL

E-Mail adresime kayıt olursanız haftalık yazılarımdan haberdar olabilirsiniz.

Bir yorum bırak

Yorumunuzu yazınız
Lütfen isminizi yazın